مشکلات رایج در انواع اجاق گاز و روش برطرف کردن آنها

مشکلات رایج اجاق گاز

یکی از وسایل بسیار مهمی که در آشپزخانه‌ها وجود دارد اجاق گاز است. اجاق گازها در مدل‌های متنوع و توسط کارخانه‌های گوناگونی تولید می‌شود. هر یک از آن‌ها نسبت به کارایی‌هایی که دارند ویژگی‌های مشخصی داشته و دچار عیب‌هایی خواهند شد. اجاق گازها دارای مشکلات رایجی نیز هستند. در این مطلب سعی داریم مشکلات رایج اجاق گاز را مورد بررسی قرار دهیم تا بدانید در چه زمانی لازم است برای تعمیر اجاق گاز به دنبال تعمیرکار حرفه‌ای بگردید و چه زمانی جای نگرانی نیست. برای اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید‌.

بخش‌های مختلف اجاق گاز

اجاق گاز از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. از این بخش‌ها می توان به ترموکوپل، صفحه اجاق گاز و مشعل اجاق گاز اشاره کرد. ترموکوپل وسیله‌ای برای بالا بردن امنیت گاز محسوب می‌شود. صفحه اجاق گاز نیز با توجه به مدل اجاق، اندازه متفاوتی دارد. این صفحات تنوع بسیار زیادی در تولید خود دارند. مشعل اجاق گاز نیز یکی از قسمت‌های بسیار مهم در اجاق گاز محسوب می‌شود. آسیب رسیدن به هر یک از بخش‌های اجاق گاز باعث می‌شود مشکلاتی پیش آید.‌ برای حل هر مشکل ابتدا باید بررسی‌های اولیه انجام شود. مشکلات رایج اجاق گاز در برخی مواقع به راحتی حل خواهند شد.‌ در برخی مواقع نیز باید حتما به تعمیر و تعویض قطعات پرداخت.

مشکلات رایج اجاق گاز

یک دست نبودن شعله

یکی از مشکلات رایج در انواع گازها، یکدست نبودن شعله آن‌هاست. در حالت عادی باید شعله اجاق گاز، آبی روشن باشد. ارتفاع شعله نیز باید حدودا دو سانتی متر باشد‌. در برخی مواقع شعله زرد می‌شود و قدرت کمی دارد. برای حل این مشکل باید محل شعله را تمیز کنید. گاهی اوقات رطوبت و یا جرم‌های ناشی از آلودگی، باعث این مشکل می‌شوند. سعی کنید هیچ‌گونه چربی روی شعله نریزد؛ زیرا موجب گرفتگی منافذ خواهد شد. اگر می‌خواهید این عیب را برطرف کنید باید سلیقه زیادی در نگهداری از گاز و تمیز کردن آن داشته باشید. اگر منافذ را به درستی تمیز کنید این مشکل برای گاز شما پیش نخواهد آمد. سعی کنید چدن‌های گاز را برداشته و به درستی و با یک دستمال تمیز، تمام چربی‌ها و آلودگی‌ها را از روی گاز و درون منافذ شعله تمیز کنید.

روشن نشدن شعله از دیگر مشکلات رایج اجاق گاز

گاهی اوقات شعله اجاق، روشن نمی‌شود. در این مواقع باید محل ایجاد شعله را مورد بررسی قرار دهید. اگر وسیله‌ای در محل روشن شدن شعله گیر کرده باشد موجب مسدود شدن مسیر آن می‌شود. برای رفع این مشکل، باید محل شعله را تمیز کرد تا شعله روشن شود. برخی مواقع نیز روشن نشدن اجاق گاز، به علت نرسیدن گاز است. باید منافذ خروجی گاز را بررسی کنید تا گاز به طور کامل خارج شود. این منافذ در اثر ایجاد چربی یا ریختن مایعات غذا بسته شده و گاز خارج نمی‌شود.

