کدهای خطای ماشین ظرفشویی زیمنس

 1. خانه
 2. chevron_left
 3. کدهای خطای ماشین ظرفشویی زیمنس

ارورها یا کدهای خطای ماشین ظرفشویی زیمنس موضوع مهمی است که کاربران زیادی برای پی بردن به مفهوم آن، همه روزه با نمایندگی‌های این برند در حال تماس هستند. امروزه تمامی دستگاه‌های برقی خانگی همانند ماشین‌های ظرفشویی، نقص فنی به وجود آمده در دستگاه را با نمایش یک کد خطا به اطلاع کاربر می‌رسانند. شناخت این کدهای خطا به شما تا حدودی کمک می‌کند که متوجه شوید دستگاه شما در کدام قسمت دچار مشکل شده است و درصدد تعمیر ماشين ظرفشویی زیمنس در لصفهان و یا هر جایی که زندگی می‌کنید برآیید.

آشنایی با مهم‌ترین کدهای خطای ماشین ظرفشویی زیمنس

در این قسمت از بحث به معرفی مفهوم یک سری از ارورهای ماشین ظرفشویی زیمنس خواهیم پرداخت و در ادامه علت بروز ارور و راه برطرف نمودن آن را نیز ارائه خواهیم داد.

کد خطای  E00

کدهای خطا و ارور همیشه نشانگر خرابی دستگاه نبوده و نیازمند تعمیر ماشین ظرفشویی نیست. به عنوان مثال ارور E00 با ریست قابل رفع است و نگران کننده نخواهد بود.

کد E01

اگر تخلیه آب در ماشین ظرفشویی به درستی انجام نگردد، این ارور بر روی صفحه نمایانگر می‌شود. برای رفع این ارور لازم است که مراحل زیر مورد بررسی قرار گیرد.

 • فیلتر تخلیه مسدود شده و باید تمیز گردد.
 • پمپ تخلیه دچار مشکل شده و باید بررسی یا تعمیر و تعویض شود.
 • شیلنگ تخلیه دچار گرفتگی شده و باید شست‌وشو گردد.
 • برد الکتریکی دچار اشکال شده و نیاز به تعمیر تخصصی توسط نمایندگی دارد.

ارور E02 در ماشین ظرفشویی زیمنس

یکی دیگر از کدهای خطای ماشین ظرفشویی زیمنس ارور EO2 است. این ارور در شرایطی بروز می‌کند که دمای آب به اندازه استاندارد گرم نشود و نشان دهنده خرابی در المنت می‌باشد. ابتدا باید المنت را بررسی و در صورت نیاز، آن را تعویض نمود. البته در برخی از مواقع اشکال در رله برد اصلی هم خواهد بود و با تعمیر تخصصی ارور برطرف می‌گردد.

ارور E03

گرم نشدن آب داخل ماشین ظرفشویی اگر به دلیل خرابی رله کمکی باشد، شما با ارور E03 مواجه می‌گردید. با عیب یابی و تعویض رله کمکی می‌توانید این ارور را برطرف کنید.

کد خطای E04 و  E05

در برخی از مدل‌های ظرفشویی زیمنس، خرابی در رله‌های المنت با ارورهای E05 و E04 نمایش داده می‌شود. برای رفع این دو کد خطا، باید رله المنت را تعویض نمود.

کد خطای E06  ماشین ظرفشویی زیمنس

این ارور، خرابی در سنسور سالن را نشان می‌دهد. سنسورها قابل تعمیر نبوده و به محض خرابی باید تعویض شوند تا این ارور برطرف گردد.

ارور EO7

یکی دیگر از کدهای خطای ماشین ظرفشویی زیمنس که باید جدی گرفته شود، همین ارور است. این کد خطا نشان دهنده خرابی در فن خشک کن بوده، به همین دلیل پس از اتمام فرایند شستشو، ظرف‌ها خشک نشده و به مرور سفیدک و لک از خود به جای می‌گذارند. فن خشک کن باید بررسی و اشکالات آن برطرف گردد.

ارورهای ماشین ظرفشویی زیمنس
ارورهای ماشین ظرفشویی زیمنس

کد خطا E08

ارور E08 از دیگر ارورهایی است که نشان دهنده گرم نشدن آب درون ماشین ظرفشویی است. البته باید المنت حرارتی بررسی و در صورت نیاز تعویض شود. علاوه بر این، اگر المنت و ترموستات سالم بود، برد نیز باید عیب‌یابی گردد. به دلیل اهمیت بسیار بالای برد الکتریکی و مدارات روی آن، برای تعمیر این قطعه از خدمات تعمیر لوازم خانگی بوش پلاس کمک بخواهید.

