بهترین روش تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

در این مقاله قصد داریم تا در مورد بهترین تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی و اهمیت این اقدام با شما صحبت کنیم.
ماشین ظرفشویی یکی از کاربردی‌ترین و محبوب‌ترین وسایل آشپزخانه است که وظیفه تمیز کردن و شستشوی ظروف ما را بر عهده دارد؛ این وسیله دارای قطعات فراوانی است که هر کدام از آنها وظیفه و کاربرد مخصوص به خود دارند. فیلتر یکی از مهم‌ترین قطعات داخل این وسیله است که وظایف مختلفی را بر عهده دارد. در نظر داشته باشید بدون وجود فیلتر در ماشین ظرفشویی، ممکن است مشکلات فراوانی برای این دستگاه به وجود بیاید و خسارات زیادی برای افراد ایجاد شود. پس پیش از اینکه نیاز باشد به دلیل تمیز نکردن فیلتر و یا اقدامات مشابه آن با تعمیرکار حرفه ای ظرفشویی بوش در اصفهان و یا محل زندگی خود تماس بگیرید، بهتر است این مطلب را بخوانید و به توصیه‌های آن عمل کنید.

مهم‌ترین وظایف فیلتر ماشین ظرفشویی چیست؟

از اصلی‌ترین وظیفه فیلتر ظرفشویی، می‌توان به جمع آوری تکه‌های مواد غذایی و پسمانده آنها اشاره کرد، این قطعه، پسمانده‌های مواد غذایی را جدا کرده و از ورود مجدد آنها به داخل ظروف یا گیر کردن در شلنگ تخلیه جلوگیری می‌کند. این قطعه همانند یک رسوب‌گیر مطمئن و دقیق عمل کرده و نقش مهمی در تمیز کردن ظروف و حفظ سلامت ماشین ظرفشویی و دیگر قطعات این دستگاه دارد. علاوه بر این، ایجاد اختلال در فیلتر ظرفشویی سبب ایجاد لکه‌های ناخوشایند روی ظروف شده و باعث می‌شود ماشین ظرفشویی در طولانی مدت بوی بد و نامطبوعی بگیرد. فیلتر ماشین ظرفشویی نقش مهمی در کارکرد صحیح و بدون مشکل موتور این دستگاه دارد و از چسبیدن باقی مانده غذا به قطعات دیگر دستگاه و اختلال در موتور نیز جلوگیری می‌کند‌.

چرا باید فیلتر ماشین ظرفشویی به طور مرتب تمیز شود؟

تمیز کردن مرتب فیلتر دارای مزایای فراوانی است که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

  • تمیز کردن فیلتر از مسدود شدن پمپ ماشین ظرفشویی شما جلوگیری می‌کند.
  • از چسبیدن ذرات مواد غذایی و ایجاد لکه‌های کوچک و بزرگ روی ظروف دیگر پیشگیری می‌شود.
  • سبب افزایش طول عمر و ماندگاری دستگاه می‌شود.
  • از رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها درون ماشین ظرفشویی جلوگیری می‌کند.
  • باعث تمیزی بیشتر محفظه داخلی دستگاه شده و از بو گرفتن ظروف نیز جلوگیری می‌کند.
تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی
زمان تمیز کردن فیلتر ظرفشویی

چه زمانی برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی مناسب‌تر است؟

در نظر داشته باشید اگر می‌خواهید ماشین ظرفشویی شما به‌درستی کار کند و عمر آن کاهش پیدا نکند، باید در زمان صحیح، اقدام به تمیز کردن فیلتر آن کنید. بسیاری از متخصصان و تعمیرکاران معتقدند فیلتر ظرفشویی باید حداقل ماهی یکبار تمیز شود تا روی کارکرد قطعات دیگر این دستگاه، تاثیر منفی نگذارد. اگر به طور متناوب و روزانه از ماشین لباسشویی خود استفاده می‌کنید، بهتر است به کمتر از این مقدار اکتفا نکرده و هر موقع متوجه کثیف شدن فیلتر ظرفشویی خود شدید، اقدام به تمیز کردن آن نمایید.

