دلایل باز نشدن درب ماشین ظرفشویی

باز نشدن درب ماشین ظرفشویی

امروزه ماشین ظرفشویی نیاز هر خانه ای است. درب ماشین ظرفشویی یکی از اجزای اساسی این دستگاه‌های خانگی است. اما ممکن است بعد از تمام شدن شستشوی ماشین، زمانی که قصد باز کردن و خالی کردن ماشین ظرفشویی را دارید، درب دستگاه گیر کند و باز نشود. این ماشین کاربردی برندهای مختلفی دارد که بوش نیز یکی از بهترین برندها است. اما درب این برند هم ممکن است در برخی مواقع  به دلیل وجود یک سری مشکلات باز نشود و یا به‌سختی باز شود. شاید همه افراد از دلایل باز نشدن درب ماشین ظرفشویی اطلاع نداشته باشند. این مشکل ممکن است به دلیل اختلال در برنامه ماشین ظرفشویی و یا اشکال در قطعات دستگاه باشد. برخی از این مشکلات توسط کاربر قابل حل است؛ اما برای برخی دیگر از این مشکلات نیاز به بررسی و تعمیر تخصصی است. به همین دلیل، در این نوشتار به سراغ بررسی این موضوع رفته‌ایم. تا بدانیم چه موقع لازم است با یک مرکز تعمیر ظرفشویی بوش در اصفهان یا دیگر شهرها تماس بگیریم و چه موقع خودمان به حل مشکل بپردازیم.

علت‌های باز نشدن درب ماشین ظرفشویی

شاید این اتفاق را تجربه کرده باشید که درب ماشین ظرفشویی شما مثل حال عادی باز نشود و قفل باشد. علت‌های متعددی وجود دارد که باعث می‌شود درب این ماشین باز نشود. برای رفع هر مشکلی ابتدا باید علت به‌وجودآمدن آن را دانست تا بتوان راه‌حل مناسبی را برای رفع آن انتخاب کرد. در این موارد توصیه می‌شود در صورت باز نشدن درب ماشین، ابتدا منابع برق و اتصالات را چک کنید و مطمئن شوید که هیچ مشکل فنی اساسی وجود ندارد. در صورت عدم توانایی در تعمیر درب، بهتر است با تعمیرکار مجاز ظرفشویی بوش تماس بگیرید تا مشکل را تشخیص دهد و راه‌حل مناسب را ارائه دهد. اما دلایل باز نشدن درب ماشین می‌تواند به شرح زیر باشد:

گیر کردن سیستم کنترل الکترونیکی

یکی از دلایل اصلی باز نشدن درب ماشین ظرفشویی ، گیر کردن سیستم کنترل الکترونیکی است. درصورتی‌که سیستم کنترل الکترونیکی با خرابی مواجه شود یا سیگنال‌ها را به‌درستی شناسایی نکند، درب این ماشین قادر به باز شدن نخواهد بود.

خرابی مکانیزم دستگیره در

زمانی که دستگیره درب ماشین را فشار می‌دهید، مکانیزم دستگیره در باید درگیر شود و درب ماشین را باز کند. ممکن است دستگیره درب به دلایل مختلفی خراب شده یا کسری داشته باشد. این خرابی می‌تواند باعث باز نشدن درب شود و کارکرد درست دستگیره را تحت ‌تأثیر قرار دهد.

شکسته شدن ضامن از علل باز نشدن درب ماشین ظرفشویی

ضامن درب، معمولاً مسئول قفل کردن درب است. اگر ضامن درب شکسته یا آسیب دیده باشد، ممکن است با باز نشدن درب روبه‌رو شوید. در این صورت، قفل، کار نمی‌کند و درب را نمی‌توان به طور کامل باز کرد.

کار نکردن لولای درب

لولای درب ماشین معمولاً برای ایجاد نیروی لازم برای باز کردن و بستن درب استفاده می‌شود. روی درب ماشین، مجموعه‌ای از لولاها قرار دارد. اگر می‌خواهید درب ماشین ظرفشویی شما به‌راحتی بازو بسته شود، لولاها باید به‌درستی کار کنند. اگر لولای درب کار نکند یا مسدود شود، باز نشدن درب این ماشین ایجاد خواهد شد.

چفت شدن درب

یکی دیگر از دلایل باز نشدن درب ماشین ظرفشویی ، چفت شدن درب است. این اتفاق ممکن است به دلیل خرابی مکانیسم درب یا عدم تطابق درست بین قطعات باشد که در نتیجه، باز کردن درب را مشکل می‌کند.

