یکسره کار کردن یخچال

یکسره کار کردن یخچال

وقتی موتور یخچالی مثل یخچال بوش به‌صورت یکسره کار می‌کند، ممکن است دچار مشکلی شده باشد. اگر یخچال به‌صورت مداوم کار کند هم باعث می‌شود به موتور و قطعات دیگر آن آسیب برسد و هم هزینه قبض برق شما بالا برود. برای حل این مشکل، باید قبل از هر چیز علت یکسره کار کردن یخچال را پیدا کنید تا بتوانید راحت‌تر آن را حل کنید. اما شاید همه افراد از دلایل این امر اطلاعات کافی نداشته باشند. در این مقاله دلایل این مشکل و راه‌حل‌های آن و مواقعی که نیاز است به یک مرکز تعمیر یخچال بوش در اصفهان و دیگر شهرها مراجعه کنید، گفته شده است که می‌توانید بیشتر با آن‌ها آشنا شوید.

یکسره کار کردن یخچال به چه معناست؟

یخچال‌ها دارای اجزای مختلفی مانند ترموستات، تایمر، کلیدهای اضافه بار و فن هستند تا روند خنک سازی را تسهیل کرده و کار دستگاه را به‌درستی پیش ببرند. این اجزا در کنار هم روند خنک سازی و روشن شدن یخچال را ممکن می‌کنند، برای همین شما شاهد روشن و خاموش شدن یخچال در بازه زمانی مشخصی هستید. درصورتی‌که اجزا درست کار نکنند در برخی موارد شاهد عدم خاموش شدن یخچال و کار کردن یکسره آن خواهید بود که نیاز به تعمیر دارد.

دلایل یکسره کار کردن یخچال

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود یخچال شما به‌صورت یکسره کار کند که این امر باعث خراب‌شدن قطعات دیگر یخچال نیز می‌شود. برای جلوگیری از این مشکلات باید منشأ آن را از قبل دانست. در زیر دلایل این مشکل گفته شده است که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

خرابی شدن ترموستات

ترموستات یکی از قطعاتی است که وظایف مختلفی را در یخچال بر عهده دارد. یکی از مهم‌ترین وظایف ترموستات  بررسی دمای فضای داخلی یخچال است و آن را با دمایی که برای دستگاه تنظیم شده مقایسه می‌کند تا تنظیمات دما به‌درستی انجام شود. وظیفه دیگر آن، فرمان دادن به  هیتر دیفراست است. خرابی ترموستات یخچال و اختلال در عملکرد این قطعه باعث خواهد شد تا هیتر یخچال متوجه برفک نشده و اتومات شدن یخچال روی ندهد، برای همین به‌صورت یکسره کار کند.

باز و بسته شدن زیاد درب یخچال

باز و بسته شدن مکرر و زیاد درب یخچال می‌تواند منجر به افت برودت در داخل آن شده و عملکرد یخچال را به خطر بیندازد. این کار باعث می‌شود که گرما از بیرون به داخل یخچال نفوذ کند و در این صورت شاهد فعالیت مدام موتور خواهید بود تا سرمای ازدست‌رفته را جبران کند. راه‌حل این مشکل این است که باز و بسته‌شدن درب یخچال را به حداقل برسانید و اطمینان حاصل کنید که درب یخچال به‌درستی بسته شده است.

اشکال در برد اصلی از دیگر دلایل یکسره کار کردن یخچال

برد اصلی یخچال یک قطعه بسیار مهم در یخچال‌های امروزی است. این قطعه باعث می‌شود تا دمای فضای داخلی یخچال شما به‌صورت مداوم چک شود و در صورت رسیدن به حالت ایده‌آل، فرمان قطع عملکرد به کمپرسور داده شود تا مدتی خاموش شده و استراحت کند. این سنسور، دارای حساسیت بسیار بالایی است که به‌طور کلی بر برودت یخچال اثر خواهد گذاشت. اگر در خانه خود از نسل‌های جدید یخچال‌فریزر استفاده می‌کنید و فرایند روشن و خاموش شدن آن به‌صورت اتومات انجام نمی‌شود، باید حتماً سنسور چک شود، این امر به‌ویژه باید توسط یک تعمیرکار و متخصص انجام شود تا دلیل یکسره کار کردن یخچال کشف شده و تعمیرات لازم برای برد آن انجام شود.

دلایل یکسره کار کردن یخچال
دلایل یکسره کار کردن یخچال

کم بودن گاز یخچال

گاز یخچال یک گاز شیمیایی است که نقطه تبخیر بسیار کمی دارد و برای خنک‌سازی هوای اطراف متراکم می‌شود. کمبود گاز در سیستم یخچال می‌تواند باعث نامتناسب بودن تعادل برودتی شود و در نتیجه یخچال به‌صورت یکسره کار کند. برای حل این مشکل باید از تعمیرکار متخصص برای بررسی دلایل خالی شدن گاز یخچال و شارژ مجدد آن کمک بگیرید.

