دلایل تخلیه نشدن آب از ماشین ظرفشویی

تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی وسیله‌ای حساس و مهم است که نیاز به مراقبت‌های خاصی دارد. یکی از مهم‌ترین مشکلات ماشین ظرفشویی، تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی پس از اتمام کار ظرف شستن است. علت‌های مختلفی برای عدم تخلیه آب وجود دارد که گاهی به راحتی در منزل برطرف می‌شود اما گاهی نیز نیاز است تا به یک نمایندگی تعمیرات ظرفشویی بوش در اصفهان یا شهر خود مراجعه کنید..‌‌ عدم تخلیه آب باعث بروز و انتشار بوی بد، خرابی ماشین و نشت‌ آب می‌شود. در صورتی که چنین مشکلی برای ظرفشویی منزل‌تان رخ داد، از سپردن آن به افراد غیر متخصص خودداری کرده و کار را به یک مکان معتبر و مجاز بسپارید. گاهی ممکن است به صورت ناگهانی ماشین ظرفشویی قادر به تخلیه آب نباشد، این مشکل گاهی خسارت‌های فراوانی به همراه دارد، با کمی مراقبت و محافظت این مشکلات مرتفع می‌شوند. در ادامه به دلایل مختلف این مشکل پرداخته می‌شود.

دلایل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

بسته شدن فیلتر تخلیه

یکی از اصلی‌ترین دلایل عدم تخلیه آب ظرفشویی، بسته شدن مسیر فیلتر تخلیه است. در کف ماشین ظرفشویی فیلتری تعبیه شده تا از ورود آشغال به درون لوله تخلیه پیشگیری کند. گاهی به علت استفاده زیاد از ماشین این فیلتر کثیف شده و خروج آب با مشکل جدی روبرو می‌شود. در این حالت، پس از شستشو، آب در کف ماشین مانده و تخلیه نخواهد شد.‌ برای پیشگیری از ایجاد چنین مشکلی بهتر است فیلتر به طور مرتب تمیز شده  و در صورت نیاز تعویض گردد.

پیچ خوردن شلنگ تخلیه از علل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

‌شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی یک قطعه پلاستیکی است که توان تحمل فشار زیاد را ندارد. اگر این شلنگ، در بخشی دچار پیچ خوردگی شود، خروج آب با مشکل روبرو شده و آب، کف ماشین را فرا خواهد گرفت. اگر شلنگ‌‌ یکبار دچار پیچ‌خوردگی شود، کارایی خود را از دست داده و باید تعویض شود. در زمان نصب ماشین ظرفشویی دقت داشته باشید تا شلنگ به‌درستی و در مکان مناسب جاسازی شود.

خرابی پمپ تخلیه

یکی از قطعات اصلی ماشین ظرفشویی پمپ تخلیه است. این قطعه با عملکرد خود، آب داخل ظرفشویی را به بیرون پمپاژ می‌کند. اگر هنگام جاسازی ظروف در داخل ظرفشویی، به‌دقت و با دستمال مرطوب پاک نشوند، تکه‌های غذا داخل آن گیر کرده و پمپ قادر به انجام کار نخواهد بود و در نتیجه آب ماشین ظرفشویی به خوبی تخلیه نمی‌شود. البته وجود مشکل در این پمپ، از دلایل نشت آب از ماشین ظرفشویی نیز هست. بهتر است پمپ، مرتب تمیز شود. اگر این قطعه حساس خراب شود، باید توسط مراکز معتبر تعویض گردد.

بسته شدن مسیر فاضلاب از علل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

گاهی ممکن است هیچ‌گونه نقصی در ماشین ظرفشویی دیده نشود اما آب ماشین ظرفشویی در کف آن مانده و تخلیه نشود. در این حالت، ممکن است فاضلاب، مسدود شده باشد. شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی باید به صورت مستقیم به فاضلاب متصل شود تا آب به راحتی تخلیه شود.

علل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی
بررسی علل تخلیه نشدن آب ظرفشویی

خرابی شکاف هوا

بعضی از ماشین‌های ظرفشویی دارای شکاف هوا هستند. این قطعه مانند یک استوانه کوچک پلاستیکی با پوشش فلزی است که به روی سینک جاسازی می‌شود. اگر مواد غذایی و آشغال، این شکاف را مسدود سازد، آب دستگاه، تخلیه نشده و در کف آن باقی خواهد ماند.

انسداد بازوهای آبپاش از دیگر دلایل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

ماشین‌ ظرفشویی دارای پروانه یا بازوی آب‌پاش است که در حین کار آب را به سرعت اسپری می‌کند. رسوب غذا، آب و آشغال می‌تواند موجب مسدود شدن سوراخ آب‌پاش شود. بازوهای آب‌پاش را بیابید و انسداد سوراخ‌های ریز آن‌ را برطرف سازید.