ارور E09

بسیاری از کدهای خطا و ارورهایی که بر روی ماشین ظرفشویی siemens اتفاق می‌افتد، به خاطر خرابی المنت و رله برد است. این ارور هم از دیگر مواردی است که باید در ابتدا المنت مورد بررسی و در صورت خرابی تعویض گردد. در نهایت اگر این قطعه سالم باشد، برد نیز به صورت تخصصی عیب یابی و تعمیر می‌شود.

کد خطای  E10

ارور E10 از دیگر ارورهای نشان دهنده، گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی است و برای رفع آن باید المنت رله و زئولیت بررسی و عیب‌یابی شود.

ارور  E11 از کدهای خطای ماشین ظرفشویی زیمنس

کد خطا و یا ارور e11 در ماشین ظرفشویی زیمنس نشان دهنده خرابی سنسور دمای آب است. این سنسور وظیفه تشخیص دمای آب را بر عهده دارد. بر همین اساس المنت روشن و خاموش می‌گردد. با تعویض سنسور می‌توانید ارور را رفع نمایید.

کد خطای E12 در ماشین ظرفشویی siemens

سنسور ntc از سنسورهای بسیار مهم در ماشین‌های ظرفشویی است که با المنت در ارتباط است. اگر این سنسور دچار مشکل و یا خرابی شود، شما شاهد نمایانگر شدن ارور e12 روی صفحه نمایش هستید. با تعویض سنسور می‌توانید ارور را برطرف کرده و دمای آب درون دستگاه را نیز تنظیم کنید.

کد خطای  E13

در صورتی که دمای آب ماشین ظرفشویی بیش از اندازه استاندارد و بالای ۷۵ درجه سانتی‌گراد رود، شاهد این ارور بر روی ماشین ظرفشویی خواهید بود. برای رفع آن باید ترموستات المنت و همچنین برد الکتریکی بررسی و عیب یابی گردد.

کد خطا  E14

در صورت خرابی سنسور آب در ماشین ظرفشویی  siemens، شاهد بروز همچین کد خطایی هستید. برای رفع آن به تعویض سنسور اقدام نمایید.

کد خطای E15 ماشین ظرفشویی زیمنس

علت اصلی مواجه شدن با این ارور در ماشین ظرفشویی زیمش، نشتی و جمع شدن آب در کف دستگاه ظرفشویی است. برای برطرف کردن این کد خطا باید شیر آب ورودی را ببندید. اگر نمی‌توانید محل نشتی را بیابید و آن را ببندید، با مرکز خدمات مشتریان تماس گرفته و کمک بخواهید.

ارور  E16

دلیل نمایش این ارور آن است که خطایی در سیستم پرکن یا ورودی آب تشخیص داده شده است. برای برطرف کردن آن ابتدا شیر آب را ببندید. جریان آب را بررسی نموده و مطمئن شوید که دریچه شیر ورودی و شیلنگ ورودی کاملاً باز بوده و در مسیر آن هیچ‌گونه پیچ خوردگی اتفاق نیفتاده است. اگر مشکل حل نشد، احتمالاً دستگاه دارای نقص فنی شده و باید با مرکز تعمیرات ماشين ظرفشویی زیمنس در اصفهان تماس بگیرید.

کد خطا  E17

این ارور نشان دهنده اشکال در دریچه آب بوده و آب‌گیری به درستی انجام نمی‌شود. برای رفع آن باید شیر برقی شیلنگ آب ورودی بررسی شود.

ارور  E18

در برخی از مدل‌های ماشین ظرفشویی زیمنس، هرگونه اشکال در ورود آب به درون دستگاه با این ارور نمایش داده می‌شود. شیلنگ ورودی را بررسی کنید تا دچار شکست، خوردگی و انسداد نشده باشد. علاوه بر این، شیر برق نیز باید بررسی و در صورت نیاز، تعمیر یا تعویض گردد. فشار پایین آب و همچنین اشکال در برد الکتریکی نیز می‌تواند در بروز این کد خطا موثر باشد و باید توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی گردد.

کد خطای  E19 در ماشین ظرفشویی زیمنس

به طور کلی علتی که منجر به مواجه شدن با کد خطای E19 در ظرفشویی می‌گردد، مربوط به نقص در سیستم توزیع کننده دستگاه ظرفشویی است. برای که بتوانید این ارور را برطرف کنید، باید قطعه معیوب برد دستگاه را بیابید. پیشنهاد می‌کنیم که قبل از هرگونه اقدامی، با مرکز خدمات مشتریان در تماس باشید.

