با انواع موتورهای ماشین لباسشویی آشنا شوید

انواع موتور ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی جزء وسایل ضروری بوده که در هر خانه‌ای به یکی از آن‌ها نیاز است. امروزه‌ کمتر خانه‌ای را پیدا می‌کنید که یک دستگاه ماشین لباسشویی در آن وجود نداشته باشد. همان طور که انواع مختلفی از این دستگاه در بازار موجود است و هر کدام امکانات‌های خاص خود را دارند، به همین ترتیب موتورهای متفاوتی هم روی این دستگاه‌ها نصب می‌شود. با قاطعیت می‌توان گفت اصلی‌‌ترین قسمت ماشین لباسشویی موتور این دستگاه است که خراب شدن آن قطعا نیازمند تعمیر ماشین لباسشویی بوش در اصفهان و هر جای دیگری است. سوال است که کدام موتورها پرقدرت‌تر هستند؟ یا این موتورها چه تفاوتی با همدیگر دارند؟ در این مقاله سعی شده شما را با انواع موتور ماشین لباسشویی و بهترین مدل آن آشنا کند.

انواع موتور ماشین‌ لباسشویی

احتمالا برایتان اتفاق افتاده هست که در هنگام خرید ماشین لباسشویی، فروشنده لوازم خانگی از نوع موتوری که در دستگاه استفاده شده‌است، صحبت می‌کند. کار اصلی موتور، راه اندازی دستگاه است و اما سوالی که پیش می‌آید این است که موتورهای لباسشویی چه تفاوتی با همدیگر دارند؟ قدرت و میزان توان موتورها با یکدیگر متفاوت است و بسته به میزان ظرفیت دستگاه و میزان شستشوی روزانه، قدرت موتور در ماشین لباسشویی در نظر گرفته می‌شود. در اینجا به چند نمونه از موتور اشاره شده‌ است:

 • موتور تسمه‌ای معمولی
 • موتور دیجیتال یا بدون تسمه
 • موتور دایرکت درایو
 • موتور یونیورسال
 • موتور آسنکرون

موتور تسمه‌ای معمولی

قدیمی‌‌ترین موتور لباسشویی، موتور تسمه‌ای معمولی است که به آن موتور زغالی هم گفته می‌شود. صدا و لرزشی که این مدل موتور ایجاد می‌کند بسیار زیاد بوده و به همین علت طرفداران خود را از دست داده ‌است.

به خاطر رفع این عیب، تولید کنندگان به فکر ساخت موتوری بدون صدا و لرزش افتادند. علت لرزش بسیار زیاد موتور وجود تسمه‌ای بوده که در داخل آن به کار رفته ‌است. این مدل موتور اگرچه صدا و لرزش بسیار زیادی ایجاد می‌کند ولی از قیمت پایینی برخوردار است و به راحتی می‌توان موتور تسمه‌ای را تعمیر کرد.

موتور دیجیتال یا بدون تسمه از دیگر

موتور دیجیتال یا بدون تسمه، جزء رایج‌‌ترین انواع موتور ماشین لباسشویی است. این دسته از موتورها به علت بدون صدا و لرزش بودن طرفداران زیادی دارند و آرامش خانه را از بین نمی‌برند. قطعه‌ اصلی این نمونه موتور که دستگاه با آن شروع به کار می‌کند، برد الکترونیکی است. برد‌های الکترونیکی در مدل‌های متفاوت و با ویژگی‌های فراوانی در بازار موجود هستند.

موتورهای دیجیتال ظرفیت بالاتر و مصرف برق کمتری نسبت به موتورهای تسمه‌ای معمولی دارند و احتمال خرابی این نوع موتور‌ها بسیار کمتر است. علت طول عمر بیشتر این مدل موتور، نبود لرزش و سروصدا می‌باشد. موتورهای بدون تسمه یا دیجبتال، دارای سرعت بسیار بالایی هستند و در ماشین لباسشویی‌های خانگی و پیشرفته از این مدل موتور استفاده می‌شود.

انواع موتور لباسشویی
انواع موتور لباسشویی

موتور دایرکت درایو

جدید‌ترین مدل در میان انواع موتور ماشین لباسشویی امروزی، موتور دایرکت درایو است. در این مدل موتور جریان برق به صورت مستقیم و بدون هیچ واسطه‌ای به موتور وارد می‌شود ک فقط یک درایور یا برد الکترونیکی برای شروع به کار دستگاه نیاز است. نام دیگر موتور دایرکت درایو، موتورگیربکسی بوده و این موتور جزء دسته‌ موتورهای بدون تسمه است. موتور دایرکت درایو از قدرت بسیار بالایی برخوردار است و هیچ گونه لرزش و صدایی ایجاد نمی‌کند.
ویژگی‌های بارز موتور دایرکت درایو شامل موارد زیر است:

