دلایل خالی شدن گاز یخچال و نشانه های آن

خالی شدن گاز یخچال فریزر

یخچال و فریزر از وسایل ضروری هستند که در دنیای امروز کاربرد زیادی داشته و از اهمیت بالایی برخوردارند؛ اما گاهی این وسیله پرکاربرد دچار مشکل شده و عملکرد مثبتی ارائه نمی‌دهد. یکی از شایع­ترین مشکلات انواع مدل‌های یخچال، کم شدن یا خالی شدن گاز یخچال فریزر است که اگر زود تشخیص داده نشود، به موتور یخچال آسیب جدی وارد می‌شود و شما را ناچار می‌کند به دنبال تعمیر تخصصی یخچال بوش در اصفهان و دیگر شهرها برآیید. این مشکل، دارای نشانه‌ها و علائمی است که به تشخیص زود هنگام آن کمک زیادی می‌کند. حال قصد داریم تا علائم و نحوه تشخیص آن را با شما در میان بگذاریم.

دلایل خالی شدن گاز یخچال فریزر

یخچال و فریزر از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند. همان­طور که مطلع هستید، وظیفه اصلی یخچال، خنک کردن است. این امر از طریق چرخیدن گاز در لوله‌های یخچال میسر می‌شود. اما گاهی مشاهده می‌شود که یخچال قادر به خنک کردن نیست. این مشکل نشان‌دهنده ایجاد مشکل در چرخش گاز در یخچال یا حتی نبود آن می‌باشد. مسیر عبور گاز از درون لوله‌هایی است که به­صورت شبکه‌ای فلزی در پشت یخچال تعبیه شده­اند و با گردش آن در لوله‌ها امکان خنک شدن یخچال فراهم می‌شود. یکی از شایع­ترین دلایل کم شدن این گاز، نشت آن از طریق سوراخ شدن لوله‌های حاوی آن است. نشت سوراخ شدن لوله‌ها به علت کیفیت نامرغوب آن­ها اتفاق می‌افند.

بیشترین علت نشت این لوله‌ها، سوراخ شدگی از طریق وارد شدن ضربه، پوسیدگی یا آسیب به هنگام جابه‌جایی است. به­طور کلی، کم شدن گاز در عملکرد انواع یخچال و ساید تاثیر زیادی می‌گذارد و می‌تواند منجر به مشکلات بزرگتری شود. پس باید توجه داشته باشید که هنگام خرید یخچال، توجه به جنس لوله‌های گاز از اهمیت زیادی برخوردار است‌. بهترین و مرغوب‌ترین نوع لوله‌های یخچال از جنس مس بوده که مقاومت و دوام بالایی دارند. ولی گاهی در برخی از یخچال‌ها لوله‌هایی از جنس فولاد استفاده شده که از مقاومت کمی برخوردارند. گاهی نیز مشکل از لوله‌های گاز نیست و طی مدت زمان طولانی، گاز درون لوله‌ها فرسوده می‌شود و در این صورت، فشار خود را از دست داده و از عملکرد آن کاسته می‌شود و مشکلات بعدی را برای دستگاه ایجاد می‌کند.

نشانه‌های خالی شدن گاز یخچال فریزر

علائم زیادی وجود دارد که نشان‌دهنده وجود این مشکل در یخچال است که در ادامه به‌طور خلاصه به بررسی آنها می‌پردازیم.

وجود بوی ناخوشایند در محیط

گاز موجود در یخچال عمدتا از نوع فریون است. اگر کاهش آن به علت سوراخ‌شدگی یا نشتی لوله‌های فلزی تعبیه شده در پشت دستگاه باشد و این نشتی به‌طور عمیق صورت گیرد، در هنگام نشت، بوی ناخوشایندی را در محیط احساس می‌کنید. در واقع این بو، همان بوی ماده فریون موجود در لوله‌ها است. ولی گاهی نیز کاهش گاز به علت نشتی جزئی است و به آهستگی انجام می‌شود که در این صورت شما بویی احساس نخواهید کرد. اگر گاز به­طور کامل تخلیه شود، دستگاه دیگر قادر به خنک کردن طبقات داخلی نیست. یکی از علائم و نشانه‌های اصلی این مشکل نیز همان سرد نبودن یخچال است. اگرچه علل دیگری همچون از کار افتادن فن یخچال نیز می‌تواند سبب کاهش سرمای دستگاه شود؛ پس باید نشانه‌های دیگر را نیز بررسی کنید.

