چرا دکمه های مایکروفر کار نمی کند؟

کار نکردن دکمه های مایکروفر

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که مایکروفر این دستگاه پرکاربرد را روشن کنید اما دکمه‌های آن کار نکند؟ این مشکل ممکن است برای اغلب افراد اتفاق بیفتد. با توجه به این که این وسیله در دو نوع، دکمه‌ای و لمسی عرضه می‌شود کار نکردن دکمه های مایکروفر نیز ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که برخی از آنها نیازمند تعمیر ماکروفر توکار  یا مبله است. در این مطلب قصد داریم این که چرا دکمه‌های مایکروفر کار نمی‌کند را مورد بررسی قرار دهیم.

مایکروفر چیست و چگونه کار می کند؟

یکی از دستگاه‌هایی که معمولا در هر خانه‌ای وجود دارد مایکروفر است که دستیار مناسبی برای بانوان به خصوص افراد شاغل خواهد بود. مایکروفر یک دستگاه و اجاق الکتریکی است که برای طبخ غذاهای مختلف و گرم کردن مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله امروزه نه تنها در منازل بلکه در هتل‌ها، فست‌فودها و … جایگاه قابل توجهی را به خود اختصاص داده است.
کار با این دستگاه به نسبت کوچک، به این صورت است که خوراکی، مواد و غذای مورد نظر را داخل آن قرار داده و در واقع در معرض میدان الکترومغناطیسی قرار می‌دهند که باعث افزایش دمای غذا می‌شود. امواج مایکروفر، توسط چربی، قند، آب و دیگر مولکول‌ها جذب شده و ارتعاشات ناشی از آن، گرما را جهت گرم کردن و پخت غذا تولید می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت مایکروفر یک وسیله یا جعبه فلزی و پلاستیکی است که با باز کردن درب آن و قرار دادن غذا در محفظه داخلی آن و وارد کردن دستورات لازم، همانند یک اجاق خودکار عمل کرده و در یک ساعت مشخص شده طبق دستور پختی که از شما دریافت کرده است غذا را آماده می‌کند.
مایکروفر به عنوان یک دستگاه با کاربرد فراوان و البته پیچیده یکی از وسایل مورد نیاز و در واقع ضروری هر آشپزخانه‌ای به شمار می‌روند. این دستگاه در انواع مختلفی در بازار موجود است که به طور کلی دارای دکمه‌های معمولی و لمسی هستند. هر کدام از این دکمه‌ها ممکن است به دلایل مختلف دچار خرابی شوند و از کار بیفتند که در این صورت لازم است، تعمیر آن را به عهده افراد مختصص و ماهر قرار دهیم. در ادامه بیشتر به علت و کار نکردن دکمه های مایکروفر اشاره خواهیم کرد.

کار نکردن دکمه های مایکروفر با دکمه‌ های معمولی

یکی از انواع مایکروفرها که سال‌های قبل در خانه‌ها بسیار رواج داشت دارای دکمه‌های معمولی است. کاربرد این دکمه‌ها جهت تنظیم این دستگاه و پخت غذا در مدت زمانی که شما معین می‌کنید خواهد بود. گاهی هنگام روشن کردن مایکروفر متوجه خواهید شد که دکمه‌های آن کار نمی‌کند. برخی از مواردی که ممکن است علت کار نکردن دکمه‌های این وسیله باشد از این قرار است:

  1. ایراد در برد اصلی: یکی از مهم‌ترین موارد و علت‌های کار نکردن دکمه های مایکروفر خرابی در برد اصلی آن است. ایجاد مشکل و خرابی در این قطعه که از رایج ترین مشکلات مایکروفر است، تاثیر مستقیمی روی دکمه‌های دستگاه دارد و موجب از کار افتادن آن‌ها می‌شود.
  2. قطع مدار‌های اصلی: مدارها رابط اصلی برد و صفحه کلید مایکروفر هستند. در صورتی که هر گونه خرابی، شکستگی و اتصال در مدارها ایجاد شود، در عملکرد دکمه‌های دستگاه اختلال ایجاد خواهد شد.
  3. اختلال در فیوز: یکی دیگر از مواردی که ممکن است باعث کار نکردن دکمه های مایکروفر شود اختلال در فیوز این دستگاه است. با توجه به این که وظیفه فیوز برقراری ارتباط با قطعات داخلی است هنگامی که فیوز خراب شود ارتباط میان قطعات داخلی دستگاه نیز قطع خواهد شد.
  4. مشکل در منبع تغذیه: یکی از بخش‌ها و قطعات مهم در مایکروفر که کنترل شدت گرما و مراقبت از قطعات به عهده آن است، منبع تغذیه است. چنانچه اختلال و خرابی در این بخش از دستگاه به وجود بیاید موجب می‌شود دکمه‌ها و در کل، مایکروفر از کار بیفتد.
  5. خرابی صفحه کلید: از جمله دلایل دیگری که باعث از کار افتادن دکمه دستگاه می‌شود خراب شدن صفحه کلید یا همان صفحه کنترل است. خراب شدن این بخش از دستگاه در واقع کار با آن را مختل و گاهی غیر ممکن می‌کند.
دلایل کار نکردن دکمه های مایکروفر
کار نکردن دکمه های انواع مایکروفر