دلایل باز نشدن درب ماشین ظرفشویی
دلایل باز نشدن درب ظرفشویی

فعال شدن مکانیسم قفل خودکار (قفل کودک)

یکی  از دلایلی که ممکن است درب دستگاه باز نشود، فعال شدن قفل کودک است. ماشین ظرفشویی مدل بوش دارای سیستم‌های قفل خودکار است که از باز کردن درب توسط کاربر جلوگیری می‌کند. گاهی اوقات، کاربر ممکن است به طور تصادفی ویژگی قفل ایمنی کودک را فعال کرده باشد که مانع از دسترسی او هم می‌شود. در چنین شرایطی با غیر فعال کردن قفل، درب باز خواهد شد و جای نگرانی نیست.

عدم تأمین آب کافی از دلایل باز نشدن درب ماشین ظرفشویی

این وسیله کاربردی، نه‌تنها برای کار کردن به آب نیاز دارد، بلکه آب باید با فشار معینی به داخل ماشین برود. دلیل دیگری که ممکن است درب ماشین شما باز نشود این است که در وسط چرخه گیر کرده است و آب کافی یا آب با فشار کافی دریافت نمی‌کند. در این صورت، باید دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی، بررسی شود تا مشکل باز شدن درب، حل شود.

گیر کردن ضربه‌زننده درب

یکی دیگر از عوامل خراب شدن درب ظرفشویی، وجود مشکل در قسمت ضربه‌زننده است. درواقع چفت درب به یک ضربه‌گیر متصل می‌شود و درب ماشین شما را می‌بندد. اگر سیستم ضربه‌گیر دستگاه، گیر کرده باشد، ممکن است قفل درب را باز نکند. درنتیجه درب ماشین شما باز نمی‌شود. ممکن است برای رفع این مشکل نیاز به تعویض سیستم مهاجم داشته باشید.

روش‌هایی برای رفع مشکل باز نشدن درب ماشین ظرفشویی

حال که دلایل باز نشدن درب ماشین را مرور کردیم؛ قصد داریم با روش‌هایی که می‌توان این مشکلات را رفع کرد بیشتر آشنا شویم. اما توصیه می‌شود که اگر در هر یک از موارد، توانایی درست کردن آن را ندارید با متخصصان آن دستگاه تمام بگیرید تا بدون ایجاد هیچ مشکلی، درب ماشین خود را تعمیر و یا تعویض کنید. این موارد عبارت‌اند از:

  • ریست کردن سیستم کنترل الکترونیکی
  • چک کردن قفل کودک
  • تعویض سیستم مونتاژ قفل
  • تعمیر مکانیزم دستگیره درب
  • تعویض سیستم مهاجم
  • تعویض لولا درب

خرید قطعات ماشین ظرفشویی بوش برای رفع مشکل باز نشدن درب

باز نشدن درب ماشین ظرفشویی می‌تواند مشکلی بزرگ به نظر برسد. این مشکل دلایل مختلفی دارد که اکثر آن‌ها قابل حل هستید و نیاز به نگرانی نیست و راهکارهایی نیز برای برخی از این دلایل وجود دارد. اما برای حل این مشکل و جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر برای این دستگاه بهتر است با متخصصان این دستگاه که در برندهای مختلفی مثل بوش وجود دارد، تماس حاصل کنید و با خیال راحت ماشین ظرفشویی خود را تعمیر کنید. در ضمن، اگر برای باز کردن درب ظرفشویی و یا  سایر کارکردهای به کمک تعمیرکار حرفه ای ظرفشویی بوش در اصفهان نیاز داشتید و یا لازم بود که به خرید قطعات ماشین ظرفشویی بوش اقدام کنید، می‌توانید روی کمک کارشناسان سروش سرویس حساب کنید. شرکت سروش سرویس به عنوان نمایندگی تعمیرات ظرفشویی بوش در اصفهان، علاوه بر ارایه خدمات مربوط به نصب، سرویس و تعمیر دستگاه، قطعات اورجینال ظرفشویی بوش را نیز با مناسب‌ترین قیمت در اختیار مشتریان عزیز قرار می‌دهد. بعلاوه، تکنسین‌های این مرکز، همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما در زمینه مشکلات ماشین ظرفشویی هستند.

سوالات متداول

میکروسودیچ ماشین ظرفشویی چیست؟

میکروسوئیچ یک کلید اکشن کوچک است که به حداقل فشار واکنش نشان می‌دهد و نقاط تماس را برای کنترل یک دستگاه درگیر می‌کند.

آیا می‌توان شخصا جهت تعمیر یا تعویض میکروسوئیچ اقدام کرد؟

در صورتی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارید، به‌دلایل ایمنی توصیه نمی‌شود که قفل درب یا میکروسوئیچ را خودتان تعویض کنید و بهتر است از یک متخصص کمک بخواهید.

بهترین برند برای خرید ماشین ظرفشویی کدام است؟

از بهترین برندهای که ماشین ظرفشویی باکیفیتی تولید می‌کنند؛ می‌توان به ماشین ظرفشویی بوش اشاره کرد که راه‌حل‌هایی برای باز نشدن درب ظرفشویی در نظر گرفته‌اند.