تفاوت‌های جاروبرقی مخزن‌دار و کیسه‌ای و مزایا و معایب هر یک

تفاوت جاروبرقی مخزن دار و کیسه ای

در این مقاله قصد داریم تا به تفاوت جاروبرقی مخزن دار و کیسه ای بپردازیم.
یکی از لوازم اصلی و ضروری در هر منزلی جاروبرقی است. در خرید جاروبرقی معیارهای متعددی در نظر گرفته می‌شود که از جمله آنها می‌توان به توان موتور جاروبرقی، پاکت‌دار یا بدون پاکت بودن، کیسه قابل تعویض، قابلیت مکش مایعات و دیگر موارد اشاره نمود. به طور کلی جاروبرقی‌ها یا به صورت کیسه‌ای هستند و یا بدون کیسه. حال این شما هستید که هنگام خرید، هر کدام از آنها را متناسب با نیازتان انتخاب می‌کنید. اما پیش از آن، بهتر است تفاوت‌ها، مزایا و معایب هر کدام را مورد بررسی قرار دهید تا اطلاعات کافی برای خرید و یا تعمیر جاروبرقی در اصفهان و یا شهر خود داشته باشید. در این مقاله با مقایسه جاروبرقی بدون کیسه و کیسه‌ای، سعی در شناخت آنها به شما داریم.

جاروبرقی کیسه‌دار چیست؟

جاروبرقی کیسه‌دار یکی از انواع جاروبرقی‌های خانگی است که دارای یک کیسه یا مخزن جمع آوری گرد و غبار می‌باشد. این مخزن‌ها گرد و خاک و آشغال‌های جارو شده را در خود جای می‌دهند و معمولا به صورت درب‌دار طراحی می‌شوند. به دلیل داشتن کیسه، دیگر نیازی به استفاده از کیسه‌های پلاستیکی جداگانه برای جمع آوری گرد و غبار نخواهد بود. این جاروبرقی‌ها فیلترهای با کیفیتی دارند و مانع از بیرون رفتن گرد و غبار از جاروبرقی حین کار می‌گردند.

جاروبرقی بدون کیسه و مخزن دار چیست؟

جاروبرقی بدون کیسه به جاروبرقی‌هایی اطلاق می‌شود که فاقد هرگونه کیسه یا مخزن‌ برای جمع آوری گرد و خاک و آشغال است. به جای کیسه در این جاروها، از مخزن‌هایی از جنس پلاستیک شفاف یا ظروف سخت و محکم استفاده می‌شود. خالی کردن مخزن گرد و خاک به راحتی بدون هیچ لوازم مصرفی انجام می‌شود. این جاروبرقی‌ها اصولاً وزن سبک‌تری نسبت به جاروبرقی‌های کیسه‌ای دارند و هزینه مصرفی کمتری هم خواهند داشت.

تفاوت های جاروبرقی مخزن دار و کیسه ای

ممکن است برای شما هم این سوال به وجود آید که کدام یک از جاروبرقی‌های مخزن‌دار و یا کیسه‌ای بهتر هستند؟ برای پاسخ به این پرسش، تفاوت‌های جاروبرقی کیسه دار و بدون کیسه را مورد بررسی قرار دادیم.

تفاوت جاروبرقی مخزن دار با جاروبرقی کیسه‌ای از نظر طول عمر موتور

موتور هر دستگاه جزء قطعات اصلی آن به شمار می‌آید و در صورت خرابی عملکرد دستگاه مختل می‌گردد. این قاعده برای جاروبرقی‌ها هم صدق می‌کند. اگر شما هم به عنوان خریدار، قصد دارید تنها یک بار هزینه خرید جاروبرقی را انجام دهید، بهتر است جاروهایی خریداری کنید که طول عمر موتور آنها خیلی بیشتر باشد. از آنجایی که جاروبرقی‌های کیسه‌ای دارای چندین فیلتر هوا هستند و از ورود گرد و غبار به درون موتور جلوگیری به عمل می‌آورند، پس عمر موتور آنها خیلی بهتر است. در حالی که جاروبرقی‌های مخزنی و یا همان بدون کیسه بدون فیلتر هستند و با ورود گرد و غبار به آن موجب سوختن موتور می‌شوند.