علاوه بر این، هنگامی که متوجه شدید دستگاه شما بوی نامطبوعی دارد ممکن است مشکل از کثیف بودن فیلتر آن باشد که باید هرچه سریع‌تر آن را خارج کرده و با دقت تمام تمیز کنید. این موضوع را فراموش نکنید که تمیز کردن به‌موقع و اصولی فیلتر ماشین ظرفشویی می‌تواند نقش مهمی در حفظ سلامت این دستگاه و افزایش عمر و ماندگاری آن داشته باشد.

بهترین روش تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

بهترین روش تمیز کردن فیلتر، استفاده از مواد خانگی و غیر شیمیایی مانند: سرکه سفید، جوش شیرین، مایع ظرفشویی و یک برس یا مسواک نرم است. هیچگاه برای تمیز کردن فیلتر از مواد اسیدی و شیمیایی خطرناک که ممکن است به بافت فیلتر و یا حتی دیگر قسمت‌های دستگاه آسیب بزند، استفاده نکنید. علاوه بر این، برای تمیز کردن نهایی، از یک برس نرم و کوچک یا مسواک، استفاده کنید. شما می‌توانید تمامی مواد ذکر شده را با یکدیگر مخلوط کرده و سپس با برس نرم به آرامی و با دقت بالا تمامی قسمت‌های فیلتر را تمیز کنید و تمام مواد غذایی یا جرم‌های موجود روی سطح بیرونی یا درونی آن را از بین ببرید. پس از اینکه از تمیز شدن فیلتر مطمئن شدید، می‌توانید اقدام به آبکشی آن با آب گرم نموده و سپس آن را در جایگاه خود درون ماشین ظرفشویی قرار دهید.

کثیف ماندن فیلتر چه مشکلاتی به دنبال دارد؟

اگر به تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی خود اهمیت ندهید، این موضوع سبب جمع شدن باکتری‌ها و رشد انواع قارچ می‌شود. علاوه بر این، در طولانی مدت سبب آلوده شدن آب درون دستگاه شده و می‌تواند روی کیفیت و کارایی ماشین ظرفشویی تاثیر منفی بگذارد. در صورتی که فیلتر دستگاه به طور کامل بگیرد، پس از مدتی سبب نشت آب به بیرون از دستگاه شده و سبب خراب شدن قطعات دیگر یا اتصالی ماشین ظرفشویی می‌شود. همچنین کثیف شدن آب درون دستگاه از دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی است و باعث بو گرفتن و تمیز نشدن ظروف می‌شود و ممکن است در طولانی مدت روی سلامت شما نیز تاثیر منفی بگذارد.
در برخی مواقع گزارش شده است کثیف بودن بیش از حد فیلتر باعث رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها شده است و سپس مشکلات گوارشی مختلفی برای افراد مخصوصاً کودکان به همراه آورده است. به همین دلیل بهتر است شستن و ضدعفونی مداوم فیلتر ظرفشویی خود را در اولویت قرار داده و به تمیز بودن آن اهمیت دهید.

چگونه از کثیف شدن مداوم فیلتر ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

در کنار کارهای مهم و مفیدی که شما می‌توانید برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی خود انجام دهید، کارهایی نیز وجود دارد که از کثیف شدن مداوم این وسیله جلوگیری می‌کند و نقش مهمی در صرفه‌جویی وقت و انرژی شما دارد. برای مثال بهتر است در ابتدا تمامی ظروف خود را پیش از قرار دادن در دستگاه، با استفاده از یک دستمال کاغذی، تمیز کرده و مواد غذایی اضافه را از روی آنها پاک کنید، علاوه بر این، می‌توانید مقداری سرکه سفید را داخل محفظه بریزید تا با این کار از کثیف شدن و ایجاد رسوبات اضافه در فیلتر جلوگیری کنید. ریختن سرکه سفید در محفظه، علاوه بر اینکه از رسوب و ایجاد کثیفی مداوم در فیلتر جلوگیری می‌کند، سبب درخشان و ضدعفونی شدن ظروف شما نیز می‌شود. در صورتی که ظروف شما بیش از حد چرب است، بهتر است از قرار دادن آنها درون ماشین ظرفشویی خودداری کرده و آنها را با دست شستشو دهید زیرا چربی زیاد نیز همانند باقی مانده مواد غذایی سبب گرفتگی فیلتر و کثیف شدن آن می‌شود.