دلایل جرم گیری ماشین ظرفشویی و روش انجام آن

جرم گیری ماشین ظرفشویی

جرم گیری ماشین ظرفشویی از جمله کار‌هایی است که در افزایش میزان کارکرد این وسیله موثر است‌. ماشین‌های ظرفشویی‌ با مزایایی که دارند باعث می‌شوند تا در هنگام شستن ظروف میزان آب کمتری مصرف شود و همچنین وقت زیادی از شما برای شستن ظرف‌ها نمی گیرد‌‌. اما همین وسیله محبوب ممکن است با گذشت زمان در اثر عوامل مختلفی دچار رسوب شود و به تعمیر ظرفشویی بوش در اصفهان و سایر شهرها منجر شود. در طول این مطلب کارشناسان سایت سروش سرویس قصد دارند تا شما را با علل رسوب گرفتن ظرفشویی و روش انجام رسوب زدایی آن آشنا کنند.

علت ایجاد رسوب در ماشین ظرفشویی

اگر در منطقه‌ای سکونت دارید که آب شهری آن شامل مقادیر زیادی کلسیم، منیزیم و سایر املاح معدنی دیگر است عامل این جرم و رسوب‌های ایجاد شده در ماشین ظرفشویی همین آب سخت است. تمامی این مواد گچی و آهکی موجود در آب با گذشت زمان تلنبار شده و تبدیل به رسوب می‌شوند‌‌‌؛ در نتیجه آب سخت علاوه بر اینکه باعث می‌شود تا شوینده های ماشین ظرفشویی به اندازه کافی کف نکنند، دستگاه شما و کارکرد آن را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. عامل دومی که در ایجاد رسوب‌ها نقش دارد، خرده‌های مواد غذایی و چربی حاصل از آن‌ها است که اگر به شکل منظم تمیز نشوند، باعث می‌شوند تا لایه‌ای جرم روی قطعات ماشین ظرفشویی قرار بگیرد.

علت مهم بودن جرم گیری ماشین ظرفشویی

انجام عمل رسوب زدایی، در فواصل زمانی مشخص برای ماشین ظرفشویی از اهمیت بالایی برخوردار است تا جایی که اگر نادیده گرفته شود باید شاهد از بین رفتن دستگاه برقی خود و تعمیرات پی در پی آن باشید. در قسمت پایین برخی از موارد اهمیت رسوب زدایی ظرفشویی را می‌خوانید:

  • بروز بوی بد و ناخوشایند
  • کاهش قدرت تمیز کنندگی دستگاه
  • کاهش میزان طول عمر ماشین ظرفشویی
  • افزایش فشار وارد شده به دستگاه
روش جرم گیری ماشین ظرفشویی
روش رسوب زدایی ظرفشویی

روش رسوب زدایی ماشین ظرفشویی

شما برای جرم گیری ماشین ظرفشویی خود باید ابتدا دستگاه را از تمامی ظروف و قفسه‌های شستشوی ظرف خالی کنید. سپس پمپ تخلیه دستگاه را که ممکن است در اثر باقیمانده‌های غذا دچار مسدودی شده باشد را با یک دستمال پارچه ای تمیز کنید. در مرحله بعد پیچ‌های قسمت فیلتر را جدا کرده و پس از خارج کردن آن‌ها، فیلتر‌ها را به مدت 15 دقیقه در ترکیب آب گرم و مقداری شوینده خوب بخیسانید. سپس با یک اسفنج ظرفشویی خوب آن‌ها را بشویید تا زباله‌های موجود در دستگاه از روی فیلتر‌ها پاک شوند‌‌‌. پس از طی کردن این مراحل نوبت به تمیز کردن لاستیک درب ماشین ظرفشویی می‌رسد. استفاده از سرکه سفید برای تمیز کردن لاستیک درب ماشین ظرفشویی پیشنهاد مناسبی است؛ زیرا این ناحیه به شکل مداوم با محیط بیرون و فضای داخلی دستگاه در ارتباط است و بیشتر می‌تواند آلودگی‌ها را جذب کند‌‌. برای تمیز کردن فضای داخلی و بیرونی دستگاه حتما از یک پارچه نخی خشک استفاده کنید تا نمای بیرونی ماشین ظرفشویی خش نیفتد یا در اثر رطوبت دچار زنگ زدگی نشود‌‌‌‌‌. قفسه‌های دستگاه و بازوی اسپری آن را نیز می‌توانید با سرکه سفید تمیز کنید یا بشویید‌‌.

