دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی

باز نشدن درب ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی در هنگام شستشو به صورت اتوماتیک درب خود را قفل می‌کند. پس از پایان شستشو و گذشت یک الی دو دقیقه باید درب را به آسانی باز نمود. گاهی اوقات به دلایل مختلف درب ماشین باز نمی‌شود. در این زمان باید بخش‌های مختلف مورد بررسی قرار گیرند تا عیب لباسشویی را برطرف نمود. این مشکل به راحتی و در زمان کوتاهی حل خواهد شد و در موارد محدودی به تعمیر ماشین لباسشویی نیاز خواهید داشت. ما در این مطلب سعی داریم دلیل باز نشدن درب ماشین لباسشویی را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه شوید‌.

دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی

خراب شدن میکروسوئیچ

یکی از قطعات ایمنی که از باز شدن درب ماشین خودداری می‌کند، میکروسوئیچ است. این بخش اگر دچار مشکل شود، درب ماشین باز نخواهد شد. زمانی که ماشین لباسشویی روشن می‌شود، این قطعه به صورت خودکار موجب قفل درب خواهد شد. اگر میکروسوئیچ دچار مشکل باشد باید آن را تعویض نمایید. تعویض این قطعه باید توسط تعمیرکاران ماهر انجام شود.

خراب شدن لولای درب از علل باز نشدن درب ماشین لباسشویی

معمولا جنس لولای درب ماشین لباسشویی پلاستیکی یا فلز است. لولای ماشین لباسشویی وظیفه اتصال درب ماشین را بر عهده دارد. به دلیل استفاده بسیار زیاد از ماشین لباسشویی و فشار زیاد ممکن است این بخش دچار آسیب شود. اگر لولاهای ماشین لباسشویی دچار پوسیدگی شوند باید آن‌ها را تعویض نمود. برای ماشین‌های لباسشویی که درب آن‌ها در قسمت بالا قرار دارد لولاها می‌توانند دلیل محکمی برای جلوگیری از باز شدن درب باشند. برای تعویض لولای درب ماشین لباسشویی باید حتما از یک تعمیرکار حرفه ای لباسشویی کمک بگیرید.
اگر خودتان این کار را انجام دهید ممکن است خسارت‌های جبران ناپذیری به ماشین لباسشویی وارد نمایید. ممکن است لولاها سالم باشند اما زبانه درب ماشین لباسشویی ایراد داشته باشد. ایراد در زبانه باعث قفل شدن درب ماشین می‌شود. در این زمان باید زبانه تعمیر و تعویض گردد.

عدم تخلیه کامل لباسشویی

اگر پس از شستشو توسط ماشین لباسشویی تخلیه کامل آب صورت نگیرد این کار نیز موجب باز نشدن درب ماشین لباسشویی خواهد شد. باید مسیر تخلیه آب ماشین لباسشویی را بررسی نمایید. اگر لوله‌ها دچار گرفتگی شده باشند تخلیه آب به درستی انجام نشده و درب ماشین باز نخواهد شد. پمپ تخلیه ماشین نیز می‌تواند تاثیر زیادی در این حالت داشته باشد. اگر پمپ تخلیه خراب شده باشد باید آن را تعویض نمود. مشکلاتی که باعث جلوگیری از تخلیه کامل آب از ماشین لباسشویی می‌شود در قفل شدن درب آن تاثیر مستقیم دارد. خراب شدن شیر الکتریکی نیز باعث جمع شدن آب درون ماشین و جلوگیری از تخلیه کامل آن خواهد شد. اگر برد ماشین لباسشویی نیز فرمان تخلیه صادر نکند باعث عدم باز شدن درب دستگاه می‌شوند. برای حل این مشکل باید بخش‌های گوناگون ماشین لباسشویی توسط نمایندگی مجاز تعمیرات لباسشویی مورد بررسی قرار گیرند.

خراب شدن برد از دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی

یکی از قطعات اصلی ماشین لباسشویی که فرمان‌های گوناگون ماشین را صادر می‌کند برد الکتریکی نام دارد. در صورت خراب شدن برد ماشین لباسشویی امکان باز شدن درب ماشین وجود ندارد. باید ابتدا نسبت به تعمیر و تعویض برد، اقدامات لازم را انجام داد و سپس درب ماشین را باز نمود. شما می‌توانید بدنه ماشین لباسشویی را باز کرده و برد آن را جدا کنید. پس از جدا کردن برد می‌توانید قطعات الکترونیکی آن را مورد بررسی قرار داده و از اتصال صحیح آنها مطمئن شوید. باید پایه سوکت کاملا تمیز باشند تا بتوانید آن را مورد بررسی قرار دهید. زمانی که قطعات درون برد نیم سوز و یا سوخته باشند برد الکترونیکی کار نخواهد کرد و درب باز نمی‌شود.

