دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی

روشن نشدن ماشین لباسشویی

در این مقاله قصد داریم در مورد دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی صحبت کرده و پیشنهادهایی را برای برطرف کردن این مشکل ارائه کنیم.
لباسشویی از وسایل بسیار کاربردی در هر منزلی است که دست راست خانم خانه هم محسوب می‌شود و روشن نشدن آن اگر همه فاجعه نباشد، نیمی از آن است. چنانچه لباسشویی به هر دلیلی خراب شود، نیمی از کارهای منزل یعنی شستن لباس و مرتب کردن آن بر زمین می‌ماند. همین شسته نشدن لباس و آماده نبودن آن باعث بی‌نظمی و بی ‌‌سر و سامانی در امور منزل و اعضای خانواده می‌شود؛ بنابراین زمان برای تشخیص خرابی دستگاه و تعمیر ماشین لباسشویی خیلی مهم است. در این مقاله با شما در خصوص دلایل روشن نشدن لباسشویی و نحوه حل این مشکلات صحبت خواهیم کرد.

دلایل مختلف روشن نشدن ماشین لباسشویی

اشکال در اتصالات برق

ابتدا برق لباسشویی را چک کنید که سالم هست یا خیر و اصلا به سیستم برق رسانی متصل است یا خیر. در مرحله بعد باید ببینید اصلا میکروسویچ دستگاه کار می‌کند یا دچار اشکالاتی شده است. در مرحله بعد تایمر ماشین را چک کنید تا مطمئن شوید تایمر سالم است. حالا باید اصلی‌ترین قسمت لباسشویی را چک کنید که آن‌ هم موتور دستگاه است.

وجود مشکل در موتور از دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی

موتور لباسشویی راکامل چک کنید تا مطمئن شوید موتور دچار آسیب‌دیدگی نشده و سالم است. چنانچه موتور سالم باشد باید برد الکتریکی لباسشویی را که از حساس‌ترین قسمت‌های ان است بررسی کنید. اگر برق لباسشویی مشکل ندارد، در کنار آن دستگاه اتصالی برق را هم چک کنید که برق متصل باشد. فیوز و کابل اصلی کنتور را هم بررسی کنید، به خصوص در زمان قطع شدن برق به این امور بسیار توجه داشته باشید. بعد از کنترل کردن این موارد دوباره لباسشویی را به برق بزنید و اگر دیدید هنوز کار نمی‌کند بروید سراغ مرحله سوم.

خرابی درب لباسشویی

از دیگر دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی ، وجود مشکل در درب دستگاه است. درب لباسشویی را چک کنید. مطمئن شوید که درب به‌درستی بسته شده است؛ چون وقتی درب کامل بسته نشده باشد، لباسشویی روشن نمی‌شود. شاید به خیال شما این یک مشکل کم ‌اهمیت باشد، اما متاسفانه یکی از رایج‌ترین مشکلات در ماشین لباسشویی همین مساله است. حالا باید ببینید بعد از طی کردن تمام این مراحل چرا لباسشویی هنوز روشن نشده است؟.

بررسی فیوز

ممکن است فیوز لباسشویی مشکل پیدا کرده باشد و دستگاه از منبع اصلی برق تغذیه نمی‌کند. این فیوز در داخل صفحه برد کنترل قرار دارد. باید ماشین را از برق بکشید و پیچ‌های قسمت جلوی برد را باز کنید تا در قسمت اصلی به فیوز برسید و در صورتی که سوخته باشد، سیاه شده است که باید تعویض کنید. برای این منظور می‌توانید با نمایندگی تعمیرات لباسشویی بوش و سایر برندها تماس بگیرید تا این قطعه را برای شما تعویض کنند.