تفاوت از نظر بهداشتی بودن

یکی دیگر از موارد تفاوت این دو نوع جاروبرقی که به خوبی مشهود است، اصول بهداشتی می‌باشد. به این نکته توجه داشته باشید که پس از پر شدن کیسه‌های جاروبرقی کیسه‌دار، می‌توانید به راحتی آنها را خارج کنید و کیسه جدیدی را برای آن جایگزاری نمایید. اما در جاروبرقی‌های مخزنی دیگر خبری از تعویض کیسه نیست، بلکه باید خود مخزن را از آشغال‌ها بزدایید. در این حالت گرد و غبار زیادی در مخزن باقی می‌ماند که هنگام جارو کشیدن به موتور انتقال پیدا می‌کند.

فیلترهای به کار برده شده در جاروبرقی‌های کیسه‌ای از خروج گرد و غبار به بیرون از دستگاه جلوگیری به عمل می‌آورند که این هم از نظر بهداشتی بسیار مطلوب است. پراکنده شدن گرد و غبار در محیط منزل و یا فضا باعث ایجاد آلرژی و حتی آسیب به کودکان و سالمندان می‌شود. پس این نکته را به حد اندازه و کافی در نظر داشته باشید.

تفاوت جاروبرقی مخزن دار و کیسه ای از نظر مکش جارو

ممکن است این سوال هم برای شما ایجاد شود که آیا مخزنی و یا کیسه‌دار بودن جاروبرقی تاثیری در مکش جاروبرقی دارد یا نه؟ در پاسخ باید بگوییم که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های جاروبرقی، مکش آن است، پس توجه به آن، بسیار حائز اهمیت خواهد بود. تفاوتی از نظر مکش، در جاروبرقی‌های کیسه‌ای با مخزنی به چشم نمی‌خورد. تنها عامل ضعیف بودن قدرت مکش می‌تواند پر بودن مخزن و یا کیسه را در نظر گرفت. برای افزایش قدرت مکش بهتر است کیسه‌های جارو را به موقع تعویض نمود و یا مخزن را به موقع تخلیه کرد. هنگام پر شدن مخزن و یا کیسه قطعاً متوجه کاهش مکش جاروبرقی خواهید شد.

مقایسه جاروبرقی مخزن دار و کیسه ای
تفاوت جاروبرقی های مخزن دار و کیسه ای

مقایسه جاروبرقی‌ها از نظر حجم و ابعاد

هر چقدر حجم کیسه و یا مخزن جاروبرقی بیشتر باشد، آلودگی و گرد و غبار بیشتری در خود ذخیره می‌کند و نیاز به تعویض آن کمتر می‌گردد. از همه مهم‌تر آنکه فشار کمتری را به موتور وارد می‌آورد. پس هنگام خرید انواع جاروبرقی حتماً به حجم و ابعاد کیسه و جاروبرقی توجه داشته باشید.

تفاوت قیمت جاروبرقی مخزن دار و کیسه ای

جاروبرقی‌های مخزن‌دار از آنجا که نیاز به خرید متوالی کیسه جاروبرقی ندارند، از نظر هزینه‌ای خیلی مقرون به صرفه هستند. به همین خاطر قیمت کمتری دارند. این مشکل در نسل‌های جدید جاروبرقی کیسه‌ای برطرف شده و اصولاً از کیسه‌های کاغذی استفاده شده که حتی چندین بار هم می‌توان آنها را مورد استفاده قرار داد. در هر صورت قیمت جاروبرقی‌های کیسه‌دار کمی بیشتر از مخزنی هستند، اما جاروبرقی‌های مخزنی استحکام بسیار بالایی داشته و حتی در سالیان سال می‌توانند بدون هزینه‌های اضافی پاسخگوی نیازهای شما باشند.

