تعمیر یخچال فریزر

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر به دلیل حساسیت مواد غذایی از مواردی است که باید در سریعترین زمان ممکن صورت بگیرد. یخچال فریزر مهم‌ترین وسیله برقی در هر خانه‌ای است و تصور زندگی بدون آن وحشتناک است. به همین دلیل، نباید در انتخاب تعمیرکار آن سهل‌انگاری کنید تا درگیر تعمیر چندباره یخچال فریزر و هزینه‌های زیاد آن نشوید. تعمیرکار متخصص، با توجه به مشکل و برآورد هزینه تعمیر یخچال فریزر به شما بهترین پیشنهاد بابت تعمیر یا تعویض قطعات را می‌دهد. اگر بنا به دلایل مختلف یخچال شما خراب شده است و برای تعمیر دچار شک هستید برای گرفتن بهترین تصمیم این مطلب را تا آخر بخوانید.

انواع یخچال فریزر

پیش از اینکه به تعمیر یخچال فریزر بپردازیم، بهتر است با انواع مختلف این دستگاه آشنا شویم. اکثر کمپانی‌های تولیدکننده لوازم‌خانگی برقی، باتوجه به اهمیت یخچال فریزر در زندگی همه افراد مدل‌های مختلف آن را تولید و روانه بازار کرده‌اند. امروزه انواع یخچال ایرانی و خارجی با ویژگی‌ها و کارایی‌های متفاوت در بازار وجود دارد؛ اما به‌طورکلی انواع یخچال به مدل‌های زیر تقسیم می‌شوند.

یخچال فریزر تک درب

ساده‌ترین مدل یخچال است که از نسل‌های اولیه است و به‌خاطر اشغال فضای کم هنوز در هتل‌ها، اداره‌ها، خوابگاه‌ها و خانه بعضی از افراد مجرد یا کم‌جمعیت دیده می‌شود.

یخچال فریزر بالا

در یخچال فریزر بالا، یخچال در پایین و فریزر در بالا قرار دارد. این مدل یخچال‌ها از لحاظ اندازه یخچال و فریزر باهم متفاوت هستند. در بعضی مدل‌ها، اندازه یخچال و فریزر یکسان و در بعضی دیگر یخچال بزرگ‌تر از فریزر است.

یخچال فریزر پایین

یخچال فریزر پایین مانند یخچال فریزر بالا است با این تفاوت که یخچال در بالا و فریزر در پایین آن قرار دارد. یخچال فریزر پایین برای افرادی که زیاد از فریزر استفاده نمی‌کنند یا فریزر جداگانه‌ای دارند نسبت به یخچال فریزر بالا مناسب‌تر است زیرا برای استفاده از یخچال نیاز به خم شدن ندارند.

یخچال فریزر دوقلو

یخچال فریزر دوقلو به‌نوعی رقیب یخچال‌های ساید بای ساید است. این مدل یخچال‌ها نسبت به یخچال‌های ساید بای ساید فضا و ظرفیت بیشتر به همراه دو کمپرسور و موتور جداگانه دارند. انواع یخچال دوقلو نسبت به ساید بای ساید، قیمت خرید و هزینه تعمیر یخچال فریزر کمتری دارند.

یخچال فریزر درب فرانسوی

یخچال فریزرهای درب فرانسوی، جدیدترین نسل یخچال‌ها با ترکیب یخچال ساید با ساید و یخچال فریزر پایین است. یخچال درب فرانسوی فضای بیشتر و قفسه‌های بزرگ‌تر و کشویی برای خنک نگه‌داشتن مواد غذایی مثل بستنی به‌صورت سرد و بدون یخ‌زدگی دارند.

یخچال فریزر ساید بای ساید

یخچال‌های ساید بای ساید، نسل جدیدی از یخچال‌های دوقلو است. این یخچال‌ها فضای کمتری دارند اما به‌خاطر ظاهرشان نسبت به یخچال‌های دوقلو محبوب‌ترند.

تعمیر یخچال فریزر
شناخت قطعات مختلف یخچال فریزر
تعمیر یخچال فریزر

قطعات یخچال فریزر بوش

عملکرد یخچال فریزر با عملکرد صحیح قطعات کنار یکدیگر شکل می‌گیرد. آشنایی با قطعات داخلی یخچال فریزر بوش، امکان شناسایی مشکل، تعمیر یخچال فریزر و جلوگیری از هزینه‌های اضافی را برای شما فراهم می‌کند.

گاز یخچال

تمام یخچال‌ها با روش سردسازی محیط از طریق انتقال حرارت (تبرید) کار می‌کنند. ماده‌ مورد استفاده در تبرید همان گاز یخچال (مبرد) است. برای خنک شدن داخل یخچال باید گاز داخل یخچال باشد؛ وگرنه با وجود کار کردن موتور بازهم یخچال خنک نمی‌شود. در چنین حالتی با مراکز تعمیرات تخصصی یخچال برای بررسی گاز و پر کردن گاز مناسب و سازگار با کمپرسور یخچال تماس بگیرید.