ارور E20 و  E21

این دو ارور در ماشین ظرفشویی زیمنس، خطایی در مدار شستشو را گزارش می‌کنند که احتمالاً ناشی از خرابی پمپ گردش است. یکی از روش‌ها برای برطرف کردن این دو ارور آن است که هیتر پمپ را بررسی کرده و هرگونه گرفتگی را باز کنید.

کد خطای  E22

دلیل مواجه شدن با کد خطای E22 در ظرفشویی siemens، آن است که پمپ یا فیلتر کثیف و مسدود شده است. برای برطرف کردن آن کافی است بقایای آلودگی و کثیفی پمپ و فیلتر به طور کامل تمیز گردد.

ارور  E23

دلیل اصلی مواجه شدن با کد ارور ماشین ظرفشویی زیمنس، خرابی پمپ تخلیه دستگاه است. برای حل آن پس از بررسی‌های اولیه اگر مشکل حل نشد، احتمالاً نیاز است پمپ را باز کرده و آن را تعویض نمایید.

کدهای خطای  E24 و  E25 ماشین ظرفشویی زیمنس

از دلایل مواجه شدن با این ارورها، آن است که آب درون ماشین به خوبی تخلیه نمی‌شود. علت این مسئله می‌تواند پیچ خوردگی یا بسته شدن شیلنگ خروجی، خراب بودن پمپ تخلیه، بسته نبودن درپوش پمپ تختی یا نشت آب باشد. برای رفع این مشکل باید شیلنگ‌ها را به دقت بررسی کرد. ابتدا انتخابگر برنامه را بر روی حالت off قرار دهید. دو شاخه را از برق بکشید و چک کنید که شیلنگ تخلیه تا نخورده باشد. گیره شیلنگ روی سیفون را شل کنید و شیلنگ را با دقت جدا نمایید. مجرای درون شیلنگ و توپی تخلیه سیفون را خوب تمیز کنید. انتهای شیلنگ را در سطلی قرار دهید و برنامه Drain را انتخاب نمایید. سپس شیلنگ تخلیه را به سیفون وصل کرده و ببینید که نشتی دارد یا خیر.

کدهای خطای ظرفشویی زیمنس
کدهای خطای ظرفشویی زیمنس

ارور  E26

دلیل ارور E26 ماشین ظرفشویی زیمنس، بروز مشکل در مدار آب است که به خرابی قطعات الکترونیکی یا سیم کشی دستگاه برمی‌گردد. یکی از روش‌ها برای برطرف کردن این کد خطا، آن است که ولتاژ دستگاه را چک کرده تا در محدوده تعیین شده باشد.

کد خطای E27 ماشین ظرفشویی زیمنس

این ارور در ماشین ظرفشویی، خرابی منبع تغذیه را شناسایی کرده یا ولتاژ اصلی را بسیار پایین تشخیص می‌دهد. از دیگر ارورهای ماشین ظرفشویی زیمنس مربوط به ارور ولتاژ ۱۷۰ است که برای برطرف کردن آن کافی است سیم ارت دستگاه را بررسی نمایید.

ارور E28 ظرفشویی زیمنس

کثیف بودن سنسور آکووا یکی از دلایل نمایش ارور e28 خواهد بود. اگر با تمیز کردن سنسور ارور برطرف نگردید، قطعه باید تعویض گردد.

ارور  E29

بالا بودن بیش از اندازه ولتاژ در برخی از مدل‌های ماشین ظرفشویی زیمنس، با ارور و کد خطای e29 نشان داده می‌شود. به دلیل اهمیت بسیار بالای این ارور، بهتر است دستگاه را از برق جدا کرده و بلافاصله با یک تعمیرکار حرفه ای ماشين ظرفشویی زیمنس تماس بگیرید.

کد خطای  E31

وجود یک سری اشکال و خرابی در سنسور خشک کن، اصلی‌ترین دلیل برای بروز این ارور است. با تعویض سنسور می‌توانید خطا را برطرف کرده و ظروف را به درستی خشک کنید.

کدهای خطای ماشین ظرفشویی زیمنس سری F

همانطور که در ابتدای متن به آن اشاره کردیم، کدهای خطا و ارورهای ماشین ظرفشویی زیمنس در مدل‌های مختلف متفاوت بوده و دارای سری E  و F هستند. ارورهای سری E  را مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه قصد داریم که به معرفی ارورهای سری F بپردازیم.

