اهمیت فیلتر جاروبرقی و روش تمیز کردن یا تعویض آن

فیلتر جاروبرقی

جاروبرقی یکی از لوازم خانگی ضروری برای منزل است که برای تمیزکاری محیط همواره از آن استفاده می‌کنند. این محصول دارای اجزای مختلفی است که یکی از مهمترین بخش‌های آن فیلتر نام دارد. فیلتر جاروبرقی وظیفه جذب ذرات کوچک و بزرگ را به عهده دارد تا از رسیدن گرد و غبار به موتور جلوگیری شود و از همه مهمتر، ذرات دوباره وارد محیط نشوند. این قطعه اشکال مختلفی دارد که هر کدام را باید به گونه‌ای تمیز کرد و یا در صورت نیاز به خرید فیلتر جاروبرقی بوش در اصفهان یا هر جایی که هستید، اقدام نمود. اهمیت وجود این قطعه روی جاروبرقی باعث شده تا هر روزه هم مدل‌های جدیدی از آن در بازارها تولید و یافت شود و هم نحوه عملکرد. آن متفاوت باشد.

فیلتر جاروبرقی چیست؟

فیلتر یکی از قطعات اصلی موجود در این وسیله است که برای جمع‌آوری گردو غبار و ذرات کوچک موجود در محیط کاربرد دارد. فیلترها هر نوع ذراتی را به خوبی جذب می‌کنند و از بازگشت آنها به محیط جلوگیری می‌نمایند. کیفیت این قطعه اهمیت زیادی دارد زیرا فیلتر مرغوب می‌تواند تمام ذرات را جذب کند و از کثیف شدن محیط هم جلوگیری نماید. وجود این قطعه در جاروبرقی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا جاروبرقی بدون این قطعه نمی‌تواند مکش درستی داشته باشد و ذرات موجود، وارد موتور می‌شوند یا برگشت می‌خورند. باید بگوییم که فیلتر پره‌های مختلفی را در خود جای داده و مسلما هر چه این پره‌ها بیشتر باشند عملکرد فیلتر هم بهتر خواهد بود.
در جاروبرقی اصولا فیلتر، زباله‌ها را از ذرات گرد و غبار جداسازی می‌کند تا به موتور داخل جاروبرقی آسیب وارد نشود و بتواند هنگام استفاده بهترین عملکرد را داشته باشد و دچار افت کیفیت نشود. این قطعه براساس مدل جاروبرقی اشکال متنوعی هم دارد که از نظر عملکرد هم با هم متفاوت هستند.

انواع فیلتر جاروبرقی

انواع فیلتر در بازار وجود دارد که نه تنها از نظر اندازه و شکل ظاهری با هم متفاوت هستند بلکه از نظر کیفیت و قدرت و کارایی هم با یکدیگر تفاوت دارند و برای مدلی از جاروبرقی مناسب هستند. از انواع فیلترهای جاروبروقی می‌توان موارد زیر را نام برد:

  1. فیلتر کیسه‌ای
  2. فیلتر ستاره‌ای
  3. فیلتر پاکتی
  4. فیلتر کارتریجی
  5. فیلتر هپا

جاروبرقی‌ها در دو نوع صنعتی و خانگی تولید می‌شوند که اصولا در جاروبرقی‌های خانگی از فیلتر‌های کیسه‌ای و هوا استفاده می‌نمایند. لازم به ذکر است که استفاده از فیلتر درست و مناسب برای دستگاه کمک می‌کند تا عمر مفید آن افزایش یابد و تمیزکاری بهتر انجام شود.

اهمیت وجود فیلتر

وجود فیلتر برای جاروبرقی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا هر جاروبرقی برای نگهداری از ذرات گرد و غبار و زباله‌های جمع‌آوری شده به این قطعه نیاز مبرم دارد تا بتواند عملکرد بهتری از خود نشان بدهد. لازم به ذکر است که اهمیت وجود این قطعه به دلیل کاربردهای مهم آن است. در کل، این قطعه دو فعالیت انجام می‌دهد که یکی جلوگیری از ورود ذرات به محیط خانه و دیگری جلوگیری از ورود ذرات به داخل موتور می‌باشد.
جاروبرقی به راحتی می تواند آشغال‌ها و زباله‌های ریز را جمع آوری کند. اما برخی از این ذرات بسیار کوچک بوده و جذب محفظه جاروبرقی نمی‌شوند. فیلتر جاروبرقی این ذرات را در خود جذب کرده و مانع بازگشت دوباره ذرات به محیط خانه می‌شود. در حقیقت برای داشتن یک محیط کاملا بهداشتی و عاری از هرگونه گردوغبار و ذرات ریز آشغال، وجود یک فیلتر قدرتمند ضروری است. اهمیت وجود این قطعه باعث شده تا تمام جاروبرقی‌ها این قطعه را با اشکال مختلف در خود جای بدهند تا از سوختن موتور جلوگیری نمایند.