مزیت‌های بهره‌گیری از جاروبرقی کیسه‌دار

در قسمت بالاتر تفاوت های جاروبرقی مخزن دار و کیسه ای را با هم مورد بررسی قرار دادیم. حال قرار است مزیت‌های آنها را بررسی کنیم. در ادامه به این مزایا اشاره می‌کنیم.

جمع آوری و نگهداری آسان گرد و خاک

وجود کیسه سبب می‌شود گرد و خاک جمع آوری شده درون کیسه باقی بماند و امکان پراکندگی آن وجود نداشته باشد. کیسه به راحتی از جاروبرقی جدا شده و می‌توان آن را دور ریخت، بدون اینکه گرد و خاکی در محیط پخش گردد. بنابراین کیسه‌ها معمولاً از جنس محکم و مقاومی ساخته می‌شوند که امکان پاره شدن یا نشتی آنها وجود ندارد. بنابراین با یک جاروبرقی کیسه‌دار می‌توان به راحتی گرد و خاک جمع آوری کرده را در کیسه بسته نگهداری نمود.

جداسازی کامل هوای تمیز و گرد و غبار

یکی دیگر از مزایای مهم جاروبرقی کیسه‌دار، جداسازی کامل هوای تمیز و گرد و غبار می‌باشد. علت این مزیت به ساختار جاروبرقی برمی‌گردد. چرا که کیسه به طور کامل فضای داخلی جاروبرقی را پر می‌کند و مانع از ارتباط مستقیم هوای بیرون و داخل می‌شود. هنگام خارج کردن کیسه پُر از جاروبرقی، با به بسته نگه داشتن درب آن، امکان نشت مجدد گرد و غبار به حداقل می‌رسد. فیلترها و درزگیرهای مناسب، باعث جلوگیری از نشت هوا و گرد و غبار از کیسه خواهند شد.

حمل و جابجایی آسان

جاروبرقی‌های کیسه‌دار به دلیل داشتن یک سری ویژگی‌ها، از نظر حمل و جابجایی بسیار آسان‌تر هستند. این جاروها به دلیل نداشتن مخزن سنگین، وزن کمتری داشته و حمل آنها راحت‌تر می‌گردد. همچنین اندازه و حجم آنها کوچکتر از جاروبرقی‌های مخزن‌دار است. دسته‌های قابل تنظیم اکثر این جاروبرقی‌ها دارای دسته جمع شونده و قابل تنظیم ارتفاع هستند که حمل را آسان‌تر خواهند کرد. بنابراین جاروبرقی‌های کیسه‌دار گزینه مناسبی برای افرادی هستند که به سهولت در جابجایی وزن دستگاه اهمیت می‌دهند و یکی از مهمترین تفاوت های جاروبرقی مخزن دار و کیسه ای در شکل ظاهری این دستگاه‌ها هستند.

هزینه اولیه پایین تر

در ساخت جاروبرقی‌های کیسه‌دار اصولاً هزینه اولیه پایین‌تری صرف می‌گردد. این جاروبرقی‌ها ساختار ساده‌تر و قطعات کمتری داشته و همچنین از موتور کم قدرت‌تری برای آنها استفاده می‌شود.

معایب به کارگیری جاروبرقی کیسه‌دار

علاوه بر مزایایی که برای این جاروبرقی ذکر کردیم، محدودیت‌هایی برای آن وجود دارد که به صورت تیتروار به آنها اشاره می‌کنیم.

  • نیاز به تعویض مکرر کیسه
  • احتمال نشت گرد و خاک هنگام تعویض کیسه
  • تخلیه گرد و خاک کیسه نسبتاً دشوارتر از مخزن
  • خطر انسداد و کاهش عملکرد به مرور زمان
  • حجم کم کیسه

لازم به یادآوری است که برای تعمیر جاروبرقی زیمنس و بوش در اصفهان می‌توانید با مجموعه سروش سرویس تماس بگیرید.

