نشانه های خرابی برد ماشین ظرفشویی

خرابی برد ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یکی از مهم‌ترین وسایل آشپزخانه است که به خانم‌های خانه‌دار برای شستشوی راحت‌ و آسان‌تر ظروف کمک می‌کند. امروزه باتوجه به قیمت بالای این وسیله پرکاربرد نیاز است تا در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم. یکی از قطعات اصلی و کاربردی ماشین ظرفشویی، برد آن است. کار اصلی برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی صدور فرمان شست و شو به سایر قطعات دستگاه است؛ بنابراین اگر این قطعه ضروری دچار خرابی شود عملا ماشین ظرفشویی شما دیگر به درستی کار نخواهد کرد و باید حتما به برای تعمیر فوری ظرفشویی بوش در اصفهان یا سایر شهرها اقدام کنید تا پس از بررسی به تعمیر و رفع مشکل بپردازند. در این مطلب قصد داریم به بررسی نشانه های خرابی برد ماشین ظرفشویی بپردازیم.

دلایل خرابی برد ماشین ظرفشویی

دلایل زیاد و متفاوتی برای خرابی این قطعه مهم در ظرفشویی وجود دارد که عدم رعایت نکات مربوط به نگهداری از ماشین ظرفشویی یکی از آنهاست. با این حال، در این بخش اصلی‌ترین و بیشترین دلایلی که باعث خرابی این قطعه ضروری می‌شود را بررسی می‌کنیم:

  1. یکی از دلایل بروز این مشکل، نفوذ آب به داخل دستگاه و آسیب رساندن به بخش‌هایی همچون سیم پیچی و خازن و… است. قرار دادن ماشین ظرفشویی در مکان‌های گرم و مرطوب، فشار زیاد آب برای شستشوی ظروف و سرریز شدن آب سبب نفوذ آب به داخل دستگاه می‌شود.
  2. یکی دیگر از دلایلی که به برد ماشین ظرفشویی آسیب می‌رساند و باعث خراب شدن آن می‌شود نوسانات برق است. به بیان دیگر قطع و وصل شدن مداوم برق باعث سوختن برد الکترونیک ماشین ظرفشویی می‌شود. به همین علت پیشنهاد می‌شود حتما از یک محافظ برق برای ظرفشویی خود استفاده کنید.
  3. از دیگر دلایلی که موجب خرابی برد ماشین ظرفشویی می‌شود استفاده نامناسب و مداوم از این وسیله است. به عنوان مثال استفاده از دستگاه در ساعات نامناسب، پر کردن بیش از اندازه یا کامل فضای درونی ماشین ظرفشویی، استفاده از مواد شوینده نامرغوب و غیرمناسب، قرار دادن نامناسب ظروف در دستگاه و… باعث خرابی برد الکترونیک دستگاه می‌شود.
  4. استفاده از برد فیک و تقلبی در ظرفشویی از دیگر علل خرابی شدن برد ظرفشویی است. این بدین معنا است که در صورت خرابی این قطعه باید با توجه به مدل دستگاه، اقدام به خرید قطعه اصلی برند ظرفشویی خود بپردازید. در غیر این صورت برد دستگاه شما مجددا دچار خرابی می‌شود.
  5. از دیگر علت‌های این مشکل، می‌توان به خرابی و اختلال در سیم پیچی داخلی دستگاه اشاره کرد.
  6. خراب شدن دیگر قطعات ماشین ظرفشویی نیز از دلایلی است که منجر به سوختگی و خرابی برد می‌شود. به همین دلیل است که همیشه توصیه می‌شود خرابی سایر قطعات دستگاه را جدی بگیرید؛ چرا که ممکن است به برد دستگاه آسیب برساند.
  7. سوختن خازن و سوختن فیوز ماشین ظرفشویی از دیگر دلایل این مشکل است.

