نکات مهم در استفاده از مایکروفر و مایکروویو

نکات مهم در استفاده از مایکروفر

در این نوشتار قصد داریم تا در مورد نکات مهم در استفاده از مایکروفر  یا مایکروویو صحبت کنیم. یکی از مهم‌ترین و مفیدترین اختراعات در زمینه لوازم الکترونیکی در چند سال اخیر، روی کار آمدن اجاق‌های مایکروفر و مایکروویو است. آنها با استفاده از امواج الکترومغناطیسی به گرم کردن مواد غذایی پرداخته و تاثیر فوق العاده‌ای در صرفه‌جویی زمان و انرژی دارند. بعلاوه به ندرت به تعمیر مایکروفر توکار در اصفهان یا شهر دیگری نیاز پیدا می‌کنند. این دستگاه‌ها می‌توانند با تولید امواج الکترومغناطیسی مولکول‌هایی که در آب وجود دارند را مجبور به نوسان کرده و در نتیجه باعث طبخ غذا گردند. در صورتی که استفاده و نگهداری از مایکروفر و یا مایکروویو نادرست باشد، صدمات و سوختگی‌های فراوانی را در بر خواهد داشت. در این مقاله از سروش سرویس به عنوان یکی از تخصصی‌ترین مراکز تعمیرات لوازم خانگی به خصوص مایکروفر و مایکروویو، قصد داریم نکات مهم در استفاده از این دستگاه را به شما آموزش دهیم.

منظور از مایکروویو چه دستگاهی است؟

پیش از پرداختن به نکات مهم در استفاده از مایکروفر و مایکروویو بهتر است ابتدا با این دستگاه آشنا شویم. هرگاه نامی از مایکروویو به میان می‌آید، منظور دستگاهی است تا غذا را با پرتوهای الکترومغناطیسی مخصوص به خود گرم کرده و یا بپزد. اصولاً این وسیله برای گرم کردن غذا با سرعت خیلی بالا استفاده می‌شود و کارهایی که زمانبر هستند همانند گرم کردن و یا ذوب کردن کره را خیلی سریع‌تر انجام خواهد داد. البته به اعتقاد بسیاری از افراد مایکروویو، غذاها را از درون می‌پزد و نه از بیرون و از این بابت نگرانی وجود ندارد.

نکات مهم در استفاده از مایکروفر و مایکروویو

با دانستن یک سری نکات شما به راحتی می‌توانید در حفظ و سلامت دستگاه‌های مایکروفر کوشا باشید. به همین خاطر در ادامه مطلب به مهم‌ترین نکات در استفاده از آنها اشاره می‌کنیم.

در نظر گرفتن محیط مناسب برای نگهداری دستگاه

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که در استفاده از مایکروفر مورد توجه و بررسی قرار می‌گیرد، محل قرارگیری و نگهداری دستگاه است. اصولاً دستگاه را باید در یک سطح صاف و خشک همانند پیشخوان‌های آشپزخانه نگهداری کنید. حال اگر پیشخوان‌ها از جنس چوب باشند که خیلی بهتر است. ذکر این نکته لازم است که به هیچ عنوان، مایکروفر را در نزدیکی اجاق گازها قرار ندهید. همچنین جریان هوا در اطراف مایکروویو نباید مسدود باشد و بهتر است که هوا تردد کند. حال اگر آشپزخانه شما دارای پیشخوان نیست، بهتر است که دستگاه را در محلی قرار دهید که از آب و رطوبت دور بوده و سطح قرارگیری صافی هم داشته باشد.

قرارگیری سینی و غلطک‌ها در جای مناسب

مایکروفرها دارای یک غلطک و سینی شیشه‌ای هستند که ظروف و غذا روی آن جای می‌گیرند. این حلقه باید در مایکروفر‌ها به درستی نصب و تعبیه شده باشد. بنابراین در اولین گام برای استفاده از دستگاه، بهتر است بررسی نمایید که سینی و غلطک شیشه در محل درست خود جای گرفته است.

