تعمیر ماکروفر

 1. خانه
 2. chevron_left
 3. تعمیر ماکروفر

به دلیل جلوگیری از خسارات مالی و خرید مایکروفر جدید باید تعمیر ماکروفر بوش را به افراد کاربلد و حرفه‌ای سپرد. مایکروفر یا به‌اصطلاح عامیانه ماکروفر در زندگی پرمشغله امروزه دستیار مفیدی در تهیه غذا یا گرم کردن سریع غذای سرد است. برای همین موقع خراب شدن ماکروفر، افراد پرمشغله بیشتر از بقیه دچار استرس و سردرگمی برای تعمیر سریع آن می‌شوند. مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی سروش سرویس در این شرایط یاری‌گر شماست.

انواع ماکروفر

امروزه به‌خاطر سرعت پخت بالا، یخ‌زدایی سریع و مصرف ۴۰ درصد گاز کمتر نسبت به گاز و ۷۵ درصد مصرف کمتر برق نسبت به فرهای برقی استفاده از ماکروفر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. افزایش خریداران و پیشرفت فناوری باعث ساخت انواع مایکروفرها با قابلیت‌های مختلف شده است. در حال حاضر ماکروفرهای بازار به ۴ گروه زیر تقسیم می‌شوند که پیش از بررسی دلایل تعمیر مایکروفر بهتر است با آنها آشنا شویم.

 مایکروفر رومیزی

این مدل از مایکروفرها روی کابینت، کانتر قرار می‌گیرند. مایکروفر رومیزی وزن کمی دارد و به‌راحتی می‌توانید آن را جابه‌جا کنید.

مایکروفر توکار

مایکروفر توکار قابل‌نصب داخل کابینت است. این مدل مایکروفرها زیبایی بیشتری به آشپزخانه می‌دهند؛ اما نمی‌توانید آن‌ها را به‌راحتی جابه‌جا کنید.

سولاردم

سولاردم نسل جدید مایکروفر با کیفیت و سرعت بیشتر در پخت غذا است. سولاردم از لحاظ ظاهری و قطعات به‌خاطر تکنولوژی مورد استفاده آن با مایکروفرهای توکار و رومیزی فرق دارد.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و مدل‌های مایکروفر تمام مدل‌های ماکروفر ایرانی و خارجی به دلایل مختلف دچار ایراد می‌شوند و نیاز به تعمیر ماکروفر پیدا می‌کنند. تکنسین‌های سروش سرویس توانایی و تخصص لازم برای انجام خدمات نصب، عیب‌یابی، سرویس یا تعمیر ماکروفر بوش فارغ از مدل و برند را دارند.

معرفی قطعات مهم برای تعمیر ماکروفر بوش

مایکروفر مانند وسایل دیگر از قطعات مختلفی ساخته شده است. شناخت قطعات به همراه کارایی آن‌ها به شما در استفاده بهتر، فهمیدن مشکل، اعلام آن به تعمیرکار نقش مهمی دارد. قطعات اصلی و مشترک تمام مایکروفرها عبارتند از:

