تعمیر اجاق گاز

 1. خانه
 2. chevron_left
 3. تعمیر اجاق گاز

تعمیر اجاق گاز همانند تعمیر سایر لوازم خانگی، حساس و مهم است زیرا با سپردن تعمیر اجاق گاز به دست تعمیرکار نابلد به غیر از این که باید هزینه بالایی پرداخت کنید، ممکن است با خطر نشت گاز، خدای نکرده شاهد بروز آتش‌سوزی باشید. مرکز تخصصی سروش سرویس در تعمیر این وسیله مهم خانگی وسواس و دقت زیادی به خرج می‌دهد.

تعمیر اجاق گاز

اجاق گاز وسیله‌ای واجب برای هر خانه و خانواده‌ای است. خرابی اجاق گاز، نوشیدن یک فنجان چای یا خوردن غذای گرم را سخت می‌کند و تعمیر آن باید در سریع‌ترین زمان و توسط متخصص آن انجام شود. برای جلوگیری از موارد گفته‌شده، لازم است تعمیر انواع اجاق گاز بوش به مرکز تخصصی سروش سرویس سپرده شود. اگر می‌خواهید دیرتر گذرتان به مراکز تعمیرات تخصصی انواع اجاق گاز بیفتد، بهتر است با انواع مدل‌های اجاق گاز، قطعات آن‌ها، روش نگهداری اصولی و مشکلات اجاق گاز آشنا باشید. همچنین شناخت بهترین تعمیرکار اجاق گاز بوش برای مواقع ضروری را فراموش نکنید.

انواع اجاق گاز

برخلاف گذشته امروزه، انواع و اقسام اجاق گاز از لحاظ ظاهری و نحوه مصرف (برقی و گازی) در بازار وجود دارد. هر فردی برحسب نیاز و سلیقه یکی از مدل‌ها را انتخاب می‌کند. در حال حاضر اجاق گازهای برقی و گازی از لحاظ ظاهری به مدل‌های زیر تقسیم می‌شوند:

اجاق گاز مبله یا اجاق گاز فردار

این مدل از اجاق گازها با چند شعله و فر در زیر گاز از قدیم تا حالا در بازار وجود دارند. با توجه به سنگینی وزن و اشغال زیاد فضا هنوز هم به‌خاطر استفاده از فر، این مدل محبوبیت زیادی دارد. در حال حاضر با توجه به پیشرفت فناوری‌های روز، امکانات بیشتری مانند صفحه کنترل لمسی و گریل نیز به اجاق‌ گازهای مبله اضافه شده است. البته با توجه به بالا رفتن قیمت اجاق گاز، اجاق‌های طرح فر نیز با همین شکل بدون فر و قرار دادن فضای فر به فضایی برای نگهداری وسایل وجود دارد.

اجاق گاز صفحه‌ای (رومیزی)

اجاق گاز صفحه‌ای دو مدل روکار و توکار دارد. مدل توکار به‌خاطر وزن کم، اشغال کمتر فضا با قرارگیری داخل کابینت یا کانتر جای خود را در بیشتر خانه‌ها باز کرده است. اجاق گازهای صفحه‌ای فاقد فر و دارای چند شعله هستند. اجاق گاز صفحه‌ای روکار با تعداد شعله‌های کم روی کابینت قرار می‌گیرد و تعمیر اجاق گاز در این مدل بسیار ساده‌تر است. امروزه از این مدل بیشتر در هتل‌ها و اداره‌ها استفاده می‌شود. با اینکه همه مدل‌های گاز دارای عملکرد یکسان؛ یعنی امکان پخت‌وپز هستند، اما از لحاظ قطعات و روش‌های تعمیر باهم تفاوت‌ دارند. در مرکز سروش سرویس تمام تکنسین‌ها برای تعمیر اجاق گاز رومیزی و مبله دوره‌های کامل و جداگانه دیده‌اند. برای همین تکنسین‌های سروش سرویس در سرویس، تعویض قطعات یا تعمیر اجاق خارجی و ایرانی موفق هستند.

