دلایل مختلف گرم نکردن مایکروفر و روش‌های حل ان

گرم نکردن مایکروفر

مایکروفر‌ها یکی از وسایل پرکاربرد الکترونیکی در اغلب خانه‌ها به شمار می‌آیند که برای پخت و پز و گرم کردن غذا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها فضای خیلی کمی را اشغال کرده و بسیار کاربردی هستند. با این تفاسیر در بسیاری از مواقع کاربران با مشکل گرم نکردن مایکروفر مواجه می‌شوند و به دنبال تعمیرکار مایکروفر در اصفهان و راه حلی برای برطرف کردن آن هستند. در این مطلب از سروش سرویس تلاش کرده‌ایم تا دلایل مختلف این مشکل و راه حل‌های آن را مورد بررسی قرار دهیم.

علل گرم نکردن مایکروفر

استفاده از مایکروفر برای مدت طولانی ممکن است باعث فرسودگی و یا استهلاک قطعات شده و کارایی آن به تدریج کاهش یابد. در نتیجه موجب گرم نکردن مواد غذایی می‌گردد. این مشکل به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که به بررسی آنها می‌پردازیم.

اشکال در مگنترون

یکی از قطعات پیچیده و در واقع بسیار مهم دستگاه مایکروفر و یا مایکروویو، لامپ‌ مگنترون می‌باشد. نقش اصلی این لامپ‌ها، تبدیل انرژی الکتریکی به مغناطیسی است. لامپ‌ها جنبش‌های مولکولی را بالا برده و موجب تولید گرما در حد خیلی زیاد می‌گردند. حال تصور کنید اگر این قطعه خراب شده و یا دچار ایراد گردد، دیگر به راحتی غذا را گرم نمی‌کند و حتماً باید مورد تعمیر یا تعویض قرار گیرد.

خرابی برد الکتریکی از دلایل گرم نکردن مایکروفر

اگر مایکروفر شما روشن ‌گردد اما غذا را به خوبی گرم نمی‌کند، خرابی برد الکتریکی می‌تواند یکی از علل آن باشد. در صورتی که این قطعه خراب شود، هیچ فرمانی به قطعات دیگر دستگاه ارسال نمی‌شود. در نتیجه هیچ‌گونه انرژی گرمایی تولید نخواهد شد. برای تعمیر و عیب یابی این قطعه حتماً از نمایندگی سروش سرویس کمک بخواهید. چرا که تعمیر آن نیاز به مهارت بالایی داشته و حتماً باید توسط تعمیرکارهای مجرب انجام گردد.

سوختن خازن

در کنار چراغ مگنترون، خازن‌ها هم نقش اصلی در تبدیل انرژی مغناطیسی به گرمایی ایفا می‌کنند. هرگونه خرابی و یا سوختنی در این قطعه اتفاق بیفتد، با گرم نکردن مایکروویو مواجه می‌گردید. در صورت خرابی و یا سوختن خازن، ممکن است سر و صدایی هنگام شروع به کار مایکروفر به گوش برسد. همچنین رویت دود دستگاه را هم می‌توان از دیگر دلایل سوختن و یا خرابی خازن‌ها به شمار آورد.

از کار افتادن ترانس از علت‌های گرم نکردن مایکروفر

لامپ‌های مگنترون برای تامین انرژی به قطعات متعددی نیاز دارند. این قطعات شامل: دیود، خازن و ترانس‌ها هستند. وظیفه اصلی ترانس‌ها، افزایش ولتاژ ورودی می‌باشد. حال اگر هرگونه مشکلی در عملکرد ترانس به وجود آید، فرایند گرم کردن مایکروفر را دچار مشکل می‌کند. در این حالت اگر با صدای غیر طبیعی و بوی سوختگی مواجه شدید، بهتر است نسبت به تعمیر و یا بررسی ترانس اقدام نمایید.

ایراد در برد اینورتر

وظیفه اصلی بردهای اینورتر کاهش مصرف برق در مایکروفر‌ها هستند. اصولاً از بردهای اینورتر به عنوان جایگزینی فوق العاده برای دیود و خازن‌ها استفاده می‌کنند. حال اگر این قطعه دچار اشکال و یا خرابی گردد، تولید گرما در دستگاه خیلی کمتر شده و یا حتی ممکن است متوقف شود.