 • لامپ: لامپ مایکروفر قطعه‌ای کمکی برای دیدن داخل مایکروفر پس از بسته‌شدن درب آن است.
 • سوئیچ روشنایی: سوئیچ روشنایی باعث روشن شدن لامپ مایکروفر در مواقع باز یا بسته بودن درب می‌شود.
 • سینی ماکروفر: سینی مایکروفر وظیفه چرخاندن غذا برای پخت یکنواخت آن را دارد. جنس بیشتر سینی‌های ماکروفر، پیرکس نشکن و سینی سولاردم فلزی ضدزنگ است.
 • لامپ مگنترون یا لامپ اشعه: لامپ مگنترون از مهم‌ترین قطعات ماکروفر برای تولید گرما از طریق امواج کوتاه رادیویی است. لامپ مگنترون قطعات مختلفی مثل فیلتر دارد.
 • رله قدرت: رله قدرت ماکروفر قطعه‌ای برای برقراری جریان برق پس از فشار دادن کلیدهای ماکروفر است.
 • سنسور رطوبت: هر غذایی هنگام پختن یا گرم‌شدن بخارهای تولید می‌کند و سنسور رطوبت این بخارها را نشان می‌دهد.
 • مقاومت: مقاومت‌ها کنترل جریان برق مایکروفر را بر عهده دارند.
 • موتور گردان کف مایکروفر: قطعه‌ مسبب چرخش ریل زیر سینی مایکروفر و گرم‌شدن یکنواخت غذا، موتور گردان است.
 • برد الکترونیکی: تمامی دستورات به قطعات مختلف مایکروفر توسط برد الکترونیکی انجام می‌شود. وجود مشکل یا خرابی در برد الکترونیکی عملکرد کلی مایکروفر را تخت تاثیر قرار می‌دهد. برای همین تعمیر برد مایکروفر متخصص خود را می‎طلبد. تعمیرکار ماهر در صورت نسوختن آی سی، برد را به‌خوبی تعمیر و از پرداخت هزینه اضافی خرید برد شما را در معاف می‌کند.
 • ترانس ولتاژ: تبدیل ولتاژ برق به ولتاژ ۲۰۰۰ تا ۲۴۰۰ ولت موردنیاز برای بکار انداختن مگنترون و پخت غذا توسط ترانس ولتاژ انجام می‌شود.
 • فن: فن وظیفه خنک‌کردن قطعات بعد از کار مایکروفر را بر عهده دارد.
 • فیلترها: فیلترهای چربی و ذغالی مانند تصفیه‌کننده مایکروفر، آلودگی‌ها و چربی‌ها را به خود جذب می‌کنند.
 • فیوز حرارتی: فیوز حرارتی از بالارفتن حرارت زیاد در مایکروفر و سوختن قطعات دیگر جلوگیری می‌کند. در صورت خرابی یا سوختن این قطعه، دستگاه روشن نمی‌شود و نیاز به تعمیر ماکروفر بوش دارید.
تعمیر ماکروفر

به‌خاطر حساسیت تمام قطعات و برای جلوگیری از آسیب به مایکروفر، استفاده از قطعه مناسب دستگاه و باکیفیت سپردن تعمیر آن به تعمیرکار متخصص توصیه می‌شود. در ضمن اگر شما مهارت لازم برای تعمیر ماکروفر را دارید؛ قطعه موردنیاز خود را می‌توانید از سروش سرویس بخرید. مجموعه سروش سرویس غیر از ارائه خدمات تعمیر و سرویس مایکروفر بوش، قطعات اصل و باکیفیت را نیز می‌فروشد.

۹ نکته مهم برای نگهداری از دستگاه برای کاهش نیاز به تعمیر ماکروفر

جمله پیشگیری بهتر از درمان است؛ در مورد نحوه نگهداری و استفاده از ماکروفر برای جلوگیری از نیاز به تعمیر آن صحت دارد. با نگهداری اصولی، مایکروفر برای شما سال‌های زیادی به‌درستی کار می‌کند. نکات مهم برای جلوگیری از خرابی و افزایش طول عمر مایکروفر عبارت‌اند از:

محل قرارگیری مایکروفر

ماکروفر را روی سطح صاف و دور از اجاق‌گاز قرار دهید. همچنین برای عبور هوا و جلوگیری از داغ شدن دستگاه، فضای اطراف مایکروفر را آزاد نگه‌دارید.

استفاده از ظروف مناسب

از قرار دادن ظروف فلزی، پلاستیکی، شیشه‌های درب بسته، فویل آلومینیومی، ظروف کریستالی، ظرف‌های دارای طلا، نقره یا سرب و قوطی‌های کنسرو خودداری کنید. ظرف‌های گرد، بیضی یا گود شیشه‌ای نشکن (پیرکس)، ظروف چینی و سرامیکی بدون نقش و فلز ظرف‌های مناسب ماکروفر هستند.

تمیز کردن مایکروفر

اگر پس از هر بار استفاده داخل مایکروفر خود را تمیز نکنید، زودتر از حالت عادی نیاز به تعمیر ماکروفر پیدا می‌کنید. داخل ماکروفر و کناره‌های درب را با پارچه یا اسفنج نرم تمیز کنید. اگر در حین تمیز کردن با لکه سرسختی برخورد کردید، کاسه‌‌‌ای آب به همراه چند قطره سرکه یا نصف لیموترش را به مدت ۵ دقیقه داخل ماکروفر قرار دهید. پس از خاموش و خنک شدن داخل ماکروفر می‌توانید به‌راحتی لکه را پاک کنید.

