روش جرم گیری یا رسوب زدایی قهوه ساز بوش

رسوب زدایی قهوه ساز بوش

قهوه ساز بوش بعد از مدتی استفاده، جرم و رسوب می‌زند؛ به همین دلیل باید زود به زود جرم آن را تمیز کنید تا طعم و مزه قهوه، عالی باشد. چون این دستگاه به طور مداوم با آب گرم و رطوبت سر و کار دارد، سبب می‌شود جرم بگیرد. اگر به رسوب زدایی قهوه ساز بوش توجه نکنید عطر و طعم قهوه هم کاهش پیدا می‌کند و ممکن است به دستگاه صدمه بزند و در نتیجه متحمل هزینه‌های بیشتری برای تعمیر قهوه ساز بوش در اصفهان شوید. همچنین اگر جرم‌گیری آن به موقع انجام نشود مقداری از شیر یا قهوه در دستگاه باقی می‌ماند و فاسد می‌شود و اگر این مواد با مواد دیگر ترکیب شود، ممکن است بیماری‌های مختلفی در شما بروز کند. ما در مطلب امروز روش‌هایی که برای جرم‌گیری این دستگاه استفاده می‌شود را به شما معرفی می‌کنیم.

استفاده از مواد رسوب زدا برای از بین بردن جرم قهوه ساز

روشی که برای رسوب زدایی اسپرسوساز بوش پیشنهاد می‌شود استفاده از محصولی تخصصی است که برای برطرف کردن رسوب قهوه ساز کاربرد دارد.
اگر جرم‌گیری قهوه ساز و اسپرسوساز را انجام ندهید، با ارورهای Calc (یا Descale) و کلین (Clean) مواجه می‌شوید. ارور Calc یا Descale قهوه ساز بوش به رسوب زدایی مخزن آب قهوه ساز مربوط می‌شود. وقتی این ارور را مشاهده کردید باید هر چه زودتر مخزن آب دستگاه را رسوب زدایی کنید. از بهترین موادی که برای جرم‌گیری مخزن قهوه ساز استفاده می‌شود، قرص یا محلول کالک است. برای این کار باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

  1. ابتدا قرص کالک یا دیسکیل (Calc یا Descale) یا محلول آن را در مخزن آب بگذارید؛ سپس در داخل مخزن، آب بریزید و کمی صبر کنید تا قرص در آن خوب حل شود و اثری از آن نماند.
  2. دستگاه را روشن کنید و یک فنجان از این محلول را از نازل رد کرده و از بویلر خارج کنید.
  3. دوباره قهوه ساز را خاموش کنید و اجازه دهید بین 20 تا 30 دقیقه زمان بگذرد تا جرم رسوبات کنده شوند.
  4. در این مرحله دستگاه را روشن کنید و یک چهارم آب را از طریق نازل مخزن بیرون بریزید.
  5. دستگاه قهوه ساز را بار دیگر خاموش کنید و 20 دقیقه فرصت دهید.
  6. قهوه ساز را بار دیگر روشن کنید و باقی‌مانده آب آن را بیرون بریزید. اکنون دستگاه به خوبی جرم‌گیری شده است. اما برای اینکه تاثیر مواد جرم‌گیر را از بین ببرید، دو بار دیگر در مخزن آن، آب بریزید و به وسیله نازل رد کنید.

ارور کلین (Clean) به مخزن قهوه و پودر اسپرسوساز مربوط است. اگر ارور کلین را مشاهده کردید بلافاصله شروع به قرار دادن یک قرص کلین داخل گریندر یا آسیاب قهوه کنید و به انجام عملیات کلین مجرای قهوه بپردازید.
درست است که قرص و محلول کالک و کلین از محصولات شرکت بوش آلمان محسوب می‌شود اما از آنها می‌توانید برای جرم‌گیری قهوه ساز و اسپرسوساز برندهای دیگر هم بهره ببرید.

