دیود مایکروفر چیست و چطور آن را تست و تعویض کنیم؟

دیود مایکروفر

دیود مایکروفر یک قطعه ضروری بسیار کوچک است که وظیفه مهمی در این دستگاه بر عهده دارد. اگر غذا را در مایکروفر قرار دادید و تمام تایمرها درست روشن شد اما دستگاه غذا را گرم نکرد، به احتمال بسیار زیاد مشکل از دیود دستگاه است و باید به سرعت یه یک تعمیرکار مایکروفر بوش در اصفهان مراحعه کنید. همچنین اگر به محض روشن کردن دستگاه، صدای اتصالی برق را شنیدید، باز هم این اختلال ناشی از دیود خراب خواهد بود. این نکته را به خاطر داشته باشید در چنین حالتی در ابتدا سریع جریان برق دستگاه را قطع نمایید. چون احتمال آتش سوزی و سوختن سایر قطعات مایکروفر نیز وجود دارد.
در این مقاله از مجموعه مقالات سروش سرویس قصد داریم تا برایتان توضیح دهیم که دیود انواع در دستگاه‌های مایکروفر چیست و چطور آن را تست و تعویض کنید؟

دیود مایکروفر چیست؟

دیود، یک قطعه الکتریکی که از دو سر آند (مثبت) و کاتد (منفی) تشکیل شده است. دیودها جریان الکتریسیته را تنها در یک جهت عبور می‌دهند. وقتی مایکروفر را روشن می‌کنید؛ برق شهری از برد دستگاه عبور می‌کند و به یک ترانس با ولتاژ بسیار بالا می‌رسد. وظیفه دیود به همراه خازن این است تا این ولتاژ الکتریکی را به چندین برابر افزایش دهد. این ولتاژ الکتریکی بالا در مگنترن دستگاه به انرژی و اشعه تبدیل می‌شود تا دستگاه قادر به گرم کردن غذا باشد.

اگر برای سیم پیچ‌های دستگاه مشکلی اتفاق بیفتد، دیود، جریان ولتاژ برق را قطع می‌کند و از این طریق مانع رسیدن ولتاژ به مگنترون و آتش سوزی می‌شود. در واقع دیود، جریان برق متناوب (AC) را به جریان برق مستقیم (DC) تبدیل می‌کند. حال اگر این قطعه کوچک بسیار با اهمیت خراب شود، جریان الکتریسیته به درستی منتقل نمی‌شود و گاهی باعث برق داشتن بدنه مایکروفر نیز می‌شود.

چرا باید دیود مایکروفر را تست کرد؟

اگرچه خراب شدن دیود دارای علائم قابل مشاهده‌ای است و مشخص می‌کند که باید آن را تعویض نمایید اما برای اینکه مطمئن شوید خراب است یا نه، قبل از تعویض بهتر است آن را تست نمایید. پیش از آنکه دیود دستگاه را برای آزمایش خارج کنید، مطمئن شوید که آن را از جریان برق جدا نموده‌اید و خازن ولتاژ بالای آن را به طور کامل تخلیه کرده‌اید.

هشدار: بعد از قطع کردن جریان برق، مقدار زیادی از ولتاژ در خازن باقی می‌ماند و دست زدن به آن بسیار خطر آفرین است؛ بنابراین برای تست و تعویض دیود بهتر است آن را به متخصصان تعمیرکار این حوزه بسپارید.

تست دیود با مولتی متر

از آنجا که دیود یک وسیله الکتریکی است که جریان الکتریسیته را فقط در یک مسیر هدایت می‌کند؛ بنابراین در هنگام تست باید تنها در یک مسیر پیوستگی جریان را نشان دهد. تست دیود با این روش به صورت زیر است:

 1. تنظیمات مولتی متر را روی R×10000 قرار داده و سیم‌ها را کالیبره نمایید.
 2. یک سر دیود را به خروجی مشکی مولتی متر و سر دیگر آن را به خروجی قرمز مولتی متر متصل کنید.
 3. به عددی که مولتی متر نشان می‌دهد، دقت نمایید.
 4. حال برای تست تداوم جریان در جهت دیگر، جای سرهای دیود را در مولتی متر جابجا کنید.
 5. مجدداً به عددی که مولتی متر نشان می‌دهد، دقت کنید.
 6. اگر مشاهده کردید که جریان در هر دو جهت پیوستگی دارد یا در هیچ جهت تداوم ندارد، نشان دهنده معیوب بودن دیود مایکروفر است.

تست دیود با باتری ۹ ولتی

در این روش تست دیود مایکروفر باید به صورت زیر عمل کنید:

 1. ولتاژ مولتی متر را روی DC (جریان مستقیم) قرار دهید.
 2. یک سر دیود را به پایه مشکی مولتی متر متصل کنید.
 3. سر دیگر دیود را با قطب منفی باتری در تماس قرار دهید.
 4. به عدد نشان داده شده توسط مولتی متر دقت کنید.
 5. در این مرحله با جابجا کردن دو سر دیود، تست را تکرار کنید. (البته می‌توانید به جای دیود، تنها دو سر باتری را جابجا کنید).
 6. به عددی که مجدداً توسط مولتی متر نمایش داده می‌شود، دقت کنید.
 7. در دیود سالم مولتی متر تنها در یک جهت، چند ولت افت فشار را نشان می‌دهد. اگر در هر دو جهت افت فشار نشان داده شد یا اصلاً افت فشاری اتفاق نیفتاد دیود خراب است.

آموزش تعویض دیود مایکروفر

بعد از آنکه از طریق تست دیود اطمینان پیدا کردید که خراب است و نیاز به تعویض دارد به صورت زیر این کار را انجام دهید:

 • مطمئن شوید که مایکروفر از منبع برق جدا شده باشد.
 • در برخی از مایکروفر‌ها نیاز است تا پنل جلو برداشته شود اما در برخی از مدل‌ها برای دسترسی به دیود نیاز به برداشتن پنل پشت است‌. (برای اطلاع از این موضوع به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید).
 • حتماً با توجه به هشدار گفته شده در بالا، خازن را تخلیه نمایید.
 • گاهی نیاز است تا قسمت موجبر و سیم‌ها را هم جدا نمایید.
 • پیچ دیود که باعث می‌شود قطعه در جای خود ثابت بماند را باز کنید.
 • توجه کنید که کدام سر دیود به خازن متصل است تا به هنگام نصب دیود جدید مجدداً همان سمت دیود را به خازن وصل نمایید.
 • دیود جدید را نصب کرده و پیچ آن را ببندید.
 • تمام قطعات باز کرده مایکروفر را به صورت صحیح در جای خود قرار دهید.

کلام آخر

در این مقاله برایتان توضیح دادیم که دیود مایکروفر چیست و روش‌های تست و تعویض آن را نیز مرحله به مرحله شرح دادیم. اغلب مشکلات رایج مایکروفر به علت معیوب بودن دیود بوده که تعویض آن نیاز به مهارت دارد. بنابراین اگر در زمینه کارهای فنی تبحر ندارید، این کار را به متخصصان این حوزه بسپارید.