آشنایی با مشکلات رایج در قهوه‌ساز‌ها

مشکلات رایج قهوه ساز

اگر مشکلات رایج قهوه‌ساز‌ها را جدی نگیرید باعث خرابی‌های زیادی در آن‌ها می‌شود. با توجه به اینکه یکی از نیاز‌های اساسی آشپزخانه وجود یک قهوه‌ساز با کیفیت است پس خرابی و مشکل در آن نیز می‌تواند یکی از مشکلات جدی شما باشد تا جایی که محبور به استفاده از خدمات تعمیر قهوه ساز خواهید شد. در این مطلب ما انواع مشکلات رایج قهوه ساز و چگونگی شناسایی و حل آنها را به شما آموزش خواهیم داد.

در قهوه‌ساز‌ها چه مشکلاتی بیش‌تر پیش می‌آید؟

یکی از سوالات و مشکلاتی که امروزه بیش‌تر در بین مردم وجود دارد، سوالاتی در مورد قهوه‌ساز است. قهوه‌ساز به عنوان یک عضو از آشپزخانه، در ساخت قهوه کمک شایانی به شما می‌کند‌؛ از این رو مشکلات رایج قهوه ساز بسیار آزاردهنده است. از مشکلاتی که در قهوه‌ساز‌ها رایج است به موارد زیر می‌توان اشاره کرد که در بخش‌های بعدی به طور کامل در مورد آن‌ها توضیح خواهیم داد:

  • خارج نشدن قهوه از دستگاه
  • گرم‌ نگه‌نداشتن قهوه توسط دستگاه
  • روشن نشدن قهوه‌ساز
  • بالا نیامدن آب جوش در قهوه‌ساز
  • جوشیدن قهوه
  • تلخ شدن طعم قهوه در دستگاه
  • گرم نکردن آب در قهوه‌ساز

خارج نشدن قهوه از دستگاه با وجود روشنی پمپ آن

یکی از مشکلاتی که در قهوه‌ساز‌های بسیاری دیده می‌شود این است که با اینکه قهوه‌ساز روشن است، قهوه موجود در قهوه‌ساز خارج نمی‌شود. علت این مشکل نبود مقدار کافی آب است. پس شما باید مقدار آب کافی درون مخزن بریزید تا این مشکل پیش نیاید. از دیگر عللی که باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شود رسوب قهوه در قهوه‌ساز است که نیاز به تمیز کردن دارد. اگر در مناطقی ساکن هستید که میزان کلسیم و منیزیم آب بسیار بالا است، در واقع سختی آب بیش‌تر است. این مواد موجود در آب که باعث سختی آب می‌شوند می‌توانند در قهوه‌ساز رسوب کنند و مانع از خروج قهوه از آن شوند.
راهکار‌هایی که برای شناسایی و رفع این مشکل پیشنهاد می‌شوند عبارتند از: چک کردن مخزن آب و در صورت پر نبودن، مخزن پر کردن آن، چک کردن بدنه قهوه‌ساز و در صورت دیدن رسوب‌ قهوه و آب، از بین بردن آن‌ها، چک کردن باز یا بسته بودن منبع آب به قهوه‌ساز و… . اگر با چک کردن مشاهده کردید که مشکل قهوه‌ساز شامل این موارد نمی‌شود، می‌توانید از افراد باتجربه‌تری برای رفع این مشکل کمک بگیرید.

مشکلات رایج قهوه ساز
مشکلات رایج در انواع قهوه‌ساز

داغ نگه نداشتن قهوه از دیگر مشکلات رایج قهوه ساز

یکی از مشکلات رایجی که در بیش‌تر قهوه‌ساز‌ها دیده می‌شود گرم نماندن قهوه است. این امر یکی از عوامل بسیار مهم به شمار می‌رود. بسیاری از افراد علاقه‌مند به نوشیدن قهوه داغ هستند و وجود این مشکل برای‌شان آزار‌دهنده است. علت بروز این مشکل در قهوه‌ساز‌ها خرابی المنت گرم نگه‌دارنده است. اگر این قطعه از قهوه‌ساز خراب شود باعث سرد شدن قهوه می‌شود. عللی که باعث خراب شدن المنت می‌شود شامل شکستگی، آسیب‌دیدگی بدنه المنت و حتی ترک بسیار جزئی روی المنت است. از دیگر عللی که باعث می‌شود قهوه در قهوه‌ساز خیلی سریع سرد شود قطع شدن جریان برق است.
راهکار‌هایی که برای شناسایی و رفع ای مشکل پیشنهاد می‌شود این است که در ابتدا از شکستگی یا ترک روی آن اطمینان حاصل فرمایید. سپس اگر با شکستگی روبرو شدید باید المنت قهوه‌ساز را تعویض کنید. اگر مشکل قهوه‌ساز شامل شکستگی یا ترک نبود باید با استفاده از یک مولتی‌متر جریان برق را بررسی کنید. در صورت مشاهده قطعی جریان برق باید با رعایت نکات ایمنی دوباره جریان برق را به مدار برگردانید.

