مهمترین قطعات یخچال فریزر و عملکردهای آنها

قطعات یخچال فریزر

یکی از مهمترین وسایل الکتریکی که در منازل همه وجود دارد یخچال و فریزر است. یخچال فریزر از قطعات متفاوتی تشکیل شده است که هر کدام وظیفه خاصی بر عهده دارند. این روزها با پیشرفت تکنولوژی قطعات یخچال فریزر پیچیده‌تر می‌شوند. هر یک از این قطعات عملکرد‌های گوناگونی داشته و برای عیب‌یابی دستگاه و تعمیر یخچال فریزر باید با آنها به طور کامل آشنا شوید.

معرفی قطعات یخچال فریزر

اگرچه مدل یخچال فریزرها با یکدیگر متفاوت است اما آنها قطعات مشابهی دارند. برندهای مختلف یخچال فریزر عملکرد یکسانی داشته و باید از قطعات یکسان برای تولید آنها استفاده کرد. مهمترین قطعات یخچال فریزر شامل گاز یخچال، کمپرسور یا موتور یخچال و کندانسور می‌شوند. از دیگر قطعات می‌توان به فیلتر درایر، لوله مویی، اواپراتور، فن داخلی، ترموستات یخچال، رله استارت و رله اورلود، هیتر المنت، ترمودیسک، ترموفیوز و برد الکترونیکی اشاره کرد.

گاز سیال یا گاز یخچال

در قرن ۱۱ میلادی توسط ابن سینا گاز مبرد یخچال اختراع شد. این گاز ترکیبی از مواد مختلفی است که وظیفه بسیار مهمی در سیستم سرمایشی یخچال دارد. گازهای مبرد انواع مختلفی دارند که در یخچال فریزر‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کمپرسور از مهمترین قطعات یخچال فریزر

یکی از اجزای اصلی و مهم یخچال فریزر، کمپرسور یا موتور یخچال است. این قطعه از پیستون، میل لنگ، سوپاپ و موتور آسنکرون تشکیل شده است. موتور یخچال گاز مبرد را از اواپراتور کشیده و جذب می‌کند. با این کار، گاز، متراکم شده و دمای آن افزایش پیدا می‌کند. پس از آن گاز از کمپرسور خارج شده و وارد کندانسور می‌کند. کمپرسور یک قطعه مکعبی به رنگ سیاه است که در پشت و قسمت پایینی یخچال فریزر قرار دارد.

کندانسور

اگر پشت یخچال فریزر خود را مشاهده کنید لوله‌های پیچ در پیچی را می‌بینید که کندانسور نامیده می‌شوند. کندانسور به کمپرسور متصل است و گاز یخچال را دریافت کرده و خنک می‌کند. پس از آن این گاز وارد مسیر پیچ و خم کندانسور شده و به مایع تبدیل می‌شود این مایع وارد فیلتر درایر می‌شود.

فیلتر درایر

فیلتر درایر از دیگر قطعات یخچال فریزر است که وظیفه فیلتر کردن رطوبت را بر عهده دارد. این فیلتر به شکل یک استوانه است. فیلتر درایر اهمیت بسیار زیادی در یخچال و فریزر دارد. این رابط مانع از ورود هرگونه رطوبت، روغن و آلودگی به چرخه گازی یخچال شده و از آسیب به قسمت‌های گوناگون یخچال جلوگیری می‌کند. اگر فیلتر درایر به خوبی کار نکند، لوله‌های یخچال، دچار یخ‌زدگی شده و به کمپرسور آسیب زیادی وارد می‌شود. وارد شدن روغن و آلودگی در لوله‌های یخچال موجب کاهش راندمان یخچال و افزایش استهلاک موتور و آسیب رسیدن به آن خواهد شد.

شیر انبساط از دیگر قطعات یخچال فریزر

لوله‌های مویی یا شیر انبساط از مس ساخته شده و بسیار باریک هستند. گازی که از کندانسور عبور می‌کند با همان فشار و دما وارد این لوله‌ها شده و فشار بسیار کمی پیدا خواهند کرد. این باعث می‌شود که این گازها در دمای پایین‌تر وارد اواپراتور شوند.

قطعات یخچال فریزر
قطعات یخچال فریزر

اواپراتور

ظاهر اواپراتور شبیه به کندانسور است و داخل فضای یخچال فریزر قرار دارد. جنس اواپراتور از آلومینیوم یا مس بوده و عملکرد اصلی سیکل گازی را بر عهده دارد. این قطعه گرمای محیط داخل یخچال را جذب کرده و گاز سیال که تبدیل به مایع شده بود را به گاز تبدیل می‌کند. این گاز مجدد توسط کمپرسور کشیده شده و سیکل تکرار می‌شود.

