علل بوی بد یخچال و راهکارهایی برای از بین بردن آن

دلایل بوی بد یخچال

یخچال یکی از اجزای اصلی و اساسی در زندگی همه ما انسان‌ها به شمار می‌آید و از آن برای نگهداری آشامیدنی‌ها و مواد غذایی استفاده می‌شود. با گذشت زمان ممکن است ترکیب مواد غذایی مختلف، بوی نامطبوعی را ایجاد کند. همه ما حتی یک بار هم که شده این بوی ناخوشایند را استشمام کرده‌ایم. قبل از برطرف کردن این بو، باید علل آن را تشخیص داد تا از ادامه‌دار شدن آن جلوگیری به عمل آورد. در این مطلب، تلاش کرده‌ایم تا دلایل بوی بد یخچال و راهکارهای از بین بردن آن را به شما ارائه دهیم. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا بدانید چه موقع باید برای تعمیر یخچال فریزر در اصفهان و یا شهر خود تماس بگیرید و چه زمانی خودتان می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. امیدواریم که مفید واقع گردد.

مهمترین دلایل بوی بد یخچال

در همه مواقع علل بوی بد یخچال به مواد غذایی مانده و فاسد شده برنمی‌گردد، بلکه علت‌های مختلف دیگری در این امر دخیل هستند. مدل‌های مختلفی از یخچال وجود دارند که مشکل در هر کدام از آنها ممکن است بوهای ناخوشایندی را ایجاد کند. در ادامه مطلب به این موارد اشاره می‌کنیم.

بقایای غذاهای فاسد شده در یخچال

یکی از مهمترین دلایل ایجاد بوی بد در یخچال، وجود بقای غذای فاسد شده می‌باشد. غذاهایی که فاسد می‌شوند ترکیبات شیمیایی نامطبوع و بدبویی تولید می‌کنند. این ترکیبات در فضای بسته یخچال پخش شده و باعث بوی نامطبوع می‌گردند. باکتری‌ها و قارچ‌هایی که روی غذاهای فاسد رشد می‌کنند، نیز مواد بدبویی مانند آمونیاک، سولفید هیدروژن و غیره تولید می‌نمایند.
چربی‌ها و پروتئین‌های موجود در غذاهای فاسد می‌توانند بوی نامطوع ایجاد کنند. بنابراین، حتماً باید بقای غذاها را از یخچال خارج کرد تا از بروز بوی نامطلوب جلوگیری به عمل آید.

کثیفی و لکه‌های قدیمی از دلایل بوی بد یخچال

کثیفی و لکه‌های قدیمی از جمله دلایل دیگر ایجاد بوی نامطبوع در یخچال‌ها هستند. این لکه‌ها همانند روغن، چربی، سس و غیره به مرور زمان فاسد شده و بوی نامطبوع ایجاد می‌کنند. لکه‌ها باعث جمع شدن مواد غذایی و رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها خواهند شد. حتی ذرات مواد غذایی گیر کرده در لکه‌ها به مرور فاسد شده و تجزیه می‌گردند. در نتیجه لکه‌ها اجازه نفوذ هوا به سطوح را نمی‌دهند و باعث رشد باکتری‌ها خواهند شد. بنابراین تمیز کردن مرتب یخچال و جلوگیری از ایجاد لکه بسیار حائز اهمیت است. استفاده از مواد شوینده مناسب برای از بین بردن لکه‌ها ضروری خواهد بود.

نشتی گازهای سرد کننده

گازهایی مانند فرئون که برای سردسازی یخچال به کار می‌روند، بوی تند و نامطبوعی دارند. وقتی این گازها نشتی پیدا می‌کنند، بوی آزاردهنده‌ای را ایجاد خواهند کرد. نشتی گاز باعث افت عملکرد سیستم سردسازی شده و دمای یخچال بالا می‌رود. این امر باعث فساد سریعتر مواد غذایی و افزایش بوی نامطبوع خواهد شد. برخی گازهای سرد کننده سمی و خطرناک بوده و نشتی این گازها علاوه بر بوی بد، برای سلامتی هم مضر است. بنابراین در صورت مشاهده نشتی گاز یخچال باید سریعاً با یک متخصص تماس بگیرید تا دلایل نشت گاز از یخچال را بررسی و آن را برطرف نماید. برای این منظور می‌توانید با سروش سرویس به عنوان نمایندگی تعمیرات یخچال وستینگ هاوس در اصفهان و دیگر برندها تماس بگیرید.

