علت لک شدن ظروف در داخل ماشین ظرفشویی

لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی از مهمترین دلایلی که اکثر بانوان از ماشین ظرفشویی برای شستن ظرف‌ها استفاده نمی‌کنند و اشتیاقی به روشن کردن این دستگاه نشان نمی‌دهند، این است که ماشین ظرفشویی در برخی موارد ظروف را لکه‌دار می‌کند و هیچ اثری از درخشندگی که انتظار است، در ظروف نیست. لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی دلایل مختلفی دارد که ما در ادامه به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم. برخی از این دلایل به سادگی قابل حل شدن هستند؛ اما برخی جدی بوده و لازم است تا با یک نمایندگی تعمیرات ظرفشویی در اصفهان یا شهر خود تماس بگیرید. پس در ادامه با ما همراه باشید تا با علل ایجاد این مشکل در ماشین ظرفشویی بیشتر آشنا شوید.

دلایل لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

لک‌های آب می‌توانند به چند دلیل روی ظرف‌های شسته شده ظاهر شوند که در پایین ۶ مورد از مهم‌ترین و رایج‌ترین این علت‌هارا بررسی خواهیم کرد:

  1. بالا بودن درجه سختی آب مورد استفاده در ماشین ظرفشویی (آبی که منیزیم و کلسیم زیادی داشته باشد)
  2. مصرف بیش از اندازه و غیر معمول شوینده‌ها
  3. میزان شوری آب شهری
  4. استفاده از شوینده‌های غیراستاندارد و تاریخ گذشته
  5. پایین بودن دمای آب مصرفی ماشین ظرفشویی
  6. چیدمان اشتباه و قرارگیری ظروف متعدد با توجه به ظرفیت ماشین ظرفشویی

برای پاک کردن و از بین بردن همیشگی این لک‌ها راه‌ حل‌هایی هم وجود دارد که بسیار کاربردی هستند.

فشار آب خیلی کم

برای اینکه ماشین ظرفشویی شما تا حد مناسب از آب پر شود، فشار آب باید کافی باشد. اگر فکر می‌کنید که فشار آب، پایین است، تمام شیرها یا سایر مصرف کنندگان آب همچون ماشین لباسشویی و… را ببندید. سپس یک پارچ را زیر شیر آشپزخانه قرار دهید و آب گرم را تا درجه آخر باز کنید. اگر پارچ آب تا 14 ثانیه پر نشود، ممکن است فشار آب برای عملکرد صحیح ماشین ظرفشویی خیلی کم باشد. در این صورت، می‌بایست با شرکت آب شهری تماس بگیرید تا این مشکل را حل کنید.

آب خیلی سخت از دلایل لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

آب سخت، یکی از بزرگترین دلایل لک شدن ظروف است؛ چون در ترکیبات این آب کلسیم و منیزیم زیادی وجود دارد و از این رو، لک‌هایی روی ظروف شسته شده و تمیز دیده می‌شود. وجود املاح در آب مصرفی بسیار عادی و طبیعی است؛ اما وجود بیش از اندازه و زیاد آن برای سلامتی انسان مفید نیست. اگر روی ظروف خود لکه‌هایی دیدید، به این فکر کنید که حتما آب، سخت بوده است.
مقدار مناسب مواد شوینده برای استفاده در ماشین ظرفشویی بستگی به حجم ظروف شما و میزان سختی آب دارد. در صورتی که روی ظروف، پس از خشک شدن در ماشین ظرفشویی، لکه‌های سفید باقی بماند، آب منطقه شما، آب سخت است. سختی آب با دانه‌های مواد معدنی اندازه‌گیری می‌شود. هرچه دانه‌های بیشتری از سختی داشته باشید، به مواد شوینده بیشتری هم نیاز خواهید داشت. از این رو اگر آب شما سختی دارد، هر دو مخزن صابون ماشین ظرفشویی را کاملا با مواد شوینده پر کنید. بعلاوه حتما از شوینده های مناسب ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید. اگر این راهکار جواب نداد، به نصب یک سختی‌گیر آب فکر کنید.

مصرف بیش از اندازه و غیر معمول از شوینده‌ها

امروزه شوینده‌های متفاوتی در بازار به فروش می‌رسد که برخی از آن‌ها تنها با آب نرم می‌توانند کار کنند. بعضی از شوینده‌ها نیز می‌توانند به­راحتی با آب سخت مقابله کرده و در نتیجه، از به‌ وجود آمدن لک‌ها جلوگیری کنند. به همین دلیل برای جلوگیری از لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی توصیه می­شود که مواد شوینده مورد استفاده در ماشین ظرفشویی که لک بر جای می‌گذارند را عوض کنید. اگر شما بهترین مواد را داشته باشید؛ ولی هنگام استفاده از آن زیاده­روی کنید، حتما در پایان کار نتیجه مناسبی دریافت نخواهید کرد. بعلاوه، توصیه می‌کنیم که از استفاده از نمک ماشین ظرفشویی را برای کاهش تاثیرات آب سخت بر ظروف و قطعات مختلف دستگاه فراموش نکنید.

