سر و صدای زیاد یخچال بخاطر چیست؟

سر و صدای زیاد یخچال

آیا شما هم از سر و صدای زیاد یخچال خود کلافه شده‌اید و نمی‌دانید چه دلیلی دارد؟ نگران نباشید در این مقاله قصد داریم این مشکل را به طور کلی بررسی نماییم تا بتوانید از شر این مسئله راحت شوید. همانطور که می‌دانید یخچال‌ها از قطعات مختلف و پیچیده‌ای درست شده‌اند، بنابراین طبیعی است که این صداهای عجیب و غریب، گاهی مربوط به کار کردن خود قطعه‌ها باشد. به عبارت دیگر هر نوع صدایی لزوماً به معنای خراب بودن یخچال نیست  و نیاز به تعمیر یخچال فریزر در اصفهان و دیگر مکان‌ها نیست. البته در بعضی موارد هم ممکن است این مسئله ناشی از وجود مشکلات جدی در یخچالتان باشد که باید سریعاً برطرف شود. برای آگاهی بیشتر از این موضوع با ما همراه باشید.

رایج‌ترین دلایل سر و صدای زیاد یخچال

صداهای غیرعادی یخچال چیزی نیست که بتوان به سادگی از آن عبور کرد؛ زیرا ممکن است بعدها به صدمات بیشتر هم ختم شود. این  مشکل بسیار آزاردهنده است و در مواردی حتی آرامش انسان را نیز سلب می‌کند. برخی مواقع با انجام چند تکنیک آسان می‌توان عیب را برطرف کرد ولی اگر اشکال جدی در یخچال وجود داشته باشد بهتر است از تکنسین‌های مربوطه کمک بگیرید. در ذیل به بررسی علل مختلف این صداهای آزاردهنده می‌پردازیم.

برخورد وسایل موجود در یخچال به دیواره‌ی آن

خیلی وقت‌ها صدای یخچال شما ناشی از مسئله‌ی بسیار ساده مثل ظرف و کاسه‌هایی است که درون آن قرار دارد. اگر وسیله‌‌ها را به درستی در یخچال نچینید ممکن است با لرزش موتور به دیواره‌ها برخورد کنند و صداهای مختلفی تولید کنند. برای رفع این مشکل تنها کافی است که آن‌ها را در محل صحیح و منظمی قرار دهید.

تراز نبودن از دلایل سر و صدای زیاد یخچال

اگر یک سمت یخچال شما با سمت دیگر تنظیم نباشد ممکن است صداهای مختلفی بدهد. اگر به این مورد مشکوک هستید حتما پایه‌های یخچال را با دستگاه تراز بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌‌ها را هماهنگ کنید.

موتور فن اواپراتور و کندانسور

گاهی‌وقت‌ها صدا مربوط به فن اواپراتور و کندانسور است. اگر موتور این فن‌ها خراب شود هر‌زمان که شروع به کار کنند سروصدای عجیبی از یخچال شنیده می‌شود. فن اواپراتور که به نام فن یخچال هم معروف است، سرما را به درون یخچال منتقل می‌کند. محل قرارگیری فن اواپراتور در پشت دیواره یخچال می‌باشد و تا شما کاور یخچال خود را باز نکنید آن را نخواهید دید.

اگر مشکل از موتور اواپراتور باشد باید متخصص آن را به طور کامل بررسی کند. البته در مواردی ممکن است صدا ناشی از پره‌های فن باشد و با عوض کردن حل شود. ابتدا فن را بررسی کرده؛ سپس اگر برفک یا ‌یخ‌زدگی مشاهده نکردید آن را جدا کنید و با برق مستقیم تست نمایید؛ در صورتی که معیوب باشد، باید فن جدید بخرید.
فن کندانسور نیز در پشت یخچال قرار دارد و شامل لوله‌های سیاه رنگی می‌شود که گاز یخچال را خنک می‌کنند. اگر سر و صدای یخچال از کندانسور باشد باید آن را با فن دیگری جایگزین کنید. فراموش نکنید که فن کندانسور را تمیز نگه‌ دارید و با جاروبرقی گردوخاک آن را بگیرید.