انتخاب پریز برق مناسب از نکات مهم در استفاده از مایکروفر

در رابطه با پریز برق متناسب با این دستگاه‌ها باید حتماً از پریزی استفاده شود که وسیله الکترونیکی دیگری به آن وصل نبوده و یا از آن تغذیه نکند. بنابراین بهتر است چند دستگاه را با هم به یک پریز مشخص وصل ننمایید. از همه مهمتر آنکه منبع تغذیه و برق یک مایکروویو یا مایکروفر ممکن است از یک کشور به کشور دیگر متفاوت باشد. به عنوان مثال پریز برق در آمریکا و ژاپن با برق ۱۱۰ ولت و ۶۰ هرتز تامین می‌شوند. در حالیکه در اروپا و آسیا این پریزهای برق‌هایی با ولتاژ ۲۲۰ و ۵۰ هرتز خواهند بود. پس با دانستن این نکات می‌توانید استفاده بهینه‌تری از دستگاه داشته باشید.

در نظر گرفتن مدت زمان مناسب برای گرم کردن یا پخت غذا

زمان پخت غذا در مایکروفر یکی از مهمترین نکات مهم در استفاده از مایکروفر است که باید مد نظر قرار گیرد. از آنجا که زمان مورد نیاز هر ماده غذایی برای طبخ متفاوت است، ممکن است بسیاری از شما نسبت به آن اطلاعاتی نداشته باشید. برای این امر می‌توانید از راه حل‌های متفاوتی کمک بخواهید. به عنوان مثال می‌توانید در ابتدا اجازه دهید غذا یک دقیقه گرم شود، سپس آن را خارج نمایید و در صورتی که متوجه شدید غذا به درستی گرم نشده، دوباره آن را به مدت ۳۰ ثانیه در مایکروفر بگذارید.

نکات مهم استفاده از مایکروفر
نکات مهم استفاده از مایکروفر

دقت و توجه در جابجایی غذا از دستگاه

هنگام خارج کردن غذا از مایکروویو امکان دارد که به خاطر گرم بودن بیش از حد آن دستتان دچار آسیب شود و یا حتی موجب برگشت غذا در دستگاه گردد. به همین خاطر نیاز است هنگام جابجایی مواد غذایی حتماً از دستکش و یا حوله مخصوص استفاده نمایید.

به کارگیری ظروف مناسب از نکات مهم در استفاده از مایکروفر

استفاده از ظروف مخصوص در مایکروفر کمک می‌کند تا دستگاه شما عمر طولانی‌تری داشته باشند. به همین خاطر بهتر است همیشه از ظروف شیشه‌ای و یا سرامیکی استفاده کنید. البته بعضی از ظروف پلاستیکی هم برای این امر طراحی شده که بسیار مناسب هستند. اما در صورتی که از ظروف پلاستیکی غیر استاندارد استفاده کنید، باعث نابودی غذا شده و همچنین ممکن است جرقه و یا آتش سوزی‌های ایجاد کند. نکته قابل توجه آنکه به هیچ عنوان از ظروف فلزی در مایکروفر استفاده نکنید. این ظروف اشعه مایکروویو را منعکس کرده و موجب خرابی دستگاه مایکروویو می‌گردند.

به کار بردن درپوش مخصوص مایکروویو برای گرم کردن غذا

برای اینکه رطوبت موجود در غذا و مواد غذایی حفظ گردد، باید حتماً از درپوش‌های مخصوصی بر روی غذا استفاده گردد. این درپوش‌ها اصولاً از جنس پلاستیک و به شکل گنبدی هستند و برای مایکروویو و مایکروفر استفاده می‌شوند تا مواد غذایی به اطراف پخش نشوند و یا نپاشند. در صورتی که این اتفاق بیفتد، یعنی مواد غذایی بپاشد یا پخش گردد، بهتر است آن تکه از مواد غذایی را خیلی سریع بردارید تا دستگاه دچار مشکل نشود و یا باقیمانده‌ها ایجاد سوختگی نکنند.