کار نکردن دکمه های مایکروفر با دکمه های لمسی

نوع دیگر مایکروفرها که امروزه با امکانات پیشرفته‌تر در بازار موجود هستند، مایکروفر با دکمه‌های لمسی‌اند که به این مدل دکمه‌ها تاچی نیز گفته می‌شود. این دستگاه‌ها نیز با وجود پیشرفته بودن‌شان، گاهی در عملکرد خود دچار نقص و خرابی می‌شوند. در واقع خراب شدن این مدل مایکروفر با دو نشانه همراه خواهد بود.
یا با لمس دکمه‌ها هیچ گونه فرمانی در دستگاه اجرا نمی‌شود. یا با لمس کردن دکمه‌ها هیچ کدام از بخش‌های مختلف مایکروفر کار نمی‌کنند. در چنین حالتی که کار نکردن دکمه های دستگاه دارای دو علت است:

  1. خرابی سوییچ‌های غشایی: خرابی در سوییچ‌های غشایی یکی از دلایل کار نکردن دکمه های مایکروفر است که ممکن است در طولانی مدت رخ دهد. این سوییچ‌ها در واقع به عنوان پل ارتباطی بین دکمه‌ها و صفحه کنترل دستگاه عمل می‌کند‌. با خراب شدن سوییچ‌ها فرمان و دستور شما اجرا نخواهد شد. البته اگر یکی از سوییچ‌های غشایی خراب شود موجب آسیب رسیدن به کل صفحه لمسی نخواهد شد و این بدین معناست که دیگر بخش‌های آن، به درستی کار خواهند کرد.
  2. مشکل در پدال‌های حرکتی: یکی دیگر از دلایل خرابی و کار نکردن دکمه‌های مایکروفر پدال‌های حرکتی دستگاه است. این پدال‌ها در پشت دکمه‌های دستگاه قرار دارند و در واقع وظیفه آن‌ها اتصال دکمه به سوییچ غشایی است.. زمانی که به صورت مداوم از مایکروفر استفاده می‌کنید این پدال‌ها دچار آسیب شده و موجب از کار افتادن دکمه‌های مایکروفر می‌شود.

سخن آخر

امروزه پیشرفت تکنولوژی تاثیر مستقیمی بر وسایل خانگی دارد یکی از این وسایل که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد مایکروفر است. این وسیله رومیزی کوچک به خوبی جایگزین اجاق گاز شده و برای گریل کردن، گرم کردن، درست کردن پیتزا و آماده کردن غذاهای مختلف کاربرد دارد. در واقع می‌توان گفت با ساخت این دستگاه، یک انقلاب بزرگ در صنعت پخت و پز شکل گرفت. اما این دستگاه نیز همانند دیگر وسایل خانه ممکن است دچار اختلال و خرابی شود و دکمه‌های آن کار نکند در این صورت هیچ گونه فرمانی را از شما نمی‌پذیرد و باید تعمیر شود. در این مطلب به دلایل کار نکردن دکمه های مایکروفر اشاره کردیم. لازم به ذکر است که در صورت روبرو شدن با این مشکل لازم است که با یک نمایندگی مجاز تعمیرات مایکروفر تماس بگیرید.
اگر در اصفهان زندگی می‌کنید، شرکت سروش سرویس یکی از بهترین مراکز تعمیرات مایکروفر است. تکنسین‌های این شرکت، در اسرع وقت و با بهترین کیفت، دستگاه شما را تعمیر می‌کنند. در ضمن، هزینه خدمات در این شرکت، بسیار مناسب می‌باشد و تعمیرکاران ما از بهترین قطعات و لوازم یدکی برای تعمیر دستگاه‌ها استفاده می‌نمایند.