دلایل جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی

جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی

اصولاً پس از پایان کار ماشین ظرفشویی کاربر انتظار تخلیه مناسب آب را دارد، اما ممکن است با حالتی مواجه شود که کف ظرفشویی مملوء از آب شده و توانایی تخلیه آن را ندارد. در این حالت افراد به دنبال پیدا کردن علل‌های مختلف جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی هستند. چراکه با وجود این مشکل دیگر قادر به استفاده مناسب از ماشین ظرفشویی نیستند و کارشان لنگ خواهد شد. این موضوع شاید در ابتدا بی‌اهمیت باشد، اما در صورت ادامه پیدا کردن موجب خرابی دستگاه می‌شود و ممکن است شما را ناچار کند به جستجوی مرکز تعمیر ماشين ظرفشویی در اصفهان یا شهر خود باشید. بنابراین ممکن است هزینه‌های گزافی را هم به بار آورد. پس در این صورت بهتر است با مشاهده هرگونه ایراد هرچه سریعتر به رفع آن برآیید. به همین خاطر تلاش کردیم تا دلایل اصلی جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی را در این مقاله شرح دهیم و همچنین راهکارهای مهم را ارائه دهیم.

دلایل مهم جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی

دلایل مختلفی موجب جمع شدن آب در ظرفشویی می‌گردد که در ادامه به رایج‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

خراب شدن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

در بسیاری از ماشین‌های ظرفشویی با برندهای مختلف،، علل جمع شدن آب هم متفاوت خواهد بود. این مشکل ممکن است به علت ایراد در پمپ تخلیه باشد. این قطعه، وظیفه تخلیه کردن آب دستگاه را بر عهده دارد و در صورت خراب شدن آن، آب در ماشین جمع می‌گردد. پس اگر این قطعه معیوب گردید، هرچه سریع‌تر نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. برای این منظور می‌توانید از نمایندگی تعمیرات ماشين ظرفشویی بوش در اصفهان یا شهر خود کمک بگیرید.

قرارگیری نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی

در بسیاری از مواقع هنگامی که ظروف در جای نادرست و نامناسب قرار گیرند، موجب عدم تخلیه آب شده در نتیجه مشکلاتی را به بار می‌آورد. پس قبل از اینکه به سراغ دیگر علل برویم، بهتر است ابتدا چیدمان ظروف را با دقت بالاتری انجام دهید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

مسدود شدن سیفون سینک از علل جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی

هرگاه سیفون سینک مسدود گردید و اجازه تردد آب را ندهد، در این مواقع، یک سطل بزرگ زیر سیفون سینگ گذاشته و آن را باز کنید. سپس، اجازه دهید، آب داخل لوله‌ها درون سطل بریزد. حال اگر قصد دارید که تخلیه لوله‌ها به خوبی انجام شود، از فنرهای مخصوص لوله باز کنی می‌توانید استفاده نمایید. با این روش مشکل جمع شدن آب در دستگاه حل خواهد شد.

مسدود شدن فیلتر

اولین علتی که برای این مشکل می‌توان نام برد، مسدودی فیلترها است. حال اگر آب جمع شده کثیف باشد، می‌توان آن را به مسدود بودن مسیر تخلیه فاضلاب نسبت داد. برای این امر بهتر است بررسی کنید که چیزی داخل مسیر گیر نکرده باشد، چون در صورتی که خورده‌های غذا درون فیلتر جمع شوند، موجب مسدود شدن فیلتر آب خواهند شد. یکی از مهمترین فیلترهای ماشین ظرفشویی، فیلتر سیلندری است که زیر بازوی اسپری پاش ظرفشویی قرار می‌گیرد. جهت تمیز کردن فیلتر ماشين ظرفشویی، باید آن را خلاف عقربه‌های ساعت چرخانده و به سمت بالا بکشید. در دیگر مدل‌های ظرفشویی دو فیلتر جدا از هم طراحی می‌گردند که یک فیلتر درشت برای آشغال‌های بزرگ و فیلتر دیگر برای خرده برنج‌ها است. در این حالت هر دو فیلتر باید مورد شستشو قرار گیرند.

مصرف بیش از حد مواد شوینده

مصرف بیش از حد مواد شوینده یکی از دلایل اصلی تولید کف و جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی است. هر برند و مدل ماشین ظرفشویی یک مقدار مشخصی از مایع یا پودر ظرفشویی را می‌طلبد. استفاده بیش از آن مقدار، باعث تولید کف بیش از اندازه می‌گردد، البته در آب سخت مواد شوینده بیشتری مورد نیاز است. باید مقدار آن را متناسب با سختی آب منطقه تنظیم نمایید. بعضی مواد شوینده، کف بیشتری تولید می‌کنند. انتخاب یک شوینده مناسب می‌تواند از این مشکلات جلوگیری نماید.

