علل جرقه زدن موتور جاروبرقی

دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی

یکی از رایج‌ترین عیوبی که در قطعات جاروبرقی پدیدار می‌شود، جرقه زدن است. موتور جاروبرقی مهم‌ترین بخشی است که سبب جرقه زدن می‌شود. جرقه زدن علل گوناگونی دارد و می‌تواند بیانگر وجود عیب در قطعات موتور دستگاه شما باشد. در صورتی که هرگونه جرقه در جاروبرقی مشاهده شود، شما باید همراه با جاروبرقی خود به سرویس کارهای متخصص و مجرب یک نمایندگی تعمیرات جاروبرقی در اصفهان یا سایر شهرها مراجعه کنید. در این صورت، می‌توانید پیش از بروز هرگونه آسیب و نقص جدی، برای تعمیر یا تعویض قطعات دستگاه خود اقدام کنید. در این مطلب متخصصین سروش سرویس، 5 مورد از اصلی‌ترین دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی را برای شما بیان کرده‌اند. شما با خواندن این مطلب می‌توانید عیب دستگاه خود را شناسایی کنید و متناسب با آن اقدام به رفع مشکل کنید.

اصلی‌ترین دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی

جاروبرقی یکی از لوازم پرمصرف منازل به شمار می‌رود که ممکن است به دلیل استفاده مکرر، دچار مشکلات و ایرادات مختلفی شود. یکی از این عیوب، جرقه زدن موتور آن است. در ادامه چند مورد از اصلی‌ترین علل این مشکل مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

معیوب بودن بالشتک جاروبرقی

یکی از عمده‌ترین دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی حین استفاده، معیوب بودن بالشتک است. در واقع مشاهده جرقه‌های قرمز رنگ و درشت در موتور دستگاه خبر از خرابی بالشتک جاروبرقی می‌دهد. البته با مراجعه به متخصص تعمیرات و تعویض این قطعه، خرابی دستگاه به طور کلی رفع خواهد شد.

خرابی آرمیچر دستگاه

بعضی مواقع جرقه موتور، ناشی از خراب بودن آرمیچر است. در واقع، جرقه‌های ریز و آبی رنگ که در داخل جارو‌برقی به چشم می‌خورد، می‌توانند از نقص در عملکرد آرمیچر ناشی شوند. در صورتی که این قبیل جرقه‌ها را در دستگاه خود مشاهده کردید، به سرعت به تعمیرکار متخصص مراجعه و نسبت به تعویض آرمیچر جاروبرقی خود اقدام کنید. در این صورت، می‌توانید با اقدام به موقع از ضررهای بیشتر به جاروبرقی خود، پیشگیری نمایید. لازم به ذکر است که به طور معمول، آرمیچر بیشتر از بالشتک، در معرض خرابی و آسیب قرار می‌گیرد. پس مراجعه به متخصصین حوزه تعمیرات می‌تواند بهترین راه برای تشخیص صحیح عیب دستگاه شما باشد.

اتصالات در مدار از دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی

یکی از متداول‌ترین علل این مشکل، اتصالی در مدار موتور دستگاه است. در واقع، ممکن است اتصالات موجود در دستگاه شما در گذر زمان دچار مشکلاتی شود که منجر به جرقه زدن شوند. در صورتی که موتور جاروبرقی شما دچار این مشکل شد، به هیچ وجه به طور خودسرانه نسبت به تعمیر آن اقدام نکنید. چراکه سیم‌پیچی داخل موتور جاروبرقی کاملا پیچیده بوده و نیازمند تخصص و مهارت بالا است. کمک گرفتن از افراد متخصص، بهترین راه برای تعمیر موثر موتور جاروبرقی است.

جرقه زدن موتور جاروبرقی
علل جرقه زدن موتور جاروبرقی

خراب بودن بلبرینگ

یکی از مهمترین قطعات جاروبرقی، بلبرینگ آن است. بلبرینگ‌ها نقش تحمل فشار وارده بر موتور را برعهده دارند و مانند یک تکیه‌گاه عمل می‌کنند؛ از این رو عملکرد صحیح این قطعه با کارکرد مطلوب موتور رابطه مستقیم دارد. عوامل گوناگونی می‌توانند سبب آسیب رساندن به بلبرینگ شوند. استفاده بیش از حد و وارد کردن فشار زیاد به موتور دستگاه، یکی از دلایل عمده آسیب دیدن بلبرینگ است. یکی دیگر از آسیب‌های رایج بلبرینگ، ریختن ساچمه‌های آن است که می‌تواند از دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی باشد. پس در صورتی که مشاهده کردید ساچمه‌های بلبرینگ دستگاه، ریخته است، باید در اسرع وقت، این قطعه را تعویض کنید. تعمیر بلبرینگ، سبب می‌شود تا بلبرینگ معیوب منجر به آسیب دیدن سایر قطعه‌های سالم جاروبرقی نشود و عملکرد آن‌ها را مختل نکند.

عملکرد معیوب استاتور از دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی

استاتور، قطعه‌ای کلیدی در جارو‌برقی است که به خلق میدان مغناطیسی می‌پردازد. این قطعه از این طریق به چرخش موتور کمک می‌کند و با اتصال به ذغال، آرمیچر را وادار به حرکت می‌کند. اگر استاتور خراب شود یا آسیب ببیند، شما جرقه‌های درشت و قرمز رنگی را در موتور مشاهده خواهید کرد. اگرچه اکثر جاروبرقی‌های موجود در بازار از ساختار یکسانی برخوردار هستند و عیب‌یابی آن‌ها به آسانی صورت می‌گیرد. اما تعمیر آن‌ها امری تخصصی و مستلزم واگذاری به افراد متخصص و متبحر است. فراموش نکنید که تعمیر خودسرانه موتور جاروبرقی می‌تواند سبب آسیب دیدن جدی موتور دستگاه شود.

تعمیر فوری جاروبرقی در اصفهان

مشکل جرقه زدن موتور جاروبرقی جزء متداول‌ترین مشکلات مربوط به این دستگاه است. معمولا این مشکل بیانگر عیبی خاص در سیستم جاروبرقی شما است‌. متخصصین سایت سروش سرویس در این مطلب به بررسی دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی پرداختند. در صورتی که در دستگاه خود جرقه‌ای مشاهده کردید و نتوانستید با کمک مطالب ذکر شده عیب آن را بیابید، می‌توانید از متخصصین سایت سروش سرویس کمک بگیرید و به بهترین شکل ممکن عیب جاروبرقی خود را رفع کنید.
سروش سرویس، به عنوان نمایندگی مجاز تعمیرات جاروبرقی در اصفهان، آماده ارایه خدمات در زمینه سرویس و تعمیر برندهای مختلف جاروبرقی و جارو شارژی است و خدمات خود را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت ارایه می‌کند. بعلاوه، تکنسین‌های با تجربه آن از بهترین قطعات اورجینال برای رفع مشکلات مختلف دستگاه استفاده نموده و کار خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهند. پس اگر در جارو برقی یا جارو شارژی شما مشکلی وجود دارد که باعث نگرانی‌تان شده است، فرصت را از دست ندهید و با شماره‌های سروش سرویس تماس بگیرید.