دلایل نشت آب از ماشین لباسشویی

نشت آب از ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی به شمار می‌رود که ما به صورت مکرر از آن استفاده می‌کنیم. مانند هر وسیله دیگری ماشین لباسشویی نیز ممکن است در طولانی مدت دچار مشکلاتی شود که نیازمند تعمیر خواهد بود. یکی از این مشکلات می‌تواند نشت آب از ماشین لباسشویی باشد. اگر ماشین لباسشویی شما نیز دچار نشتی آب شده است در ادامه با سروش سرویس همراه باشید تا نکاتی را در این زمینه بازگو کنیم و توصیه‌هایی برای حل این مشکل و کاهش نیاز به مراجعه به نمایندگی تعمیرات لباسشویی بوش در اصفهان برای تعمیر و یا تعویض قطعه را برایتان شرح دهیم.

آشنایی با علل نشت آب از ماشین لباسشویی

گاهی ممکن است با نشتی آب لباسشویی خود مواجه شوید و علت دقیق آن را ندانید. باید گفت نشتی لباسشویی تقریبا امری طبیعی است که می‌تواند به دلایل مختلفی رخ بدهد و نمی‌توان دلیل مشخصی را برای آن ارائه داد. لازم به ذکر است که در صورت مشاهده این مشکل باید نسبت به تعمیر آن اقدام کنید، چون به سرعت مشکلات زیادی به وجود خواهد آورد که یکی از این مشکلات، برق داشتن بدنه لباسشویی خواهد بود. اگر در قسمت زیرین ماشین لباسشویی جمع‌شدگی آب را مشاهده کردید؛ ابتدا مطمئن شوید که وجود این آب به خاطر ماشین لباسشویی است و نسبت به عیب‌یابی و‌‌‌ تعمیر آن اقدام کنید. به طور کلی نشتی آب دلایل مختلف و بسیاری دارد که در ادامه به برخی از شایع‌ترین این دلایل خواهیم پرداخت.

مشکل در شیلنگ های ورودی و خروجی

یکی از اولین کار‌هایی که می‌توانید هنگام مواجه شدن با نشت آب از ماشین لباسشویی انجام دهید؛ بررسی شلنگ‌های ورودی و خروجی دستگاه است. یکی از اصلی‌ترین دلایل آب‌دهی لباسشویی می‌تواند خرابی شیلنگ‌های آن باشد. ممکن است این شیلنگ‌ها  دچار پوسیدگی شده یا درست در جای خود قرار نگرفته باشند؛ از این رو مشکل نشتی آب را به وجود خواهند آورد. شیلنگ‌های خروجی ماشین لباسشویی در قسمت پشتی ماشین قرار گرفته که ممکن است به اندازه کافی سفت نبوده یا درست به لوله فاضلاب متصل نباشند. با بررسی این مورد می‌توانید به درستی آن را محکم کنید و اگر شیلنگ‌ها دچار پوسیدگی و خرابی هستند باید نسبت به تعویض یا تعمیر آن‌ها اقدام کنید.

مشکل در لاستیک درب از دلایل نشت آب از ماشین لباسشویی

لاستیک درب ماشین لباسشویی که به آن واشر مخزن نیز گفته می‌شود؛ درون درب لباسشویی قرار می‌گیرد و از نشتی آب حین شستن البسه جلوگیری خواهد کرد. چنانچه در این پلاستیک پوسیدگی، پارگی، خرابی، کثیفی و جمع شدن مواد شوینده وجود داشته، همچنین اگر درست در جای خود قرار نگرفته باشد، می‌تواند باعث نشتی آب شود. در این صورت باید لاستیک را تعویض کرده یا اگر به دلیل دیگری که بیان شد؛ یعنی قرار نداشتن در جای خود بایستی آن لاستیک را از محفظه جدا کرده و به درستی در جای خود قرار دهید.

مشکل در کاسه نمد مخزن

کاسه نمد مخزن در ماشین لباسشویی وظیفه جلوگیری از نشتی آب در قسمت شفت ورودی مخزن یعنی همان محور گرداننده مخزن را دارد. کاسه نمد در واقع یک واشر بزرگ بوده که در قسمت میان مخزن و موتور ماشین قرار گرفته است؛ چنانچه ماشین لباسشویی شما در حین کار کردن در پر شدن و چرخاندن مخزن نشتی آب داشت به معنی خرابی کاسه نمد خواهد بود. باید بلافاصله پس از آن نسبت به تعویض آن اقدام نمایید؛ چرا که در طولانی مدت باعث آسیب‌رسانی جدی به سایر قطعات دستگاه خواهد شد.

