هیتر المنت یخچال، دلایل خرابی ان و روش تست و تعویض آن

هیتر المنت یخچال

یخچال‌ها از مهم‌ترین لوازم خانگی هستند، این وسیله فوق‌العاده کاربردی برای نگهداری مواد غذایی مختلف درون دمای پایین طراحی شده است. البته اکثر یخچال‌ها به همراه خود یک فریزر دارند که با استفاده از آن مواد‌غذایی را منجمد می‌کنند تا بتوان از آن‌ها مدت زمان بیشتری استفاده کرد. یکی از قطعات مهمی که نقش پر‌رنگی در یخچال و فریزر دارد، هیتر المنت یخچال است. این قطعه، اهمیت بالایی داشته و خرابی آن در هر مدل یخچالی باعث ایجاد مشکلات زیادی می‌شود و صاحب یخچال را وا می‌دارد به‌سرعت برای تعمیر یخچال فریزر بوش در اصفهان یا هر برند دیگری اقدام کند. برای آشنایی بیشتر با هیتر المنت، دلیل خراب شدن، روش‌های تست و تعویض آن می‌توانید تا انتهای این مقاله ما را دنبال کنید.

هیتر المنت یخچال چیست و چه کاربردی دارد؟

قبل از هر چیز بهتر است با خود این قطعه بیشتر آشنا شویم تا بهتر به بررسی دیگر نکات مرتبط با آن بپردازیم. این قطعه معمولا در یخچال‌های امروزی به کار می‌رود و یخچال‌های دارای هیتر المنت را معمولا با نام یخچال‌های بدون برفک (NO Frost)  می‌شناسند.
نو فراست به معنای ضد برفک است. یکی از مشکلاتی که یخچال‌های قدیمی داشتند، ایجاد برفک زیاد در فریزر‌شان بود. برفک‌ها با یخ زدن رطوبت درون فریزر تشکیل می‌شدند و سختی زیادی را برای فرد استفاده کننده ایجاد می‌کردند. همین امر باعث می‌شد هر چند وقت یکبار، چند ساعتی درب این یخچال‌ها را باز بگذارند تا برفک‌های اضافی و آزار دهنده آب شوند. اما امروزه در یخچال فریزر‌های بدون برفک، چنین مشکلی وجود ندارد. به لطف وجود هیتر المنت، این برفک‌ها بلافاصله پس از ایجاد شدن آب شده و از اذیت شدن فرد هنگام استفاده از فریزر جلوگیری می‌کند و یکی از مهمترین دلایل دیفراست نکردن یخچال نیز همین خراب شدن المنت است.

انواع مدل های هیتر المنت یخچال

به دلیل کاربرد فوق‌العاده‌ای که این قطعه دارد، آن را در مدل‌های مختلفی تولید می کنند که هر کدامشان کاربرد‌های مختص به خود دارند. به طور کلی هیتر المنت به سه مدل میله فلزی، ناودانی و شیشه‌ای تقسیم‌بندی می‌شوند. جزئیات این مدل‌ها به صورت زیر است:

هیتر سینی فریزر

یکی از مدل‌های این قطعه، هیتر سینی فریزر نام دارد که در قسمت زیرین یخچال نصب می‌شود. در داخل یخچال‌ها آب ناشی از ذوب شدن برفک‌ها به سینی‌ای در زیر یخچال منتقل می‌شود. در این قسمت هیتری قرار دارد که برای همین کار تعبیه شده و وظیفه بخار کردن برفک‌ها را بر‌عهده دارد. به لطف این هیتر دیگر نیازی نیست نگران برفک زدن مواد غذایی خود باشید.

هیتر المنت ناودانی یخچال

یخچال‌ها قسمتی دارند که برای آن‌ها نقش فاضلاب را بازی می‌کند. در این قسمت از یخچال آب‌های اضافه قرار گرفته و دارای لوله‌های فراوانی است؛ اما در بسیاری از موارد به دلیل دمای پایین یخچال، این لوله‌ها یخ زده و مسیر عبور آب در آن‌ها مصدود می‌شود. به همین دلیل طراحان یخچال نوعی المنت طراحی کرده‌اند تا یخ‌های این قسمت را باز کرده و مسیر آب را روان کنند. این هیتر‌ها هیتر ناودانی یخچال نام دارند و دقیقا در کنار این لوله‌ها قرار می‌گیرند.

المنت شیشه‌ای

نوع دیگری المنت در یخچال و فریزر قرار دارد که نام آن هیتر شیشه‌ای است. این هیتر‌ها معمولا از نوار‌های آلومینیومی و سیم پیچ‌هایی که درون یک لوله شیشه‎ای تعبیه شده‌اند، تشکیل می‌شوند. این قطعه نسبت به هیترهای میله فلزی جدید‌تر بوده و کارایی بیشتری نیز دارد. توجه داشته باشید که شیشه این هیتر‌ها بسیار حساس است و در صورتی که آن‌ها را لمس کنید، چربی دستان شما باعث سوختن این المنت می‌شود. اگر اتفاقی دستتان به این المنت‌ها برخورد کرد بلافاصله با دستمالی الکلی آن را تمیز کنید.