جاروبرقی کیسه ای یا مخزن دار
مزیت‌های جاروبرقی مخزن‌دار

مزیت‌های جاروبرقی مخزن‌دار

مزایای استفاده از جاروبرقی مخزن‌دار به شرح ذیل است.

خالی کردن راحت مخزن برای دفع گرد و خاک

یکی از بزرگترین مزایای این دستگاه می‌توان به خالی کردن راحت مخزن اشاره کرد. در مخازن معمولاً قابلیت بازشو بودن وجود دارد. این مخزن‌ها  دارای دریچه تخلیه هستند که امکان خارج کردن مستقیم و ساده محتویات بدون نیاز به کیسه را فراهم می‌آورند. قابلیت استفاده مجدد بلافاصله پس از خالی کردن هم جزء مزیت‌های اصلی آن خواهد بود.

نشت کمتر گرد و خاک هنگام تخلیه و جابجایی دیگر تفاوت جاروبرقی مخزن دار و کیسه ای

جاروبرقی‌های مخزن‌دار به دلیل ویژگی‌های خاص مخزن خود هنگام تخلیه و جابجایی، نشت کمتری دارند. دلایل اصلی نشت کمتر آنها به مخازن محکم و مقاوم، بسته‌بندی کامل، استفاده از درب‌ها و درپوش‌های مناسب و درزگیر برمی‌گردد. قفل شدن ایمن در حین حمل و جابجایی به نشت کمتر گرد و خاک کمک می‌کند. در نتیجه حتی هنگام تکان خوردن یا حمل جاروبرقی به دلیل طراحی ایمن مخزن، نشت کمتری از گردوغبار را شاهد خواهیم بود.

ظرفیت بالای مخزن جمع آوری گردو خاک

یکی از بزرگترین مزایای جاروبرقی‌های مخزن‌دار، داشتن ظرفیت بالای مخزن آنهاست. حجم و اندازه بزرگتر مخزن نسبت به کیسه را به راحتی می‌توان رویت کرد. همچنین امکان استفاده از مخازن با ظرفیت‌های متنوع ۵ تا ۲۰ لیتری را می‌توان در این جاروبرقی‌ها شاهد بود. بنابراین با یک بار خالی کردن، می‌توان حجم بسیار بیشتری از گرد و خاک را جمع آوری نمود.

برخورداری از سیستم فیلتراسیون بهتر و موثرتر در برخی مدل‌ها

برای جدا سازی ریزگردها در برخی مدل‌ها از فیلترهای هپا استفاده شده است. همچنین فیلترهای ضد آب را هم می‌توان از دیگر فیلترهای مناسب به شمار آورد. قابلیت شستشو و استفاده مجدد فیلترها و فیلترهای چند لایه برای جداسازی بهتر ذرات همگی از مزایای این دسته از جاروبرقی‌ها به شمار می‌آیند.

معایب جاروبرقی مخزن‌دار

در کنار بررسی مزایا و تفاوت های جاروبرقی مخزن دار و کیسه ای بهتر است نگاهی هم به معایب این دسته از جاروبرقی‌ها داشت. در ادامه به صورت تیتروار به آنها اشاره می‌کنیم.

  • وزن بالاتر به دلیل وجود مخزن حجیم
  • حجم بزرگتر و فضای بیشتری اشغال می‌کند
  • احتمال نشت بوی نامطبوع گرد و خاک

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تفاوت جاروبرقی مخزن دار و کیسه ای را به شما ارائه دهیم. در کنار تمام مزیت‌ها و معایب این شما این هستید که تصمیم نهایی را برای خرید هر کدام از این دو جاروبرقی می‌گیرید. پس از مطالعه راهنمای خرید یک جاروبرقی خوب، در نگاه اول برای انتخاب هر کدام به این موضوع فکر کنید که با خرید جاروبرقی مخزن‌دار ممکن است در هزینه‌های خریدِ کیسه صرفه‌جویی نمایید. اما به این مسئله اشراف داشته باشید که در طولانی مدت به سلامت خود آسیب خواهید زد.