قرارگیری یخچال در مکان نامناسب از دلایل یکسره کار کردن یخچال

قرار دادن یخچال در مکان نامناسب یکی از دلایل مهم در کار کردن مداوم آن است. ازآنجایی‌که بیشتر یخچال‌ها در آشپزخانه قرار دارند باید دور از وسایل گرمازا مثل اجاق‌گاز و آبگرم کن یا پکیج قرار گیرند. همچنین باید توجه داشته باشید که یخچال نباید در معرض آفتاب یا جای آفتاب‌گیر قرار داده شود. مورد دیگری که باید توجه داشته باشید این است که یخچال باید فاصله مناسبی از دیوار داشته باشد تا کمپرسور به‌راحتی بتواند گرمای خود را به محیط بیرونی بدهد. رعایت نکردن این موارد باعث می‌شود که یخچال برای خنک نگه داشتن خود مدام کار کند. خصوصاً در فصول گرم این اتفاق بیشتر می‌افتد.

خرابی کمپرسور

کمپرسور، قلب یخچال است و در صورت خرابی، یخچال ممکن است به‌صورت یکسره کار کند. کمپرسور یخچال به چند دلیل می‌تواند دارای عملکرد نامناسبی باشد. یکی از این دلایل، خراب شدن سیم‌پیچ آن است. دلیل دیگر ضعیف شدن خود کمپرسور است. درهرصورت، نیاز است برای تعمیر از یک متخصص بخواهید که برای تعویض کمپرسور اقدام کند.

خرابی در تایمر دیفراست از دیگر علل یکسره کار کردن یخچال

تایمر دیفراست در کنترل چرخه خنک‌کاری یخچال نقش مهمی دارد. وظیفه اصلی تایمر دیفراست، در واقع فعال کردن دیفراست یا برفک‌زدایی در یخچال است. در یخچال‌های مدرن و پیشرفته از مدارهای حالت جامد برای کنترل چرخه یخ زدایی استفاده می‌شود، اما در یخچال‌های قدیمی از این تایمر برای کنترل سیستم یخ‌زدایی استفاده می‌کنند. برای تعویض این قطعه توصیه می‌شود که خودتان این کار را انجام ندهید؛ زیرا از قطعات داخلی آن بوده و به تجهیزات ویژه برای تعمیر یا تعویض کردن آن نیاز خواهید داشت. بهتر است برای این کار از یک نمایندگی تعمیر یخچال کمک بگیرید.

کثیف بودن کندانسور

کثیف شدن کندانسور و کویل‌های آن مانع تبادل حرارتی آن شده و باعث می‌شود گرما به‌درستی از یخچال خارج نشود. این امر باعث می‌شود حرارت در گاز برگشتی به یخچال باقی مانده و یخچال به‌صورت مداوم کار کند تا سرمای مورد نیاز تأمین شود. این قطعه در پشت یخچال شما به‌صورت لوله‌های ریز موازی قابل مشاهده است. برای تمیز کردن آن، اول  باید یخچال را از پریز بکشید سپس با یک دستمال نمدار هرگونه گردوغبار و پرزی را تمیز کنید.

در صورت یکسره کار کردن یخچال چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر یخچال برای مدت زیادی به‌طور مداوم کار کند، می‌تواند مشکلات بسیاری ایجاد نماید. زیرا یک یخچال بعد از 8 ساعت کارکردن به‌صورت مداوم و خاموش شدن، اورلود کرده است. یعنی این که بر اثر داغ شدن و بالارفتن بیش از حد دمای موتور، یخچال خاموش شده که این نوع خاموش شدن اصلاً طبیعی نیست. تفاوتی که میان یخچال‌ها وجود دارد این است که یخچال‌های ترموستاتی (تایمری) زمان بیشتری نیاز دارند تا اتومات کنند و به‌صورت طبیعی خاموش و روشن شوند. اما یخچال‌های الکترونیکی معمولاً در زمان کوتاه‌تری اتومات می‌کنند.

حل مشکل یکسره کار کردن یخچال

کار کردن مداوم موتور انواع یخچال و ساید بای ساید در زمان طولانی، باعث می‌شود که به قطعات دیگر یخچال فشار وارد شود و آن‌ها را نیز خراب کند. پس بهتر است  با فهمیدن این مشکل با یک تعمیرکار حرفه‌ای و متخصص تماس بگیرید و در حل این مشکل از او کمک بخواهید.
در اصفهان، برای این منظور می‌توانید با شرکت سروش سرویس تماس بگیرید. شرکت سروش سرویس به عنوان نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر بوش آماده تعمیر یخچال بوش در اصفهان و سرویس و تعمیر ساید بای ساید بوش در اصفهان است و خدمات خود را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت ارایه می‌دهد. بعلاوه، تکنسین‌های این شرکت در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای تعمیر یخچال شما مراجعه کرده و تعمیرات را با بکارگیری بهترین قطعات یخچال بوش و با بهره گیری از آخرین تکنیک‌ها و دانش روز در این زمینه، انجام می‌دهند.