دلایل نشت آب از لباسشویی
دلایل نشت آب از لباسشویی

مشکل در پمپ تخلیه از مهمترین علل نشت آب از ماشین لباسشویی

خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل نشتی آب در آن باشد. پمپ‌های تخلیه بسته به نوع لباسشویی در قسمت‌های مختلفی قرار می‌گیرند که معمولا به درایوی متصل شده و در قسمت کفی، کنار یا گوشه آن وجود دارند. پمپ تخلیه در دستگاه، وظیفه تخلیه آب مصرف شده کثیف حاصل از شستشوی لباس‌ها را دارد. اگر در حین این عمل آب زیر دستگاه لباسشویی جمع گردد نشان‌دهنده خرابی پمپ تخلیه است و باید آن را تعویض کنید.

خرابی شیر برقی آب لباسشویی

شیر برقی آب در پشت ماشین لباسشویی در قسمت شیلنگ‌های ورودی قرار گرفته و یکی از مهمترین قطعات ماشین لباسشویی است. این قطعه، همچنین وظیفه کنترل آب سرد و گرم ورودی به ماشین را بر عهده دارد. اگر در حین پر کردن آب ماشین لباسشویی متوجه نشتی آب در پشت دستگاه شدید در واقع این امر به دلیل خرابی شیر برقی است. دسترسی به این قطعه، جهت بررسی، عیب‌یابی و تعمیر آن آسان است و اگر شکستگی یا هر گونه خرابی در این قطعه مشاهده کردید، بهتر است نسبت به تعویض و البته تعمیر آن توسط تعمیرکار اقدام نمایید‌.

مشکل در لوله هیدرو استاتیک و حسگر سطح آب

یکی دیگر از دلایل نشت آب از ماشین لباسشویی ، خراب بودن لوله هیدرو استاتیک و سنسور سطح آب در دستگاه است. برای پی بردن به این مسئله باید دقت کنید که اگر گاهی لباسشویی پر از آب می‌شود؛ به طوری که لبریز شده و نشتی می‌کند نشان‌‌دهنده خراب بودن این قطعات خواهد بود. این قطعه در کنار کنترل پنل قرار گرفته که وظیفه کنترل سطح آب در دیگ ماشین لباسشویی را بر عهده دارد. تعمیر این قطعه آسان نیست و باید توسط تعمیرکار حرفه ای ماشین لباسشویی صورت گیرد؛ چرا که قطعه‌ای حساس و پیچیده است و تعمیر آن نیازمند داشتن دانش و تجربه لازم است.

تعمیر نشت آب از ماشین لباسشویی

همان‌طور که اشاره شد نشتی آب لباسشویی یکی از مشکلات رایج لباسشویی به شمار می‌رود که نیاز به تعمیر خواهد داشت. شاید به راحتی بتوانید این مشکل را عیب‌یابی نمایید اما به این نکته توجه داشته باشید که تعمیر آن تنها کار یک تعمیرکار متخصص است و به دانش و تخصص کافی نیاز دارد. بنابراین افراد بی تجربه و بدون تخصص باید از تعمیر آن اجتناب کنند. در واقع ماشین لباسشویی تقریبا دستگاه پیچیده‌ای است که تعمیر آن در هر زمینه‌ای باید توسط فردی ماهر صورت گیرد؛ در غیر این صورت، ممکن است باعث ایجاد صدمات و مشکلات دیگری برای دستگاه لباسشویی شود.
فرد متخصص با در اختیار داشتن ابزار لازم، دانش و تجربه‌ای که در اختیار دارد می‌تواند به درستی مشکل را تشخیص داده و نسبت به رفع آن اقدام کند. پس به منظور رفع مشکل نشت آب از ماشین لباسشویی خود حتما از یک تعمیرکار با تجربه ماشین لباسشویی کمک بخواهید.

سخن پایانی

همان‌طور که گفته شد نشتی آب لباسشویی یکی از مشکلاتی است که با گذشت زمان برای هر لباسشویی پیش خواهد آمد. این امر ممکن است به دلایل زیاد و مختلفی به وجود آید که به برخی از آن‌ها اشاره کردیم. توجه به مواردی که بیان شد به شما در آگاهی از علت نشتی آب دستگاه و عیب‌یابی آن کمک خواهد کرد.
در هر صورت، اگر با این مشکل روبرو شدید، می‌توانید برای تشخیص علت مشکل و برطرف کردن آن با شرکت سروش سرویس تماس بگیرید. شرکت سروش سرویس به عنوان نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی بوش در اصفهان، آماده ارایه خدمات مرتبط با نصب، راه‌اندازی و تعمیر ماشین لباسشویی بوش و سایر برندها است. تعمیرکاران با تجربه این شرکت، از دانش و تجربه خود برای ارایه بهترین خدمات با مناسب‌ترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن استفاده خواهند کرد.