کمپرسور یا موتور یخچال مهمترین قطعه برای تعمیر یخچال فریزر بوش

موتور یخچال یا همان قلب یخچال، قطعه‌ای سیاه و بزرگ در پشت و پایین یخچال است. کمپرسور مهم‌ترین کار؛ یعنی عمل پمپاژ گاز، فشرده‌سازی و داغ کردن گاز مبرد را برای انتقال به کنداسور برای خنک‌سازی انجام می‌دهد.

کنداسور یا رادیاتور یخچال

کنداسور لوله‌ای مسی دارای خمیدگی در پشت یخچال است. کنداسور باعث انتقال گرمای گاز به محیط بیرون و در نتیجه خنک و مایع شدن مبرد می‌شود. با توجه به نقش کنداسور در عمل تبرید و برای جلوگیری از ایجاد اختلال در کار کنداسور، هرچند وقت یک‌بار گردوخاک آن را با جاروبرقی پاک کنید.

اواپراتور یا تبخیرکننده

اواپراتور قطعه‌ای متشکل از لوله‌های فلزی مشبک شکل درون یخچال فریزر و آخرین مرحله برای خنک‌سازی یخچال است. مبرد مایع از کنداسور وارد اواپراتور می‌شود. مایع مبرد داخل اواپراتور دمای داخل یخچال را می‌گیرد و آن را خنک می‌کند. سپس حرارت گرفته‌شده از داخل یخچال باعث تبدیل مایع مبرد به گاز مبرد و ورود آن به کمپرسور می‌شود.

فیلتر خشک‌کن (فیلتر درایر)

یکی از قطعاتی که گاه نیاز به تعمیر یخچال فریزر را ایجاد می‌کند، فیلتر خشک‌کن است که قطعه‌ای برای گرفتن مواد آسیب‌زننده به کمپرسور مانند رطوبت اضافی، مواد اسیدی و ذرات معلق است. سلامت این قطعه برای حفظ سلامتی کمپرسور اهمیت بالایی دارد، برای همین انجام سرویس یخچال و بررسی قطعات آن توسط تکنسین‌های متخصص توصیه می‌شود.

ترموستات

ترموستات یخچال، قطعه‌ای برای کنترل دما از راه صدور فرمان خاموش و روشن کردن کمپرسور است. همچنین کنترل مصرف برق و طول عمر دستگاه نیز از طریق کنترل دما توسط ترموستات انجام می‌شود. با رسیدن دمای یخچال به دمای موردنظر ترموستات فرمان خاموش شدن و هنگام بالا رفتن دما، فرمان روشن شدن را به کمپرسور می‌دهد.

رله استارت

رله استارت وظیفه تامین انرژی الکتریکی کمپرسور برای استارت زدن و خاموش کردن آن را به عهده دارد.

رله اورلود

اوردلود قطعه‌ای برای جلوگیری از بار اضافی (جریان برق) و فشار زیاد به کمپرسور می‌شود.

هیتر المنت

هیتر المنت قطعه‌ای مهم در یخچال‌های بدون برفک (نو فراست) برای جلوگیری و رفع برفک‌های اواپراتور است. روشن شدن این قطعه توسط ترمودیسک انجام می‌شود. گاعی خربا شدن این قطعه شما را ناچار می‌کند که در جستجوی تکنسین حرفه‌ای برای تعمیر یخچال فریزر خود باشید.

ترموفیوز یا فیوز حرارتی

این قطعه وظیفه کنترل حرارت و دمای هیتر المنت را دارد. اگر دمای هیتر المنت زیادی بالا برود، ترموفیوز دما را کنترل می‌کند و با سوختن خود مانع آسیب به موتور و حتی آتش‌‌سوزی می‌شود.

[/vc_column_inner][/vc_row_inner]
تعمیر یخچال فریزر
نکات مهم برای تعمیر یخچال فریزر

نکات مهم برای کاهش نیاز به تعمیر یخچال فریزر بوش

برای داشتن یخچال فریزر سالم با عمر بالا به نکات زیر توجه کنید:

  • محل قرار دادن یخچال فریزر: هنگام نصب و قرارگیری یخچال آن را در سطحی صاف و دور از نور مستقیم آفتاب و گاز قرار دهید. توجه کنید که به کمپرسور و موتور یخچال باید هوا برسد، برای همین فاصله دیوار تا پشت یخچال باید بیست سانتی‌متر یا بیشتر باشد.
  • روشن کردن یخچال پس از جابه‌جایی: بعد از جابه‌جایی یخچال نباید آن را به برق وصل کنید و باید حداقل ۳ تا ۴ ساعت صبر کنید.
  • استفاده از محافظ الکترونیکی: برای محافظت از یخچال در برابر نوسانات برق و جلوگیری از آسیب به یخچال فریزر از محافظ الکترونیکی استفاده کنید.
  • تعیین دمای یخچال و فریزر: دمای استاندارد برای یخچال ۳ و ۴ درجه بالای صفر و برای فریزر دمایی بین ۱۶- تا ۲۰- مناسب است.
  • تمیز کردن کویل‌های یخچال: هرچند ماه یک‌بار، کویل‌های پشت یخچال را برای جلوگیری از فشار زیاد برای تولید سرما توسط کمپرسور از گردوغبار پاک کنید.
  • چیدمان مواد غذایی در یخچال: هرگز مواد غذایی را روی‌هم قرار ندهید زیرا سرما نمی‌تواند به همه آن‌ها به‌درستی نفوذ کند. بهتر است مواد غذایی فاسدشدنی مثل لبنیات و شیرینی‌ها را داخل درب یخچال نگذارید. همچنین از گذاشتن غذاهای داغ و گرم در یخچال خودداری کنید و غذاها را پس از ۲ تا ۳ ساعت پس از پخت داخل یخچال قرار دهید.

