علل و نشانه های خرابی ترموکوپل اجاق گاز

خرابی ترموکوپل اجاق گاز

شاید تاکنون در محلی که اجاق گاز خود را قرار داده‌اید بوی گاز را  اشتمام کرده باشید. در اغلب موارد افراد بوی گاز را نشانه نشتی می‌دانند و بدون دقت و توجه از آن عبور می‌کنند. همچنین ممکن است آشپزخانه شما دارای پنجره باشد و در هنگام آشپزی، شعله در اثر باد خاموش گردد. این موارد به عنوان یکی از اصلی‌ترین موارد خرابی ترموکوپل اجاق گاز به شمار می‌روند. در ادامه قصد داریم ترموکوپل را به شما معرفی نماییم و کارهایی که منجر به خرابی آن می‌شود و زمانی که لازم است برای تعمیر اجاق گاز رومیزی بوش در اصفهان یا گاز مبله خود و تعویض ترموکوپل اقدام کنید را بیان کنیم.

ترموکوپل چیست؟

پس از آن که شعله گاز خاموش می‌گردد، احاق گاز به وسیله ترموکوپل از انتشار گاز جلوگیری می‌کند. همانطور که متوجه شدید، ترموکوپل یکی از اجزای اجاق گازها است که شامل دو فلز با جنس متفاوت است. این دو فلز از یک طرف اتصال دارند. برای روشن شدن شعله گاز دو طرف متصل به هم باید حرارت داده شوند. سرشعله وظیفه دادن این حرارت را دارد. پس از آنکه حرارت توسط سر شعله داده شد، حرارت به دو طرف دیگر که سر آزاد ترموکوپل هستند، منتقل می‌گردد. در گازهای رومیزی صفحه‌ای و فرگاز محل اتصال ترموکوپل‌ها با شمعک که نام دیگر آن پیلوت است، حرارت داده می‌شود. در این گازها ترموکوپل به بوبین متصل هستند. با انتقال گرما برق ایجاد می‌شود. میزان این برق برای رعایت ایمنی افرادی که از گاز استفاده می‌کنند، بسیار کم است.

کار ترموکوپل چیست؟

پیش از بررسی خرابی ترموکوپل اجاق گاز  بهتر است عملکرد آن را بشناسیم. برقی که توسط ترموکوپل ایجاد شده است، به انتهای دیگر منتقل می‌شود و باعث به وجود آمدن میدان مغناطیسی در بوبین می‌گردد. این کار باعث قرار گرفتن هسته بوبین به طرف داخل می‌شود. در طرف دیگر، شاهد یک واشر ظریف هستیم. در صورت بروز هر گونه مشکلی نظیر باد زدن، ریختن غذا روی شعله و دیگر موارد، شعله به وسیله ترموکوپل خاموش می‌شود. این کار با قطع کردن جریان ترموالکتریکی صورت می‌گیرد و پس از آن بوبین دیگر خاصیت مغناطیسی ندارد. فنر پشت بوبین که در قسمت عقبی هسته قرار دارد، باعث بیرون فرستاده شدن می‌شود و واشر با این کار بسته می‌گردد.
در هنگام روشن کردن گاز باید چند ثانیه دکمه گاز را نگه دارید تا ترموکوپل گرم شود و کار خود را به درستی انجام دهد. پس از نگه داشتن دکمه ترموکوپل به آهستگی گرم می‌شود و برقی که در آن محل ایجاد شده است را به بوبین می‌فرستد. بوبین در حالت جذب قرار می‌گیرد و در نهایت مسیر گاز باز می‌شود.
این قطعه به عنوان یکی از حیاتی‌ترین قطعات اجاق گاز شناخته می‌شود؛ زیرا با قطع شدن شعله، گاز را قطع کرده و از انتشار آن در فضا جلوگیری می‌کند. در صورت خرابی ترموکوپل اجاق گاز ، اگر گاز به صورت شبکه‌ای قطع شود و دوباره وصل گردد، تجمع گاز منجر به اتش سوزی می‌شود؛ اما در گازهایی که مجهز به ترموکوپل هستند و یا ترموکوپل آنها به‌درستی کار می‌کند، این اتفاق رخ نمی‌دهد. ترموکوپل باعث قطع شدن گاز در مواقع لزوم می‌شود.