تمیزکاری به موقع و مرتب از نکات مهم در استفاده از مایکروفر

برای اینکه دستگاه شما از کارایی و ماندگاری بالایی برخوردار باشد، بهتر است به طور مرتب داخل و خارج مایکروفر تمیز شود. به این منظور حتماً نکات مهم در تمیز کردن مایکروفر را رعایت کنید. برای مثال، سینی‌های مایکروفر و مایکروویو را از دستگاه خارج کرده و مانند هر ظرف دیگری به شستشوی دقیق آن بپردازید. مقداری پوست پرتقال، جوش شیرین و لیمو را با هم ترکیب کرده، داخل ظرف گذاشته و داخل دستگاه بگذارید. این امر به از بین بردن لکه‌ها و ذرات موجود در مایکروفر هم کمک می‌کند.

مراقب نشت مایعات باشید

نشر مایعات در هنگام استفاده از مایکروفر بسیار مهم است. حتماً به این چند نکته ضروری توجه کنید که هرگز ظروف بدون درپوش یا ظروف ترک خورده را داخل مایکروفر نگذارید. این امر باعث می‌شود مایعات پاشیده شوند. اگر در حین گرم کردن مایعی از ظرف نشت کرد. فورا مایکروفر را خاموش کنید و آن را تمیز نمایید. عدم تمیز کردن می‌تواند خطر آتش سوزی یا برق گرفتگی را افزایش دهد. پس از هر بار استفاده داخل مایکروفر را بررسی و در صورت نشت مایعات فوراً آن را تمیز کنید.

خودداری از تعمیر دستگاه توسط افراد غیر حرفه‌ای از نکات مهم در استفاده از مایکروفر

در صورت ایراد و یا آسیب به دستگاه، خودتان سعی نکنید که آن را تعمیر نمایید. چرا که این دستگاه‌ها شامل قطعات و تجهیزات مختلفی همانند لامپ، مگنترون، ترانسفورماتور بالا، محافظ حرارتی و مدار پیچیده هستند که تعمیر آنها به تخصص بالا و دانش خاصی نیاز است. بنابراین در صورت خرابی حتماً از تعمیرکار و یا متخصص ماهر در این زمینه کمک بخواهید. برای نمونه در اصفهان، می‌توانید به سروش سرویس که نمایندگی تعمیرات مایکروفر مبله است مراجعه کنید.

خودداری از روشن کردن مایکروفر به صورت خالی

استفاده و روشن کردن دستگاه مایکروفر به صورت خالی قطعاً به قطعات داخلی آن آسیب می‌رساند و این یکی از مهمترین نکات مهم در استفاده از مایکروفر است. اگر دستگاه مایکروفر به صورت خالی بدون مواد غذایی روشن شود، این امواج به قطعات داخلی مایکروفر جذب می‌شوند و همین امر، خود باعث آسیب به قطعات می‌گردند. استفاده از مایکرووفرها در دنیای امروز گسترش فراوانی داشته است. این دستگاه با جذابیت‌هایی که ایجاد کرده، به یکی از پرمصرف‌ترین لوازم خانگی تبدیل شده است. استفاده نادرست از مایکروفر باعث به خطر افتادن سلامتی شما و آسیب به دستگاه خواهد شد.

جلوگیری از جوشاندن آب در مایکروفر

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در تعمیر و نگهداری مایکروفر‌ها آن است که به هیچ عنوان مایعات و آب را درون آنها نجوشانید. چرا که این مهم باعث می‌شود دستگاه شما به خطر بیفتد.

جمع‌بندی نهایی

دانستنی‌ها و نکات مهم در استفاده از مایکروفر باعث می‌شوند که از این دستگاه به نحو مطلوب و بهتری استفاده گردد. آشپزی ایمن با آن نیازمند دانستن نکات و محدودیت‌ها و از همه مهمتر باید و نبایدهایی است که روش آسان و سریع پخت را به شما ارائه می‌دهد.