علت سر و صدای زیاد یخچال
علت سر و صدای زیاد یخچال

خرابی موتور یا فن کمپرسور از علل سر و صدای زیاد یخچال

فن موتور یا کمپرسور همانطور که از نامش پیداست در کنار موتور یا کمپرسور قرار دارد و نقش آن خنک کردن موتور است. اگر صدای یخچال شما ناشی از این فن باشد باید آن را روغن کاری کنید. برای انجام این کار تنها کافی است تیغه‌ها را باز کرده و سپس فن را روغن بزنید. اما در صورتی که موتور یخچال خراب شده باشد و صدا از قسمت داخلی موتور باشد باید موتور عوض شود. البته ممکن است صدای موتور به دلیل خرابی پیچ‌های سفت کننده آن یا رله استارت هم باشد که با تعویض و سفت کردن پیچ‌ها حل می‌شود.

مشکل در دمپر از علل سر و صدای زیاد یخچال

شاید بپرسید دمپر چیست؟ این قطعه همانند یک دریچه است و در بین یخچال و فریزر قرار دارد. وظیفه دمپر انتقال هوای سرد فریزر به درون محیط یخچال می‌باشد؛ بنابراین به کرات باز و بسته می‌شود و اگر خراب شود صدایی شبیه به صدای جیرجیر می‌دهد. برای حل این مشکل باید دمپر را تعویض کنید.‌

لولای درب یخچال

باز و بسته کردن زیاد درب یخچال باعث خرابی لولای آن می‌شود و صدای ناهنجاری می‌دهد. حتی ممکن است مواد روان‌کننده درب تمام شده باشد و سروصدا ایجاد کند. مشکل خرابی لاستیک درب یخچال و خرابی لولا با روغن کاری یا عوض کردن لولا به راحتی برطرف می‌شود.

خرابی برد الکترونیکی

این قطعه در قسمت بالایی یا پشت یخچال است. در این بخش یک رله وجود دارد که وظیفه‌ آن ارسال فرمان به برد می‌باشد. اگر رله خراب شود، صداهای عجیبی به وجود می‌آید که ناشی از وصل نشدن برق و تلاش برد برای به حرکت درآوردن موتور می‌باشد‌.

شل بودن اتصالات یخچال

گاهی اوقات قطعات به درستی در جای خود تنظیم نشده‌اند و یخچال صدای تق تق می‌دهد. در این صورت باید با ابزار مخصوص کلیه اتصالات را در جای خود محکم کنید.

مشکلات دمایی از علل سر و صدای زیاد یخچال

متخصصان معمولاً توصیه می‌کنند که دمای یخچال خود را روی 40 درجه فارنهایت نگه‌دارید؛ تا قطعات خنک کننده یخچال و مواد غذایی یخ نزنند. اگر دمای یخچال شما جوری باشد که اقلام غذایی در آن یخ بزنند، یخچال مجبور می‌شود که کار خود را سخت‌تر انجام دهد و در نتیجه‌ صدای زیادی راه بیندازد. اگر احساس می‌کنید که دمای یخچال بسیار پایین است و صدای عجیب و غریبی هم می‌شنوید، می‌توانید با تغییر دما این مشکل را حل کنید.

سخن پایانی

با وجود تنوع مدل‌های مختلف یخچال باز هم این امکان وجود دارد که از مشکلاتی نظیر سروصدای بیش از حد آن‌ها رنج ببریم که البته جای نگرانی ندارد و به راحتی قابل حل است. در این مطلب به بررسی دلایل سر و صدای زیاد یخچال پرداختیم و راه‌حل‌های هرکدام را برای شما بیان نمودیم تا راحت‌تر مشکل را حل کنید. البته فراموش نکنید که در بعضی موارد بهتر است حتما به متخصصان مربوطه مراجعه کنید زیرا یخچال یک وسیله برقی می‌باشد و برای فردی که تجربه ندارد خطرآفرین است. امیدواریم اطلاعات مفیدی از خواندن این مطلب به دست آورده باشید.