دلایل وارد نشدن آب به داخل ماشین ظرف‌شویی

آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

ماشین ظرف‌شویی یک وسیله اساسی و مهم در آشپزخانه‌های ما است. همه شما ممکن است گاهی مواقع با مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی مواجه شوید. این مشکل یکی از مشکلات جزئی ماشین‌ ظرف‌شویی محسوب می‌شود و لازم نیست هزینه‌های آن‌چنانی برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در اصفهان به تعمیر‌کاران بپردازید و هزینه زیادی صرف عوض کردن قطعات ماشین ظرف‌شویی خود بکنید. در ابتدا باید دلیل وارد نشدن آب به داخل ماشین ظرف‌شویی خود را مورد بررسی قرار دهید و سپس با چند راه‌کار ساده دستگاه را تعمیر کنید.

علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

اگر به‌نظر می‌رسد که ماشین ظرف‌شویی شما کار می‌کند اما پر از آب نمی‌شود، چند راه حل وجود دارد که می‌توانید قبل از تماس با یک متخصص علت به وجود آمدن مشکل را بررسی و اقدام به حل آن ‌کنید. چند دلیل وجود دارد که می‌تواند دلیل پر نشدن ماشین ظرف‌شویی شما باشد. اگر شلنگ تخلیه نادرست قرار گرفته باشد، یا درب آن به صورت نادرست بسته شود و… ممکن است عامل این مشکل باشند.

درب ماشین ظرف‌شویی باز است

باز بودن درب ماشین ظرف‌شویی یکی از ساده‌ترین دلایلی است که در این صورت ماشین ظرف‌شویی شما پر از آب نمی‌شود. درب باز یا بدون قفل، از پر شدن ماشین ظرف‌شویی با آب جلوگیری می‌کند. چراغ نشانگر START/RESUME چشمک زن معمولاً نشان می‌دهد که این مشکل وجود دارد. در صورت وجود این مشکل، مطمئن شوید که درب ماشین ظرف‌شویی بسته است و برای ادامه چرخه، دکمه START/RESUME را فشار دهید.

شلنگ تخلیه به درستی قرار نگرفته است

اگر حلقه انتهای شلنگ تخلیه شما حداقل 20 اینچ فاصله از کف زمین یا زیر زمین قرار نگرفته باشد، ماشین ظرف‌شویی شما ممکن است در حال سیفون کردن باشد. شلنگ تخلیه را پیدا کنید و آن را به سه راهی زباله یا ورودی دفع زباله بالای تله تخلیه لوله‌کشی خانه خود، در حداقل 20 اینچ بالا‌تر از کف زمین وصل کنید تا مطمئن شوید وان به درستی پر می‌شود.

بسته یا مسدود بودن شیر تامین آب از دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

برای اینکه ماشین ظرف‌شویی شما پر شود، لازم است تا شیر تامین آب در حالت باز باشد. برای حل این مشکل، باید منبع آب آشپزخانه خود را پیدا کنید. سپس در صورت مسدود بودن یا بسته بودن دریچه، دریچه را باز کنید تا آب آزادانه از طریق خط تامین آب داخل واحد، جریان یابد. همچنین، باید منبع آب را بررسی کنید و به شلنگ ورودی آب زیر سینک نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید که به درستی و بدون هیچ‌گونه پیچ‌خوردگی وصل شده است.

علل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی
علل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

دریچه ورودی آب معیوب باشد

در بیشتر اوقات، حرابی شیر ورودی آب، دلیل اصلی آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی است. شیر ورودی آب در پر کردن ماشین ظرف‌شویی با مقدار مناسبی از آب گرم کاربرد دارد و توسط یک تایمر یا کنترل الکترونیکی کنترل می‌‎شود. اگر دریچه ورودی آب، باز نشود، از ورود آب به ماشین ظرفشویی جلوگیری می‌کند. این شیر که معمولاً در قسمت جلوی ماشین ظرف‌شویی و در پشت پانل پایین، یافت می‌شود، دارای یک شلنگ است که به خط آب متصل است. همچنین یک شلنگ از آن به وان ماشین ظرف‌شویی خارج می‌شود. برای بازرسی شیر ورودی آب باید ماشین ظرف‌شویی را از برق بکشید و اقدام به بررسی شیر کنید. اگر شیر آب دچار آسیب، ساییدگی یا… شده باشد نیاز به تعویض دارد.