تمیز کردن فیلتر جاروبرقی
تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

نحوه تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

برای تمیز کردن فیلتر، بسته به مدلی که دارد باید اقدام کنید، فیلتر‌ها اصولا در دو نوع قابل شستشو و غیرقابل شستشو تولید می‌شوند که نمونه اول را می‌توان بعد از مدتی از جای خود خارج کرد به راحتی با آب ولرم شستشو داد و تمیز کرد و پس از خشک شدن آن را پر جای خود قرار داد. البته ناگفته نماند که نمونه اول در برابر آب مقاومت بالایی دارد و بافت خود را از دست نمی‌دهد. اما نمونه دوم را می‌توان پس از جدا کردن از جای خود تکاند تا تمام کرد و غبار و ذرات آن جدا شود و سپس دوباره آن را در محفظه خود قرار داد.
تمیز کردن فیلترها بسیار ساده و آسان است. به همین دلیل به افراد توصیه می‌شود در فواصل زمانی کوتاه آنها را تمیز کنند. اما در کل باید بگوییم که این قطعه پس از گذشت مدت زمانی باید تعویض گردد تا بتواند عملکرد بهتری از خود نشان بدهد و ذرات را بهتر جذب خود کند. اگر در این مورد سوال یا مشکلی داشتید بهتر است با یک نمایندگی بوش در اصفهان یا شهر خود تماس بگیرید.

روش‌های تعویض فیلتر جاروبرقی

برای تعویض فیلتر هم باید در مدت زمان مشخص شده اقدام کرد، تعویض این فیلترها نیاز به مهارت و تخصص ندارد و شما می‌توانید با برداشتن فیلتر از محفظه خود و تمیز کردن محفظه، فیلتر جدید را جایگزین کنید تا ذرات با قدرت بیشتری جذب شوند و به بیرون راه پیدا نکنند. البته ناگفته نماند که نوع فیلتر جاروبرقی و مدل دستگاه هم باعث می‌شود تا نحوه تعویض فیلتر متفاوت باشد، امروزه فیلتر هوا از پرطرفدارترین نمونه‌ها است که برای تعویض آن باید دریچه جاروبرقی که لوله خرطومی به آن متصل می‌گردد را باز نمود و فایتر را به صورت ریلی از فضای خود خارج کرد و یک فیلتر جدید درون آن گذاشت.

مزایای فیلتر

استفاده از فیلتر برای جاروبرقی‌ها بسیار لازم است؛ زیرا وجود آنها مزایای زیادی را به همراه دارد. علاوه بر اینکه وجود فیلتر و تمیز کردن به موقع آن از کم شدن مکش جاروبرقی پیشگیری می‌کند، از مهمترین مزایای و ویژگی‌های مهم این قطعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. باعث ایجاد محیطی تمیز و کاملا بهداشتی می‌شود.
  2. حداکثر ذرات را جذب می‌کند.
  3. ضد حساسیت است.
  4. از موتور و سایر اجزا محافظت می‌نماید.

مزایای زیاد و مهم این قطعه باعث شده تا روز به روز به تعداد مصرف آن در بازار افزوده شود و افراد با کمک آن محیط تمیزتری را در اختیار داشته باشند و جاروبرقی آنها نیز عمر مفید بیشتری داشته باشد.

سخن پایانی

جاروبرقی یک وسیله مهم در خانه است که از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و برای تمیز کردن محیط کاربرد دارد، اصلی‌ترین و مهمترین قطعه این وسیله فیلتر جاروبرقی است. زیرا هنگام جارو کشیدن، ذرات زیادی در محیط پخش می‌شوند که با کمک فیلتر جذب شده و محیط را تمیز و بدون آلودگی می‌کنند. این قطعه حداقل چند سال یکبار باید تعویض گردد اما هر ماه باید تمیز شود تا به موتور آسیب وارد نکند. اما باید توجه داشته باشید که برای تعویض این قطعه حتما از فیلترهای اصل و مرغوب استفاده کنید تا از آسیب رسیدن به دستگاه خود جلوگیری نمایید. برای این منظور نیز بهتر است به نمایندگی تعمیرات جاروبرقی بوش و سایر برندها مراجعه کرده و فیلتر جاروبرقی را متناسب با برند و مدل دستگاه خود سفارش داده و خریداری نمایید. در اصفهان می‌توانید با مجموعه سروش سرویس تماس بگیرید.سروش سرویس، به عنوان یک مرکز تعمیر جاروبرقی بوش در اصفهان، علاوه بر ارایه خدمات سرویس و تعمیر جاروبرقی بوش و دیگر برندها، انواع لوازم و قطعات جاروبرقی بوش از جمله فیلتر جاروبرقی بوش را نیز به فروش می‌رساند. شما می‌توانید از طریق تماس با شماره‌های این شرکت برای خرید و همچنین دریفات مشاوره در زمینه خرید قطعات مناسب برای دستگاه خود اقدام نمایید.