چرا هیتر المنت یخچال خراب می‌شود؟

چه دلیلی باعث می‎‌شود که این قطعه در یخچال دچار مشکل شده و به خرابی آن منجر شود؟ دلایل زیادی ممکن است برای این موضوع وجود داشته باشد. در این قسمت مهم‌ترین دلایل این مشکل را برای شما بررسی می‌کنیم تا در حد امکان از رخ دادن مشکلاتی این چنین جلوگیری نمایید. این دلایل عبارتند از:

 • باز بودن در یخچال به مدت طولانی
 • نشت گاز سیستم خنک‌کننده یخچال
 • اختلال در کمپرسو یخچال
 • اختلال در اواپراتور‌ها یا نبود آب در المنت‌ها
خرابی هیتر المنت یخچال
دلایل خرابی هیتر المنت یخچال

رایج‌ترین علائم خرابی هیتر المنت کدامند؟

سوالی که بسیاری از افراد می پرسند این است که چگونه متوجه شویم این قطعه در یخچال‌مان خراب شده است؟ آیا این مشکل خطرناک است؟ اگر می‌خواهید متوجه این موضوع شوید باید کمی دقت خود را بالا برده و بخش‌های مختلف یخچال را بررسی کنید. درصورتی‌که پس از بررسی یخچال علائم زیر را پیدا کردید، باید این را بدانید که هیتر دچار مشکل شده و نیازمند تعمیر است. رایج‌ترین این علائم به صورت ذیل هستند:

 • وجود برفک روی اواپراتور‌های سیستم خنک کننده
 • سرد بودن دیواره پشتی یخچال
 • کاهش سرمای درون یخچال

نحوه تست کردن قطعه با کمک مولتی متر

برای اطمینان از سلامت هیتر المنت بهتر است آن را تست کرده و از عملکرد درست آن مطمئن شوید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا مولتی متری برداشته و آن را به دو سر سیم برق ورودی متصل کنید.
 • مقاومت سیم‌ها را اندازه‌گیری کنید.
 • پس از اندازه‌گیری مقاومت سیم‌ها، اگر عدد اهم معادل 150 باشد، هیتر المنت یخچال شما سالم است.
 • در هیتر اپراتوری که معیوب است مقاومت سیم‌های آن به عدد 600 اهم می رسد.
 • اگر هیتر المنت کف یخچال دچار مشکل شده باشد، مقاومت بدست آمده 200 اهم خواهد بود.

مراحل تعویض هیتر المنت

پس از انجام تست‌هایی که در بالا بررسی کردیم، اگر این قطعه در یخچال شما دچار مشکل شده بود، باید آن را تعویض یا تعمیر کنید تا عملکرد ضد برفک یخچال را بهبود دهید. این کار در مراحل زیر انجام می‌شود:

 • قبل از انجام هر کاری ابتدا یخچال را از برق جدا کنید.
 • سپس تمام اشیا و موادی که درون یخچال قرار دارد را از آن خارج نمایید.
 • پوشش المنت‌ها را با استفاده از پیچ گوشتی جدا کرده و گیره‌ها را آزاد کنید.
 • سپس پنل را جدا نمایید.
 • هر دو سیمی که در انتهای هیتر المنت به پایانه متصل شده‌اند را جدا کنید.
 • پیچ و مهره‌های هیتر را باز و سپس هیتر المنت را از یخچال جدا نمایید.
 • در آخر نیز المنت جدید را قرار داده و مراحل قبلی را به صورت برعکس انجام دهید.

جمع بندی

اگر با هیتر المنت یخچال آشنایی ندارید باید بگوییم که این قطعه، یک قطعه بسیار کاربردی بوده و استفاده شما از یخچال و فریزرتان را بسیار ساده‌تر کرده است. این قطعه وظیفه ذوب کردن برفک‌های یخچال را داشته و در یخچال‌های نوفراست استفاده میشود.
این قطعه در انواع مختلفی تولید می‌شود که هرکدام از انواع آن کاربرد خاص خود را دارد. اگر هیتر المنت یخچال یا فریزر شما دچار مشکل شده است، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را با دقت مطالعه کنید تا راهنمایی‌های لازم را بیاموزید. در صورتی هم که برای تعمیر یا تعویض قطعه نیاز به کمک داشتید می‌توانید از مشاوران شرکت سروش سرویس تقاضای کمک کنید. مجموعه سروش سرویس به عنوان نمایندگی بوش سرویس در اصفهان، آماده ارایه کلیه خدمات مرتبط با نصب، سرویس و تعمیر انواع یخچال فریزر بوش، تعمیر یخچال مابه و سرویس و تعمیر یخچال جنرال الکتریک در اصفهان است و می‌توانید بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات را از تکنسین‌های این مرکز به عنوان بهترین تعمیرکار یخچال بوش در اصفهان دریافت نمایید.