رایج ترین مشکلات انواع همزن برقی

مشکلات همزن برقی

همزن برقی یا میکسر، وسیله‌ای است که می‌تواند انواع مواد خشک ‌و تر را مخلوط کند. این وسیله شاید قبلا تنها در قنادی‌ها استفاده گسترده داشت اما اکنون اکثر خانم‌های علاقمند به شیرینی پزی حتما این وسیله را در آشپزخانه‌های خود دارند و هر از چند گاهی که هوس شیرینی و کیک می‌کنند از آن بهره می‌گیرند. اما این وسیله برقی همچون وسایل دیگر ممکن است بعد از مدتی استفاده ایرادی پیدا کند و برای رفع مشکل ناگزیریم برای تعمیر همزن بوش در اصفهان و سایر شهرها، آن را به دست توانای تعمیرکاری بسپاریم تا مانند روز اول به کار بیفتد. ما در مطلب امروز قصد داریم در مورد رایج‌ترین مشکلات همزن برقی و روش‌‌هایی که برای رفع مشکل کاربرد دارد اطلاعاتی را به شما ارائه کنیم؛ پس همراه ما باشید.

انواع همزن برقی

همزن برقی در دو نوع دستی بدون کاسه و کاسه دار موجود است. قبل از اینکه به مشکلات رایج این وسیله بپردازیم بد نیست این دو نوع همزن را معرفی کنیم:

همزن برقی دستی بدون کاسه

این همزن برای مخلوط کردن تخم مرغ و مواد مختلف، تهیه کیک ساده و… کاربرد دارد. کاربرد این همزن از نوع کاسه دار محدودتر است و خانم‌های کدبانو از آن در خانه‌ها استفاده می‌کنند. از ویژگی‌های آن، اشغال فضای کم است؛ همچنین باید آن را با دست نگه دارید و تکیه گاهی ندارد و تا تمام شدن کار و خوب هم زدن آن باید وزن دستگاه را تحمل کنید.

همزن برقی کاسه دار

این دستگاه علاوه بر اینکه تخم مرغ و مواد مختلف را در حجم بیشتری مخلوط می‌کند، می‌تواند خمیر بیشتری را تهیه کند. برای تهیه خمیر پیتزا، کوکی، نان و… هم کاربرد دارد. اگر به صورت حرفه‌ای آشپزی می‌کنید و شیرینی و… می‌پزید، می‌توانید از این همزن استفاده کنید. از ویژگی‌های این نوع همزن، می‌توان به پایه دار بودن آن اشاره کرد. برعکس همزن دستی که در دست قرار می‌گیرد، این همزن می‌تواند روی میز یا هر جای دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

رایج ترین مشکلات همزن برقی

ممکن است دوست داشته باشید یک کیک خوشمزه یا شیرینی خاص بپزید و دستگاه همزن را آماده می‌کنید تا مواد را مخلوط کنید. ناگهان ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوید:

رایج ترین مشکلات همزن برقی
رایج ترین مشکلات همزن برقی

روشن نشدن همزن

اگر دستگاه روشن نمی‌شود، دلایل خاصی دارد. یکی از دلایل آن می‌تواند این باشد که پریز، دوشاخه و کابل ایراد دارد یا دچار خوردگی یا سوختگی شده است. یکی دیگر از دلایل آن می‌تواند اشکال یا سوختگی دکمه پاور باشد که به راحتی با مراجعه به یک تعمیرکار، تعویض می‌شود.

جرقه دادن دستگاه

اگر دستگاه جرقه می‌دهد به موتور دستگاه مربوط می‌شود. برای بررسی آن به یک تعمیرکار ماهر و با تجربه مراجعه کنید تا دستگاه آسیب بیشتری نبیند.

کار نکردن پره‌ها در سرعت کم

از دیگر مشکلات همزن برقی این است که ممکن است پره‌های همزن خانگی، نچرخد یا آرام کار کند که به موتور آن ربط دارد. اگر موتور نیم سوز یا خراب شود این مشکل پیش می‌آید و با جرقه‌هایی هم همراه است.‌ در صورت بروز این مشکل، دستگاه را خاموش و برای تعمیر آن اقدام کنید.

کار نکردن دستگاه

اگر دستگاه کار نمی‌کند، ممکن است فیوز سوخته باشد. برای رفع مشکل باید دستگاه، باز و فیوز آن بررسی شود و اگر فیوز خراب است آن را تعویض کنید. بهتر است این کار را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید.

