عملکردهای اصلی فن یخچال فریزر و دلایل از کار افتادن آن

کار نکردن فن یخچال فریزر

امروزه یخچال فریزر یکی از دستگاه‌های ضروری در همه خانه‌ها، رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها و… است تا مواد غذایی به مدت بیشتری قابل استفاده باشد. فن یخچال فریزر یکی از اجزای مهم آن است که وظایفی دارد. هر یخچال، چندین فن دارد که وظیفه آنها خنک کردن کمپرسور و کندانسور است؛ همچنین این فن‌ها داخل یخچال را هم خنک نگه می‌دارند. ما در مطلب امروز قصد داریم در مورد عملکرد اصلی این قطعه و کار نکردن فن یخچال فریزر صحبت کنیم و بررسی کنیم به چه دلایلی به مشکل برخورد می‌کند و از کار می‌افتد و شما را ناچار می‌کند در جستجوی تعمیرکار حرفه ای یخچال فریزر بوش در اصفهان و سایر شهرها برآیید؟ اگر شما هم دوست دارید اطلاعات بیشتری در این مورد به دست بیاورید با ما همراه باشید.

انواع فن یخچال فریزر

فن یخچال فریزر در انواع مختلفی موجود است. فن‌ها نباید به طور مداوم کار کنند. اگر فن یخچال، یکسره کار کند و موتور، اتومات نکند باید هر چه سریع‌تر بررسی آن را تعمیرکار حرفه ای یخچال فریزر بسپارید. انواع فن یخچال فریزر با توجه به مدل آن متفاوت است که پیش از پرداختن به بررسی علل کار نکردن فن یخچال فریزر به معرفی آنها می‌پردازیم.

فن کندانسور

محل قرارگیری فن کندانسور در کنار کمپرسور و زیر یخچال است. زمان کار کردن این فن، همزمان با زمان کار کردن موتور اواپراتور و کمپرسور است. اگر فن کندانسور یخچال کار نکند یا خراب باشد کارکرد یخچال همراه با سر و صدا‌ خواهد بود و باید برای بررسی و رفع مشکل از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

 فن اواپراتور

فن اواپراتور به فن تبخیر کننده هم معروف است. این فن در جایی در قسمت فریزر یخچال شما قرار دارد تا بتواند سرما را به طور مناسب در داخل فریزر و یخچال پخش کند. در صورت خراب شدن و کار نکردن فن اواپراتور یخچال، مواد غذایی که در داخل یخچال فریزر قرار گرفته است یخ نمی‌زند و شل می‌شود. همچنین گاهی کار کردن دستگاه، همراه با سر و صدا خواهد بود. وقتی این فن، مشکل پیدا کند و یخچال فریزر خوب سرد نشود مشکلاتی مانند دیفراست نکردن یخچال ایجاد می‌شود. مثلا یخ‌ساز قادر نیست یخ درست کند یا ممکن است زمان یخ بستن مواد غذایی طولانی شود و دیرتر یخ بزند.

 فن کمپرسور

فن دیگری که در یخچال فریزر وجود دارد و کار نکردن فن یخچال فریزر ممکن است برای آن اتفاق بیفتد، فن کمپرسور است. کارکرد این فن روی کارایی موتور یا کمپرسور یخچال تاثیر می‌گذارد. فن می‌تواند گرمایی را که از کارکرد موتور و لوله‌های کندانسور به وجود می‌آید، خنثی کند و مانع از داغ شدن آنها شود. این فن با کارکرد فن داخلی یخچال رابطه مستقیمی دارد. لازم به ذکر است که این نوع فن‌ها در همه یخچال‌ها موجود بوده و خیلی هم حساس و آسیب‌پذیر هستند و به ویژه زمان حمل و جابه‌جایی یخچال باید خیلی مراقب بود تا به آن ضربه نخورد. برای اینکه این فن، مدت بیشتری به خوبی کار کند لازم است به صورت دوره‌ای گردوخاک آن تمیز شود؛ به همین دلیل باید به سرویس دوره‌ای آن توجه ویژه داشته باشید. خراب شدن این فن، از دلایل اصلی داغ شدن موتور یخچال است و اگر فن کمپرسور یخچال خراب شود و برای رفع مشکل اقدام نشود ممکن است فن داخلی یخچال هم از کار بیفتد.