 • ارور F01: باز بودن درب ماشین ظرفشویی یا خرابی در میکروسوئیچ
 • کد خطای F02: آبگیری نامناسب ماشین ظرفشویی
 • کد خطای F03: تخلیه بسیار آهسته ظرفشویی
 • ارور F04 ظرفشویی زیمنس: نشت آب از قسمت ورودی
 • کد خطا F16 ظرفشویی زیمنس: باز بودن درب کشویی ماشین ظرفشویی
 • کد خطای F17: طولانی شدن بیش از اندازه آبگیری ماشین ظرفشویی زیمنس به دلیل خرابی شیر برقی، کم بودن فشار آب ساختمان، گرفتگی شلنگ ورودی
 • ارور F18: طولانی شدن بیش از اندازه تخلیه آب ظرفشویی به دلیل انسداد شیلنگ خروجی، کثیف بودن فیلتر و خرابی پمپ تخلیه
 • کد خطای F19 ظرفشویی زیمنس: طولانی شدن مدت زمان گرم شدن آب درون ماشین ظرفشویی
 • ارور F20: خرابی سنسورهای NTC و رله TEN
 • کد F21: خرابی موتور و رله معکوس
 • ارور F22: اشکال و خرابی در سنسور دما
 • ارور F23: تخلیه نادرست آب و تجمع آب در کف ظرفشویی پس از تخلیه
 • کد خطا F25: اشکال در سوئیچ فشار و حساسایت و پمپ تخلیه
 • ارور F26: خرابی سوئیچ فشار آ، با فشردن دکمه‌های ON/OFF می‌توانید ارور را رفع کنید.
 • کد خطا F27: خرابی سوئیچ فشار
 • ارور F28 ظرفشویی زیمنس: اشکال در سنسور جریان آب و سیم کشی داخلی دستگاه
 • ارور F29: اشکال در آبگیری ماشین ظرفشویی
 • ارور F31: بالا بودن سطح آب درون ظرفشویی بیش از اندازه استاندارد به دلیل خرابی هیدروستات، برد و شیر برقی

راه‌های جلوگیری از بروز کدهای خطای ماشین ظرفشویی زیمنس

برای جلوگیری از خراب شدن ماشین ظرفشویی زیمنس و افزایش عمر مفید آن باید نکات مربوط به نگهداری از ماشين ظرفشویی را در نظر داشته باشید.  در ادامه چند نکته برای حفظ و نگهداری ماشین ظرفشویی زیمنس آورده شده است:

 • همواره دستورالعمل‌ها و راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی را به دقت مطالعه کنید.
 • اگر ماشین ظرفشویی دارای نرم‌افزار قابل به‌روزرسانی است، از این امکان بهره‌مند شده و نرم‌افزار آن را به‌روز کنید.
 • ماشین ظرفشویی را به صورت دوره‌ای تمیز کرده و از مواد شوینده مناسب بهره ببرید. اطمینان حاصل کنید که هیچ‌گونه ذرات غیرضروری در داخل آن وجود نداشته باشد.
 • از مواد شوینده و شوینده‌های مخصوص برای ماشین ظرفشویی استفاده کنید.
 • ظرف‌ها و ظروف را به‌طور معقول بارگذاری کنید و از بارگذاری اضافی خودداری نمایید.
 • اتصالات الکتریکی و مکانیکی را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که همه چیز به درستی و محکم است.
 • محیط اطراف ماشین ظرفشویی را خشک و تمیز نگه دارید. از ترکیب با مایعات و رطوبت دوری کنید.
 • در صورت لزوم، قطعات فرسوده را تعویض نمایید.

جمع‌بندی نهایی

در این مقاله با تمام کدهای خطای ماشین ظرفشویی زیمنس و راه‌های حل آن آشنا شدیم. دیدیم که رفع تمام خطاها امکان‌پذیر نیست و گاهاً نیاز به حضور متخصص دارد. پس بهتر است برای افزایش عمر ماشین ظرفشویی، هر چند وقت یکبار از یک تعمیرکار بخواهید آن را سرویس کند. در نمایندگی سروش سرویس به طور اختصاصی روی تعمیر ماشین ظرفشویی زیمنس کار می‌شود. این متخصصان برای تعمیر، رفع خطا و ارورهای ماشین ظرفشویی زیمنس در خدمت شما هستند. برای استفاده از خدمات این نمایندگی، با شماره‌های اختصاصی در ج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.