ایجاد صدای ناهنجار از مشکلات همزن برقی

دستگاهی که صداهای عجیب و ناهنجار تولید می‌کند، ممکن است به این علت باشد که حلقه‌های همزن با اشیا خارجی سخت برخورد می‌کنند یا چرخ دنده‌های آن در جای درست قرار نگرفته و از جای خود جدا شده باشند. به این ترتیب، پره‌های همزن با یکدیگر برخورد می‌کنند. برای رفع مشکل باید چرخ دنده‌ها در جای مناسب خود قرار گیرند. اگر مشکل از چرخ دنده نبود به موتور دستگاه مربوط می‌شود که برای بررسی باید به تعمیرکار مراجعه کرد.

کار کردن همزن برقی با سرعت کم

اگر همزن با سرعت کم کار نمی‌کند یا موتور نیم سوز است یا دستگاه، داغ کرده است با یکی دیگر از رایج‌ترین مشکلات همزن برقی روبرو هستید. در حالت اول باید هر چه زودتر آن را برای تعمیر به تعمیرگاه برد. در حالت دوم باید بعد از چند دقیقه استفاده به دستگاه استراحت دهید.

تعمیر همزن برقی
نگهداری از همزن برقی

بوی سوختگی

اگر در هنگام استفاده از همزن برقی، بوی سوختگی احساس کردید به دو دلیل است: دلیل اول استفاده زیاد از دستگاه، بدون استراحت است. دلیل دیگر به موتور و سیم پیچی داخلی دستگاه مربوط می‌شود. برای رفع آن باید قطعه‌های داخلی بررسی شوند که برای این منظور می‌توانید از تعمیرکار یا فردی که تخصص کافی داشته باشد کمک بگیرید.‌

نکات مهمی که در استفاده و نگهداری از همزن برقی باید رعایت کنید

برای اینکه بتوانید عمر مفید میکسر را افزایش دهید و کمتر با مشکلات همزن برقی روبرو شوید، لازم است از آن به مدت طولانی استفاده نکنید و اگر نیاز است در زمان طولانی از آن استفاده کنید هر چند دقیقه یک بار به دستگاه استراحت دهید تا مانع داغ شدن آن شوید. زمانی که می‌خواهید با آن کار کنید به رعایت نکات ایمنی بپردازید. بعد از استفاده از همزن آن را در درجه خاموش بگذارید و آن را از برق کشیده و پره‌ها و کاسه آن را از همدیگر جدا کنید.
از نکات مهم دیگری که در هنگام کار با همزن برقی باید به آن توجه کنید به نحوه تمیز کردن آن مرتبط است. تمیز کردن دستگاه، باید به درستی انجام شود. به این ترتیب که ابتدا پره‌های همزن باید جدا و شسته شوند. بعد از آن باید با یک دستمال مرطوب، دستگاه را تمیز کنید و بعد از خشک کردن در جای خشک قرار دهید.
هنگامی که با همزن برقی کار می‌کنید از برخورد وسیله خارجی مانند قاشق، لیسک و… به همزن جلوگیری کنید؛ زیرا به فرد استفاده کننده و دستگاه آسیب می‌رساند و امکان دارد اتفاق ناخوشایندی بیفتد. همچنین، سعی کنید در زمان‌های اوج مصرف برق از کار با همزن خود اجتناب کنید؛ چرا که استفاده زیاد از جریان برق، تغییر ولتاژ و کم و زیاد شدن انرژی را به دنبال دارد که مستقیما روی موتور دستگاه تاثیر منفی می‌گذارد و ممکن است موتور دستگاه نیم سوز شود یا کاملا بسوزد.

سخن پایانی

یکی از وسایل برقی پراستفاده که در آشپزخانه‌ها و قنادی‌ها و… کاربرد دارد همزن برقی است. این وسیله ممکن است پس از مدتی استفاده، دچار ایرادات جزئی و گاهی مهم شود. ما در این مطلب، مشکلات رایج این دستگاه را برای شما ذکر کردیم. اکنون تا حدودی با مشکلات آن آشنا شدید. اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید با همکاران ما ارتباط برقرار کنید و از مشاوره‌های آنها برخوردار شوید. بعلاوه، اگر دستگاه شما دچار یکی از مشکلات ذکر شده و یا مشکلات دیگری شد، می‌توانید از طریق تماس با شرکت سروش سرویس، به تعمیر آن اقدام کنید. شرکت سروش سرویس، یک نمایندگی معتبر تعمیر لوازم خانگی در اصفهان است و تکنسین‌های با تجربه آن در زمینه تعمیر انواع لوازم خانگی بزرگ و کوچک از جمله همزن برقی دارای مهارت و تخصص خاصی هستند. شما می‌توانید با خیال راحت وسایل برقی خود را به این تعمیرکاران حرفه‌ای بسپارید و از خدمات با کیفیت و قیمت‌های مناسب آنها برخوردار شوید.