بررسی مشکلات رایج مخلوط کن

مشکلات رایج مخلوط کن

آشپزخانه به عنوان قلب خانه، باید کاملا تجهیز بوده، و تمامی وسایل آن تکمیل باشند. یکی از دستگاه‌های تکمیل کننده آشپزخانه، مخلوط کن است. مخلوط کن‌ها کاربرد‌های فراوانی داشته، و توسط برند‌های مختلفی تولید می‌شوند. حال مخلوط کن نیز گاها ممکن‌ است‌ دچار برخی مشکلات شود و شما مجبور باشید برای تعمیر مخلوط کن خود یک تعمیرکار حرفه‌ای پیدا کنید. در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی مشکلات رایج مخلوط کن و روش‌های برطرف کردن آن‌ها، بپردازیم. با ما همراه باشید.

مشکلات رایج مخلوط کن و روش برطرف کردن آن‌ها

مخلوط کن یکی از کاربردی‌ترین وسایل آشپزخانه است، که در تهیه انواع دسر و‌ غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مخلوط کن‌ها انواع مختلفی داشته و هریک دارای قابلیت‌های خاصی هستند. حال مخلوط کن‌ها نیز مانند هر وسیله دیگری، ممکن است دچار مشکلاتی شوند. در این صورت قطعا عملکرد مطلوبی نخواهند داشت. به همین دلیل عیب یابی و رفع مشکل در این دستگاه‌های کاربردی، بسیار اهمیت دارد. حال با وجود اینکه مخلوط کن‌ها انواع مختلفی دارند، همگی دارای برخی مشکلات رایج و مشترک هستند. در زیر به بررسی این مشکلات و نحوه رفع آن‌ها، پرداخته‌ایم:

۱_ روشن نشدن مخلوط کن

یکی از مشکلات رایج مخلوط کنروشن نشدن آن است. اگر مخلوط کن روشن نشود، می‌بايست موارد زیر را انجام دهید:

  • بررسی پریز: گاهی علت روشن نشدن دستگاه، خرابی پریز است. در این صورت باید با استفاده از فازمتر پریز را چک کنید. اگر روشن شد، مشکل از مخلوط کن است. اما در غیر این صورت، ممکن است پریز دچار مشکل‌‌شده باشد.
  • چک کردن سیم مخلوط کن: اگر سیم‌ مخلوط کن قطع شود، قطعا دستگاه کاملا خاموش خواهد شد. در این صورت فورا سیم را چک‌ کنید، که پوسیده یا بریده نباشد. در صورتی که سیم مشکلی داشته باشد، فورا آن را تعویض کنید.
  • بررسی دکمه روشن و خاموش: این خود یکی از مشکلات رایج مخلوط کناست. اگر دکمه دستگاه خراب شود، قطعا روشن نخواهد شد. در این صورت بهتر است قسمت دکمه را کاملا تمیز کنید، تا گرد و خاک در آن وجود نداشته باشد. سپس دوباره دکمه را فشار دهید. اگر دستگاه همچنان روشن نشد، بهتر است دکمه را تعویض کنید.
  • از کار افتادن موتور: گاهی علت روشن نشدن دستگاه، از کار افتادن موتور است. اگر آب به درون موتور نفوذ کند یا این قسمت‌ ضربه‌ای ببیند، قطعا از کار می‌افتد. در این صورت بهتر است برای رفع مشکل موتور از یک متخصص حرفه‌ای کمک‌ بگیرید.
  • شکستن دستگاه: شکستن دستگاه نیز از جمله مشکلات رایج این دستگاه‌هااست، که از روشن شدن آن جلوگیری می‌کند. اگر دستگاه ضربه ببیند، قطعات داخلی آن دچار شکستگی خواهند شد. در این مورد باید دستگاه را باز کرده، و قطعات شکسته شده را با قطعات جدید تعویض کنید‌.

با بررسی این دلایل و رفع مشکلات، قطعا مخلوط کن مجدد روشن شده و عملکرد خوبی خواهد داشت.

ایرادات محلوط کن
انواع مشکلات مخلوط کن و روش های رفع آنها

۲_ کاهش قدرت و سرعت کار دستگاه از مشکلات رایج مخلوط کن

کاهش قدرت و سرعت کار دستگاه، معمولا به علت خرابی بوش تیغه، خرابی بوش موتور، نیمسوز شدن آرمیچر و ….رخ می‌دهد. برای رفع این مشکل، می‌بايست تمامی قطعات دستگاه را چک‌ کنید. سپس هر یک از قطعات معیوب را تعویض کنید.