دلایل گرم نکردن مایکروفر
دلایل گرم نکردن مایکروفر

خرابی دیود علت گرم نکردن مایکروفر

همانطور که پیشتر توضیح دادیم، دیود و خازن‌ها به مگنترون کمک کرده تا به راحتی مایکروفر را گرم نگه دارند. حال اگر دیود مایکروفر نیم سوز شده و یا خراب گردد، قطعاً مایکروفر را گرم نخواهد کرد. با مشاهده دیودها می‌توانید متوجه خرابی آن شوید. اما اگر علم و یا مهارت کافی در تعمیر آن ندارید، بهتر است با متخصصین تعمیر در مرکز سروش سرویس تماس حاصل فرمایید.

آسیب دیدن درب مایکروفر

در بسیاری از مواقع ممکن است درب مایکروفر دچار آسیب شده و یا ضربه‌ای به آن وارد شود. در نتیجه لولاهای درب مایکروفر به درستی عمل نکرده و درب را خوب و محکم نمی‌بندد. در نتیجه ممکن است حجم بسیاری از گرمایش تولیدی مایکروفر خارج شود.

درست عمل نکردن سنسورها

در هر کدام از دستگاه‌های مایکروفر با هر برندی، یک سری سنسورهای مخصوص تعبیه و پیاده سازی می‌شوند. وظیفه این سنسورها تشخیص وزن غذا، تخمین مدت زمان گرمایش و دمای مورد نیاز برای آنهاست. حال اگر این سنسورها به درستی عمل نکنند و یا دچار ایراد و خرابی گردند، روند تولید گرما با مشکل مواجه خواهد شد. در نتیجه حتماً باید سنسورها مورد بررسی و یا تعویض گردند.

از کار افتادن میکروسوئیچ درب از دلایل گرم نکردن مایکروفر

طراحی سیستم ماکروفر به نحوی است که اگر درب دستگاه باز باشد، قطعاً دستگاه کار نخواهد کرد. این عملیات به دلیل تشخیص میکروسوئیچ‌ها بوده، حال اگر میکروسوئیچ‌ها هم دچار مشکل گردند، فرمان روشن شدن را نخواهد داد. حتی ممکن است به اشتباه درب بسته شده و دستگاه گرمایشی از خود تولید نکند.

اشکال در ولتاژ برق ورودی

در نهایت پس از بررسی تمام موارد بالا، ممکن است هیچ کدام دچار مشکل نباشند، اما احتمال دارد که کاهش یافتن و یا پایین بودن ولتاژ برق ساختمان علت اصلی گرم نکردن مایکروفر باشد. ولتاژ برق حتماً باید دارای حد استانداردی بوده و از آن حد کاهش پیدا نکند. حال در صورتی که این حد و تعادل به هم بخورد، قطعاً میزان ولتاژ رسیده به دستگاه هم کم و یا زیاد می‌گردد. در نتیجه علاوه بر اینکه مایکروفر گرم نمی‌کند، بلکه احتمال سوختن و یا از بین رفتن دیگر قطعات هم وجود خواهد داشت.

به هم ریختن برنامه‌های دستگاه

در بسیاری از مواقع علت گرم نکردن مایکروفر به خراب بودن دکمه استارت و یا برنامه‌های دستگاه برمی‌گردد. در این مواقع بهتر است خرابی دکمه‌ها و یا عدم اتصال برد و دیگر موارد را به خوبی مورد بررسی قرار دهید.

عدم سرویس به موقع مایکروفر

استفاده از سرویس به موقع برای هر دستگاهی لازم و ضروری است. سرویس دستگاه مایکروفر هم از این قاعده مستثنا نمی‌باشد. چرا که پس از استفاده چندین ساله از هر دستگاهی، بالاخره قطعات آن دچار استهلاک و فرسودگی می‌شوند و باید تعمیر و یا تعویض گردند. سرویس به موقع علاوه بر اینکه در هزینه‌های تعمیر و یا تعویض صرفه‌جویی به عمل می‌آورد، عمر دستگاه را هم افزایش می‌دهد.

جمع‌بندی نهایی

برای اینکه از طعم غذا و گرم بودن آن نهایت لذت را برد، باید حتماً از مایکروفر‌های قدرتمندی استفاده نمود. اما در این زمینه باید مراقب مشکلات و ایرادات به وجود آمده در مایکروفر‌ها بود. یکی از این ایرادات، گرم نکردن غذاهاست. در این مقاله تلاش کردیم تا مهم‌ترین مواردی که می‌توانند علل گرم نکردن غذا توسط ماریکروفر باشند را مورد بررسی قرار دهیم. به این نکته توجه داشته باشید که برای تعمیر هر دستگاه به خصوص مایکروفر‌ها، به هیچ عنوان به مراکز غیر مجاز تعمیرات مراجعه ننمایید و بهتر است از بهترین نمایندگی تعمیرات مایکروفر در اصفهان به نام سروش سرویس کمک بخواهید.