تعمیر اجاق گاز

معرفی قطعات کلیدی و اصلی برای تعمیر اجاق گاز بوش

اجاق گازها مانند سایر لوازم برقی از قطعات مختلفی ساخته‌ شده‌اند و هرکدام از این قطعات مسئول کار خاصی هستند. شناخت قطعات به شما در جهت فهمیدن نوع خرابی و مواقع لازم برای تماس با تعمیرکار کمک می‌کند. تمام اجاق گازها تعدادی قطعه با وظایف خاص دارند. بعضی از قطعه‌ها در تمام اجاق گازها یکسان و بعضی‌ از قطعه‌ها مخصوص نوع خاصی از گازها هستند.

سر شعله

از مهم‌ترین قطعات مشترک بین تمام انواع اجاق گازها سر شعله‌های روی گاز برای پخش گرما و طبخ غذا هستند. البته در اجاق‌های فردار داخل فر هم اجاق برای گرم کردن مواد غذایی وجود دارد.

فندک

در اکثر اجاق گازها فندک برای برقراری جریان الکتریکی و روشن شدن سر شعله‌ها پس از فشار دادن ولوم گاز قرار دارد. فندک در گازها با توجه به دل اجاق دارای دو نوع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک است. مدل اتوماتیک در بیشتر گازهای جدید و نیمه اتوماتیک در گازهای قدیمی وجود دارد. فندک اتوماتیک تنها با پیچاندن ولوم گاز برخلاف عقربه‌های ساعت باعث روشن شدن سر شعله‌ها می‌شود؛ اما فندک‌ غیراتوماتیک، فقط با چرخاندن ولوم گاز سر شعله را روشن نمی‌کند و باید دکمه فندک روی گاز را همزمان با چرخاندن ولوم فشار داد.

میکرو سوئیچ

میکرو سوئیچ اجاق گاز بوش، قطعه‌ای الکترونیکی برای روشن شدن فندک از طریق قطع و وصل جریان برق است. کار نکردن فندک می‌تواند بابت خرابی میکرو سوئیچ، پاره شدن سیم آن و نصب نادرست آن روی شیر ولوم گاز باشد. خرابی این قطعه نیاز به تعمیر اجاق گاز دارد.

صفحه چدنی

چدنی‌ها قطعاتی هستند که روی سر شعله‌ها و لعابی قرار می‌گیرند و قابلمه و ظروف روی آن‌ها گذاشته می‌شود. صفحه‌های چدنی دارای دو نوع باکیفیت و بی‌کیفیت هستند. چدنی‌های بی‌کیفیت پس از مدتی  استفاده با شستشو، رنگ و کیفیت خود را از دست می‌دهند و ظاهر اجاق گاز را زشت می‌کنند. اگر قصد تعویض چدنی گاز خود را دارید می‌توانید چدنی باکیفیت را از سروش سرویس تهیه کنید.

ترموکوپل

ترموکوپل قطعه‌ای مهم در اجاق گاز برای جلوگیری از انتشار گاز و آتش‌سوزی از راه قطع کردن جریان گاز است. به‌‌خاطر اهمیت نقش ترموکوپل در گاز در صورت خاموش شدن شعله پس از رها کردن ولوم گاز برای تعمیر ترموکوپل اجاق گاز بوش با تعمیرکار ماهر تماس بگیرید. توجه کنید بعضی از گازها به‌خصوص گازهای قدیمی، ترموکوپل ندارند.

بوبین

بوبین قطعه‌ای فلزی، سیم‌پیچی شده بعد از شیر و متصل به ترموکوپل است. بوبین پس از چرخاندن ولوم گاز و ایجاد جرقه باعث باز شدن مسیر گاز و انتشار آن می‌شود. به دلیل اهمیت بوبین و ترموکوپل در پخش گاز، تعمیر بوبین اجاق گاز را به مرکز تعمیرات اجاق گاز سروش سرویس بسپارید.

صفحه کنترل

در بسیاری از گازهای مبله جدید و گازهای برقی، صفحه کنترل برای تنظیم دمای فر و کنترل شعله‌ها وجود دارد. با توجه به نوع گاز، صفحه کنترل می‌تواند شامل مواردی مثل ساعت، نور داخل فر و کلید پاک‌کننده فر باشد.