روش های رسوب زدایی قهوه ساز بوش
روش های رسوب زدایی قهوه ساز بوش

استفاده از لیموترش، سرکه و جوش شیرین برای رسوب زدایی قهوه ساز بوش

برای از بین بردن رسوب و جرم قهوه ساز می‌توان از برخی مواد طبیعی مانند سرکه، آبلیمو و جوش شیرین هم استفاده کرد. اما توصیه می‌کنیم از بکار بردن آبلیمو، جوش شیرین و سرکه برای قهوه ساز بوش خودداری کنید. زیرا اگرچه این مواد، ممکن است جرم و رسوبات دستگاه را از بین ببرند، اما این مواد و ترکیبات آنها ممکن است به بخش‌های مختلف دستگاه قهوه ساز صدمه بزند و حتی ممکن است آن را از کار بیندازد که به این ترتیب متحمل هزینه‌های بیشتری می‌شوید.

تمیز کردن روزانه قهوه ساز

یکی از بهترین روش‌ها برای اینکه از ایجاد رسوب در انواع قهوه ساز و اسپرسوساز جلوگیری کنید و زحمت خود برای رسوب زدایی قهوه ساز بوش را کاهش دهید، این است که به صورت روزانه قطعات و تجهیزات دستگاه را بشویید. چه قهوه ساز خانگی داشته باشید، چه یک اسپرسوساز حرفه‌ای، هدف شما تهیه یک قهوه خوب با کیفیت است. بنابراین فراموش نکنید هر روز بعد از استفاده از دستگاه آن را بشویید.
ارزان‌ترین و راحت‌ترین روشی که برای تمیز کردن روزانه قهوه ساز پیشنهاد می‌شود تا دستگاه را هر روز رسوب زدایی کنید، استفاده از جریان آب گرم است. برای این منظور بعد از گرفتن آخرین شات قهوه از دستگاه، اقدام به خارج کردن پرتافیلتر کنید و آن را در سینک بشویید. سپس پرتافیلتر را ببندید و یک استکان در زیر آن بگذارید تا پر از آب شود. دوباره پرتافیلتر را بردارید و شستشو دهید. برای تمیز کردن نازل بخار که به آن کمی شیر آغشته شده است، اقدام به روشن کردن نازل بخار کنید و بگذارید به مدت یک دقیقه کار کند بعد از آن نازل بخار را با یک پارچه نمدار تمیز و سپس خشک کنید.

جرم گیری قهوه ساز بوش
زمان جرم گیری قهوه ساز بوش

 جرم گیری اسپرسوساز را هر چند وقت یک بار انجام دهیم؟

برای پاسخ به این سوال که فاصله زمانی بین دفعات رسوب زدایی قهوه ساز بوش چقدر باید باشد، لازم است به مدل دستگاه، سختی آبی که مورد استفاده قرار می‌گیرد و نوع و میزان چربی قهوه توجه کرد. به طور متوسط، دستگاه قهوه ساز بعد از اینکه 300 کاپ قهوه تهیه کرد به رسوب زایی و جرم گیری مخزن آب احتیاج دارد و برای رسوب زدایی  از قرص کالک یا دیسکیل قهوه ساز بوش استفاده می‌شود. برای تمیز کردن و جرم‌گیری مجرای شیر و قهوه هم بعد از اینکه 500 فنجان قهوه تهیه کردید، از قرص کلین استفاده کنید و جرم‌گیری انجام دهید.

سخن پایانی

امروزه طرفداران قهوه از دستگاه قهوه ساز برای تهیه این نوشیدنی خوش طعم بهره می‌گیرند؛ اما بعد از اینکه مدتی از آن استفاده می‌کنند متوجه می‌شوند طعم قهوه مانند روز اول نیست و با بررسی علت آن وجود جرم و رسوب را مشاهده خواهند کرد و برای حل مشکل باید آن را جرم‌گیری کنند. ما در مطلب امروز روش‌هایی را برای رسوب زدایی قهوه ساز بوش بیان کردیم. در صورتی که سوالی در این مورد دارید با کارشناسان ما در سایت سروش سرویس در میان بگذارید.
بعلاوه اگر با مشکلات مختلف دستگاه قهوه ساز روبرو شدید و دستگاه شما نیاز به سرویس و تعمیر پیدا کرد می‌توانید با شرکت سروش سرویس تماس بگیرید. این شرکت به عنوان نمایندگی بوش سرویس، آماده ارایه کلیه خدمات مرتبط با سرویس و تعمیر قهوه ساز بوش و سایر برندها در اصفهان است و می‌توانید از طریق تماس با شماره‌های این شرکت با کارشناسان آن صحبت کرده و درخواست کمک کنید.