درست باز و بسته کردن درب

باز نکردن درب مایکروفر، هنگام روشن بودن دستگاه یا با آرنج و محکم بستن درب در ظاهر مسئله‌ای ساده است؛ اما مورد مهمی برای جلوگیری از هزینه تعمیر ماکروفر بوش است.

استفاده از برنامه‌های مختلف دستگاه برای جلوگیری از تعمیر ماکروفر

بهترین روش برای افزایش طول عمر دستگاه آشنایی با برنامه‌های پخت ماکروفر و استفاده از آن‌ها است. برای آشنایی و استفاده صحیح از برنامه‌ها، دفترچه راهنمای دستگاه خود را بخوانید. به‌عنوان‌مثال برنامه Micro برای پخت و گرم‌کردن غذا یا برنامه combination امکان ترکیب چند برنامه برای پخت غذایتان را به شما می‌دهد.

استفاده از محافظ الکتریکی

برای جلوگیری از آسیب نوسان برق به مایکروفر در زمان روشن یا خاموشی آن، استفاده از محافظ الکتریکی (نوسان گیر برق) توصیه می‌شود.

گرم‌کردن غذا

برای گرم‌کردن از درپوش پلاستیکی مخصوص در مایکروفر استفاده کنید. این روش از پاشیدن مواد غذایی به اطراف و حتی خشک‌شدن زیاد غذا جلوگیری می‌کند. در ضمن هیچ‌وقت تخم‌مرغ پخته و سرد شده را نیز داخل ماکروفر گرم نکنید.

تعویض قطعات جانبی

تعویض قطعه‌های جانبی مثل فیلترها به افزایش طول عمر دستگاه و جلوگیری از استهلاک و نیاز به تعمیر ماکروفر کمک می‌کند. پس در مواقع چرب شدن فیلتر ذغالی یا سوختن لامپ با خرید قطعه اصل و مناسب دستگاهتان از یک مرکز معتبر تعمیر ماکروفر بوش مثل سروش سرویس آن را عوض کنید.

گرم نکردن مایعات

هرگز برای گرم‌کردن و جوشاندن آب یا مایعات دیگر از مایکروفر استفاده نکنید. گرما باعث بخار شدن مایعات و آسیب به دستگاه می‌شود.

دلایل تعمیر ماکروفر

معرفی مشکلات رایج در مایکروفرها و تعمیر ماکروفر بوش

مایکروفرها نیز مثل وسایل دیگر دچار مشکل می‌شوند. بعضی از مشکلات را خودتان می‌توانید به‌راحتی رفع کنید؛ اما بعضی از ایرادات برای برطرف‌شدن نیاز به تعمیرکار ماهر دارند. در صورت آشنایی شما با نوع مشکل می‌توانید موارد قابل تعمیر توسط خودتان یا موارد نیاز به تعمیر توسط مراکز تخصصی را تشخیص دهید و برای تعمیر ماکروفر خود اقدام لازم را انجام دهید. بیشترین مشکلات مایکروفرها شامل موارد زیر هستند:

روشن نشدن مایکروفر

هنگامی‌که با زدن دکمه پاور، دستگاه روشن نمی‌شود در اولین مرحله پریز برق را برای عملکرد صحیح بررسی کنید. در صورت درست بودن پریز، تبدیل ۳ به ۲ دوشاخه برق مایکروفر را بابت درستی آن و فیوزهایش بررسی کنید. اگر موارد فوق درست بود برای پیدا شدن عیب اصلی با نمایندگی تعمیرات ماکروفر بوش تماس بگیرد.

توجه کنید در این مواقع، با شنیدن صدای بوق یا دیدن پیغام خطای یکسانی بعد از فشردن کلیدها روبرو می‌شوید؛ نشان از روشن بودن قفل کودک است. قفل کودک را غیرفعال و دوباره اقدام به کار با دستگاه کنید.

