علل خشک نشدن لباس در داخل ماشین لباسشویی

خشک نکردن ماشین لباسشویی

لباسشویی‌های جدید مطابق با تکنولوژی روز ساخته شده‌اند؛ بدین ترتیب لباس‌ها را به طور کامل خشک می‌کنند. یکی از مشکلات رایج در این ماشین‌ها خشک نشدن لباس است. با بررسی علت‌های خشک نکردن ماشین لباسشویی می‌توانید مشکل را به‌راحتی برطرف سازید. عوامل مختلفی می‌توانند باعث ایجاد این مشکل شوند که با عیب‌یابی دقیق و اصولی و تعمیرات تخصصی لباسشویی بوش، تمام عوامل ارزیابی می‌شوند. در فصول سرد سال که خشک شدن لباس‌ها در محیط بیرون از خانه کمی سخت و زمان‌بر است نیاز است تا ماشین، لباس‌ها را به طور کامل خشک کند. برای اینکه بتوانید این مشکل را برطرف سازید بهتر است تا انتهای متن ما را همراهی کنید.

دلایل اصلی خشک نکردن ماشین لباسشویی

خشک نشدن لباس‌ها در لباسشویی به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

نوسان برق

نوسانات برق عملکرد دستگاه‌های الکتریکی چون ماشین لباسشویی را مختل می‌کنند؛ به همین دلیل سیستم خشک کن ماشین نمی‌تواند کار خود را به‌درستی انجام دهد. اگر نوسانات برق ساختمان باعث بروز چنین مشکلی شده است برقکار می‌تواند به‌راحتی مشکل را برطرف سازد. اما در‌صورتی‌که نوسان برق مشکلات فنی را در دستگاه بوجود آورده تعمیرکار حرفه ای ماشین لباسشویی می‌تواند آن را تعمیر کند.

مشکل در برد الکترونیکی

از دیگر دلایل خشک نکردن ماشین لباسشویی می‌توان به خراب شدن برد الکترونیکی اشاره کرد. خرابی برد ماشین لباسشویی دلایل مختلفی دارد. اگر آی سی یا مدار خشک کن برد دچار سوختگی شود مرحله خشک کردن لباس‌ها با مشکل مواجه خواهد شد. خراب شدن کد بالانس برد، سیستم خشک‌کن را مختل می‌کند. تعمیرکار متخصص با عیب‌یابی برد می‌تواند به‌راحتی مشکلات آن را پیدا کند. مهمترین عاملی که خشک‌کن ماشین را از کار می‌اندازد خراب شدن ترانس برد است.

معیوب شدن موتور لباسشویی یا اجزای آن

موتور، اصلی‌ترین قسمت ماشین لباسشویی است که در صورت خراب شدن، خشک‌کن ماشین از کار می‌افتد. اگر کوچکترین اجزای موتور دچار مشکل شود سیستم خشک‌کن را هم مختل خواهد کرد. تعمیرکار متخصص در این شرایط تمام بخش‌های موتور را بررسی می‌کند و در صورت خراب بودن، با تعمیر و تعویض قطعه مشکل را برطرف می‌سازد. تمام قطعات تشکیل دهنده موتور برای راه‌اندازی و تنظیم دور موتور تعبیه شده‌اند؛ بدین ترتیب خراب شدن آنها عملکرد تمام بخش‌ها خصوصا خشک‌کن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

انتخاب اشتباه برنامه شستشو از دلایل خشک نکردن ماشین لباسشویی

ماشین‌ لباسشویی‌های جدید دارای برنامه شستشو تمام اتوماتیک هستند و اگر شما به اشتباه برنامه را انتخاب کنید دستگاه به دور خشک‌کن نخواهد رفت. برنامه باید متناسب با جنس و وزن لباس تعیین شود‌ تا خشک‌کن بتواند بهترین عملکرد را روی لباس‌ها داشته باشد‌.

علل خشک نکردن ماشین لباسشویی
دلایل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

عدم رعایت استاندارد ظرفیت لباسشویی

عدم استفاده صحیح از ماشین ‌لباسشویی می‌تواند اصلی‌ترین دلیل خشک نکردن لباس‌ها باشد. اگر ظرفیت لباس‌ها بیشتر از مخزن باشد عملیات خشک کردن به‌درستی صورت نمی‌گیرد. بهتر است همیشه متناسب با ظرفیت ماشین، لباس را در مخزن آن قرار دهید. اگر از ظرفیت دقیق اطلاعی ندارید بهتر است دفترچه راهنما را مطالعه کنید.

مشکل در تخلیه آب

اگر پمپ تخلیه آب دچار مشکل شود آب لباس‌ها به خوبی گرفته نخواهد شد و شما شاهد خشک نشدن لباس‌ها در لباسشویی خواهید بود‌. پمپ تخلیه، آب کثیف را از دستگاه خارج می‌کند و در صورت بروز مشکل آب درون لباس‌ها و مخزن باقی می‌ماند. یکی از نشانه‌های خرابی پمپ لباسشویی نیز تخلیه نشدن آب از ماشین لباسشویی است.