دلایل کار نکردن فن یخچال فریزر
دلایل کار نکردن فن یخچال فریزر

دلایل کار نکردن فن یخچال فریزر

کار نکردن فن در یخچال مشکلاتی را در عملکرد خنک سازی آن به وجود می‌آورد. دلایل از کار افتادن فن در مدل‌های مختلف یخچال می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

برق فن، قطع شده یا برد الکترونیک به مشکل بر خورده است

اگر برق به دلایل مختلف قطع شود، فن یخچال روشن نمی‌شود. اگر این مشکل برای یخچال فریزر شما پیش آمد دوشاخه را از پریز بکشید و با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا در اسرع وقت، اقدام به بررسی و رفع مشکل نماید تا به قطعات دیگر آسیب نرسد و متحمل هزینه‌های بیشتری نشوید.

 دمای موتور فن افزایش یافته  و باعث کار نکردن فن یخچال فریزر شده

در گذشته با توجه به تک فاز یا سه فاز بودن موتور فن، برای اندازه گیری و کنترل دمای موتور فن و سیم پیچ‌های داخل موتور از سه ترموکوبل استفاده می‌کردند. اما امروزه که این مدارهای الکترونیک پیشرفت کردند، دیگر این ترموکوبل‌ها موجود نیستند و دمای موتور یخچال با بردهای الکترونیکی کنترل می‌شوند. افزایش دمای موتور فن می‌تواند به دلایل زیر باشد:

  • الف: در اطراف موتور فن تهویه مناسب انجام نمی‌گیرد و هوا به خوبی جریان نمی‌یابد.
  • ب: روی پوسته موتور گردوغبار و آلودگی محیطی وجود دارد.
  • ج: بلبرینگ‌های داخل موتور مشکل مکانیکی پیدا کردند.
  • د: فن یا شافت فن لرزش پیدا کرده و ویبره به داخل موتور منتقل شده است.
  • و: فن و شافت فن در راستای یک محور طولی قرار ندارد.

ویبره و لرزش در فن وجود دارد

برای اینکه ویبره فن و شافت فن در فن‌های صنعتی کنترل شود اقدام به نصب دو سنسور ویبره روی ابتدا و انتهای شافت و دو سنسور ویبره روی کیسینگ فن می‌کنند. اما اکنون در یخچال‌ها این سنسورها حذف شدند و کنترل لرزش و ویبره به وسیله بردهای الکترونیک انجام می‌شود. اگر در آن ویبره وجود داشته باشد فن یا موتور فن خراب می‌شود. ویبره یا لرزش در فن به دلایل زیر به وجود می‌آید:

  •  بلبرینگ‌های دو سر شافت مشکل دارد.
  •  شافت فن به علت استهلاک مکانیکی انحراف مکانیکی پیدا کرده است.
  •  پروانه فن شکسته شده است.
  •  گردوغبار و آلودگی‌های محیطی روی پروانه فن وجود دارد.

مشکل مکانیکی از علل کار نکردن فن یخچال فریزر

اگر بلبرینگ موتور یا بلبرینگ کوبلینگ یا بلبرینگ پروانه فن گیرپاژ کرده باشد یا به علت گیر کردن ساچمه‌های داخل بلبرینگ یا پروانه فن به یک جسم خارجی، برای آسیب ندیدن موتور فن یخچال، یخچال استارت نمی‌خورد. اگر متوجه سروصدای غیرعادی شدید دوشاخه را از پریز جدا کنید و برای تعمیر فوری یخچال فریزر در اصفهان و سایر شهرها اقدام کنید. چرا که این کار، نیاز به مهارت ویژه دارد و باید از یک تعمیرکار متخصص که دستگاه ویژه دارد کمک بگیرید.

سخن پایانی

با توجه به مطالبی که امروز به آن اشاره کردیم فن یخچال فریزر نقش مهمی در عملکرد درست دستگاه دارد. اگر به تازگی یخچال فریزر شما هم با مشکلاتی که ذکر کردیم مواجه شده است و با مشکل کار نکردن فن یخچال فریزر روبرو شده‌‍‌اید، برای جلوگیری از خسارت‌های بیشتر و صرف هزینه کمتر، با متخصصان ما در سروش سرویس تماس بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه و با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.
شرکت سروش سرویس به عنوان نمایندگی رسمی بوش سرویس در اصفهان، کلیه خدمات مرتبط با تعمیر یخچال فریزر بوش و سایر برندها را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت ارایه گرده و تعمیرکاران ماهر آن، دستگاه شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با استفاده از بهترین قطعات و لوازم یدکی تعمیر می‌کنند. پس اگر نیاز به سرویس و تعمیر یخچال فریزر خود دارید، فرصت را از دست ندهید و با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.