میزان شوری آب شهری

آب شور به آبی گفته می‌شود که مقدار زیادی نمک در ترکیباتش وجود دارد. این نمک موجود درآب، خود لکه‌هایی بر روی ظروف می‌اندازد. وجود لک‌های سفید بر روی ظرف‌ها تنها دو علت دارد یا آب سخت است و یا آب شور است. اگر مطمئن هستید که آب مصرفی ماشین ظرفشویی‌تان سخت نیست، ولی لک‌های سفیدی روی ظروف مشاهده می‌کنید به این دلیل است که آب، شور بوده است. تشخیص لک پدید آمده از آب شور، به این طریق است که این لک با کمی آب به­راحتی پاک می‌شود؛ ولی لک به وجود آمده از آب سخت به­راحتی پاک نمی‌شود و نیاز به شستن دوباره دارد.

استفاده از شوینده‌های غیراستاندارد و تاریخ گذشته از دلایل لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

استفاده از مواد شوینده مناسب هر دستگاه و استاندارد، امری ضروری و مهم است که باید توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشید. برخی افراد از مواد شوینده شستشوی دستی در ماشین ظرفشویی استفاده‌ می‌کنند. این کار علاوه­بر اینکه لک‌های فراوانی روی ظروف بر جای می‌گذارد، در اصل باعث کوتاه شدن عمر ماشین ظرفشویی می‌شود.

دمای آب خیلی سرد

قبل از شروع به کار ماشین ظرفشویی، اطمینان حاصل کنید که آب مورد استفاده آن به اندازه کافی گرم باشد. اگر آب مصرفی دمای بالایی نداشته باشد، علاوه­بر ایجاد لک، ظروف شما تمیز شسته نمی‌شود. اگر جریان آبی که داخل لوله وجود دارد سرد است و مدت زیادی است که از آب سرد استفاده می‌کنید، برای گرم کردن آب داخل ماشین ظرفشویی می‌توانید در سینک ظرفشویی آب داغ و گرم را باز و جاری نمایید. برای بررسی دمای آب، ابتدا دماسنج را به مدت دو دقیقه زیر شیر آب گرم نگه دارید. دماسنج شما حداقل باید 140 درجه فارنهایت را ثبت کند. البته ماشین ظرفشویی‌های جدید آب را از داخل گرم می‌کنند.

دلایل لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی
دلایل لک شدن ظروف در ظرفشویی

چیدمان اشتباه و قرارگیری ظروف متعدد با توجه به ظرفیت دستگاه

چیدمان اشتباه و زیاد ظروف باعث می‌شود که آب پرتاب شده در ماشین ظرفشویی منحرف شود و به­درستی به تمام سطوح ظرف‌ها برخورد نکند که خود یکی از علل لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی است. اگر ظرف زیادی را در ماشین ظرفشویی جای دهید، مجبور می‌شوید که مواد شوینده زیادی نیز مصرف کنید. این موضوع سبب خواهد شد که شوینده‌ها به­خوبی حل و شسته نشوند و در ادامه ظرف‌های لک‌دار از داخل ماشین ظرفشویی خارج خواهد شد. توصیه می‌شود که اکثرا قابلمه‌ها و تابه‌های بزرگ را در ماشین ظرفشویی نچنید. اگر برای راحتی خود می‌خواهید آن‌ها‌ را نیز با ماشین ظرفشویی بشویید، باید غذاهای مانده داخل آن را تمیز کرده و به شکل جداگانه  در ماشین بگذارید تا شسته شوند.

خرابی بازوهای اسپری ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی شما در گذشته خوب کار می‌کرد اما در حال حاضر بعد از پایان تمام چرخه‌های شستشو، باز هم ظروف شما تمیز نشدند، به چرخش بازوهای اسپری ماشین ظرفشویی در داخل دستگاه، در طول چرخه شستشو توجه کنید. اگر بازوهای اسپری ماشین ظرفشویی ضعیف می‌چرخند یا اصلاً نمی‌چرخند، ماشین ظرفشویی را خاموش کنید و اجازه دهید خنک شود. در ابتدا مطمئن شوید که هیچ چیز مانع چرخش بازوها نمی‌شود. چرخش آنها را بررسی کنید و سپس اگر مشکلی از این لحاظ نبود، باید آن‌ها را تعمیر یا تعویض کنید.

راهکارهای رفع مشکل لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

اگر به دنبال راهکارهایی هستید تا از لک شدن ظروف در داخل ظرفشویی جلوگیری کنید، نکات ذکر شده در زیر می‌توانند راهکارهای مناسبی برای رفع مشکل شما باشند.