اقدامات اولیه در هنگام خشک نشدن لباس

پس از بررسی علت‌های خشک نکردن ماشین لباسشویی حال نوبت این است که شما اقدامات اولیه را انجام دهید. قبل از اینکه با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید بهتر است ماشین را از برق خارج کرده یا آن را ریست کنید. روش ریست کردن در مارک‌های مختلف متفاوت بوده و بستگی به مدل آنها دارد. برای ریست کردن باید ابتدا دستگاه را خاموش کرده و آن را از پریز برق بکشید تا خطر برق گرفتگی شما را تهدید نکند. یک دقیقه زمان بگذارید و مجدد دستگاه را به پریز برق متصل کنید.

در برخی مواقع با ریست کردن، مشکل دستگاه برطرف می‌شود. هر ۱۲ ثانیه یک مرتبه درب ماشین را باز و بسته کنید و این کار باید ۶ مرتبه تکرار شود. با انجام اقدامات اولیه  ماشین لباسشویی ریست شده و اگر مشکل موقت داشته باشد به‌سرعت برطرف می‌شود. ماشین‌ها مارک‌های مختلفی دارند؛ بنابراین بهتر است برای ریست کردن، دفترچه راهنمای دستگاه را به‌خوبی مطالعه کنید. در اقدامات اولیه مراحل باید به‌درستی و پشت سر هم انجام شوند تا دستگاه به‌صورت کاملا اصولی ریست شود و مشکلی برای آن ایجاد نگردد.

بهترین روش برای جلوگیری از مشکل خشک نکردن ماشین لباسشویی

برای جلوگیری از مشکل خشک نشدن لباس‌ها در ماشین راهکارهای خوبی پیشنهاد می‌شود که مهمترین آنها به شرح زیر هستند:

  • بهترین روش این است که شما مطابق با ظرفیت دستگاه، لباس را داخل آن قرار دهید. اگر لبا‌س‌ها بیشتر از ظرفیت مخزن باشند عملیات شستشو و خشک کردن به‌درستی انجام نمی‌شود.
  • سرویس سالیانه لباسشویی، یک روش عالی برای پیشگیری از بروز این مشکل است. با سرویس منظم، مشکلات جزئی و کوچک با کمترین هزینه برطرف می‌شوند و شما دیگر شاهد خشک نشدن لباس‌ها در ماشین نخواهید بود.
  • تمیز کردن فیلتر لباسشویی و پمپ تخلیه باید سالیانه انجام شوند تا اگر انسدادی دارند برطرف گردد. ماشین لباسشویی جزء دستگاه‌های برقی گران قیمت است پس بهتر است کار تعمیر آن را به‌ تعمیرکاران و تکنسین‌های متخصص واگذار کنید.
  • تمام ماشین‌ها دارای برنامه شستشو هستند و بهتر است شما همیشه برنامه صحیح را متناسب با جنس و وزن لباس‌ها انتخاب کنید. خشک‌کردن لباس‌های پشمی نسبت به نخی به مدت زمان بیشتری نیاز دارد‌.
  • از برد دستگاه به خوبی مراقبت کنید و برای جلوگیری از نوسانات برق حتما از دستگاه‌های محافظ استفاده کنید. با این کار می‌توانید از مشکلاتی چون عدم خشک نکردن ماشین لباسشویی پیشگیری کنید.

سخن پایانی

علت‌های خشک نشدن لباس در داخل ماشین لباسشویی متنوع هستند و یک تعمیرکار متخصص می‌تواند به راحتی علت اصلی را پیدا کرده و آن را برطرف سازد. عیب‌یابی صحیح در برطرف شدن مشکل تاثیر بسزایی دارد؛ به همین دلیل تعمیرکار ابتدا دستگاه را عیب‌یابی کرده و دلیل اصلی بروز آن را پیدا کند. وقتی کد خطا روی نمایشگر دستگاه مشاهده می‌شود، شما متوجه عدم خشک شدن لباس‌ها خواهید شد و بهتر است ابتدا دستگاه را ریست کنید تا اگر مشکل موقتی برای آن ایجاد شده برطرف گردد. در صورت برطرف نشدن مشکل حتما با یک نمایندگی تعمیرات لباسشویی بوش و یا دیگر برندها تماس بگیرید.
در اصفهان برای این منظور می‌توانید روی کمک سروش سرویس حساب کنید. سروش سرویس به‌عنوان نمایندگی بوش سرویس در اصفهان، در زمینه نصب، سرویس، تعویض قطعات و تعمیر ماشین لباسشویی بوش و دیگر برندها فعالیت دارد. تکنسین‌های این مجموعه از جمله بهترین تعمیرکار لباسشویی بوش در اصفهان هستند که بهترین خدمات را با مناسب‌ترین قیمت و با بالاترین کیفیت به شما همشهریان عزیز ارایه می‌کنند. پس در صورتی که دستگاه شما دچار مشکل شده است، تردید نکنید و با نمایندگی تعمیرات لباسشویی بوش در اصفهان یعنی شرکت سروش سرویس تماس بگیرید.