روشن نشدن ماشین لباسشویی
دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی

مشکل در سوییچ  از علل روشن نشدن ماشین لباسشویی

سوئیچ درب مهمترین ویژگی امنیتی آن است که در صورت سالم بودن سوییچ درب باید بسته و قفل شود. اگر روشن نشدن دستگاه از سوییچ  آن باشد، باید تعویض یا تعمیر شود. در برخی از ماشین لباسشویی‌ها که حجم و وزن بالاتری دارند، چنانچه سوییچ خراب باشد، دستگاه پر از آب نمی‌شود و در نتیجه ماشین هم روشن نمی‌شود. بعضی از سوئیچ‌های درب، روی دستگاه‌‎های جدیدتر، شیر ورودی آب را نیز کنترل می‌کنند. بنابراین به این مورد هم توجه داشته باشد.

ایراد در صفحه کنترل

در صورتی که صفحه اصلی کنترل ماشین لباسشویی موتور، شیر برقی ورودی، پمپ تخلیه یا قفل درب که از قطعات اصلی ماشین لباسشویی هستند، را کنترل نکند، لباسشویی کار نخواهد کرد. در این حالت باید از یک تعمیرکار حرفه ای ماشین لباسشویی کمک بگیرید و می‌توانید در این مورد به همکاران ما اعتماد کنید تا به شما کمک کنند.

وجود مشکل در حسگر سطح آب

وجود نشکل در حسگر آب از دیگر دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی است. در هنگام روشن کردن دستگاه فشار ناشی از آب از طریق شلنگ وارد مخزن لباسشویی شده و از طریق سوییچ به سطح آب منتقل می شود تا مخزن به آب مورد نیاز برسد و موتور را به‌کار بیندازد. اما اگر این حسگر خوب کار نکند یا دچار مشکل باشد لباسشویی کار نخواهد کرد.

نکات مهم برای افزایش طول عمر لباسشویی

برای افزایش طول عمر لباسشویی خود بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید:

  • بعد از پایان کار لباسشویی، حتما آن را از برق بکشید و با یک تکه پارچه دور درب را خشک کنید.
  • از جرمگیر مخصوص لباسشویی برای جرم زدایی بعد از چندین بار شستشو استفاده کنید تا جرم‌ها را از روی دیگ شستشو بردارید.
  • در هنگام شستشو لباس‌هایی که دارای زیپ فلزی هستند در داخل یک تور یا کیسه قرار دهید تا در هنگام چرخش این فلزات به دیگ آسیب وارد نکند. هنگام چرخش دیگ، برخورد این قسمت‌های فلزی یا گیرکردن آن باعث وارد آمدن آسیب به دیگ می‌شود. با قرار دادن این لباس‌ها در تور، مانع از آسیب رسیدن به ماشین لباسشویی می‌شوید.
  • برخی از لباسشویی‌ها فیلتری دارند که معمولا برای دریافت زباله کوچک ماشین تعبیه شده است. هر چند وقت یکبار، این فیلترها را باز کنید و آن را تمیز و جرم‌گیری کنید و مطمئن باشید انجام این کار زمان زیادی از شما نمی‌گیرد اما اگر این کار را انجام ندهید در آینده گرفتگی فیلتر مشکلاتی برای لباسشویی به وجود می‌آید.

هزینه تعمیر ماشین لباسشویی در منزل

اگر با مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی  یا هر مشکل دیگری در دستگاه خود روبرو شدید. حتما باید با یک فرد متخصص در زمینه تعمیرات ماشین لباسشسویی در اصفهان و سایر شهرها تماس بگیرید، تا دستگاه شما به صورت تخصصی سرویس و بررسی شود.
شرکت سروش سرویس یکی از باسابقه‌ترین شرکت‌ها در این زمینه است و تکنسین‌های آن در زمینه سرویس و تعمیر ماشین لباسشویی بوش و سایر برندها دارای تخصص و تجربه بالایی هستند. آنها با مراجعه به منزل شما مشکل دستگاه را تشخیص داده و قیمت تعیمرات مورد نیاز را به صورت تقریبی به شما خواهند گفت یا نسبت به تهیه آن برای شما اقدام خواهند کرد. بنابراین در اولین فرصت با متخصصان ما تماس بگیرید تا شما را از هزینه‌های بیشتر مثل حمل و نقل نجات دهند.