نشانه‌های خراب شدن ترموکوپل

از جمله نشانه‌هایی که خراب شدن این وسیله را نشان می‌دهد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سوختگی در محل ترموکوپل
  • وجود بوی گاز پس از خاموش شدن گاز
  • قطع نشدن بوی گاز بعد از وزش باد یا سرریزی غذا
علل خرابی ترموکوپل اجاق گاز
علل خرابی ترموکوپل اجاق گاز

علل خرابی ترموکوپل اجاق گاز

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که منجر به خرابی این قطعه می‌شود، شکسته شدن آن است. در صورت بروز مشکل در قسمت سر ترموکوپل این قطعه خاصیت خود را از دست می‌دهد و دیگر توانایی روشن نگه داشتن شعله را ندارد. پس از شکسته شدن این وسیله، شعله پس از چند لحظه خاموش می‌شود. وجود آسیب یا قطع شدگی در سیم ترموکوپل نیز باعث وجود خرابی می‌گردد. یکی از مواردی که تعمیرکار حرفه ای اجاق گاز بوش بررسی می‌کند، سلامت این سیم است. در صورت بروز مشکل در سیم‌ها، باید به طور کامل تعویض گردند.
از دیگر دلایل خرابی ترموکوپل اجاق گاز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • یکی از دلایلی که منجر به خرابی این قطعه می‌گردد، نگه داشتن طولانی مدت آن است.
  • یکی دیگر از عوامل، پایین بودن فشار گاز و عدم حرارت مورد نیاز برای این قطعه است. باید این نکته را در نظر داشته باشید که ترموکوپل به حرارت زیاد و کم حساسیت دارد و در صورتی که از اجاق به مدت طولانی استفاده کنید، این قطعه زودتر خراب می‌شود.
  • وجود کثیفی و غذا یا سرریز کردن آن روی گاز منجر به خرابی این وسیله می‌گردد.
  • یکی دیگر از عواملی که استفاده کننده در آن نقشی ندارد، آسیب در هنگام نصب این قطعه است.

چک کردن ترموکوپل

همانطور که حتما متوجه شده‌اید خرابی ترموکوپل اجاق گاز  یکی از مهمترین و رایج ترین مشکلات انواع اجاق گاز است. برای متوجه شدن خرابی در این قطعه می‌توان کارهایی در این زمینه انجام داد؛ اما همواره به یاد داشته باشید که تعمیر این قسمت باید توسط یک متخصص انجام پذیرد و در صورت بی احتیاطی منجر به بروز حادثه می‌شود. در اجاق گازهایی که اخیرا تولید می‌شوند، ترموکوپل جزئی مهم و اساسی است که وظیفه ایجاد جریان الکتریکی را برعهده دارد. در این گازها حالت هشدار قوی فعال است و در صورتی که با نگه داشتن شعله خاموش گردد باید یک متخصص خبر کنید.

سخن پایانی

اگر صاحب اجاق گاز رومیزی یا مبله بوش هستید و یا از دیگر برندهای اجاق گاز استفاده می‌کنید و فکر می‌کنید ترموکوپل یا سایر قطعات اجاق شما دچار مشکل شده و نیاز به سرویس و تعمیر دارد می‌توانید با شرکت سروش سرویس تماس بگیرید. این شرکت به عنوان نمایندگی تعمیرات اجاق گاز بوش در اصفهان، آماده ارایه خدمات نصب، سرویس و تعمیر انواع اجاق گاز  مبله بوش و یا اجاق گازهای صفحه ای بوش و سایر برندها در اصفهان است. تکنسین‌های این شرکت با سابقه‌ای درخشان در امر تعمیر تخصصی اجاق گاز، بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات از جمله تعویض ترموکوپل اجاق گاز بوش را با مناسب‌ترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ارایه می‌کنند. پس در صورت نیاز به تعمیر فوری اجاق گاز بوش در اصفهان و سایر برندها، فرصت را از دست ندهید و با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.