دلایل خرابی سیم جمع کن جاروبرقی و راه های برطرف کردن آن

خرابی سیم جمع کن جاروبرقی

خرابی سیم جمع کن جاروبرقی از مشکلاتی است که برای جارو‌های برقی اتفاق می‌افتد. این مشکل شاید برای شما ساده باشد؛ ولی هر مشکلی که موجب خرابی سیم جمع‌کن شود، کل عملکرد جارو‌ را می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد. همچنین ممکن است مشکلات بیشتری را برای جاروبرقی به وجود آورد و شما را ناچار به جستجوی خدمات تعمیر جاروبرقی نماید. در این مقاله می‌خواهیم به دلایل این مشکل و راه‌های پیشگیری از آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

اجزای سیم جمع ‌کن جارو برقی

در ادامه این مطلب شما را با اجزای سیم جمع‌کن آشنا خواهیم کرد.

 • قرقره: قرقره می‌تواند سیم جارو‌برقی را جمع کند و به دور آن بپیچد.
 • فیوز: فیوز برق مورد نیاز موتور دستگاه را انتقال می‌دهد.
 • ترمز: ترمز زائده‌ای است که از طریق گیر انداختن قرقره، باهث جلوگیری از باز شدن زیاد سیم و همچنین جدا شدن سیم از محور اصلی خود می‌شود.
 • حلقه‌ های مسی: حلقه‌های مسی همراه شاخه‌های فلزی در قرقره جای گرفته‌اند.
 • سیم‌‌های رابط: سیم‌های رابط دارای رنگ‌های روشن و تیره است.
 • شاخک فنری:  شاخک‌های فلزی از احتمال اختلال در جریان انتقال برق به موتور جلوگیری می‌کنند.

نحوه عملکرد سیم جمع‌ کن

پیش از آشنایی با دلایل خرابی سیم جمع کن جاروبرقی ، بهتر است ابتدا نحوه عملکرد آن را بشناسیم. در واقع سیم جمع‌کن دارای دو قسمت الکترونیکی و مکانیکی است. قسمت الکترونیکی آن از کابل برق و همچنین پلاتین‌های اتصال برق به حلقه‌های مسی و دوشاخه تشکیل می‌شود. اما قسمت مکانیکی سیم جمع‌کن از قرقره و پایه‌های نگه‌دارنده و همچنین ریل‌های دوار تشکیل شده است.
نحوه عملکرد سیم جمع کن جاروبرقی  به این صورت است که قسمت انتهایی سیم متصل به کنتاکت‌ها است و کنتاکت‌ها به ریل‌های دوار نیز متصل می‌شوند. ریل‌ها به قرقره وصل شده‌اند. در هنگام بیرون کشیدن سیم از جاروبرقی، قرقره حرکت می‌کند و برای جلوگیری از قطع برق هنگام کشیدگی سیم، شاخه‌ها می‌توانند ثابت بمانند؛ چون دارای خاصیت کشسانی هستند. سیم جمع‌کن این ویژگی را دارد که بدون هیچ مانعی بچرخد و  هنگام دریافت برق موجب روشن شدن موتور جارو برقی می‌شود.

خرابی سیم جمع کن جاروبرقی

مشکلات سیم جمع‌کن جارو به شرح زیر خواهد بود.

 • در صورت قطع شدن سیم جاروبرقی، باید آن را عوض کنید.
 • خراب شدن ترمز: برنگشتن سیم جارو پس از خارج شدن از جارو برقی، می‌تواند علایم خرابی ترمز سیم جمع‌کن باشد.
 • زمانی اختلال در عملکرد صحیح فنر سیم جمع‌کن جارو برقی اتفاق می‌افتد که سیم جارو برقی به بیرون کشیده می‌شود؛ ولی ثابت نمانده و دوباره به داخل دستگاه کشیده می‌شود. این مشکل می‌تواند مربوط به فنر باشد. برای قرار گرفتن فنر باید سیم را به روشی جا‌به‌جا کنید تا بتواند در جهت مناسب حرکت کند.
 • خرابی فیوز سیم جمع‌کن نیز هنگامی اتفاق می‌افتد که به دلیل فعالیت سنگین، فیوزهای شیشه‌ای سیم جمع‌کن خراب شوند که در این حالت باید فیوز را عوض کنید.
 • بعضی مواقع استفاده زیاد از جارو برقی موجب، خراب شدن حلقه‌های مسی می‌شود که در این حالت آن‌ها را باید تعویض یا تعمیر کنید.
علل خرابی سیم جمع کن جاروبرقی
خرابی سیم جمع کن جاروبرقی

نحوه تعمیر دستگاه در هنگام خرابی سیم جمع کن جاروبرقی

از جمله راه‌های تعمیر کردن سیم جمع‌کن جارو برقی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

قطع شدن سیم

در صورت قطع شدن سیم، باید آن را تعویض کنید.

خراب شدن ترمز

وقتی سیم دستگاه بعد از باز شدن، به داخل دستگاه برنگردد، ترمز سیم جمع کن دچار اشکال شده است. برای حل این مشکل باید در محل قرار گرفتن ترمز، سه شیار ایجاد کنید.

خراب شدن فنر سیم جمع‌ کن

برای رفع خراب شدن فنر سیم جمع‌‌کن، سیم را باید به دور فنر بچرخانید. حرکت دادن سیم، جهت صحیح قرارگیری فنر را مشخص می‌کند.

