وظایف و عملکردهای فیلتر یخچال و روش تعویض فیلتر

تعویض فیلتر یخچال

فیلتر یخچال یکی از مهمترین اجزای تشکیل‌دهنده یخچال‌ها محسوب می‌شود. این فیلترها که به دو دسته فیلتر درونی و فیلتر بیرونی تقسیم می‌شوند وظایف گوناگونی داشته و اهمیت زیادی برای سلامت انسان دارد. عملکرد فیلتر یخچال باعث شده که این قطعه با کیفیت بالایی تولید و عرضه گردد. اگر این قطعه دچار مشکل شود باید آن را با یک روش مطمئن تعویض نمود. برای اطلاعات بیشتر درباره تعویض فیلتر یخچال و سایر نکات مرتبط با تعمیرات انواع ساید بای ساید و یخچال فریزر با ما همراه شوید.

فیلتر یخچال چیست و چه وظایفی دارد؟

فیلتر به یکی از قطعات یخچال می‌گویند که برای تصفیه آب به کار می‌رود. این قطعه توسط کارخانه‌های مختلفی تولید می‌شود. هرچه فیلتر طراحی بهتری داشته باشد، عملکرد بهتری خواهد داشت. فیلتر باعث سلامت یخچال نیز خواهد شد. این قطعه با قیمت‌های متفاوتی در بازار به فروش می‌رسد که برای خرید آن باید دقت کافی داشت. فیلترها دارای دو نوع درونی و بیرونی هستند که برای درک بهتر روش تعویض فیلتر یخچال باید با آنها آشنا شوید.
فیلتر بیرونی یخچال برای از بین بردن بو، مزه نامطبوع و رنگ آب کاربرد دارد. اگر بخواهید یک آب کاملا بهداشتی و بدون بو را تجربه کنید باید یک فیلتر باکیفیت را انتخاب نمایید. این فیلرها ضد باکتری بوده و روی تمامی یخچال‌ها قابل نصب هستند. فیلترهای یخچالی که به صورت آنتی باکتریال تولید می‌شوند برای فیلتر کردن آب ورودی یخچال مورد استفاده قرار می‌گیرند.
فیلترهای درونی به فیلترهای می‌گویند که در نزدیک موتور قرار می‌گیرند. با توجه به مدل یخچال، فیلترهای درونی انواع مختلفی دارند. فیلترهای یخچال بیشتر از جنس کربن فعال هستند که موجب حذف رسوبات و آلاینده‌ها می‌شوند. اگر یخچال دارای فیلتر داخلی و خارجی باشد آب سالم‌تری به مصرف کننده تحویل خواهد داد.

انواع فیلتر باتوجه به کارایی

برخی از فیلترها وظیفه حذف مزه و بوی نامطبوع آب را بر عهده دارند. این نوع فیلتر برای مناطقی مورد استفاده قرار می‌گیرد که آب شهری آنها دارای بو و مزه نامطبوع باشد. بسیاری از مناطق کشور ما دارای آب شرب با ناخالصی زیاد است. این آب موجب بیماری‌های بسیار زیاد در افراد خواهد شد. برای جلوگیری از این اتفاق باید از فیلتر یخچال استفاده کرد و در زمیان‌های کوتاه به تعویض فیلتر یخچال پرداخت. برخی از فیلترها نیز برای حذف خاک، شن و ماسه و ناخالصی‌هایی که درون آب قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زمان تعویض فیلتر یخچال

گاهی اوقات باید با توجه به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید از فیلترهای مناسب استفاده کرده و با توجه به طول عمر آنها این فیلترها را تعویض نمایید. طول عمر فیلتر یخچال بین ۶ ماه تا یکسال است. باید با توجه به دوام و کیفیت فیلتر، آن را مورد تعویض قرار دهید. اگر بیش از این مدت از یک فیلتر استفاده نمایید، این قطعه، دیگر توانایی حذف آلاینده‌ها را نخواهد داشت. شما می‌توانید با توجه به زمان نصب فیلتر، مدت مشخصی را برای تعویض فیلتر یخچال خود انتخاب کرده و یا حداقل سالی یکبار آن را تعویض نمایید.