صفحه اجاق گاز

در حال حاضر صفحه اجاق گاز در مدل‌های مختلف استیل، چدنی و شیشه‌ای در بازار وجود دارند. البته اجاق گازهای صفحه‌ای بیشتر دارای صفحه شیشه‌ای هستند. بعضی وقت‌ها صفحه گاز به ‌دلایل مختلف خراب و نیازمند تعویض می‌شود در این مواقع دوستان اصفهانی برای تعویض صفحه اجاق گاز بوش با مرکز سروش سرویس تماس بگیرید.

سایر قطعات مهم در تعمیر اجاق گاز

 • مشعل اجاق گاز: مشعل قطعه‌ای تشکیل شده از دو بخش داخلی و سر شعله برای ایجاد شعله، پخش و هدایت آن است.
 • ترانس جرقه‌زن: ایجاد جرقه در چینی فندک برای ایجاد شعله و پخش آتش روی سر شعله توسط جرقه‌زن انجام می‌شود.
 • شیر: شیر قطعه‌ای فلزی است که ولوم گاز روی آن نصب می‌شود و هنگام فشردن و پیچاندن ولوم، گاز از طریق شیر به سر شعله‌ها می‌رسد.
 • ولوم: قطعاتی از جنس استیل یا پلاستیک فشرده نسوز روی بدنه گاز هستند. ولوم‌ وظیفه روشن، خاموش و تعیین اندازه شعله گاز را بر عهده دارد.
 • ترموستات: ترموستات یا دماسنج قطعه‌ای برای کنترل دمای داخل فر و سر شعله‌ها است.
 • درب شیشه‌ای فر: در اجاق گازهای ایستاده (مبله) فردار یا طرح فر درب قسمت پایین گاز از جنس شیشه سکوریت حرارتی است.
 • زمان‌سنج: زمان‌سنج در گازهای مبله فردار و گازهای برقی برای کنترل زمان پخت‌وپز وجود دارد.
 • المنت حرارتی: در گازهای برقی به‌جای سر شعله و صفحه چدنی، المنت‌های حرارتی کار ایجاد گرما برای پخت غذا را انجام می‌دهند.

توجه کنید برای حفظ امنیت خانه و زندگی خود در برابر آتش‌سوزی ناشی از مشکلات اجاق گاز سرویس، تعمیر اجاق گاز یا تعویض قطعات آن را به بهترین تعمیرکار اجاق گاز بوش در اصفهان بسپارید.

تعمیر اجاق گاز

معرفی مشکلات رایج و نیازمند تعمیر اجاق گاز بوش

هر نوع اجاق گازی پس از مدتی استفاده دچار مشکلاتی می‌شود که بعضی از آن‌ها توسط شخص شما قابل‌حل هستند و بعضی دیگر باید توسط تعمیرکار رفع شوند. بیشتر مشکلات مرتبط به اجاق گاز عبارت‌اند از:

روشن نشدن شعله گاز

این مشکل بیشتر وقت‌ها به‌خاطر خیس بودن سر شعله‌ها و مشعل یا گرفتگی مسیر روشن شدن شعله است. در ابتدا مشعل و سر شعله‌ها را خشک کنید و مجرای سر شعله‌ها را تمیز کنید. اگر مشکل شما حل نشد، برای عیب‌یابی و رفع مشکل با یک مرکز تعمیر فوری اجاق گاز بوش تماس بگیرید.

زیاد بودن شعله اجاق گاز

علت زیاد بودن شعله اجاق گاز به‌خاطر خرابی ترموستات است. در این مواقع سر شعله‌ها بیش از حد از خود حرارت می‌دهند و باعث سوختن غذا می‌شوند. برای تعمیر ترموستات اجاق گاز و حل مشکل خود با تعمیرکارهای مجاز تماس بگیرید.

جرقه نزدن اجاق گاز بوش

اگر با چرخاندن ولوم، گاز شما جرقه نمی‌زند مشکلی در ترانس جرقه یا چینی فندک پیش آمده است. توصیه می‌کنیم که برای رفع مشکل جرقه نزدن اجاق گاز از تعمیرکار کمک بگیرید.