دلایل باز نشدن درب لباسشویی
دلایل باز نشدن درب لباسشویی

مشکل در قفل حرارتی

تقریباً دو دقیقه پس از پایان چرخش ماشین لباسشویی باید درب آن رها شده و باز گردد. قفل حرارتی وظیفه جلوگیری از گسترش گرما در ماشین لباسشویی را بر عهده دارد. اگر قفل حرارتی موجب باز نشدن درب ماشین لباسشویی شود، می‌توانید چند ضربه به ناحیه زبانه زده و باعث آزاد شدن قفل شوید.

شکستن دستگیره ماشین

شکستگی دستگیره ماشین لباسشویی موجب باز نشدن درب ماشین لباسشویی خواهد شد. برای هر مدل ماشین لباسشویی ممکن است خراب شدن دستگیره اتفاق بیفتد. برای تعمیر دستگیره لباسشویی باید از یک فرد متخصص و یا نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی در اصفهان یا شهر خود در این زمینه کمک گرفت.

فعال شدن قفل کودک از مهمترین دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی

اگر به طور اتفاقی موجب فعال شدن قفل کودک ماشین لباسشویی شوید درب آن باز نخواهد شد. شما باید قفل کودک را در لباسشویی غیر فعال کرده تا بتوانید درب آن را باز نمایید. در هر برند ماشین لباسشویی تنظیمات متفاوتی برای قفل کردن دستگاه وجود دارد. باید به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کرده و قفل کودک را غیر فعال نمایید.

گرم شدن بیش از حد دستگاه

گرم شدن بیش از حد ماشین لباسشویی موجب از کار افتادن مدارهای آن خواهد شد. این باعث می‌شود که دستگاه شما به صورت غیر عادی تبدیل شده و درب آن باز نشود. اگر متوجه گرمای شدید ماشین لباسشویی خود شدید چند دقیقه صبر کرده و سپس درب آن را باز نمایید.

حجم زیاد لباس

اگر ماشین لباسشویی را بیش از اندازه پر نمایید باعث باز نشدن درب ماشین لباسشویی خواهید شد. شما باید ماشین لباسشویی را به میزان ظرفیت آن پر کرده و از قرار دادن حجم لباس‌های بسیار زیاد در آن پرهیز نمایید.

گیرکردن لباس های کوتاه بین محفظه و درب

گاهی اوقات گیر کردن لباس‌های کوتاه و کوچک بین محفظه و درب ماشین لباسشویی موجب قفل شدن آن خواهد شد. برای جلوگیری از این کار سعی کنید لباس‌های کوچک را با دست بشویید یا آنها را در انتهای ماشین لباسشویی خود قرار دهید. اگر لباس‌ها بین محفظه و درب ماشین لباسشویی گیر کنند، باید درب را از لولا باز کرده و این مشکل را برطرف کنید.

سخن پایانی

با توجه به این مطلب متوجه شدید که دلایل متنوعی برای باز نشدن درب ماشین لباسشویی وجود دارد. اگر بخش‌های گوناگون ماشین لباسشویی دچار آسیب شوند ماشین لباسشویی قفل شده و درب آن باز نخواهد شد. شما می‌توانید در منزل خود نسبت به جلوگیری از این مشکل، اقدامات گوناگونی را انجام دهید. اگر نتوانستید عیب دستگاه را برطرف کنید از تعمیرکاران ماهر کمک بگیرید.
مجموعه سروش سرویس خدمات متنوعی را در این زمینه ارائه می‌دهد. شما می‌توانید از خدمات حضوری و غیرحضوری مجموعه ما بهره مند شده و مشکلات ماشین لباسشویی خود را برطرف کنید. شرکت سروش سرویس به عنوان نمایندگی مجاز تعمیرات لباسشویی بوش در اصفهان آماده ارایه خدمات در زمینه نصب، سرویس و تعمیر انواع ماشین لباسشویی هستند. تکنسین‌های این شرکت، قادرند مشکلات مختلف در انواع ماشین لباسشویی را به‌راحتی تشخیص داده و به در اسرع وقت و با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت به تعمیر آن بپردازند. در صورتی که در این زمینه سوال یا مشکلی داشتید و یا دستگاه شما نیاز به سرویس و تعمیر دارد، می‌توانید با شماره‌های مجموعه سروش سرویس تماس حاصل کنید.