دلایل برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی

برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی

برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی یکی از مشکلات رایج و پرمخاطره است که بسیاری از افراد با این مشکل مواجه شده‌اند و گاهی باعث وحشت آنها شده است. به دلیل خطراتی که برق برای افراد به دنبال دارد، برای استفاده از لوازم خانگی رعایت نکات اولیه ایمنی ضروری است. در صورتی که وسایل برقی دارای اختلال و عیبی باشد، بسیار می‌توانند خطرآفرین باشد. اگر بدنه ماشین لباسشویی حتی مقدار کمی برق دارد، باید از طریق تماس با یک تعمیرکار حرفه ای لباسشویی بوش در اصفهان یا شهر خود، سریعاً این مشکل را برطرف کنید. دست زدن به بدنه ماشین لباسشویی دارای برق در خفیف‌ترین حالت می‌تواند باعث احساس سوزن، سوزن شدن شود و اگر مشکل گسترش یابد، می‌تواند عواقب تهدیدکننده جانی را به دنبال داشته باشد. ابتدا با جدا کردن دوشاخه از پریز، دستگاه را از جریان برق جدا کنید. در محتوای این مقاله دلایل برق‌دار بودن بدنه ماشین لباسشویی و نکات ایمنی لازم توضیح داده‌ شده است.

دلایل برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی چیست؟

وجود برق در بدنه لباسشویی دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد که در ادامه به آن می‌پردازیم

اتصال نامناسب سیم ارت

این مشکل می‌تواند به دلیل اتصال نادرست سیم ارت ماشین لباسشویی به زمین باشد که باعث ایجاد جریان الکتریکی در بدنه ماشین لباسشویی می‌شود.

خرابی المنت از دلایل برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی

دلیل دیگر می‌تواند فرسودگی المنت ماشین لباسشویی باشد که باعث انتقال جریان برق به بدنه ماشین لباسشویی می‌شود. خرابی المنت که از قطعات اصلی لباسشویی بوش در اصفهان است، باعث اتصال قطعه و آب می‌شود و در نهایت جریان الکتریکی وارد بدنه می‌شود.

اتصال خازن پارازیت گیر

این احتمال وجود دارد که خازن پارازیت‌گیر ماشین لباسشویی دچار اتصالی شده یا در سیم‌پیچ اتصالی وجود داشته باشد که باعث وارد شدن جریان الکتریکی به بدنه ماشین لباسشویی می‌شود.

نیمه سوز شدن موتور

نیم‌سوز شدن موتور ماشین لباسشویی نیز می‌تواند سبب انتقال برق به بدنه شود و سبب برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی می‌شود.

رطوبت بدنه از دلایل اصلی برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی

این مشکل ممکن است به دلیل خیس بودن بدنه و کف ماشین لباسشویی ایجاد شود. وجود رطوبت در دستگاه، باعث اتصال جریان الکتریکی در ماشین لیاسشویی می‌شود.

اتصال گراند به لوله آب

وسایلی مانند ماشین لباسشویی، دارای سیم‌کشی خاصی به نام گراند هستند که باید به لوله فاضلاب یا ستون آهنی خود ساختمان متصل شود و یک نکته وجود دارد که این سیم به هر صورت نباید به لوله آب وصل شود؛ زیرا باعث ورود جریان الکتریکی به بدنه ماشین لباسشویی می‌شود.

نشت آب

یکی از دلایل اصلی این مشکل، نشت آب است. در حالی که این موضوع بسیار اهمیت دارد، اما بسیاری از کاربران به آن توجهی ندارند. دلیل توجه به این موضوع این است که باعث افزایش برق‌گرفتگی می‌شود. در این صورت، باید با مشورت با یک نمایندگی تعمیرات مجاز لباسشویی بوش یا سایر برندها نشتی را برطرف کنید تا جریان الکتریکی وارد بدنه دستگاه نشود.

سیم‌کشی معیوب

در بالا نیز به این موضوع اشاره کردیم، سیم‌کشی دستگاه باید به‌درستی وصل شده باشد و هیچ ایرادی نداشته باشد؛ زیرا باعث وارد شدن جریان الکتریکی به بدنه ماشین لباسشویی می‌شود. به همین دلیل، بهترین راهکار این است که سیم‌کشی دستگاه را به‌دقت بررسی کنید و اگر روکش سیم از بین رفته بود، همین موضوع می‌تواند دلیل وجود برق در بدنه ماشین لباسشویی باشد و در این صورت با تعویض سیم‌کشی، این مشکل قابل‌حل است.