نشانه های خالی شدن گاز یخچال
نشانه‌های خالی شدن گاز یخچال فریزر

بالا رفتن مصرف برق دستگاه

هنگامی که گاز یخچال کم می‌شود، کمپرسور به علت فشاری که در اثر کمبود گاز بر روی آن است، به‌صورت مداوم کار می‌کند. این موضوع باعث ایجاد برفک ‌روی اواپراتور می‌شود و شما با مشاهده برفک می‌توانید به کمبود گاز پی ببرید. همچنین بالا رفتن مصرف انرژی و بالاتر رفتن قبض برق نیز می‌تواند از دیگر نشانه‌های این مشکل در دستگاه باشد. زیرا در این حالت، کارکرد یخچال بالاتر رفته و مصرف انرژی بیشتر می‌شود. گاهی نیز می­توان با انجام روش‌هایی، از کم نشدن گاز اطمینان حاصل کرد. به­طور مثال اگر سرد بودن لوله‌های یخچال، یکی از نشانه‌های نبودن گاز در دستگاه است. بعلاوه، هنگام خارج کردن پریز برق، اگر گازی وجود نداشته باشد، شما صدایی را احساس خواهید کرد‌.

شارژ گاز در انواع یخچال و ساید بای ساید

برای رفع این مشکل شارژ گاز دستگاه، باید از افراد حرفه‌ای و متخصص در این امر مشاوره و کمک دریافت کنید. بررسی گاز یخچال یکی از اقداماتی است که باید در طول سال به­طور مداوم انجام شود. در صورت بروز مشکل، باید سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام کنید؛ زیرا با  کاهش گاز، کمپرسور به­طور مداوم فعالیت کرده و به موتور و خود یخچال آسیب وارد می‌شود. اگر با کاهش گاز مواجه شدید، در قدم اول باید علت آن را بررسی کرده و آن را برطرف کنید.

برای برطرف شدن این مشکل، تعمیرکار حرفه ای یخچال در اصفهان و دیگر شهرها، اول علت را بررسی کرده و اگر با نشتی لوله روبرو شوند، با تعویض لوله‌ها یا تعمیر آن، علت نشتی را برطرف می‌کنند. در قدم بعدی باید گاز یخچال شارژ شود که این کار نیز نیازمند ابزار و تجهیزات ویژه‌ای است و باید به­طور تخصصی صورت گیرد. زیرا کم یا زیاد شارژ شدن گاز نیز خطرات دیگری را به همراه دارد. به­‌طور مثال، شارژ زیاد، موجب افزایش آمپر و در نتیجه برفک زدن لوله‌ها و سیستم شبکه‌ای پشت یخچال می‌شود. همچنین کمپرسور نیز به­‌طور یکسره کار کرده و حتی مشاهده می‌کنید که مواد غذایی در یخچال بیش از حد سرد شده و حالت یخ زدگی دارند. در صورت شارژ کم نیز عملکرد دستگاه مختل شده و به کمپرسور فشار وارد می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا تمامی علت‌ها و نشانه‌های خالی شدن گاز یخچال را برای شما بازگو کنیم تا بتوانیم با آگاه کردن شما به تشخیص زود هنگام این مشکل کمکی کرده باشیم. همچنین بهترین و مرغوب‌ترین نوع و جنس لوله‌های گاز را به شما معرفی کردیم تا در هنگام خرید یخچال به آن توجه داشته باشید. در آخر باید بدانید که لازم است به­طور مداوم در طول سال یخچال خود را از نظر سالم بودن لوله‌ها چک کنید تا به موتور و خود یخچال آسیب جدی وارد نشود. در صورت بروز هرگونه مشکل از تعمیرکاران حرفه‌ای این کار، کمک و مشاوره دریافت کنید.

اگر در اصفهان زندگی می‌کنید برای بررسی نشتی گاز و یا شارژ گاز ساید بای ساید و یخچال فریزر بوش و دیگر برندها می‌توانید روی کمک کارشناسان سروش سرویس حساب کنید. این شرکت به عنوان نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر بوش در اصفهان آماده ارایه کلیه خدمات مرتبط با نصب، سرویس و تعمیر یخچال فریزر بوش، مابه، جنرال الکتریک و برندهای معتبر دیگر است و بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات را با مناسب‌ترین قیمت به شما همشهریان عزیز عرضه می‌کند.