پخش بوی گاز در اطراف از مهمترین علل تعمیر اجاق گاز

پخش بوی گاز در فضای خانه، بسیار خطرناک است و بیشتر وقت‌ها انتشار بوی اطراف اجاق به‌خاطر مشکل در شلنگ است. برای پیدا کردن مشکل، کل شلنگ گاز و دو طرف محل اتصال آن به لوله گاز و اجاق را بابت نشت گاز از طریق آب و کف تست کنید. در صورت خرابی شلنگ آن را عوض کنید.

صدا دادن شعله اجاق گاز

علت صدا دادن شعله اجاق گاز به دلیل به‌هم‌ریختن تنظیمات هوارسانی گاز یا وجود مواد غذایی روی شعله‌ها رخ می‌دهد. با تمیز کردن گاز و سر شعله‌ها و همچنین تنظیم شاتر گاز این مشکل حل می‌شود. درصورتی‌که با شاتر گاز و تنظیم آن آشنایی ندارید از تعمیرکاری مجرب کمک و راهنمایی بگیرید.

خاموش شدن شعله اجاق گاز

علت خاموش شدن شعله اجاق گاز بعد از چند دقیقه به‌خاطر خرابی ترموکوپل، خرابی ولوم یا بوبین و حتی جابه‌جایی الکترود جرقه‌زن است. خاموش شدن شعله مانع پخت‌وپز می‌شود و برای رفع این مشکل جدی باید از مرکز تعمیرات تخصصی اجاق گاز بوش کمک بگیرید.

روشن نشدن فر گاز از دیگر دلایل تعمیر اجاق گاز

بعضی وقت‌ها گازهای فردار مشکل روشن نشدن فر پیدا می‌کنند. این مشکل به‌خاطر تنظیم نبودن تایمر، مشکل در برد الکترونیکی، خرابی ترموستات یا دلایل دیگر پیش می‌آید و عیب‌یابی و رفع آن از عهده تکنسین‌های کارآزموده برمی‌آید.

کار نکردن المنت حرارتی اجاق‌های برقی

خرابی المنت حرارتی به‌خاطر مشکل در سیم‌پیچی، سوکت‌های المنت می‌تواند باشد. برای پیدا کردن مشکل و رفع آن باید سطح رویی گاز برداشته شود و به‌خاطر اهمیت موضوع این کار را به تعمیرکار متخصصش بسپارید.

تعمیر اجاق گاز بوش در اصفهان

سروش سرویس مرکزی برای تعمیرات لوازم خانگی و برقی برند بوش و سایر برندها است. تکنسین‌‌های بااخلاق این مرکز برای تعمیر لوازم خانگی دوره‌های آموزشی کاملی را گذرانده‌اند و در کار خود ماهر هستند. برای همین تعمیر اجاق گاز خارجی، ایرانی و تعمیر انواع اجاق رومیزی، فردار و طرح فر را به‌راحتی انجام می‌دهند. برند بوش، یکی از مهمترین برندهایی است که تکنسین‌های این مرکز به تعمیر آن می‌پردازند. آنها برای تعمیر تخصصی اجاق گاز بوش از بهترین و با کیفیت‌ترین قطعات استفاده کرده و به سرعت و در کوتاه‌ترین زمان، اجاق گاز شما را همانند روز اولش به شما تحویل می‌دهند.

تعمیر اجاق گاز بوش در محل

اگر می‌خواهید تعمیر اجاق شما در منزل انجام شود و مثل روزهای اول شعله‌های آن نوید غذایی گرم و خوشمزه را بدهد می‌توانید، تعمیر یا تعویض قطعات آن را به تکنسین‌های مجرب سروش سرویس بسپارید. پس اگر به سرویس، عیب‌یابی یا تعمیر اجاق گاز بوش در اصفهان باکیفیت بالا، هزینه منصفانه نیاز دارید فقط کافی است با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

۰۹۱۳۳۰۲۶۱۵۲۰۹۱۲۰۹۱۳۶۹۱