گرمای شدید شعله

یکی دیگر از مشکلات رایج اجاق گاز گرمای سوزنده شعله است. اگر شعله‌ها گرمای کمی داشته باشند مشکل ساز خواهند بود. برعکس این قضیه نیز صحت دارد.‌ گرمای بیش از حد نیز برای پخت و پز مناسب نیست. باید گرمای شعله‌ها تنظیم باشد تا بتوان به راحتی از اجاق گاز استفاده کرد. برای رفع این مشکل، باید شعله اجاق گاز را تنظیم کرد. اگر شعله بیش از حد سوزنده باشد موجب سوختن غذای شما با سرعت بالا خواهد شد. این مشکل به دلیل شکسته شدن ترموستات در اجاق گاز پیش می‌آید. برای حل آن باید یک ترموستات را جایگزین ترموستات قبلی نمایید. ترموستات جدید باید کیفیت بالایی داشته باشد و به صورت اورجینال خریداری شود.

خاموش شدن پیلوت

خاموش شدن پیلوت نیز یکی دیگر از مشکلات رایج اجاق گاز است. اگر گاز به اندازه کافی به پیلوت نرسد خاموش می‌شود. برای رفع این مشکل باید کمی از محفظه پیلوت بسته شود.

مشکلات رایج اجاق گاز
مشکلات رایج در انواع اجاق گاز

سرو صدای شعله آتش

سروصدای ناشی از شعله‌ها بیشتر مربوط به هوا رسانی است. شعله‌ها باید ساکت و آرام باشند. اگر سر و صدای زیادی از سمت شعله‌ها شنیده می‌شود باید میزان هوادهی گاز تنظیم شود. اگر هوای زیاد به شعله‌ها برسد موجب صدای زیادی خواهد شد.

جرقه نزدن از مشکلات رایج اجاق گاز

گاهی اوقات هرچه دکمه جرقه گاز را فشار دهید کار نمی‌کند. جرقه نزدن گاز مربوط به ترانس جرقه است. قطعی سیم‌ها و کار نکردن ترانس، موجب نزدن جرقه در اجاق گاز خواهد شد. کلید جرقه نیز می‌تواتد در نزدن جرقه تاثیر زیادی داشته باشد.

دود کردن اجاق گاز

دود کردن اجاق گاز نو، امری طبیعی است. اگر اجاق گاز شما پس از استفاده هم دود می‌کند، باید تمیز شود. وجود چربی‌ها و جرم‌هایی که روی اجاق گاز وجود دارند باعث این مشکل خواهد شد. دود کردن اجاق گاز به سلامت شما آسیب می‌رساند.

بوی گاز در اطراف از مشکلات رایج اجاق گاز

گاهی به دلیل نصب نامناسب شلنگ گاز به اجاق، بوی گاز استشمام می‌شود. برای رفع این مشکل باید از نصب درست شلنگ گاز مطمئن شوید. گاهی اوقات نیاز به تعویض شلنگ گاز وجود دارد.

تعمیر اجاق گاز در اصفهان

همانطور که در این مطلب توضیح دادیم اجاق گازها نیز دچار مشکلات رایجی می‌شوند. برای حل مشکلات اجاق گاز می‌توانید به صورت شخصی اقدام نمایید. این مشکلات، بیشتر مربوط به شعله‌های اجاق گاز هستند. گاهی اوقات مشکلات پیچیده‌تر هستند و برای برطرف کردن آن‌ها باید از تعمیرکاران کمک گرفت. اگر نتوانید شخصا مشکلات رایج اجاق گاز خود را برطرف نمایید باید از تعمیرکاران ماهر در این زمینه کمک بگیرید.
مجموعه‌های گوناگونی در کشور ما هستند که خدمات متنوعی در این زمینه ارائه می‌دهند. انتخاب یک مجموعه معتبر برای تعمیر اجاق گاز اهمیت زیادی در سلامت اجاق گاز شما دارد. مجموعه سروش سرویس در خدمت‌رسانی به شما در این زمینه آماده است. این مجموعه با کادری مجرب، خدمات متنوعی را ارائه می‌دهد. جهت دریافت خدمات ما با شماره‌های مجموعه تماس بگیرید.. مجموعه سروش سرویس با سابقه طولانی مدت خود از بهترین قطعات برای تعمیر و تعویض اجاق گاز شما استفاده می‌کند. هزینه تعمیر اجاق گاز بسیار به صرفه و با توجه به هزینه‌های مطرح شده از طرف صنف انجام خواهد گرفت. برای دریافت مشاوره رایگان نیز می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.