دلایل جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی
دلایل جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی

مشکل در سیستم تهویه از دلایل جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی

خلل در سیستم تهویه ماشین ظرفشویی می‌تواند یکی از عوامل اصلی جمع شدن آب در کف آن باشد. سیستم تهویه نقش مهمی در خارج کردن بخار و هوای گرم از داخل ماشین دارد. اگر این سیستم درست کار نکند، منجر به مشکلاتی خواهد شد. مجاری تهویه مسیری هستند که بخار از آن به بیرون ماشین هدایت می‌شود. حال گرفتگی این مجاری به دلیل انباشت آشغال یا رسوبات ایجاد می‌شود. بخار متراکم، درزهای نامناسب یا پوسیده در محفظه ماشین، باعث نشت بخار به داخل می‌شود. این بخار متراکم شده و آب کف را تولید می‌کند. برای رفع این مشکل باید مجاری تهویه را بررسی و تمیز کرد و از سلامت فن اطمینان حاصل نمود.

وجود عیب در برنامه شست و شو

برخی از برنامه‌های شستشو ممکن است در چرخه آبگیری و تخلیه آب مشکل داشته باشند. مثلاً آب را به اندازه کافی تخلیه نکنند یا بیش از حد وارد کنند. آب در برخی برنامه‌ها ممکن است برای حل شدن کامل مواد شوینده و جلوگیری از تولید کف زیاد مناسب نباشد. اگر زمانبندی چرخ‌های مختلف شستشو مانند آبگیری، آبکشی و خشک کردن درست تنظیم نشده باشد، کف زیادی تولید خواهد کرد. در نهایت، اگر فاز خشک کردن برنامه به درستی پیش نرود، باقی مانده رطوبت می‌تواند باعث تولید کف و همچنین آب در کف ماشین ظرفشویی شود.

اشکال در شیر برقی

احتمالاً پس از جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی ممکن است از خودتان این سوال بپرسید که چه علتی باعث این امر گشته است؟ اگر این آب تمیز باشد به احتمال زیاد شیر برقی دچار مشکل شده است. منظور از شیر برقی یک قطعه است که وظیفه قطع و وصل در جریان آب به داخل ماشین ظرفشویی را دارد. پس از آنکه مقدار آب در ماشین ظرفشویی کافی بود، توسط هیدروستات جریان آب از شیر برقی قطع خواهد ‌شد. اگر مطمئن شدید که مشکل از شیر برقی است پس بهتر است کل شیر برقی تعویض گردد.

اشکال در برد الکترونیکی از علل جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی

همانطور که می‌دانید بردهای الکترونیکی جزء قطعات اصلی ماشین ظرفشویی بوده که وظیفه ارسال فرمان به دیگر قطعات را دارند. برد الکترونیکی با ارسال فرمان موجب شده تا هر کدام از قطعات در زمان مخصوص به خود وظیفه خود را انجام بدهند. حال اگر این برد دچار مشکل شود یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که برای ماشین ظرفشویی پیش می‌آید، جمع شدن آب در انتها و یا کف دستگاه است.

راه حل‌های مشکل جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی

برای برطرف کردن این مشکل، می‌توانید این راهکارها را امتحان کنید:

  • از دستورالعمل‌های کارخانه سازنده پیروی کنید و مقدار توصیه شده مایع یا پودر ظرفشویی را رعایت کنید. مصرف بیش از حد این مواد، عامل اصلی تولید کف است.
  • مجاری تهویه و فیلترهای ماشین را از کف و رسوبات تمیز کنید تا گردش هوا و خروج بخارات به درستی انجام شود.
  • با افزودن نمک نرم کننده آب به محفظه مخصوص، سختی آب را کاهش دهید تا نیاز به مصرف بیشتر مایع شوینده نداشته باشید.
  • گرفتگی در لوله تخلیه یا نقص پمپ تخلیه می‌تواند مانع از خروج کامل آب شده و باعث تجمع آب کف شود. آنها را تمیز یا تعویض کنید.
  • مطمئن شوید برنامه‌های شستشوی ماشین به درستی طراحی شده‌اند و در چرخه‌های آبگیری، شستشو، آبکشی و خشک کردن مشکلی ندارند.
  • اگر درزهای آب بندی محفظه ماشین پوسیده یا معیوب هستند، باید آنها را تعویض کنید تا از نشت بخار به داخل جلوگیری شود. با رعایت این نکات و انجام تعمیرات لازم، اغلب مشکل جمع شدن آب کف برطرف خواهد شد.

جمع‌بندی نهایی

در این متن تلاش کردیم تا رایج‌ترین دلایل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی را به شما توضیح دهیم و راهکارهایی را برای رفع آنها بیان نماییم. با بررسی این موارد و راهکارهای گفته شده به احتمال زیاد مشکل دستگاه برطرف خواهد شد. ذکر این نکته لازم است که در صورت عدم علم و یا آگاهی نسبت به تعمیر بهتر است خود اقدام به این موضوع نکرده و از متخصصین سروش سرویس در این زمینه کمک بخواهید.