نشانه های خرابی برد ماشین ظرفشویی

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد درباره خرابی این قطعه در ظرفشویی مطرح می‌شود، این است که از کجا بدانیم که برد دستگاه ما دچار خرابی شده است؟ نشانه های خرابی برد دستگاه چیست؟ در ادامه به بررسی علائم و نشانه‌های خرابی این قطعه می‌پردازیم:

نشانه های خرابی برد ماشین ظرفشویی
نشانه های خرابی برد ظرفشویی

روشن نشدن ماشین ظرفشویی

اگرچه روشن نشدن ماشین ظرفشویی دلایل مختلفی دارد، اما یکی از مهمترین آنها خراب شدن برد الکترونیک ظرفشویی است. اگر در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی خود متوجه شدید که دستگاه شما روشن نمی‌شود یکی از مهمترین علل آن این است که برد دستگاه شما دچار آسیب شده است. البته قبل از نگران شدن در این مورد بهتر است ابتدا چک کنید برق ساختمان وصل است یا خیر؟ اگر با وجود وصل بودن برق و سالم بودن پریز برق باز هم دستگاه شما روشن نشد، نشان می‌دهد که برد دستگاه شما دچار سوختگی یا خرابی شده است.

گرم نشدن آب ظرفشویی

از دیگر علائم خرابی برد، گرم نشدن آب درون دستگاه است. البته قبل از اینکه این مورد را به خرابی برد ربط دهید از صحت و سلامت المنت هیتر و ترموستات اطمینان حاصل کنید. اگر در صورت سالم بودن ترموستات و المنت هیتر باز هم آب درون دستگاه گرم نشد می‌تواند نشانه‌ای از خرابی برد دستگاه باشد. که باید توسط تعمیرکاران و متخصصین این حوزه بررسی شود.

تخلیه نشدن آب دستگاه از نشانه های خربای برد ماشین ظرفشویی

اگر آب درون ماشین ظرفشویی به درستی تخلیه نمی‌شود و علت این تخلیه نشدن درست، خرابی پمپ تخلیه و گرفتگی شلنگ نباشد علت آن می‌تواند خرابی و اختلال در برد دستگاه باشد.

گرم شدن بیش از اندازه آب

به طور کلی تنظیم حداقل و حداکثر دمای آب درون ظرفشویی توسط ترموستات اجرا می‌شود. با این حال، در صورت نیاز، از طرف برد فرمان خاموش شدن المنت هیتر ارسال می‌شود. اگر برد دستگاه دچار خرابی و اختلال باشد این فرمان‌ها به اشتباه ارسال می‌شود و موجب گرم شدن بیش از اندازه یا گرم نشدن آب درون دستگاه می‌گردد.

آبگیری ناقص از نشانه های خرابی برد ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از نشانه‌های خرابی برد، آبگیری ناقص دستگاه است. اگر در صورت بررسی آب ورودی و شیر برق و شلنگ متوجه عملکرد درست آن‌ها شدید اما باز هم آبگیری دستگاه با نقص انجام می‌شود، باید سلامت برد دستگاه بررسی شود.

کامل نشدن برنامه شست و شو

اگر زمان شست و شو دستگاه زودتر از مقدار تنظیم شده توسط شما، انجام شود نشان دهنده خرابی برد ظرفشویی است.

سخن پایانی

در این مطلب از سروش سرویس به بررسی دلایل و نشانه‌ها و علائم خرابی برد ماشین ظرفشویی پرداختیم. با رعایت نکات گفته شده در این مطلب می‌توان تا حد زیادی از خرابی برد دستگاه جلوگیری کرد. با این حال در صورت روبرو شدن با این مشکل نیاز است تا آن را به متخصص و تعمیرکار ان حوزه بسپارید.
اگر در شهر اصفهان و یا حومه آن زندگی می‌کنید، می‌توانید برای بررسی مشکل ماشین ظرفشویی خود و درخواست تعمیر و یا تعویض قطعات آن با شرکت سروش سرویس تماس بگیرید. شرکت سروش سرویس به عنوان نمایندگی رسمی تعمیرات ظرفشویی بوش در اصفهان، با بهره‌گیری از دانش و تجربه کارشناسان و تکنسین‌های خود، بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات را با نازل‌ترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما همشهریان عزیز ارایه می‌کند. برای دریافت انواع خدمات مرتبط با تعمیر ماشین ظرفشویی، کسب اطلاعات بیشتر و دریافت پاسخ پرسش‌های خود می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.