رشد قارچ و باکتری از دلایل بوی بد یخچال

قارچ و باکتری‌ها به طور طبیعی مواد مضر و بدبویی از جمله آمونیاک، متان و سولفید هیدروژن تولید می‌کنند. این موجودات روی بقایای غذا و لکه‌های یخچال رشد کرده و ترکیبات بدبوتری تولید می‌نمایند. رطوبت داخلی یخچال باعث تسریع رشد قارچ و باکتری می‌شود. آنها موجب فساد سریعتر مواد غذایی و در نتیجه افزایش بوی نامطبوع می‌گردند. پاکسازی و خشک کردن مرتب یخچال از راه‌های پیشگیری از رشد این موجودات است.

دلایل بوی بد یخچال
دلایل بوی بد یخچال

کثیف شدن فیلترها مهمترین علل بوی بد یخچال

فیلترهای کثیف یخچال از منابع اصلی بوی نامطبوع در یخچال محسوب می‌شوند. فیلترها وظیفه تصفیه هوا و جلوگیری از ورود ذرات معلق به یخچال را بر عهده دارند. وقتی فیلترها کثیف می‌شوند، خود به منبعی برای انتشار بوی بد تبدیل می‌گردند. ذرات غذایی و چربی‌های گیرکرده در فیلتر هم باعث رشد باکتری و قارچ‌ها، در نتیجه بوی نامطبوع می‌گردند. فیلتر کثیف با کاهش جریان هوا، موجب افزایش رطوبت دما در یخچال شده که باعث تسریع فساد مواد غذایی می‌شود. لذا تمیز کردن منظم و یا تعویض به موقع فیلتر یخچال اهمیت فراوانی دارد.

قرارگیری مرغ و گوشت بدون سرپوش در یخچال

گوشت و مرغ خام بوی خاصی دارد که می‌تواند به دیگر مواد غذایی منتقل گردد و باعث انتقال بو در یخچال شود. قرار دادن این مواد، بدون بسته‌بندی مناسب حتی می‌تواند باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در آنها را به سرعت به سایر مواد غذایی منتقل کند. گوشت و مرغ خام رطوبت فراوانی دارند که در صورت قرار گرفتن در یخچال، بدون بسته‌بندی، رطوبت زیادی به فضای داخلی یخچال منتقل می‌کنند. رطوبت بالا باعث رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌شود و فساد مواد غذایی به ویژه گوشت مرغ را تسریع می‌کند.

تمیز نکردن یخچال به صورت دوره‌ای از دلایل بوی بد یخچال

تمیز نکردن یخچال به صورت منظم، مشکلات متعددی را ایجاد می‌کند. ریخته شدن و نشت مواد غذایی می‌تواند منجر به ایجاد لکه‌های چربی شود که با گذر زمان فاسد شده و بوی بد تولید می‌کنند. انسداد کانال‌های تهویه را هم می‌توان از موارد تمیز نکردن یخچال به حساب آورد. ذرات غذایی و چربی‌ها باعث انسداد منافذ تهویه شده و جریان هوا را مختل خواهند کرد.

انباشتن مواد غذایی و عدم مصرف آنها

تلمبار کردن مواد غذایی یکی از دلایل اصلی ایجاد بوی نامطبوع در یخچال است. با گذشت زمان و نزدیک شدن به تاریخ انقضا، مواد غذایی شروع به فساد و تجزیه می‌کنند و بوی نامطبوع ایجاد می‌نمایند. همچنین تلمبار کردن، باعث کاهش فضای خالی و جریان هوا در یخچال می‌شود که شرایط را برای رشد باکتری و قارچ‌ها مساعد می‌نماید. گاهی یک ماده غذایی فاسد می‌تواند بوی نامطبوع خود را به سایر مواد منتقل کند. بنابراین پاکسازی و مصرف به موقع مواد غذایی در یخچال بسیار حائز اهمیت است.

راهکارهای از بین بردن بوی بد یخچال

برای از بین بردن بوی نامطبوع یخچال و جلوگیری از برگشت مجدد آن، راهکارهای زیر پیشنهاد می‌شود.

