روش‌های تراز کردن یخچال ساید بای ساید

تراز کردن یخچال

اگر شما هم اخیراً یک ساید بای ساید خریداری نموده‌اید قطعاً باید پس از نصب و راه‌اندازی، روش صحیح و اصولی تراز کردن را بدانید. با این کار دستگاه بدون آسیب و مشکل به کار خود ادامه می‌دهد. در صورت تراز نبودن ممکن است خللی در یخچال به وجود آمده و یا آسیب‌های جدی ببیند. از همه مهمتر آنکه نامیزان و یا ناتراز بودن آن موجب سر صدا و اذیت کاربر خواهد شد. در این مقاله سعی بر آن شده تا در مورد روش‌های تراز کردن یخچال ساید بای ساید و نکات مهم آن، مطالبی را بیان نماییم. با استفاده از این محتوا خیال شما از بابت تراز کردن ساید بای ساید راحت خواهد شد و می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید. اگرچه می‌توانید از خدمات سروش سرویس برای نصب لوازم خانگی در اصفهان نیز برای این منظور استفاده کنید.

ضرورت تراز کردن یخچال ساید بای ساید

یک مرحله مهم و ضروری در نصب صحیح یخچال و ساید بای ساید، تراز کردن آن است. دلایل اصلی جهت ضرورت این مساله در ادامه توضیح داده شده‌اند:

عملکرد صحیح درب‌ها

اگر یخچال یا ساید بای ساید به طور کامل تراز نباشد، درب‌ها به درستی بسته نمی‌شوند و باعث نشت هوا، افزایش مصرف انرژی و از دست رفتن سرمایش می‌گردد. درب‌های کج یا باز ماندن درب‌ها مشکلات زیادی را به همراه خواهند داشت. وقتی یخچال تراز نباشد، فشار بیش از حدی روی لولا‌ها به وجود می‌آید.

جلوگیری از اعمال فشار به قطعات یخچال

در یخچال‌های ناتراز، قفسه‌ها وزن را به طور نامتقارن تحمل می‌کنند که این امر می‌تواند باعث خمیدگی، شکستگی یا حتی بیرون افتادن آنها شود. قفسه‌های کج یا فشرده شده ممکن است در حین باز و بسته کردن گیر کنند. بنابراین تراز کردن صحیح یخچال ساید با ساید با استفاده از پایه‌های تنظیم کننده ارتفاع باعث توزیع یکنواخت وزن روی قفسه‌ها می‌شود و از فشارهای نامتعادل و عوارض ناشی از آن جلوگیری می‌نماید.

افزایش عمر مفید کمپرسور با تراز کردن یخچال

کج بودن یخچال باعث می‌شود کمپرسور با نیروهای جانبی غیر معمول روبرو گردد که این امر می‌تواند باعث فرسایش زودرس و کاهش طول عمر آن گردد. کمپرسور معمولاً برای تحمل نیروهای عمودی طراحی شده است. اگر یخچال ناتراز باشد، نیروهای جانبی ناخواسته به کمپرسور وارد می‌گردند که باعث فرسایش زودرس آن می‌شود. در صورتی که یخچال ناتراز باشد، کمپرسور به صورت متعادل و یکنواخت کار نکرده و حتی ممکن است موجب گرمای بیش از حد آن شود که در نهایت طول عمر دستگاه کاهش می‌یابد. با تراز کردن صحیح یخچال، شرایط کارکرد و کمپرسور بهینه می‌گردد.

عملکرد بهتر سیستم

تراز نبودن ساید بای ساید بر عملکرد صحیح سیستم تراکم تاثیر می‌گذارد و باعث کاهش کار و افزایش مصرف انرژی می‌شود. اصولاً توزیع سرما در تمام قسمت‌های یخچال و ساید بای ساید به صورت یکنواخت و متعادل انجام می‌گردد، اما در یخچال‌های ناتراز برخی قسمت‌ها بیش از حد سرد و برخی کمتر سرد می‌شوند. حتی در صورتی که ساید بای ساید ناتراز باشد، هوای سرد در درزهای باز شده درب‌ها نشت پیدا می‌کند.

ظاهر زیبا و یکنواخت

ساید بای ساید تراز، یکنواختی و زیبایی را به آشپزخانه هدیه می‌دهد و به نوعی سلیقه و دقت شما را در نصب نشان خواهد داد. یک یخچال تراز با خطوط افقی و عمودی یکنواخت، به خوبی با کابینت‌ها و کانتر آشپزخانه هماهنگ می‌گردند و همگام با دکوراسیون محیط خواهد بود. در واقع تراز بودن یخچال علاوه بر جنبه‌های کاربردی و عملکردی، نقش مهمی در زیبایی و هماهنگی آشپزخانه ایفا می‌کند و به نوعی سلیقه شما را در چیدمان و دکوراسیون نشان می‌دهد.

روش های تراز کردن یخچال
تراز کردن ساید بای ساید

روش‌های رایج و معمول تراز کردن یخچال ساید

برای تراز کردن ساید بای ساید چند روش متداول و رایج وجود دارد که به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم. البته پیش از پرداختن به این موضوع لازم به یادآوری است که همواره برای تراز کردن دستگاه خود و یا برطرف کردن هر گونه ایراد و خرابی در آن می‌توانید با مجموعه سروش سرویس به عنوان نمایندگی تعمیرات ساید بای ساید در اصفهان تماس بگیرید.