خرابی موتور

همان‌طور که اشاره کردیم گاهی موتور نیمه‌سوخته بوده و برق به بدنه هم متصل می‌شود. در این صورت بدنه ماشین لباسشویی دارای برق می‌شود و در صورت دست زدن به آن ممکن است آسیب ببینیم. پس توصیه ما در این شرایط این است که برای حل مشکل ماشین لباسشویی خود از تعمیرکار مجاز ماشین لباسشویی کمک بگیرید. البته با تعمیر موتور یا در برخی شرایط با تعویض آن مشکل حل می‌شود.

خرابی پریز برق از دیگر دلایل برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی

در برخی موارد دلیل بسیار ساده‌ای برای وجود برق در ماشین لباسشویی وجود دارد و آن هم وجود مشکل در پریز برق است که می‌تواند از دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی هم باشد. بنابراین در این شرایط مورد دیگری که باید بررسی کنید پریز برق است، حتماً پریز را چک کنید و مطمئن شوید که سالم است. اگر با آزمایش پریز برق متوجه شدید که پریز آسیب‌دیده است، پریز را تعویض کنید یا می‌توانید از پریز دیگری برای روشن کردن ماشین لباسشویی استفاده کنید. حتماً از سالم بودن پریز برقی که دستگاه را به آن وصل می‌کنید مطمئن شوید تا دستگاه شما دچار مشکل نشود.

خرابی دوشاخه

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند این مشکل را ایجاد کند، خرابی دوشاخه دستگاه است. مراقب باشید اگر این قسمت آسیب ببیند، می‌تواند بسیار خطرناک باشد. بنابراین در این شرایط باید دوشاخه را تعویض کنید. همچنین از بین رفتن پوشش سیم باعث ایجاد مشکل برق در بدنه می‌شود. در این شرایط باید کابل و دوشاخه آسیب‌دیده را با قطعات جدید و سالم تعویض کنید.

نکاتی برای پیش‌گیری از برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی

  • از قرار دادن ماشین لباسشویی در مکان‌های مرطوب خودداری کنید، به‌عنوان مثال در مکان‌هایی مانند حمام در کنار سینک و مکان‌هایی که خیس هستند آن را نگذارید.
  • نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که برای دوشاخه ماشین لباسشویی بهتر است از محافظ استفاده کنید و از سه‌راهی و سیم‌های سیار که معتبر نیستند، استفاده نکنید.
  • همچنین وقتی متوجه شدید که بدنه ماشین لباسشویی برق دارد، دوشاخه آن را از برق بکشید و بهترین کار این است که با یک نمایندگی معتبر تعمیرات ماشین لباسشویی تماس بگیرید. در این صورت کارشناسان ابتدا ماشین لباسشویی را عیب‌یابی می‌کنند و وقتی علت مشکل را فهمیدند، مشکل را برطرف کرده و در صورت نیاز به تعویض قطعه اقدام به تعویض می‌کنند.
  • ماشین لباسشویی را به برق وصل نکنید تا تمام مراحل تعمیر ماشین لباسشویی تمام شود.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت سروش سرویس به دلایل برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی پرداختیم که یکی از خطرات شایع در استفاده از این وسیله است. به همین دلیل لازم است تا افراد با دلایل این مشکل آشنا شوند، و پیشگیری‌های لازم را قبل از نصب و استفاده از ماشین لباسشویی انجام دهند.
اما اگر باز هم در استفاده از دستگاه خود با چنین مشکلی روبرو شدید، به دلیل حساسیت زیاد این مساله لازم است که برای تعمیر فوری ماشین لباسشویی اقدام کنید. اگر در اصفهان زندگی می‌کنید، می‌توانید برای بررسی و تعمیر این مشکل با کارشناسان شرکت سروش سرویس تماس بگیرید. این شرکت به عنوان نمایندگی تعمیرات لباسشویی بوش در اصفهان، آماده ارایه خدمات و انجام کلیه تعمیرات برندهای مختلف ماشین لباسشویی است و تعمیرکاران با تجربه آن، با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان، به انجام خدمات و تعمیرات می‌پردازند.