 • صدای بسیار کم و عملکرد عالی
 • طول عمر قطعات موتور
 • مخزن لباسشویی بزرگ‌تر
 • در حالت تعادل عملکرد بهتر
 • لرزش بسیار کم
 • قطعات موتور دارای ضمانت نامه هستند
 • خشک کردن لباس سریع‌تر انجام می‌شود

ناگفته نماند یکی از معایب این موتور این است که تعمیر یا تعویض قطعات موتور دایرکت درایو بسیار پر هزینه‌تر از بقیه موتورهای لباسشویی است. اما نکته خوب آن، طول عمر بالای قطعات موتور است، به همین دلیل استفاده از این موتور بسیار به صرفه می‌باشد.
اصولا در ماشین لباسشویی‌های مارک ال جی و سامسونگ از موتور دایرکت درایو استفاده شده‌است و دلیل استفاده از این موتور ساختار بسیار قوی آن است.

موتور یونیورسال از دیگر انواع موتور ماشین لباسشویی

موتور یونیورسال دارای یک برد الکترونیکی است. این موتورها قیمت بسیار بالایی دارند و برای تعمیرات آن نیاز به هزینه زیادی است. این مدل موتور برای کنترل از راه دور دارای یک تاکوژنراتور است و می‌تواند در جریان‌های AC و DC  کارکنند و هم‌چنین دارای دو بخش روتور و استاتور می‌باشد.

موتور آسنکرون

موتور مدل آسنکرون یا هوشمند، برای شروع به کار، نیاز به خازن دارد که با جریان  ac کار می‌کند و در ساخت آن‌ها از محافظ حرارتی استفاده شده‌است. دستگاه‌های که دارای موتور آسنکرون هستند از قابلیت دور تند و کند برخوردارند که در دور تند لباس به راحتی خشک می‌شود.

دلایل خرابی انواع موتور ماشین لباسشویی

یکی از حساس‌‌ترین قطعات ماشین لباسشویی بوش در اصفهان، موتور آن است و موتور آن زودتر از بقیه قطعات دچار آسیب می‌شود. زمانی که موتور دستگاه خراب شود تمامی قطعات از کار می‌افتند. کشف علت خرابی موتور لباسشویی کاری کاملا تخصصی است اما به گفته متخصصان علت اصلی از کار افتادن موتور، قرار دادن حجم زیاد لباس در دیگ ماشین و یا استفاده مکرر از ماشین لباسشویی است، که باعث نیم سوز شدن موتور یا از کار افتادن دستگاه می‌شود.
یکی دیگر از دلایل خرابی انواع موتور ماشین لباسشویی، تجمع ذرات گرد و غبار در موتور دستگاه است. گردگیری نکردن دستگاه در طولانی مدت باعث آسیب به ماشین لباسشویی می‌شود.
از دیگر علت‌های خراب شدن موتور پاره شدن تسمه است. این مشکل در ماشین لباسشویی‌های تسمه‌ای معنولی اتفاق می‌افتد.

نشانه‌های خراب شدن موتور ماشین لباسشویی

علائمی که هنگام خراب شدن موتور ممکن است اتفاق بیفتد، شامل موارد زیر است:

 • لباس‌ها را کامل خشک نمی‌کند.
 • در حین شستشو اختلال ایجاد می‌شود.
 • آب مخزن درست پمپاژ نمی‌شود.
 • دیگ درست نمی‌چرخد.

تعمیرکارانی که کار آن‌ها تعمیرات لوازم خانگی است، با تعمیرات و نحوه عملکرد ماشین لباسشویی آشنایی دارد و می‌تواند به راحتی دستگاه شما را تعمیر کند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم انواع موتور ماشین لباسشویی را مورد بررسی قرار دهیم و درمورد ویژگی‌ها، مزیت‌ها و معایب موتورهای مختلف به کار رفته در لباسشویی صحبت کنیم. اولین نوع موتور تسمه‌ای یا معمولی بود که صدا و لرزش زیادی ایجاد می‌کرد که با رشد تکنولوژی این مشکلات برطرف شد. در حال حاضر بهترین نوع موتور لباسشویی، موتور دایرکت درایو است که تمام ویژگی‌های یک موتور ایده آل مانند بدون لرزش، بدون صدا، طول عمر زیاد و. . . را دارد. اگر در خصوص تعمیر موتورهای لباسشویی سوالی دارید می‌توانید با کارشناسان ما در سروش سرویس ارتباط برقرار کنید.

سروش سرویس به عنوان نمایندگی بوش سرویس در اصفهان، خدمات مختلفی از جمله تعمیر موتور ماشین لباسشویی بوش و یا تعویض قطعات لباسشویی بوش و دیگر برندهای ماشین لباسشویی را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت انحام می‌دهد. تکنسین‌های این مرکز با استفاده از بهترین قطعات یدکی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن تعمیر ماشین لباسشویی بوش شما را به انجام می‌رسانند. پس فرصت را از دست ندهید و در صورت نیاز با شماره‌های این شرکت تماس بگیرید.