استفاده از پایه‌های تنظیم کننده ارتفاع

اکثر یخچال‌های ساید بای ساید دارای پایه‌های تنظیم کننده ارتفاع در چهار گوشه زیرین هستند. این پایه‌ها را می‌توان با چرخاندن آنها بالا یا پایین برد تا یخچال تراز گردد. برای این کار معمولا به یک آچار یا پیچ گوشتی نیاز است. یخچال را آرام جلو بکشید، به اندازه‌ای که بتوانید به راحتی به پایه‌ها دسترسی داشته باشید. وضعیت فعلی تراز بودن را بررسی کنید که کدام گوشه‌ها باید بالا یا پایین باشند. پایه‌های قابل تنظیم را بچرخانید. با آچار یا پیچ گوشتی پایه‌هایی را که باید بالاتر بیارید، در جهت عقربه‌های ساعت و پایه‌هایی که باید پایین‌تر بیایند در خلاف جهت عقربه‌ها بچرخانید. به تدریج پایه‌ها را کم کم تنظیم کنید تا یخچال به تراز کامل برسد. پس از تراز شدن، یخچال را جا بگذارید و به آرامی به جای اصلی‌اش برگردانید. در صورت نیاز، تنظیمات را ادامه دهید.

استفاده از جک‌های هیدرولیکی

در برخی از مدل‌های ساید بای ساید به جای پایه‌های ساده و یا تنظیم کننده ارتفاع، از جک‌های هیدرولیکی برای تنظیم ارتفاع استفاده می‌شود. این جک‌ها اجازه می‌دهند با دقت بیشتری ارتفاع را تنظیم کنید. در ابتدا ابزار مورد نیاز را آماده نموده، سپس به جک‌ها دسترسی پیدا کنید. جک‌ها معمولاً در چهار گوشه زیرین یخچال قرار دارند. وضعیت تراز را بررسی نمایید. با استفاده از تراز مشخص کنید کدام گوشه‌ها باید بالا یا پایین بیایند تا یخچال کاملاً تراز گردد. جک‌های مربوطه را تنظیم کنید جک‌هایی که باید بالاتر بیایند را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. یخچال را به آرامی به موقعیت نهایی خود بازگردانید.

به کارگیری تکه‌های لاستیک یا فویل در تراز کردن یخچال

اگر میزان ناترازی ساید بای ساید خیلی کم است، با قرار دادن زیر پایه‌های نازک و یا تکه‌های پلاستیکی و فویل آلومینیومی در زیر آن، تراز را برقرار نمایید. ابتدا میزان ناتراز بودن را بررسی کنید. اندازه تکه‌های مورد نیاز را تخمین بزنید و بر اساس میزان ناتراز بودن حدس بزنید برای بالا آوردن یا پایین آوردن هر گوشه به چه ضخامتی نیاز است. سپس مقداری از فویل یا تیکه‌های پلاستیکی را برش داده و زیر پایه‌ها بگذارید.

استفاده از تراز لیزری یا معمولی

برای تشخیص دقیق تراز بودن یخچال می‌توانید از یک تراز لیزری یا تراز معمولی یا همان شاقول استفاده کنید تا بتوانید دقیقاً مشخص نمایید کدام گوشه باید بالا یا پایین برود. این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا به صورت دقیق تشخیص دهید که کدام گوشه یا نقطه از یخچال باید بالاتر یا پایین‌تر بیاید یا یخچال کاملاً تراز شود.

در استفاده از تراز لیزری باید تراز لیزری را روی یک سطح صاف و ثابت در نزدیکی یخچال قرار دهید. دستگاه را روشن کنید تا یک خط نور لیزری افقی یا عمودی تولید کند. با مقایسه این خط لیزر با لبه‌های یخچال بررسی نمایید که کدام گوشه‌ها یا لبه‌ها بالاتر یا پایین‌تر از خط تراز هستند. برای گوشه‌هایی که بالاتر هستند پایه‌های تنظیم ارتفاع را پایین بیاورید و برای گوشه‌های پایین‌تر پایه‌ها را بالاتر ببرید. این فرایند را آنقدر تکرار کنید تا همه لبه‌های یخچال روی خط تراز لیزر قرار گیرند.

در تراز معمولی باید آن را امتداد لبه‌های عمودی و افقی یخچال بگذارید. اگر حباب در وسط قرار نگیرد، یعنی آن لبه تراز نیست. برای لبه‌های عمودی که تراز نیستند پایه‌های یخچال را در آن گوشه تنظیم نمایید. این فرایند را تا جایی تکرار کنید تا حباب تراز در وسط قرار گیرد.

تراز کردن یخچال و ساید بای ساید با یک لیوان آب

یکی از رایج‌ترین و البته ساده‌ترین روش‌هایی که در تراز ساید بای ساید می‌توان از آن استفاده و بهره برد، تراز با یک لیوان آب است. ابتدا مقداری آب درون لیوان ریخته و به حدی که لیوان کاملا پر نشود آن را بالای سقف یخچال بگذارید. اگر سطح آب داخل آن صاف باشد، تراز یخچال صحیح است، ولی اگر نبود باید حتماً فکر تراز کردن آن باشید.

کلام پایانی

در این مقاله به بررسی روش‌های موثر در تراز کردن یخچال ساید بای ساید پرداختیم. تراز کردن آن کار سخت و ناممکنی نبوده و هر فردی از پس آن برمی‌آید، اما در صورت اجرای تمام روش‌ها اگر باز هم موفق به تراز نشدید، از تکنسین‌های متخصص در سروش سرویس کمک بخواهید. آنها به راحتی و درستی این عملیات را انجام می‌دهند.