گرم نشدن غذا از دلایل اصلی تعمیر ماکروفر بوش

یکی از رایج‌ترین مشکلات که بیشتر افراد با آن مواجه می‌شوند، گرم نشدن غذا در مایکروفر است. این مشکل می‌تواند از خرابی برد، دیود، خازن یا قطعات داخلی دیگر باشد، برای همین عیب‌یابی آن توسط تعمیرکار حرفه‌ای ماکروفر بوش اهمیت بالایی در تعمیر و حتی کاهش هزینه تعمیر ماکروفر دارد.

نچرخیدن سینی مایکروفر

اگر هنگام قرار دادن ظرف داخل مایکروفر، متوجه نچرخیدن سینی آن شده‌اید، برای تشخیص ایراد ابتدا کارهای زیر را انجام دهید:

 1. داخل مایکروفر، سینی و زیر سینی را تمیز کنید.
 2. سینی را به‌صورت صحیح روی غلتک قرار دهید.
 3. دوباره اقدام به روشن‌کردن ماکروفر کنید اگر مشکل شما برطرف نشده است با تعمیرکار برای بررسی موتور گردان تماس بگیرید.

ایجاد صدای زیاد توسط مایکروفر

خیلی وقت‌ها با مرکز سروش سرویس بابت شنیدن صدا از دستگاه مایکروفر تماس می‌گیرند. اولین توصیه برای رفع مشکل، تمیزکردن دستگاه، بررسی تمیزی و قرارگیری صحیح سینی، ریل و شفت است. در صورت حل نشدن ایراد برای عیب‌یابی تعمیرکار وارد عمل می‌شود.

روشن نشدن لامپ از دیگر دلایل تعمیر ماکروفر

اگر برای دیدن وضعیت غذای داخل ماکروفر با روشن نشدن لامپ، نور بسیار کم یا چشمک زدن لامپ روبرو شده‌اید، با تعویض لامپ مشکل شما حل می‌شود. درعین‌حال از تعویض لامپ‌های نزدیک دیود یا نیازمند به باز کردن بدنه دستگاه خودداری کنید و تعویض لامپ را به تعمیرکار بسپارید.

کار نکردن کلیدها و دکمه‌ها

درصورتی‌که یکی یا تمام کلیدها یا دکمه‌های دستگاه کار نمی‌کنند، خبر از خرابی برد یا صفحه‌کلید می‌دهد. در این مواقع بهترین راه‌حل تماس با یک مرکز تخصصی تعمیرات ماکروفر بوش و سپردن تعمیر دستگاهتان به دست آن‌ها است.

خاموش‌شدن ماکروفر در هنگام کار

اگر بعضی از قطعات داخلی مایکروفر مثل پد لمسی، فن موتور یا خازن خراب شوند، مایکروفر روشن و در حین کار ناگهانی خاموش می‌شود. این مشکل برای برطرف‌شدن نیاز به تعمیر یا تعویض قطعه دارد، پس در این مواقع با بهترین تعمیرکار ماکروفر بوش در اصفهان تماس بگیرید.

تعمیر ماکروفر بوش در اصفهان

اگر قصد تعمیر اصولی و سریع ماکروفر بوش خود با منصفانه‌ترین اجرت را دارید، مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی سروش سرویس آماده خدمت به شما است. حتی اگر در استفاده از مایکروفر خود مشکل پیدا کرده‌اید، مشاوران سروش سرویس راهنمایی‌های لازم را برای حل مشکل به شما می‌دهند. غیر از راهنمایی،‌ این مرکز، آشنایی شما با نکات استفاده از مایکروفر، نحوه کار قطعات و مشکلات رایج ماکروفرها می‌تواند دستگاه شما را از خرابی و نیاز به تعمیر دور کند.

تعمیر ماکروفر به دلیل حساسیت آن و جلوگیری از خسارات مالی یا حتی جانی باید توسط تکنسین ماهر و دوره‌ دیده انجام شود. مرکز سروش سرویس، تکنسین‌های آموزش‌دیده و ماهری دارد که با کیفیت بالا خدمات مختلفی مثل نصب، راه‌اندازی، سرویس و تعمیر ماکروفر بوش در اصفهان را انجام می‌دهند. استفاده از خدمات مختلف در زمینه مایکروفر بوش توسط سروش سرویس مساوی با تجربه لذت از آشپزی با مایکروفرتان برای سالیان سال است.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره بیشتر می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

۰۹۱۳۳۰۲۶۱۵۲۰۹۱۲۰۹۱۳۶۹۱