فن داخلی

برخی از مدل‌های یخچال فریزر از فن داخلی نیز برای پخش سرما از اواپراتور کمک می‌گیرند. این قطعه در نزدیکی اواپراتور قرار گرفته و باعث ایجاد دمای یکنواخت در یخچال می‌شود.

ترموستات از مهمترین قطعات یخچال فریزر

ترموستات وظیفه ثابت نگه داشتن دمای یخچال فریزر را برعهده داشته و در دو نمونه مکانیکی و الکترونیکی تولید می‌شود. اگر در یخچال فریزر، ترموستات وجود نداشته باشد، کمپرسور باید دائم کار کرده و دمای یخچال کاهش پیدا می‌کند. ترموستات، وظیفه مهمی برعهده دارد و با ایجاد دمای مطلوب مانع از کار کمپرسور می‌شود. این کار باعث خواهد شد که کار کمپرسور قطع و سرمای بیشتری در یخچال فریزر ایجاد گردد. اگر مشاهده کردید که یخچال شما دایما کار می‌کند، احتمالا مشکل از ترموستات است و باید سریعا با یک نمایندگی تعمیر یخچال فریزر تماس بگیرید.

رله استارت

وظیفه رله استارت روشن کردن کمپرسور با ارسال برق است. ترموستات روشن شدن را با یک سیگنال الکتریکی اعلام کرده و رله استارت نیروی برق را برای روشن شدن کمپرسور تامین می‌کند. اگر این قطعه دچار مشکل شود یخچال فریزر کار نخواهد کرد و برای برطرف کردن آن باید با یک تعمیرکار حرفه ای یخچال فریزر تماس بگیرید.

رله اورلود و هیترالمنت

رله اورلود از دیگر قطعات یخچال فریزر است که وظیفه محافظت در برابر جریان اضافی از قطعات دیگر را بر عهده دارد. اگر جریان ورودی در کمپرسور بیش از اندازه باشد این قطعه با قطع کردن جریان اصلی کمپرسور از آسیب رسیدن به آن جلوگیری می‌کند. هیترالمنت وظیفه آب کردن برفک‌های اواپراتور در برخی از یخچال فریزر‌ها را دارا است.

ترمودیسک

ترمودیسک یک ترموستات حرارتی است که در صورت کاهش دمای اواپراتور، هیتر المنت را روشن کرده و سبب آب شدن برفک‌های یخچال می‌شود. اگر دمای اواپراتور افزایش پیدا کند موجب خارج کردن المنت از مدار می‌شود.

ترموفیوز

در برخی از مدل‌های یخچال فریزر قطعه‌ای به نام ترموسوئیچ وجود دارد. این قطعه یک فیوز حرارتی است که دمای هیتر المنت را کنترل کرده و از آسیب رسیدن به آن جلوگیری می‌کند. اگر دمای محیط تا مقدار معین افزایش یابد این قطعه مانع از آتش‌سوزی در یخچال فریزر می‌شود.

برد الکترونیکی از مهمترین قطعات یخچال فریزر

یخچال فریزر‌هایی که در زمان قدیم ساخته می‌شدند، برد الکترونیکی نداشته و سیکل گازی آنها برای ایجاد سرما به اندازه کافی به وجود نمی‌آمد. بدون وجود برد الکترونیکی عملکردهای یخچال با اختلال مواجه شده و سیستم‌های گوناگون در یخچال و فریزر به خوبی عمل نمی‌کنند.

سخن پایانی

همانطور که در مطلب بالا برای شما توضیح دادیم یخچال و فریزرها از قطعات گوناگونی تشکیل شده‌اند که هر یک از آن‌ها وظیفه مهمی برعهده دارند. کارکردهای قطعات یخچال فریزر با توجه به بخشی که در آن قرار می‌گیرند، متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر درباره قطعات و عملکرد آنها و همچنین مشو.رت در زمینه تعویض قطعات و یا تعمیر یخچال فریزر می‌توانید با مشاوران ما در شرکت سروش سرویس که یک نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر در اصفهان است، در تماس باشید تا به صورت تخصصی، توضیحات لازم را در اختیار شما قرار دهند. لطفاً دیدگاه خود را در این صفحه با ما به اشتراک بگذارید.