سوئیچ شناور معیوب ممکن است برق را قطع کند

هنگامی که آب در ماشین ظرفشویی در طول چرخه شستشو پر می‌‎شود، یک قطعه پلاستیکی کوچک به سمت بالا شناور می‌‎شود. در قسمت پایین وان ماشین ظرف‌شویی، سوئیچ شناور قرار دارد که به ورودی آب سیگنال می‌دهد. اگر آن کلید اتصال نداشته باشد یا خراب باشد، ممکن است دریچه ورودی آب باز نشود و ماشین ظرف‌شویی آب دریافت نکند. برای رفع این مشکل، ماشین ظرف‌شویی را از برق بکشید و بررسی کنید که وقتی شناور تا ارتفاع بالای آبگرمکن بالا رفته است، بازوی شناور به‌طور مکانیکی، سوئیچ شناور را فعال می‌کند یا خیر؟ علاوه بر این، مطمئن شوید که سیم‌هایی که از سوئیچ شناور خارج می‌شوند، شل نباشند.

مسدود شدن بیش از حد شناور محافظ از دیگر علل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

مشکلات شناور محافظ از پر شدن ماشین ظرف‌شویی جلوگیری می‌کند و باید این قطعه به درستی در محل خود قرار گیرد تا ماشین ظرف‌شویی پر از آب شود. در برخی از مدل‌های ماشین ظرف‌شویی، شناور معمولاً در گوشه سمت راست جلو قرار دارد. مدل‌های جدید‌تر که با مشکل پر شدن مواجه هستند باید توسط یک متخصص بازرسی شوند. برای حل این مشکل کافی است شناور را پیدا کنید و با حرکت دادن آن به بالا و پایین، موانع را بررسی کنید تا ببینید آزادانه حرکت می‌‎کند یا خیر و در صورت نیاز موانع را بردارید.

سخن پایانی

امروزه ماشین ظرف‌شویی یکی از لوازم اساسی و مهم در آشپزخانه است که یکی از ویژگی‌های آن کمک‌رسانی به شماست. گاهی اوقات ممکن است با مشکلات آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی مواجه شوید که از جمله مشکلات رایج ماشین ظرفشویی بوش است. شاید این مشکل در ابتدا باعث نگرانی و اضطراب شود. ولی لازم نیست نگران باشید؛ چراکه این مشکل، مشکل بزرگی نیست و می‌تواند به راحتی حل شود. در صورتی که راه‌کار‌های پیشنهاد شده در بخش قبلی پاسخگوی نیاز شما نبود، می‌توانید به یک تعمیر‌کار با‌تجربه و متخصص در این زمینه مراجعه فرمایید. اگر در اصفهان زندگی می‌کنید بهترین گزینه برای شما تماس با یک نمایندگی تعمیرات ظرفشویی بوش مانند سروش سرویس است. شرکت سروش سرویس، به عنوان نمایندگی رسمی بوش سرویس، آماده ارایه کلیه خدمات مرتبط با نصب، راه اندازی و تعمیر ماشین ظرفشویی بوش و سایر برندهای ظرفشویی در اصفهان است و تعمیرکاران ماهر این مجموعه، بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات را در سریع‌ترین زمان ممکن و با مناسب‌ترین قیمت ارایه می‌کنند. پس فرصت را از دست ندهید و با شماره‌های مجموعه تماس بگیرید و در خواست راهنمایی و کمک کنید.