مراحل تعویض لاستیک دور درب ماشین لباسشویی بوش

لاستیک ماشین لباسشویی بوش

تعویض لاستیک ماشین لباسشویی بوش، جزء اقداماتی است که اگر به موقع انجام نشود، می‌تواند به عملکرد ماشین، آسیب جدی وارد کند. شاید با خود فکر کنید که لاستیک دور درب، قطعه خیلی کاربردی نیست؛ پس تا قبل از پاره شدن کامل نیاز به مراجعه به مراکز نمایندگی بوش سرویس در اصفهان و تعویض لاستیک نیست. در حالی که‌ این نکته را باید بدانید که ماشین لباسشویی از قطعات ریز و درشت بسیاری تشکیل شده که خراب شدن هر قطعه بر کاهش عمر مفید آن تاثیرگذار است. در این مقاله از مقالات سروش سرویس شما را با مراحل تعویض لاستیک دور درب لباسشویی و نکات آن آشنا می‌کنیم.

دلیل خرابی لاستیک ماشین لباسشویی بوش چیست؟

در اغلب موارد به مرور زمان و در طی سال‌ها استفاده از لباسشویی، لاستیک دور درب آن دچار پارگی می‌شود. عوامل بسیار دیگری نیز در خرابی این لاستیک مؤثر است که در ادامه به برخی از این علل اشاره می‌کنیم.

  • استفاده بیش از حد از ماشین لباسشویی باعث کاهش عمر مفید لاستیک دور درب می‌شود.
  • اگر بعد از هر بار استفاده از دستگاه، لاستیک دور درب را خشک نکنید.
  • اگر برای خشک کردن لاستیک دور درب از پارچه‌های ضخیم استفاده کنید.
  • اگر درب لباسشویی را محکم ببندید.
  • اگر بعد از هر بار شست و شو و خشک کردن، بلافاصله درب ماشین را ببندید. بهتر است چند ساعتی درب ماشین باز باشد تا هوا بخورد و کاملاً خشک شود.

انواع لاستیک دور درب

سه نوع لاستیک دور درب برای لباسشویی بوش وجود دارد که عبارتند از:

  • لاستیک ساده: این لاستیک، متداول‌ترین نوع آن بوده که تعویض آن بسیار آسان است و شیاری ندارد.
  • لاستیک تک سوراخ: روی این لاستیک یک شیار برای گردش آب تعبیه شده است.
  • لاستیک چراغ‌دار: روی این لاستیک دو شیار وجود دارد که یکی برای گردش جریان آب و دیگری برای لامپ است.

چرا لاستیک ماشین لباسشویی بوش باید تعویض شود؟

لاستیک درب جزء قطعات اصلی ماشین لباسشویی است که از لرزش دیگ لباسشویی در هنگام چرخش جلوگیری می‌کند. همچنین باعث می‌شود تا صدای حاصل از چرخش دیگ به حداقل ممکن برسد. علاوه بر این لاستیک، مانع ریختن آب به بیرون، در هنگام شستشو می‌گردد و از تکان خوردن شیشه درب ماشین لباسشویی جلوگیری می‌کند. بنابراین با توجه به موارد فوق، یک لاستیک فرسوده کارایی لازم را نخواهد داشت و باید تعویض شود.

آموزش تعویض لاستیک لباسشویی

به مرور زمان لاستیک‌ ماشین لباسشویی بوش دچار خرابی می‌شود. در چنین شرایطی بهتر است هرچه سریع‌تر اقدام به تعویض آن نمایید؛ چون در غیر این صورت روی عملکرد و کارایی ماشین لباسشویی تأثیر منفی می‌گذارد. البته بهتر است این کار را به یک نمایندگی تعمیر لباسشویی بوش در اصفهان بسپارید تا از بابت اجرای درست این امر مطمعن باشید، اما در صورتی که بخواهید خودتان لاستیک درب را تغییر دهید، در ادامه با ما همراه باشید تا مراحل تعویض این لاستیک را قدم به قدم برایتان توضیح دهیم.

تعویض لاستیک ماشین لباسشویی بوش
مراحل تعویض لاستیک لباسشویی

دوشاخه را از پریز بکشید

اصلی‌ترین کار در هنگام تعمیر وسایل برقی رعایت نکات ایمنی است. بنابراین قبل از شروع به کار دو شاخه ماشین لباسشویی را از پریز جدا کنید.