رایج‌ترین مشکلات برای تعمیر یخچال فریزر بوش

تمامی یخچال فریزرها از لحاظ عملکردی، ساختاری مشابه یکدیگر دارند؛ برای همین مشکلات و خرابی‌های مشابهی دارند. شناخت مشکلات یخچال فریزر باعث رفع سریع آن و جلوگیری از آسیب بیشتر یخچال می‌شود.

مشکل باز و بسته شدن درب یخچال

گاهی اوقات باز کردن درب یخچال سخت‌تر از همیشه می‌شود یا در کامل بسته نمی‌شود. این موضوع به نظر ساده در صورت رفع نشدن به موتور یخچال آسیب می‌زند. در قدم اول تراز بودن یخچال و سبک کردن درب یخچال را امتحان کنید. اگر مشکل حل نشد برای بررسی وضعیت واشر یا لولای درب با تعمیرکار یخچال در اصفهان تماس بگیرید.

برفک زدن یخچال‌های بدون برفک

برفک زدن یخچال‌های نو فراست می‌تواند به دلایل مختلف مثل خرابی لاستیک دور درب، خرابی ترموستات یا تایمر دیفراست باشد. اول صحت و سلامت لاستیک دور درب را بررسی کنید و در صورت شل‌شدگی یا خرابی آن را عوض کنید. اگر مشکل شما با تعویض لاستیک دور درب یخچال حل نشد، با مرکز تعمیرات تخصصی یخچال فریزر مثل سروش سرویس برای رفع مشکل تماس بگیرید.

کار کردن مداوم موتور از مهمترین دلایل برای تعمیر یخچال فریزر

مشکل کار مداوم موتور یخچال می‌تواند به‌خاطر وجود گردوغبار روی کویل‌ و کنداسور باشد و در صورت رفع گردوغبار باید مشکل حل شود. اگر مشکل حل نشد می‌تواند مشکل از ترموستات یا رله استارت باشد که بررسی و عیب‌یابی آن‌ها باید توسط فرد متخصص انجام شود.

روشن نشدن یخچال فریزر

روشن نشدن موتور یخچال می‌تواند از خرابی قطعه‌ای کوچک تا سوختن موتور باشد. عیب‌یابی مشکل روشن نشدن یخچال و حل آن را به نمایندگی تعمیرات یخجال فریزر بسپارید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

کار کردن فریزر هم‌زمان با کار نکردن یخچال و بالعکس

این مشکل می‌تواند به‌خاطر خرابی ترموستات، هیتر دیفراست و موتور فن باشد. در صورت دیدن این حالت در اسرع وقت با تعمیرکار حرفه ای یخچال  تماس بگیرید تا دستگاه شما دچار مشکل جدی نشود.

نشت آب از یخچال از دلایل اصلی برای تعمیر یخچال فریزر بوش

نشت آب از یخچال دلایل مختلفی مثل گرفتگی لوله‌ تخلیه یخچال، شکستگی سینی تخلیه آب، مشکل در هیتر المنت یا فیلتر آب یخچال باشد. برای پیدا کردن مشکل و رفع این مشکل تماس با تکنسین‌های مجرب و تعمیر فوری بخچال ضروری است.

تعمیر یخچال فریزر بوش در اصفهان

اگر یخچال فریزر شما در هر نقطه از شهر اصفهان نیاز به نصب، سرویس یا تعمیر دارد با مرکز تخصصی سروش سرویس تماس بگیرید. مجموعه سروش سرویس بهترین مشاوره را در جهت تعمیر یا تعویض قطعات یخچال فریزر بوش و انواع یخچال از برندهای مختلف خارجی و ایرانی به شما ارائه می‌دهد. در صورت نیاز به تعمیرات تخصصی یخچال، کادر متخصص سروش سرویس در سریع‌ترین زمان و باکیفیت بالا اقدام به تعمیر یخچال بوش شما می‌کنند. نمایندگی سروش سرویس بهترین کادر متخصص و همگام با دانش روز و قطعات اصلی را دارد و قبل از انجام هرگونه خدماتی، هزینه را نیز به شما اعلام می‌کند. برای همین با سروش سرویس، دیگر نگرانی بابت کیفیت قطعات، سرویس، عیب‌یابی و هزینه تعمیر یخچال فریزر بوش معنایی ندارد. پس برای نصب و راه اندازی یا تعمیر یخچال فریزر بوش در اصفهان با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

۰۹۱۳۳۰۲۶۱۵۲۰۹۱۲۰۹۱۳۶۹۱