وظایف فیلتر لباسشویی چیست و چطور باید آن را تمیز کنیم؟

تمیز کردن فیلتر لباسشویی

حتما می‌دانید که فیلتر ماشین لباسشویی نقش بسیار مهمی در تصفیه آب به هنگام شستشوی لباس ایفا می‌کند. از این رو تمیز کردن فیلتر لباسشویی ، علاوه بر شستشوی بهتر لباس‌ها، باعث طولانی‌تر شدن عمر دستگاه و کاهش نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی بوش در اصفهان و سایر شهرها خواهد شد نیز می‌گردد. برخی عقیده دارند تمیز کردن فیلتر کاری پیچیده و زمان بر است؛ درحالی که با طی کردن دقیق مراحل تمیز کردن فیلتر، در سریعترین زمان ممکن می‌توانید آن را به راحتی تمیز کنید.
جالب است بدانید زمانی که ماشین لباسشویی در حین کار کردن ناگهان خاموش شود، نشان‌دهنده گرفتگی و کثیفی فیلتر آن است و بایستی نسبت به تمیز کردن آن اقدام کرد. علاوه بر این اگر متوجه شدید دکمه استارت کار نمی‌کند و ارور می‌دهد، امکان مسدودی فیلتر ماشین لباسشویی وجود دارد که در درجه اول بهتر است فیلتر را بررسی کنید و اگر دچار مسدودی شده بود، اقدام به رفع مسدودی و تمیزی آن نمایید. در این مقاله سعی کرده‌ایم به بررسی چگونگی تمیز کردن فیلتر لباسشویی و نقش فیلتر آب در دستگاه بیشتر بپردازیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

وظایف فیلتر تصفیه کننده آب در لباسشویی

همانطور که اشاره شد، فیلتر ماشین لباسشویی نقش بسیار مهمی در تصفیه آب و شستشوی بهتر لباس‌ها ایفا می‌کند؛ از این رو تمیز کردن فیلتر لباسشویی در بهتر عمل کردن ماشین بسیار تاثیر گذار خواهد بود. اگر فیلتر لباسشویی کثیف یا دچار گرفتگی شده باشد، امکان ورود زباله و املاح معدنی آب به درون ماشین لباسشویی وجود دارد که در پی آن، باعث آسیب رساندن به بخش‌های مختلف لباسشویی می‌گردد و حتی ممکن است باعث خرابی و سوختگی دستگاه نیز گردد.
وجود فیلتر تصفیه کننده آب در ماشین لباسشویی، مانع از ورود زباله‌ها، گردوخاک‌های مضر، گوگرد و… به لباسشویی و لباس‌ها می‌شود و حتی باعث شستشوی بهتر لباس‌ها نیز خواهد شد. درواقع اگر بعد از شست و شوی لباس‌ها متوجه شدید که به خوبی تمیز نشده‌اند، بهتر است فیلتر لباسشویی را بررسی کنید؛ چرا که این‌ احتمال وجود دارد فیلتر آن دچار گرفتگی شده باشد‌.

اهمیت تمیز کردن فیلتر لباسشویی

علاوه بر تصفیه آب، تمیز کردن فیلتر، از باقی ماندن جرم و آب آلوده بعد از شست و شوی لباس‌ها در درون ماشین لباسشویی جلوگیری می‌کند و باعث تخلیه آن نیز می‌گردد. توجه داشته باشید که اگر رسوبات و جرم‌های حاصل از شستشوی لباس‌ها در لباسشویی باقی بماند، باعث فرسوده شدن آن می‌گردد. از این رو توصیه می‌کنیم که ماهی یک تا دو بار اقدام به بررسی و تمیز کردن فیلتر لباسشویی کنید تا باعث طولانی‌تر شدن عمر دستگاه نیز بشود و نیازی به تعویض و تعمیر مکرر آن نباشد.