روشن نشدن دستگاه

یکی از عللی که باعث می‌شود قهوه‌ساز روشن نشود، قطع بودن جریان برق در پریز یا دو شاخه است؛ همچنین اگر المنت حرارتی خراب باشد، باعث می‌شود جریان برق از قهوه‌ساز عبور نکند و در نتیجه قهوه‌ساز روشن نشود. اگر شکاف یا قطع‌شدگی در اتصالات المنت اتفاق بیافتد باعث بروز این مشکل خواهد شد. بیش‌ترین و رایج‌ترین علت روشن نشدن قهوه‌ساز، به قطعی مدار در آن برمی‌گردد. علت دیگر بروز این مشکل، اتصالی داشتن زمان‌سنج نیز می‌تواند باشد. یکی دیگر از مشکلات رایج قهوه ساز که باعث روشن نشدن آن می‌شود این است که در عملکرد مقاومت یا در عملکرد قطعه کاهش ‌دهنده ولتاژ عیبی وجود داشته باشد. اگر کاهنده ولتاژ یا ترانزیستور نیز خراب شده باشد قهوه‌ساز روشن نخواهد شد.
راهکاری که برای رفع این مشکل، پیشنهاد می‌کنیم این است که در ابتدا باید ببینید دقیقا مشکل از کدام قطعه منشا گرفته است. سپس آن را تعمیر کنید. در ابتدا پیشنهاد می‌کنیم تا با مولتی‌متر جریان برق پریز و دو شاخه را بررسی کنید. اگر در کابل، پارگی وجود داشته باشد باید آن را تعویض کنید. همچنین باید المنت را بررسی کنید و در صورت آسیب دیدگی آن را نیز تعویض نمایید. سپس باید جریان برق ترمینال‌های المنت را با مولتی‌متر بررسی کنید. اگر مشکل فنی و از مدار برق یا ترانزیستور، رله و… باشد باید از یک تعمیرکار حرفه ای قهوه ساز کمک بگیرید.

مشکلات رایج در دستگاه قهوه ساز
مشکل بالا نیامدن آب جوش در دستگاه

مشکل بالا نیامدن آب جوش در دستگاه

با آماری که تا به امروز موجود است می‌توان فهمید که یکی دیگر از مشکلات رایج قهوه ساز خراب شدن سوپاپ آن است؛ زیرا خراب شدن سوپاپ باعث می‌شود تا ورودی و خروجی آب دچار انسداد گردد و دیگر بالا نیاید. برای حل این مشکل باید در ابتدا به بررسی سوپاپ قهوه‌ساز بپردازید و در صورت مشاهده مشکل فنی در سوپاپ، تصمیم به تعویض آن بگیرید. اگر سوپاپ دچار مشکلات فیزیکی اعم از تغییر شکل شده بود باید آن را حل کنید.

تولید قهوه تلخ از مشکلات رایج قهوه ساز

در برخی مواقع قهوه‌ساز دچار مشکلی می‌شود که قهوه تلخ تولید می‌کند. این امر به دلیل این است که شاید قهوه‌سازتان نیاز به تمیز کردن یا پاک کردن دارد. برای پاک‌سازی قهوه‌ساز باید به طور اصولی عمل کنید تا دستگاه شما دچار مشکل‌های بیش‌تری نشود. یکی از نکاتی که باید رعایت شود توجه به نوع شوینده است. شما باید برای پاک‌سازی قهوه‌ساز از شوینده‌ای استفاده کنید که مخصوص پاک‌سازی دستگاه قهوه‌ساز باشد. سعی کنید از ماده طبیعی مثل سرکه و جوش شیرین برای شستن دستگاه خود استفاده کنید. در هنگام پاک‌سازی دستگاه حتما رسوب‌های به جا مانده از قهوه و آب را از بین ببرید تا دگرباره مشکل‌ساز نشوند.

مشکل جوشیدن قهوه از مشکلات رایج قهوه سازها

ترموستات یکی از قطعات بسیار ضروری در میان اجزای قهوه‌ساز است. ترموستات دمای قهوه‌ساز را کنترل می‌کند و باعث می‌شود تا دما در حالت متعادل باشد. حال اگر برای ترموستات قهوه‌ساز مشکلی ایجاد شود و آسیب‌دیدگی داشته باشد، دیگر قهوه‌ساز نمی‌تواند دما را کنترل کند؛ در نتیجه دما افزایش یافته و قهوه به جوش می‌آید. اگر سوپاپ قهوه‌ساز مسدود شود نیز باعث جوشیدن قهوه می‌شود. برای حل این مشکل باید ترموستات را بررسی و تنظیم کنید. پس از تنظیم و حل نشدن مشکل باید اقدام به تعویض ترموستات نمایید. همچنین سوپاپ قهوه‌ساز را بررسی کنید و اگر دچار انسداد و گرفتگی شده بود، راه انسداد را باز کنید. تغییر شکل و مشکلات فیزیکی در سوپاپ نیز باعث جوشیدن قهوه می‌شود، پس اگر در شکل سوپاپ تغییری ایجاد شده بود آن را درست کنید.

سخن پایانی

قهوه یکی از نوشیدنی‌های محبوب بین افراد ایرانی است که اهمیت زیادی بین همه ما دارد؛ از این رو داشتن یک قهوه‌ساز بی عیب و نقص و بدون مشکل یکی از دغدغه‌های افراد است. پیشنهاد می‌شود تمام راهکار‌ها برای شناسایی و تعمیر قهوه‌ساز را بلد باشید تا بتوانید در هنگام مواجه با مشکلات رایج قهوه ساز آن را به راحتی برطرف کنید و وقت خود را صرف پیدا کردن یک تعمیر‌کار خوب صرف نکنید. با این حال، اگر نتوانستید به تنهایی مشکل را برطرف نمایید و نیاز به یک تعمیرکار حرفه ای قهوه ساز داشتید، می‌توانید روی کمک کارشناسان شرکت سروش سرویس حساب کنید. این شکرت با سال‌ها تجربه در زمینه تعمیر انواع لوازم خانگی، می‌تواند مشکلات دستگاه شما را به سرعت شناسایی کرده و در اسرع وقت و با کیفیت و قیمت بسیار مناسب تعمیر نماید.