خراب شدن فیوز شیشه‌ ای و حلقه‌ های مسی

این قطعات در صورت خراب شدن باید تعویض یا تعمیر شوند. برای این منظور بهتر است با یک تعمیرکار حرفه ای جاروبرقی در اصفهان یا شهر خود تماس بگیرید.

اقدامات مناسب برای پیشگیری از خرابی سیم جمع کن جارو برقی

برای دوام بیشتر سیم جمع‌کن جارو برقی، طول یک متر از سیم جارو برقی را علامت بزنید تا زمان بیرون کشیدن سیم مطمئن شوید که سیم را بیشتر از حد مجاز نشانه‌گذاری شده، بیرون نمی‌کشید.

چگونه سیم جمع ‌کن جارو برقی را کوک کنیم؟

اگر می‌خواهید که سیم جمع‌کن جارو‌ برقی، با سرعت بیشتری سیم را جمع کند، لازم است که آن را کوک کنید. برای این کار سه دور کامل می‌توانید سیم جمع‌کن را بپیچانید.

چگونگی جا انداختن فنر جارو‌برقی

روش جا انداختن فنر جارو‌ برقی در برند‌‌های مختلف به طور کلی، مراحل مشابهی دارند. برای این کار باید اول سیم را به دور فنر بپیچانید، بعد از آن با حرکت دادن سیم می‌توانید جهت صحیح فنر تعیین کنید.

چگونه قطعات داخلی سیم جمع‌ کن را تمیز کنیم؟

بطور کلی تمیز کردن قطعات مختلف جاروبرقی برای افزایش طول عمر آن مفید خواهد بود. با این حال تمیز کردن سیم جمع کن به دلیل نقش آن در عملکرد دستگاه، مهمتر است. استفاده زیاد از جارو‌برقی موجب گرد و غبار گرفتن قطعات داخلی سیم جمع‌کن می‌شود. با گذشت زمان گرد و غبار‌‌ها باعث ایجاد انسداد می‌شوند و این انسداد سبب می‌شود که سیم جمع‌کن عملکرد روانی نداشته باشد.
برای تمیز کردن این قطعات باید با کمک یک چراغ قوه مسیر حرکت سیم را درون سیم جمع‌کن مشخص کنید و بعد با کمک مکنده‌های هوا جارو برقی، گرد و غبار روی قطعات سیم جمع‌کن را از بین ببرید.

روش باز کردن سیم جمع‌ کن و تعویض سیم جاروبرقی

اگر با مشکل خرابی سیم جمع کن جاروبرقی روبرو شدید و خواستید خودتان سیم آن را تعویض نمایید، ما در اینجا روش آن را برایتان ذکر کرده‌ایم. برای باز کردن سیم جمع‌ کن و تعویض سیم جاروبرقی باید اقداماتی که در زیر آمده است را انجام دهید:

 1. جارو ‌برقی را باز کنید. قطعات را بردارید تا موتور جارو برقی را پیدا کنید. بسته به مدل جارو، ممکن است نیاز باشد که فیلتر را بردارید، برای این کار باید پیچ‌ها را باز کنید.
 2. در این مرحله باید کلیه بست‌های نگه‌دارنده موتور را باز کنید.
 3. تمام قطعات را باید جدا کنید تا بتوانید محفظه موتور را پیدا کنید. نباید موتور را از محفظه بیرون بکشید و خارج کنید چون موتور جارو برقی به سیم متصل شده است.
 4. حالا سیم‌ها را باید جدا کرده و توصیه می‌کنیم هر سیمی را که جدا کردید محل قرار گرفتن آن را یادداشت کنید تا بعد از انجام کار به مشکل بر نخورید.
 5. بعد از جدا کردن سیم‌ها باید سیم قدیمی و خراب شده جاروبرقی را جدا کنید. برای این کار باید بخش‌های نگه‌دارنده سیم را باز کنید. سپس سیم قدیمی را خارج نمایید.
 6. سیم جدید را در جای مناسب بگذارید، در این مرحله باید همه قطعات را مرتب در جای خود قرار دهید. به ترتیب رنگ سیم‌هایی را که یادداشت کرده بودید در جای خود وصل کنید.
 7. در پایان محافظ نگه‌دارنده سیم را در جای خود قرار دهید. تمام قطعاتی که جدا کرده‌اید را مرتب در جای خود قرار دهید و بعد فیلتر جارو ‌برقی را در جای خود قرار داده و جارو ‌برقی را در آخر ببندید.

سخن پایانی

جارو‌ برقی از وسایل مهمی است که همه، روزانه از آن استفاده می‌کنند و باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود. خرابی سیم جمع کن جاروبرقی از مشکلاتی است که برای جارو‌های برقی اتفاق می‌افتد. ما در این مقاله سعی داشتیم شما را با دلایل این مشکل و روش‌هایی برای تعویض و یا تعمیر آن آشنا کنیم. اگرچه بسیاری از افراد توانایی تعویض و تعمیر بیشتر قطعات جاروبرقی را ندراندو لازم است که برای تعمیر انواع جاروبرقی به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.
برای این منظور ما به شما شرکت سروش سرویس را که دارای سابقه‌ای چندین ساله در زمینه تعمیر انواع لوازم خانگی از جمله تعمیر برندهای مختلف جاروبرقی است، معرفی می‌کنیم. تکنسین‌های این شرکت، با تجربه و مهارت کافی در زمینه تعمیر فوری جاروبرقی، می‌توانند مشکلات دستگاه شما را به سرعت تشخیص داده و آن را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت در زمانی کوتاه برطرف نمایند.