شستشوی داخل کابین ماشین ظرفشویی

برای انجام این کار تنها کافیست تا در حدود ۲۰۰ سی‌ سی یا میلی‌لیتر سرکه سفید را داخل یک ظرف ریخته و سپس در سبد بالای ماشین ظرفشویی قرار دهید. پس از این کار، درب ماشین ظرفشویی را بسته و برنامه ECO یا AUTO را اجرا کنید. البته باید توجه داشته باشید که در هنگام انجام این‌ کار ماشین ظرفشویی باید خالی و بدون هیچ گونه ظرفی باشد.

نحوه غلط چیدمان ظروف

در نظر داشته باشید در صورتی‌ که تنها بعضی از ظروف به درستی شسته نشده باشند و دارای لک باشند حل مشکل لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی بسیار ساده است. شما تنها کافیست به نحوه چیدمان ظروف دقت کرده و دوباره آن‌ها را به صورت صحیح داخل ظرفشویی قرار بدهید.

تمیز بودن فیلتر دستگاه از راهکارهای لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از مواردی که باید به آن دقت کنید، تمیز بودن فیلتر ماشین ظرفشویی است. برای رسیدن به ظروفی تمیز و درخشان، همواره می‌بایست فیلتر ظرفشویی را پس از شستشوی ظروف تمیز کنید. در واقع فیلتر ماشین ظرفشویی نیز تا زمانی که کثیف باشد، نمی‌تواند سبب تمیزی ظروف شما شود.

میزان مواد شوینده

میران مواد شوینده ماشین ظرفشویی علی‌الخصوص قرص ماشین ظرفشویی و مقدار نمک مخصوص در آن تاثیر بسیاری در لک شدن ظروف دارند‌. از این رو مواد شوینده و نمک را به اندازه کافی به کار ببرید تا این مواد، علاوه بر لک شدن ظروف، سبب خش افتادن و کدر شدن آن‌ها نشوند.

استفاده از مواد شوینده نامناسب

تمام مواد شوینده ماشین ظرفشویی باهم یکسان نیستند و تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. اغلب شوینده‌های ماشین ظرفشویی در زمانی که آب نرم باشد بسیار خوب عمل می‌کنند، اما اگر آب حتی کمی دارای سختی باشد، دیگر آن کارایی داخل آب نرم را ندارند. برخی شوینده‌ها حاوی ترکیباتی هستند که می‌توانند با سختی آب مقابله کنند و عملکرد بهتری داشته باشند؛ از این رو گاهی بهتر است از مواد شوینده همیشگی استفاده نکرده و از مواد شوینده جدید استفاده کنید تا جلوی لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی را بگیرید.

دیگر راهکارهای از بین بردن لک‌های روی ظروف

شوینده‌‌های مخصوصی برای آب‌های سخت تولید شده‌اند و در بازار عرضه می‌شوند که با استفاده از آن، می­توانید شفافیت و زیبایی را به ظرف ­های خود ببخشید. سرکه سفید ماده­ای است که در اکثر خانه‌ها یافت می‌شود و اسیدی ملایم است. با استفاده از آن می‌توانید لکه‌های ایجاد شده از آب سخت را از بین ببرید. از طرفی استفاده از سرکه سفید در ماشین ظرفشویی ضرری ندارد و در عین حال، بسیار مناسب و کاربردی است.

در هنگام قرار دادن ظروف نقره در ماشین ظرفشویی، توجه کنید که وجود مقدار کمی از ترکیبات گوگرد در آب سبب می‌شود که نقره با گوگرد واکنش دهد. این ترکیب، در نتیجه موجب می‌شود که ظروف نفره‌ای لکه‌های تیره و سیاهی به خود بگیرند. برای مقابله با این پدیده می‌توانید بعد از اتمام کار دستگاه، ظرف‌ها را با دستمال تمیز خشک کنید. در خانه‌ها با داشتن سیستم تصفیه آب، این امکان به وجود می‌آید که گوگرد موجود در آب تصفیه شده و روی ظروف، لکه‌ای مشاهده نکنید.

تعمیر ماشین ظرفشویی در اصفهان

علت‌های متفاوتی برای لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی وجود دارد که ما در این نوشتار تنها برخی از آن‌ها را معرفی کردیم. اگر با بررسی این موارد و اجرای راهکارهای پیشنهاد شده، باز هم مشکل لک شدن ظروف در دستگاه شما حل نشد، لازم است که با یک فرد متخصص در این زمینه تماس بگیرید.
سروش سرویس یکی از بهترین فعالان در زمینه نصب و تعمیرات انواع لوازم خانگی از جمله برندهای مختلف ماشین ظرفشویی  است که می‌تواند در زمینه برطرف شدن مشکلات این وسایل به شما کمک کند. تکنسبن‌های این شرکت، پس از تماس شما در اسرع وقت در محل حاضر شده و به سرویس دستگاه خواعند پرداخت و مشکلات موجود در دستگاه را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت برای شما حل خواهند کرد.