تمیز کردن فیلتر لباسشویی
مراحل تمیز کردن فیلتر لباسشویی

زمان تعویض فیلتر

بهتر است برای عملکرد بهتر ماشین لباسشویی چند وقت یکبار فیلتر آن را تعویض کنید. زیرا در صورت گذشت زمان و استفاده مکرر از لباسشویی، فیلتر تصفیه کننده آن کارایی اول خود را از دست می‌دهد و ممکن است باعث آسیب رساندن به لباسشویی گردد‌. علاوه بر اینکه تمیز کردن فیلتر لباسشویی مرتبا انجام می‌شود، توصیه می‌شود فیلتر را در مدت زمان ۶ الی ۱۲ ماه یکبار تعویض کنید. البته باتوجه به میزان کیفیت فیلترها این مدت زمان ممکن است متغیر باشد. ‌از این رو بهتر است ماهی یک الی دوبار فیلتر لباسشویی را بررسی کنید و در صورت گرفتگی شدید در آن، اقدام به تعویض آن نمایید.
برای تشخیص زمان تعویض فیلتر لباسشویی توجه به چند نکته بسیار حائز اهمیت است: میزان کیفیت فیلتر لباسشویی، دفعات استفاده از ماشین لباسشویی و نوع املاح موجود در آب. درواقع برای تعویض فیلتر باید به این نکات توجه کرد و هر زمان که احساس کردید لباسشویی عملکرد قبل را ندارد، باید فیلتر آن، تعویض شود به طور مثال اگر متوجه شدید درون لباسشویی بوی نامطبوعی می‌دهد و با وجود جرم گیری ماشین لباسشویی، ذرات درشت رسوب در آن باقی می‌ماند، این نشانه خرابی فیلتر لباسشویی است و بایستی تعویض شود.

مراحل تمیز کردن فیلتر لباسشویی تصفیه کننده آب

برخلاف عقیده برخی از مردم تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی چندان کار دشواری نیست و نیازی به نیروی متخصص و تعمیرکار ندارد و هر شخص در منزل به راحتی می‌تواند اقدام به این کار نماید. برای تمیز کردن فیلتر، مراحل زیر را انجام دهید:

  • توجه داشته باشید قبل از انجام هر کاری بهتر است ابتدا ماشین لباسشویی را از برق بکشید تا در حین انجام کار خطری ایجاد نشود.
  • فیلتر لباسشویی در قسمت پایین آن تعبیه شده است که باید قبل از باز کردن درب آن، یک لگن یا سینی در زیر آن قرار دهید. زیرا ممکن است در صورت باز شدن درب آن، مقداری از آب درون لباسشویی سرریز شود‌.
  • بهتر است تمام شیرهای آبی که منتهی به لباسشویی می‌شود را ببندید.
  • بعد از انجام این مراحل درب فیلتر را باز کرده و فیلتر را بیرون بیاورید و کاملا آن را با آب و مواد شوینده شستشو دهید و اگر زباله‌ای درون آن گیر کرده بود در بیاورید.
  • در انتها زمانی که کاملا فیلتر تمیز شد، قطعات را سر جای خود بگذارید و درب آن‌ را ببندید.

با تمیز کردن مرتب فیلتر لباسشویی، از آسیب رسیدن به موتور آن جلوگیری می‌شود و باعث تقویت عملکرد آن می‌گردد.

کلام پایانی

اگرچه تمیز کردن فیلتر لباسشویی ، کار دشواری نیست و تقریبا همه از عهده آن بر می‌آیند، اما توصیه می‌کنیم در صورتی که فیلتر لباسشویی در اثر فرسوده شدن نیاز به تعویض یا تعمیر دارد، از یک تعمیرکار حرفه ای لباسشویی کمک بگیرید و اقدام به تعویض این قطعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید همین الان با کارشناسان ما در سروش سرویس ارتباط برقرار کنید و سوالات خود را در ارتباط با فیلتر لباسشویی با آنها در میان بگذارید.
شرکت سروش سرویس، به عنوان نمایندگی تعمیرات بوش در اصفهان، بهترین خدمات مربوط به ماشین لباسشویی شامل، نصب، راه‌اندازی، سرویس، تعمیر و تعویض قطعات را با بهترین کیفیت ممکن، در کوتاه‌ترین زمان و با مناسب‌ترین قیمت به همشهریان عزیز ارایه می‌دهد. بعلاوه، کارشناسان این شرکت آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما در زمینه مشکلات رایج لباسشویی بوش و سایر برندها هستند. پس فرصت را از دست ندهید و اگر مشکلی در ارتباط با لباسشویی خود دارید، با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.