محفظه جاپودری را خارج نمایید

با آزاد کردن خار انتهایی محفظه جاپودری، آن را به طور کامل از لباسشویی جدا کنید.

پنل جلویی درب ماشین لباسشویی را باز کنید

برای باز کردن پنل جلو، ابتدا قسمت روی ماشین لباسشویی را باز کرده و خارج نمایید. سپس پیچ‌های پنل جلو را با پیچ گوشتی باز کنید.

سیم‌هایی که به برد ماشین لباسشویی متصل هستند را جدا نمایید

تمام سیم‌های متصل به برد را به آرامی به گونه‌ای که به برد و سوکت سیم‌ها آسیب نرسد جدا کنید.

قسمت قاب جلویی ماشین لباسشویی را بردارید

در این مرحله با آزاد کردن خارهای قاب بالایی و باز کردن پیچ‌ها، این قسمت را که درجه و سایر تنظیمات روی آن قرار دارد، به آرامی جدا کنید.

لاستیک خراب ماشین لباسشویی را خارج کنید

توجه کنید که لاستیک دور درب به وسیله یک سیم و فنر، به بدنه و دیگ ماشین لباسشویی متصل شده است. شما باید در ابتدا فنر را تا حدی باز کنید تا سیم خارج شود و سپس لاستیک دور درب آزاد شده و بیرون می‌آید.

میکروسوئیچ درب را بازنمایید

برای تعویض لاستیک ماشین لباسشویی بوش لازم است تا میکروسویچ درب را هم باز کنید.لاستیک جدید را در جای خود قرار دهید

در این مرحله بهتر است ابتدا با یک پارچه تمام کثیفی‌های موجود در این قسمت را تمیز نموده. سپس با احتیاط اقدام به قرار دادن لاستیک نو کنید. توجه داشته باشید که برای نصب و جا انداختن لاستیک جدید از پیچ گوشتی و فشار زیاد استفاده نکنید، چون احتمال پارگی لاستیک وجود دارد.

کلیه قطعات ماشین لباسشویی را مجدداً ببندید

بعد از نصب صحیح لاستیک ماشین لباسشویی بوش، کلیه قطعاتی را که باز کرده‌اید به آرامی و با حوصله در جای خود قرار دهید.

نکته: اگر در زمینه کارهای فنی تجربه ندارید و این احتمال را می‌دهید که اگر خودتان لاستیک درب لباسشویی را تعویض کنید، به آن آسیب می‌زنید. به شما توصیه می‌کنیم این کار را به تکنسین‌ها و افراد کاربلد بسپارید.

آیا لاستیک ماشین لباسشویی بوش قابل تعمیر است؟

خیر، امکان تعمیر لاستیک لباسشویی وجود ندارد. در صورت هرگونه پارگی، آسیب، تجمع بیش از اندازه کپک و جرم روی لاستیک، ایجاد بوی بد که به علت عدم تمیز نمودن مرتب ایجاد می‌شود، باید حتماً لاستیک را تعویض نمایید.

کلام پایانی

در این مقاله به شما گفتیم که چه عواملی باعث می‌شود تا لاستیک لباسشویی زودتر خراب شود. همچنین مراحل تعویض لاستیک را برایتان توضیح دادیم. شما با آموزش‌های این مقاله می‌توانید خودتان در صورت نیاز اقدام به تعویض لاستیک دور درب ماشین لباسشویی نمایید.
اگر در اصفهان زندگی می‌کنید برای تهیه قطعات ماشین لباسشویی بوش از جمله خرید لاستیک لباسشویی بوش به صورت فابریک و اورجینال، می‌توانید به شرکت سروش سرویس مراجعه کنید. سروش سرویس به عنوان نمایندگی تعمیرات لباسشویی بوش در اصفهان، آماده ارایه کلیه خدمات مرتبط با نصب، سرویس و تعمیر انواع برندهای ماشین لباسشویی با بهترین کیفیت و پایین‌ترین قیمت است. بعلاوه، این شرکت در امر فروش قطعات لوازم خانگی در اصفهان از برندهای متفاوت فعال بوده و این قطعات را با ضمانت اصل بودن قطعه و با مناسب‌ترین قیمت در اختیار مشتریان عزیز قرار داده و آنها را برای تعویض قطعه راهنمایی می‌کند.