علل یخ زدن لوله‌های پشت یخچال فریزر و راه حل آن

یخ زدن لوله های پشت یخچال

علل یخ زدن لوله های پشت یخچال فریزر، با توجه به نحوه استفاده از این وسیله مشخص می‌شود. یخچال فریزر‌ها از کاربردی‌ترین وسایل هر خانه‌ای هستند و تصور زندگی بدون آن‌ها غیر‌ممکن است. از جمله آسیب‌هایی که می‌تواند به یخچال و فریزر خانه شما وارد شود، یخ زدن لوله‌های پشت دستگاه است. این مشکل به نظر سطحی آمده اما می‌تواند با گذشت زمان به طور کلی، یخچال و فریزر شما را دچار آسیبی جدی کند. در این صورت نیز به یک تعمیرکار حرفه ای یخچال بوش در اصفهان و سایر برندها نیاز فوری پیدا خواهید کرد. در ادامه این مطلب کارشناسان سایت سروش سرویس قصد دارند تا با بیان دلایلی که موجب ایجاد این مشکل شده و راه حل‌های پیشگیری از آن را با شما عزیزان در میان بگذارند.

علت یخ زدن لوله های پشت یخچال فریزر چیست؟

لوله‌هایی که در قسمت پشتی یخچال فریزر قرار دارند، با عنوان لوله‌های اواپراتور شناخته می‌شوند. در واقع پشت یخچال فریزر قسمتی است که اعمال یخ زدن و ایجاد برفک در آن اتفاق می‌افتد. درون این لوله‌ها گاز یخچال یا فریزر قرار دارد. زمانی که عمل سرمایشی یخچال و فریزر در حال انجام است، رطوبت موجود در هوا به یخ و برفک تبدیل شده و این برفک‌ها روی لوله‌های پشت یخچال فریزر قرار می‌گیرند. در این مرحله عملکرد یخچال و فریزر‌ها به گونه ای است که با استفاده از سیستم یخ زدایی خود، برفک‌های قرار گرفته روی لوله‌ها را ذوب می‌کند و در نتیجه مانع یخ زدن لوله‌ها می‌شود.
حال، زمانی که این سیستم یخ زدایی دچار ایراد شود، نمی‌تواند برفک‌ها را ذوب کند و باعث یخ زدن لوله‌ها می‌شود. از موارد دیگری که در یخ زدن لوله های پشت یخچال فریزر موثر است، می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • نشتی لوله‌های اواپراتور
  • زیاد باز و بسته کردن درب یخچال فریزر
  • آلودگی کویل‌های اپراتور
  • عملکرد زیاد یخچال فریزر
  • تنظیم نادرست دما
  • میزان گاز یخچال فریزر
  • خرابی ترموستات یخچال
  • دمای بسیار پایین و بالای یخچال فریزر
  • خراب شدن لاستیک درب یخچال فریزر

در ادامه نکاتی موثر را جهت رفع این مشکلات و جلوگیری از یخ زدن لوله‌های اواپراتور برای شما یادآور می‌شویم.

راه حل‌های موثر در جلوگیری از یخ زدن لوله های پشت یخچال فریزر

با توجه به هر کدام از علل یخ زدگی لوله‌های اواپراتور لازم است تا با رعایت برخی نکاتی علاوه بر حل این مشکل، عمر دستگاه خود را نیز افزایش دهید. همچنین اگر با بررسی دستگاه برقی، متوجه شدید هیچ کدام از عوامل بالا در ایجاد این شرایط دخیل نبوده، بهتر است با یک تعمیر‌کار یخچال بوش در اصفهان و سایر شهرها مشورت کنید تا اگر نیاز به تعمیر قطعات بود این عمل انجام شود.

علل یخ زدن لوله های پشت یخچال
راه حل یخ زدن لوله های پشت یخچال

رفع نشتی لوله‌های اواپراتور

معمولا نرمال‌ترین و رایج‌ترین حالتی که از مشکلات یک یخچال فریزر می‌توانید مشاهده کنید همین مسئله نشتی آب از لوله‌های اواپراتور و در نتیجه جمع شدن آب در قسمت زیری یخچال فریزر است. راه حل این مشکل بسیار ساده است؛ در واقع به احتمال زیاد عامل این مشکل، بسته شدن راه لوله تخلیه است. لوله تخلیه ممکن است به علت قرار گرفتن ذرات خارجی مانند غذا‌ها در خود، یخ بزند و با مسدودی خود باعث نشتی آب از یخچال فریزر شود. اگر این مشکل برای شما پیش آمد کافی است با استفاده از یک قیف، کمی آب گرم به درون لوله تخلیه بریزید تا یخ آن آب شده و راهش باز شود. اما اگر این روش نیز چاره ساز نبود باید شیلنگ تخلیه را جدا کرده و موادی که باعث مسدودی شدند را جدا کنید.

رفع آلودگی کویل‌های اواپراتور برای حل مشکل یخ زدن لوله های پشت یخچال

هنگامی که آلودگی‌های موجود در محیط از جمله: گرد و خاک، چربی و… روی اواپراتور قرار می‌گیرند، نمی‌گذارد تا هوای تازه در کویل و فیلتر‌های یخچال فریزر جریان پیدا کند و در نتیجه آن، عملکرد سیستم خنک کننده دستگاه را با مشکل مواجه می‌کند. در چنین شرایطی سیستم خنک کننده با جبران نبود هوای خنک، باعث یخ زدگی لوله‌های اواپراتور شده و موتور دستگاه را با فشار مواجه می‌کنند. برای جلوگیری از این شرایط پیشنهاد می‌شود تا در فواصل معین هنگامی که برق دستگاه کشیده است، فیلتر‌ها با یک برس تمیز نم دار و جارو برقی تمیز شوند تا آلودگی‌ها از کویل‌ها جدا شوند.

تنظیم درست دما

بالا و پایین بودن دما، هر دو برای یخچال فریزر خطرناک است. اگر دما را بیش از حد لازم، بالا ببرید با ایجاد نم و رطوبت باعث یخ زدن لوله‌های اواپراتور می‌شوید‌. همچنین اگر دما را در درجه بسیار پایینی قرار دهید، یخچال فریزر باید کارکرد بیشتری داشته باشد و خود این عامل باز در یخ زدن لوله های پشت یخچال موثر است. دمای مناسب برای یخچال فریزر‌ها با توجه به فصل‌ها و شرایط آب و هوایی هر منطقه معمولا از 35  تا 38 درجه فارنهایت متغیر است.

سخن پایانی

در این مطلب مهمترین علل یخ زدن لوله های پشت یخچال فریزر و راه‌حل آن را برای شما یادآور شدیم. حتما در فواصل زمانی مشخص یخچال فریزر خود را با کمک یک تعمیرکار حرفه‌ای، سرویس کنید تا از مشکلات و خرابی قطعات آن با خبر شوید.
اگر احساس کردید که یخچال شما دچار مشکل شده است و یا همانند همیشه خوب و روان کار نمی‌کند، می‌توانید با شرکت سروش سرویس برای سرویس و تعمیر دستگاه تماس بگیرید. شرکت سروش سرویس به عنوان نمایندگی تعمیرات بوش در اصفهان، آماده تعمیر کلیه مشکلات یخچال فریزر بوش، تعمیر یخچال دوقلوی بوش و حتی سرویس و تعمیر سایر برندهای یخچال فریزر است. تکنسین‌های با تجربه این مرکز، بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات را با مناسب‌ترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارایه می‌دهند.