راهکارهای از بین بردن بوی بد یخچال
راهکارهای از بین بردن بوی بد یخچال

تمیز کردن یخچال با آب گرم و جوش شیرین

تمیز کردن کامل و دقیق فضای داخل یخچال با آب گرم و جوش شیرین از مهم‌ترین راهکارها برای از بین بردن بوی نامطبوع یخچال است. زیرا آب گرم و جوش شیرین باعث شل شدن و جدا شدن لکه‌ها و باقیمانده‌های مواد غذایی می‌شوند و زدودن آنها را آسان‌تر می‌کنند. خاصیت گندزدایی و ضدعفونی کننده آب داغ باعث از بین رفتن باکتری‌ها و قارچ‌های مولد خواهد شد. آب جوش بخار فراوانی تولید می‌کند که باعث خروج بو از فضای داخل یخچال می‌شود. بنابراین پس از تمیز کردن با آب گرم یخچال را خشک کنید تا اثربخشی بیشتری داشته باشد.

استفاده از محلول آب و سرکه

استفاده از محلول آب و سرکه برای تمیز کردن قفسه‌ها و دیواره‌های داخلی یخچال یک راه موثر دیگر برای حذف بوی نامطبوع یخچال است. سرکه خاصیت اسیدی دارد و این اسیدیته باعث شکسته شدن مولکول‌های مواد معطر و بدبو می‌شود و بو را از بین می‌برد. سرکه یک ضدعفونی کننده طبیعی محسوب می‌گردد و باکتری‌ها و قارچ‌ها را از بین می‌برد. محلول آب و سرکه به خوبی چربی‌ها و لکه‌های موجود بر روی سطوح را پاک می‌نماید. بنابراین استفاده از آب و سرکه به شدت توصیه می‌گردد.

خشک کردن کامل یخچال بعد از شستشو

رطوبت باقیمانده پس از شستشو می‌تواند زمینه ساز رشد مجدد قارچ و باکتری و از دلایل بوی بد یخچال شود. آب باقیمانده در یخچال باعث خوردگی و زنگ زدگی قطعات فلزی هم مانند سینی‌ها می‌شود. بنابراین پاک کردن رطوبت باقیمانده در یخچال با دستمال تمیز بسیار ضروری است.

استفاده از کیسه زغال فعال یا بی‌کربنات سدیم

کربن فعال و بی‌کربنات سدیم خاصیت جذب بسیار خوبی دارند و می‌توانند بوهای مختلف را به خود جذب کنند. این مواد با جذب گازها و مولکول‌های بدبو از گسترش آنها در فضای یخچال جلوگیری می‌کنند. زغال فعال بی‌کربنات سدیم بوی خاصی ندارد و بوی یخچال را تغییر می‌دهند. این مواد مانع از بازگشت سریع بوهای نامطبوع به یخچال می‌شوند.

رعایت نکات بهداشتی در نگهداری مواد غذایی

همانطور که مشاهده شد مهمترین دلایل بوی بد یخچال به رعایت نکردن موارد بهداشتی و تمیز نکردن منظم یخچال مربوط بود. پس رعایت نکات بهداشتی در نگهداری مواد غذایی در یخچال از جمله راهکارهای مهم برای پیشگیری و از بین بردن بوی نامطبوع یخچال می‌باشد. دور ریختن فوری مواد غذایی فاسد، تفکیک و پوشاندن انواع مواد غذایی از یکدیگر، قرار دادن مواد غذایی در ظروف دربسته و پاکسازی مرتب لکه‌های نشت غذا، جزء نکات مورد رعایت می‌باشد. انجام این موارد به طور مرتب بوی نامطبوع یخچال را از بین می‌برد.

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تا دلایل بوی بد یخچال و راهکارهای از بین بردن آنها را به شما توضیح دهیم. در نهایت اگر تمام راهکارها را در پیش گرفتید و باز هم با بوی نامطبوع یخچال مواجه شدید، بهتر است با مرکز تعمیرات انواع یخچال‌ها در برندهای مختلف در اصفهان، یعنی سروش سرویس تماس بگیرید. این مجموعه تکنسین‌های ماهر و مجرب خود را در کوتاه‌ترین زمان به شما می‌رساند.