روش تعویض فیلتر یخچال
زمان و روش تعویض فیلتر یخچال

نحوه تعویض فیلتر بیرونی یخچال

تعویض فیلترهای بیرونی کار دشواری نیست. این قطعه باید با دقت در جای خود قرار گیرد تا عملکرد مناسبی داشته باشد. پس از اینکه شما فیلتر مناسب را برای یخچال خود انتخاب نمودید، باید نسبت به تعویض آن اقدامات لازم را انجام دهید. اولین مرحله برای تعویض فیلتر بیرونی، بستن شیر آب ورودی یخچال است. در مرحله بعد باید فیلتر خارجی را جدا کرده و با توجه به اتصالات یخچال آنها را باز نمایید. اگر اتصالات فیلتر یخچال شما مهره‌ای باشد باید مهره‌ها را از فیلتر باز و جدا نمایید.
برای این کار نیاز به ابزار آلات لازم خواهید داشت. اگر اتصالات فیلتر، میله‌ای باشند باید با یک ابزار محکم ارتباط آنها را قطع نمایید. اگر اتصالات از نوع فیتینگ باشند نیز باید ضامنی که در اطراف شلنگ آب قرار گرفته است را به داخل فشار داده و شلنگ آب را خارج نمایید. مرحله بعد نوبت به بریدن شلنگ آب و متصل کردن شلنگ و فیلتر جدید می‌شود. برای این کار نیز باید به اتصالات اهمیت دهید. اگر اتصالات شما مهره‌ای بود، مهره‌ها را باز کرده و شلنگ را وارد مهره نمایید.
باید شلنگ حدود ۵ میلیمتر از طرف دیگر مهره خارج شود. اگر اتصالات میله‌ای باشد باید شلنگ را وارد میله کرده و اتصال آن برقرار شود. در صورتی که اتصال فیتینگی باشد باید شلنگ را محکم فشار داده تا به ضامن خود متصل شود. مرحله بعد نوبت به خارج کردن آب از فیلتر می‌رسد. در مرحله بعد باید شلنگ را از طرف دیگر به فیلتر یخچال متصل کرد تا آماده استفاده باشد. هواگیری فیلتر نیز یکی دیگر از مراحل مهم برای تعویض فیلتر یخچال است. این مرحله آخرین مرحله تعویض فیلتر خارجی محسوب می‌شود.

تعویض فیلتر داخلی یخچال

برای تعویض فیلتر داخلی یخچال که یکی از قطعات مهم یخچال است، نیز باید مراحل مختلفی را طی نمود. اولین مرحله، باز کردن فیلتر داخلی یخچال است. برای این کار باید انتهای فیلتر را گرفته و ۹۰ درجه آن را خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. مرحله دوم نوبت به برداشتن نازل فیلتر داخلی می‌رسد. در مرحله بعد باید فیلتر جدید را خارج کرده و دریچه را روی فیلتر قرار دهید. وارد کردن فیلتر جدید در محل موردنظر و سفت کردن فیلتر داخلی جزء آخرین مراحل تعویض فیلتر داخلی یخچال محسوب می‌شود. برای سفت کردن فیلتر داخلی باید فیلتر را در جهت عقربه‌های ساعت ۹۰ درجه چرخاند.
اگرچه فیلترهای داخلی انواع مختلفی دارند اما نحوه نصب آنها یکسان است. شما می‌توانید با توجه به محل زندگی خود یا یخچالی که دارید یکی از برند‌های مناسب را برای خود انتخاب و خریداری نمایید.

تعمیر فوری یخچال فریزر در اصفهان

با توجه به مطلب بالا متوجه شدید که یکی از قطعات مهم در یخچال‌ها فیلترها هستند. این فیلترها که در مراحل مختلف توسط کارخانجات گوناگون تولید می‌شوند با قیمت‌های مختلفی نیز به فروش می‌رسند. برای تعویض فیلتر یخچال باید مراحل مختلفی را طی نمایید. تعویض فیلترهای درونی با فیلترهای بیرونی تفاوت زیادی داشته و باید برای تعویض هر یک، مراحل مورد نظر آن را دنبال کرد. فراموش نکنید که تعویض این قطعات باید حتماً طی مدت زمان مشخص و بین ۶ ماه تا یک سال باشد.
اگر در زمینه تعویض فیلتر ساید بای ساید و یا یخچال فریزر خود دچار مشکل شدید و یا به هر گونه خدمات مرتبط با تعمیر یخچال فریزر نیاز داشتید، می‌توانید با شرکت سروش سرویس تماس بگیرید. این شرکت دارای سابقه‌ای چندین ساله در امر تعمیر انواع یخچال و ساید بای ساید و تعویض قطعات برندهای مختلف یخچال است. با این شکرت سرعق، دقت، کیفیت و قیمت مناسب را به صورت یکجا تجربه خواهید کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره‌های درج شده در این مطلب تماس حاصل نمایید. لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را درباره این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.