نکات مهم برای تمیز کردن اجاق گاز که باید بدانید

روش تمیز کردن اجاق گاز

اجاق گاز یکی از وسایل مهم آشپزخانه محسوب می‌شود که تمامی پخت و پزها به وسیله آن انجام می‌‌شود. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که از تمیز کردن اجاق گاز خود درمانده شده باشید. بیشتر لکه‌های ناشی از پخت و پز همانند چربی و سوختگی روی اجاق گاز به سختی پاک می‌شوند؛ همچنین اگر این لکه‌های چربی مدت زمان زیادی روی سطح اجاق گاز باقی بمانند، پاک کردن آن‌ها سخت‌تر خواهد شد. در این مقاله قصد داریم انواع روش تمیز کردن اجاق گاز و ترفندهای آن را با شما در میان بگذاریم و راه‌های مقابله با انواع لکه‌ها را برای شما بیان کنیم.

راهنما و روش تمیز کردن اجاق‌گاز

اجاق گاز‌ها جنس‌های مختلفی دارند و در انواع لعابی، استیل و شیشه‌ای در بازار موجود هستند. روش تمیز کردن هر اجاق‌گاز با توجه به جنس آن متفاوت است. اگرچه تمیز کردن اجاق گاز نقش مهمی در پیشگیری از خراب شدن آن و نیاز به تعمیر اجاق گاز مبله بوش در اصفهان یا تعمیر اجاق گاز رومیزی ندارد، اما بدون شک در جلوه ظاهری آن بسیار موثر می‌باشد. در این مقاله قصد داریم ترفند‌هایی را به شما آموزش دهیم تا لکه‌ها و کثیفی‌های روی اجاق گاز خود را به راحتی هرچه تمام‌تر پاک کنید. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که هنگام آشپزی غذای شما سر رفته و سطح اجاق گاز را کثیف کرده است. این مواد غذایی در صورتی که همان لحظه تمیز شوند به راحتی پاک می‌شوند اما در صورتی که باقی بمانند به شدت سفت شده و تمیز کردن آنها بسیار مشکل است.

تمیز کردن سرشعله‌های اجاق گاز

علاوه بر سطح اجاق گاز، سرشعله‌ها و شبکه‌های فلزی روی گاز نیز ممکن است دچار کثیفی و لکه شوند. هنگام تمیز کردن اجاق گاز باید این قسمت‌های آن نیز تمیز شوند. برای این کار می‌توانید این شبکه‌ها و سرشعله‌های روی اجاق گاز را در آب جوش و محلول جوش شیرین و سرکه قرار دهید. بعد از چند ساعت لکه‌های موجود بر روی شبکه و سرشعله‌ها به راحتی نرم می‌شوند. در این مرحله با استفاده از سیم ظرفشویی و مواد شوینده، سطح روی آن را بشویید تا تمامی کثیفی‌ها و مواد روغنی از روی آنها پاک شود. دکمه‌های کنترل اجاق گاز را نیز می‌توانید در صورت کثیف شدن به همین روش پاک کنید. از این محلول می‌توانید برای پاک کردن غذاهای سوخته و لکه‌های روغنی یا مواد غذایی که در حال جوشیدن روی اجاق گاز سر رفته‌اند استفاده کنید.

اجاق گاز استیل

یکی از اجاق گازهایی که بسیار پرطرفدار بوده و اکثر افراد از آن استفاده می‌کنند اجاق گازهای استیل هستند. اجاق گازهای استیل، روش‌های پاک کردن متفاوتی دارند. بسیاری از مواد شوینده و جرم گیر برای این اجاق‌گازها نامناسب بوده و باعث ایجاد تیرگی یا خراب شدن سطح استیل روی اجاق می‌شود. برای این که اجاق گاز استیل خود را همانند روز اول براق و تمیز کنید می‌توانید از جوش شیرین و سرکه استفاده کنید.