۳_ نشت مواد داخل پارچ

در برخی مواقع، ممکن است موادی که به درون‌ مخلوط کن می‌ریزید، نشت کرده و به بخش‌های دیگر دستگاه وارد شوند. در این صورت احتمال سوختن و از کار افتادن قطعات مخلوط کن وجود دارد. این مشکل معمولا به علت خرابی پیج‌های پایه پارچ رخ می‌دهد. اگر پیچ‌های پایه شل یا ساییده شوند، قطعا شاهد نشتی مواد خواهیم بود. حال چگونه این مشکل را رفع کنیم؟ بسیار ساده! پیچ‌های معیوب را باز کنید و آن‌ها را با پیچ‌های فلزی جدید جایگزین کنید. در هنگام باز و بسته کردن پیچ‌ها، باید فشار دستتان بسیار کم‌ باشد، تا به قطعات آسیبی وارد نشود.

۴_خرد نشدن مواد غذایی

خرد نشدن مواد غذایی نیز، از مهمترین مشکلات رایج مخلوط کنبوده، که در بسیاری از مواقع دیده می‌شود. در صورت بروز این مشکل، مخلوط کن قادر به خرد و له کردن مواد نیست و عملا کارایی خاصی نخواهد داشت. حال علت بروز این مشکل، قطعا کند‌ شدن تیغه‌های دستگاه است. برای رفع این مورد، می‌بايست در درجه اول تیغه‌ها را تیز کنید. شما می‌توانید این کار را با استفاده از یک‌ سوهان فلزی انجام دهید. اگر تیغه‌ها قابل تیز کردن نباشند نیز، می‌توانید آن‌ها را تعویض کنید. حال اگر با وجود تعویض نیز، همچنان مشکل رفع نشده بود، بهتر است دلایل دیگر را مورد بررسی قرار دهید‌.

مشکلات رایج مخلوط کن
مشکلات رایج مخلوط کن

۵_ صدای زیاد دستگاه از دیگر مشکلات رایج مخلوط کن

صدای زیاد دستگاه در کمتر مواردی دیده می‌شود. این مشکل تنها در صورت استفاده اشتباه از دستگاه رخ می‌دهد. اگر با استفاده از دستگاه مواد غذایی پر حجم و بسیار سفت را خرد کنید، تیغه و پره‌های آن  به بدنه پارچ گیر می‌کنند. در نتیجه سر و صدای زیادی ایجاد می‌شود، پس بهتر است از دستگاه به اندازه توانی که دارد، استفاده کنید. البته گاهی نیز صدای زیاد مخلوط کن، به علت خرابی بوش و یاتاقان‌ها رخ می‌دهد. در این صورت برای رفع مشکل نیاز به تعویض این قطعات خواهد بود.

۶_ لرزش بیش از حد مخلوط کن

از دیگر ایرادهای مخلوط کن، می‌توان به لرزش بیش از حد دستگاه اشاره کرد. این مشکل معمولا باعث می‌شود، استفاده از دستگاه بسیار دشوار گردد. حال ابتدا باید علت این مشکل را بیابید. اولین عاملی که سبب لرزش زیاد دستگاه می‌شود، ریختن مواد غذایی بسیار زیاد به داخل آن است. اگر مواد زیادی درون پارچ بریزید، دستگاه توان خرد کردن آن‌ها را نداشته، و شروع به لرزش خواهد کرد. در نتیجه حجم کمی از مواد را درون دستگاه ریخته، و هیچگاه در این مورد زیاده روی نکنید. این مشکل می‌تواند علت دیگری نیز داشته باشد، و آن هم این است که احتمالا زیر تیغه آن تفاله مواد غذایی گیر کرده است. در این صورت باید تیغه را باز کرده و کاملا تمیز کنید. سپس آن را در جای خود قرار داده، و میزان لرزش دستگاه را مورد بررسی قرار دهید. درصورتی که بازهم مشکل رفع نشد، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

تعمیر مخلوط کن در اصفهان

در این مقاله به بررسی شش مورد از مشکلات رایج مخلوط کن، و روش‌های رفع آن‌ها پرداختیم و همانطور که دیدیم هر یک از این مشکلات، دلایل خاصی دارند و باید پیش از هرکاری مشکل را ریشه یابی کنیم. اگر در این مورد دانش و تخصص کافی ندارید، می‌توانید از کارشناسان شرکت سروش سرویس کمک بگیرید. شرکت سروش سرویس، ارایه دهنده تعمیرات لوازم خانگی است و دستگاه‌های مختلف و انواع لوازم خانگی بزرگ و کوچک از جمله انواع مخلوط کن، آبمیوه گیری و همزن را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان تعمیر می‌نمایید. برای درخواست خدمات و یا طرح پرسش‌های خود می‌توانید، با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.