نقص در برد الکتریکی

برد یکی از مهم‌ترین قطعات داخل لوازم برقی است. وظیفه برد، ارسال دستورات به داخل کلیه قطعات دستگاه است. در صورت خرابی برد ماشین ظرفشویی، دیگر دستورات لازم به قطعات ارسال نخواهد شد. در این حالت، ممکن است دستور تخلیه به پمپ نرسیده و آب، داخل ماشین جمع شود. برای حل چنین‌ مشکلی باید برد دستگاه را بررسی کرده و در صورت نیاز به مراکز معتبر ارسال کنید.

تعمیر و نگهداری نامناسب

یکی از مهم‌ترین دلایل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی عدم سرویس به موقع و نگهداری نامناسب است. سرویس ماشین‌ ظرفشویی شامل:

  • تمیز کردن دقیق فیلتر کف
  • بررسی شلنگ‌های ورودی و خروجی
  • جرم گیری مرتب دستگاه
  • استفاده از نمک ماشین ظرفشویی، مواد شوینده و قرص مناسب و با کیفیت است

یکی از موضوعات مهم در مورد ماشین ظرفشویی مطالعه دفترچه راهنمای آن است. باید دفترچه به دقت مطالعه شده و طبق دستور انجام شود.

شکستگی و خرابی قطعات

یکی دیگر از دلایل اصلی جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی داشتن قطعات شکسته و خراب است. تعویض قطعات چندان کار دشواری نیست. موضوع مهم دیگر این است که باید ظروف، به‌طرز صحیح در ماشین چیده شوند. اگر به‌صورت دقیق و مطابق با دفترچه ماشین چیده نشوند، در زمان چرخش، آبفشان‌ها با ظروف برخورد کرده و امکان شکستگی افزایش می‌یابد. قطعات شکسته به داخل مسیر تخلیه رفته و برای سایر قطعات هم مشکلاتی ایجاد خواهند کرد.

استفاده از محصولات تقلبی

گاهی استفاده از نمک تقلبی و بی کیفیت موجب ایجاد رسوب و باریک شدن مسیر تخلیه می‌شوند. بهتر است این محصولات را با برند مشخص و از مکان‌های معتبر خریداری کنید. هرگز از مایع ظرفشویی معمولی استفاده نشود، این مایع موجب انسداد مسیر تخلیه آب خواهد شد.

خراب شدن پروانه تخلیه از علل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

پروانه تخلیه در ماشین ظرفشویی قطعه‌ای حساس است که وظیفه تخلیه آب از طریق شلنگ را بر عهده دارد. اگر این پروانه با مشکلی جدی روبرو شود یا به خوبی کار نکند، آب تخلیه نخواهد شد. بهترین راهکار برای این موضوع تعویض پروانه تخلیه است.

سخن پایانی

ماشین ظرفشویی وسیله‌ای حساس است که نیاز به مراقبت‌های خاص دارد. یکی از مهم‌ترین مشکلات این دستگاه عدم تخلیه آب است. این مشکل ممکن است به دلایل زیادی رخ دهد. استفاده از شوینده‌های تقلبی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی بازوهای آب‌پاش، شکستگی قطعات، عدم مراقبت و نگهداری مناسب از مهم‌ترین دلایل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی هستند. یکی دیگر از دلایل اصلی عدم تخلیه آب، خرابی برد الکتریکی است که باید زیر نظر تعمیرکار زبده انجام شود. تمیز کردن ظروف، چینش مرتب و عمل کردن مطابق دفترچه محصول، به دارندگان ظرفشویی کمک می‌کند تا عمر ماشین خود را افزایش چشمگیری دهند. برای نصب ماشین بهتر است از نمایندگی یا مراکز مخصوص کمک بگیرید تا شلنگ تخلیه به طور درست جاسازی شود.
اگر با مشکل عدم تخلیه آب از دستگاه خود روبرو شدید یا احساس کردید که دستگاه، کارکرد درست و دقیق خود را از دست داده است، بهتر است از یک نمایندگی تعمیرات ظرفشویی در اصفهان و یا هر شهری که زندگی می‌کنید درخواست کمک کنید. شرکت سروش سرویس به عنوان نمایندگی بوش سرویس در اصفهان، یکی از بهترین مجموعه‌ها در تعمیر انواع ظرفشویی بوش و برندهای معتبر دیگر و تعویض قطعات ظرفشویی بوش است. تعمیرکاران حرفه‌ای این مرکز بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات را با مناسب‌ترین قیمت ارایه کرده و دستگاه شما را در کوتاه‌ترین زمان به کارکرد اولیه خود برمی‌گردانند.