روش تمیز کردن اجاق گاز
تمیز کردن اجاق گاز

روش تمیز کردن اجاق گاز استیل

در قدم اول سعی کنید آشغال‌های ریز و مواد غذایی روی اجاق را با یک دستمال نمدار کاملا از سطح اجاق پاک کنید. بعد از آن، مقداری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کرده تا خمیر نرمی حاصل شود. سپس سطح اجاق گاز را با مقداری آب جوش، نمناک کنید تا لکه‌ها و سوختگی‌ها نرم شوند. با استفاده از یک سیم ظرفشویی این خمیر جوش شیرین را به تمامی قسمت‌های اجاق گاز آغشته کنید. اجازه دهید این خمیر مدتی روی سطح اجاق، باقی بماند. سپس مقداری سرکه را روی سطح اجاق که با خمیر جوش شیرین آغشته شده است اسپری کنید. بعد از گذشت مدت زمان کمی که به نوع لکه بستگی دارد، سیم ظرفشویی را به مقداری مایع ظرفشویی آغشته کنید. سطح اجاق گاز را کاملا با سیم ظرفشویی بشویید تا لکه‌ها از سطح آن جدا و پاک شود. در آخر با یک دستمال تمیز و نمدار تمامی مواد شوینده و کثیفی‌های پاک شده روی سطح اجاق را تمیز کنید. برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های سخت می‌توانید بعد از اتمام آشپزی مقداری سرکه را روی سطح اجاق اسپری کرده و با یک دستمال نمدار تمامی لکه‌های ایجاد شده را پاک کنید.

گاز شیشه ای

امروزه مشاهده می‌کنید که اغلب اجاق گاز‌های رومیزی از جنس شیشه‌ای هستند. این نوع اجاق گازها ظاهری بسیار شیک داشته که بیشتر افراد را به خرید آنها ترغیب می‌کند. اما روش تمیز کردن اجاق گاز شیشه‌ای و نگهداری از آن نسبت به جنس‌های دیگر به مراتب سخت‌تر است. امروزه محلول‌های پاک کننده شیمیایی زیادی به بازار آمده است که به‌راحتی می تواند لکه‌ها و کثیفی‌های روی اجاق گاز را کامل برطرف کند. اما این محصولات، شیمیایی بوده و خطرات و معایب زیادی دارد. شما می‌توانید با روش‌های خانگی و موادی که در آشپزخانه خود دارید به‌راحتی انواع لکه‌های روی سطح اجاق گاز خود را پاک کنید.

روش تمیز کردن اجاق گاز شیشه‌ای

در این نوع اجاق، در قدم اول سر شعله‌ها و شبکه‌های روی اجاق را برداشته و در محلول‌های پاک کننده و یا آب جوش قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا لکه‌های روی آن نرم شود. سپس مقداری مایع ظرفشویی را با آب جوش مخلوط کنید. یک حوله یا دستمال نرم را در این محلول قرار داده و سطح اجاق گاز را با آن کاملا تمیز نمایید. برای اجاق گازهای شیشه‌ای نمی‌توانید از سیم ظرفشویی استفاده کنید؛ زیرا ممکن است سطح شیشه‌ای اجاق را خش بیندازد. لکه‌های چربی سخت که مدت زمان زیادی از تشکیل آن می‌گذرد را نیز می‌توانید با ترکیب آب و صابون به‌راحتی از بین ببرید. همچنین ترکیب جوش شیرین و لیمو ترش نیز می‌تواند سخت‌ترین لکه‌های ناشی از مواد غذایی را که سوخته و سفت شده‌اند از بین ببرد.

سخن پایانی

تمیز ماندن اجاق گاز باعث زیبایی هرچه بیشتر آشپزخانه می‌شود و ظاهر تمیزی را به آن می‌بخشد. تمیز بودن همیشگی اجاق گاز نشان دهنده پاکیزگی و سلیقه خانه داری شماست. بعلاوه می‌تواند از بسیاری از مشکلات رایج اجاق گاز پیشگیری نماید. ما در این مقاله قصد داشتیم تا انواع روش تمیز کردن اجاق گاز و تمامی نکات و ترفند‌های لازم جهت این کار را برای شما بیان کنیم. همچنین مواد خانگی برای این منظور را که به‌راحتی در دسترس شما قرار دارد، به شما معرفی کنیم. توجه داشته باشید که پاک کردن انواع کثیفی‌ها و لکه‌ها در همان زمانی که به تازگی ایجاد شده‌اند بسیار راحت‌تر است. پس سعی کنید یک دستمال نم‌دار همیشه کنار اجاق گاز خود داشته باشید و تمامی نکات لازم در این مقاله را  به خاطر بسپارید و رعایت کنید تا همیشه اجاق گازی براق و تمیز و زیبا داشته باشید.