چگونه از ایجاد رسوب و جرم در ماشین ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

ایجاد رسوب در ماشین‌های ظرفشویی امری عادی است؛ اما در واقع چگونگی استفاده از این دستگاه و رعایت برخی نکات باعث می‌شود تا شما خیلی کمتر نیاز باشد تا دستگاه خود را رسوب زدایی کنید. در ادامه برخی از نکاتی که لازم است آن‌ها را رعایت کنید برای شما آورده‌ایم:

  • با آب سرد ظروف را در ماشین ظرفشویی نشویید. دمای آب را تا 50 درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید تا ظروف بسیار تمیز شسته شوند و چربی‌ها ایجاد جرم و رسوب نکنند‌‌‌‌.
  • قبل از قرار دادن ظرف‌ها در دستگاه سعی کنید تمام خرده غذا‌های باقیمانده مانند برنج را از روی ظروف پاک کرده باشید؛ زیرا این مواد خارجی روی پمپ تخلیه قرار گرفته و آن را مسدود می‌کنند.
  • از مواد شوینده نامناسب برای ماشین ظرفشویی استفاده نکنید و حتما پیش از خرید مطمئن شوید که موارد مصرفی آن برای استفاده در ماشین ظرفشویی استاندارد است‌‌. بعلاوه، برای جرم گیری ماشین ظرفشویی از مواد تمیز کننده مناسب استفاده کنید و این کار را در فواصل زمانی معین و بطور مرتب تکرار کنید.

سخن پایانی

در طول این متن با علل ایجاد رسوب در ظرفشویی و روش جرم گیری ماشین ظرفشویی آشنا شدیم. در واقع بهتر است شما به گونه‌ای از دستگاه خود استفاده کنید که تا مدت‌های بسیار طولانی بدون انجام رسوب زدایی به راندمان خود ادامه دهد و بهترین عملکرد را داشته باشد. اما اگر به هر دلیلی شاهد رسوب و جرم در ماشین ظرفشویی خود شدید، می‌توانید با روش‌های گفته شده اقدام به رسوب‌زدایی دستگاه کنید یا از یک تعمیر‌کار با تجربه و کار‌بلد کمک بگیرید‌‌. با این حال اگر ظرفشویی شما به دلیل جمع شدن جرم و رسوب دچار مشکل و خرابی شد، می‌توانید برای بررسی مشکل دستگاه و برطرف کردن آن با تکنسین‌های شرکت سروش سرویس تماس بگیرید. سروش سرویس به عنوان نمایندگی بوش در اصفهان آماده ارایه خدمات مختلف لوازم خانگی بوش از جمله نصب، راه اندازی، تعمیر و تعویض قطعات ماشین ظرفشویی بوش در اسرع وقت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. بعلاوه، خدمات این شرکت با مناسب‌ترین قیمت و با استفاده از بهترین قطعات یدکی انجام می‌شود.با این حال، اگر با روش‌های ذکر شده قادر به حل مشکل نبودید، می‌توانید با شرکت سروش سرویس تماس گرفته و  درخواست کمک کنید. شرکت سروش سرویس به عنوان نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی بوش در اصفهان، آماده ارایه کلیه خدمات مرتبط با یخچال فریزر و ساید بای ساید بوش و دیگر برندها از جمله، نصب، سرویس، تعمیر و تعویض قطعات بوش است. در ضمن، کارشناسان ما آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما و ارایه راهنمایی‌های لازم در زمینه مشکلات یخچال فریزر هستند.