چطور مخزن آبسردکن ساید بای ساید را تمیز کنیم؟

تمیز کردن مخزن آبسردکن یخچال

در این مقاله قصد داریم تا درباره روش تمیز کردن مخزن آبسردکن یخچال و ساید بای ساید و اهمیت ان صحبت کنیم. یکی از پر استفاده‌ترین و مهم‌ترین لوازم خانگی که در هر خانه‌ای می‌توانید آن را پیدا کنید، یخچال فریزر است. یخچال فریزر دستگا‌های الکترونیکی هستند که با تولید سرما در درون خود از محصولات غذایی نگهداری کرده و از فاسد شدن آن‌ها جلوگیری می‌نمایند.

یکی از مدل‌های یخچال‌ها، مدل ساید بای ساید نام دارد. تمامی یخچال‌ها علی‌الخصوص یخچال‌های ساید بای ساید دارای یک آب سردکن هستند. یکی از مشکلاتی که این بخش از یخچال‌ها دارد این است که پس از مدتی استفاده، بو و طعم بدی گرفته و آب درون خود را نیز بد بو می‌کند. شاید، این مشکل، به نظر مشکی جدی‌ای نیاید و به تعمیر تخصصی ساید بای ساید بوش در اصفهان و دیگر نقاط نیازی نداشته باشد، اما مشکلی آزار دهنده است و باعث ناراحتی و نارضایتی افراد در استفاده از یخچال می‌شود.  برای یافتن دلایل این مشکل و راه حل‌هایی برای از بین بردن بو و طعم بد آب سردکن پیشنهاد می‌کنیم ما را تا انتهای این مقاله دنبال کنید.

چرا آبسردکن ساید بای ساید بوی بد می‌گیرد؟

دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد که در ادامه آنها را مرور می‌کنیم:

 • اگر آب، آبسردکن شما بوی پلاستیک می‌دهد، یکی از قطعات آن دچار مشکل شده و بوی پلاستیک آن درون آب وارد شده است. البته در برخی از آب سردکن‌های نو نیز این مشکل وجود دارد که پس از مدتی از بین خواهد رفت.
 • اگر با بو کردن آب، بوی خاک یا کهنگی به مشامتان خورد باید بدانید که این بو به دلیل وجود کپک در آب سردکن است و باید هر چه سریع‌تر آن را شستشو دهید.
 • اگر حس کردید که آبسردکن شما بوی تخم مرغ فاسد به خود گرفته است، این به خاطر راکد ماندن آب درون آن است؛ البته با قرار دادن مواد غذایی فاسد شده یا مانده درون یخچال نیز ممکن است این مشکل به وجود بیاید.

روش هایی برای از بین بردن بوی بد و تمیز کردن مخزن آبسردکن یخچال

اگر هر کدام از بوهای بدی که در قسمت قبلی بررسی کردیم را درون آب سردکن خود حس کردید، باید با روش‌هایی که در این قسمت به شما ارائه می‌دهیم، این بو را از بین ببرید. روش‌های از بین بردن بو برای هر کدام از این موارد به صورت زیر می‌باشد:

از بین بردن بوی پلاستیک

همانطور که مستحضر هستید یکی از بوهای بدی که درون آب سردکن یخچال ایجاد می‌شود، بوی پلاستیک است. این امر ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شده باشد؛ یکی از این دلایل می‌تواند نو بودن آب سرد باشد. اما اگر از این بو رنج می‌برید و می‌خواهید هر چه زود‌تر از آن خلاص شوید، می‌توانید با چندین بار پر و خالی کردن آب سردکن، این بو را از بین ببرید. اگر پس از انجام این کار بوی پلاستیک هنوز درون آب سردکن وجود داشت، می‌توانید با شوینده‌های ملایم یک بار مخزن آب سرد‌کن خود را بشویید تا این بو را از بین ببرید.

از بین بردن بوی کهنگی

در برخی موارد آبسردکن بعضی از یخچال‌های ساید بای ساید بوی کهنگی به خود گرفته و همین امر باعث تغییر در طعم آب آن می‌شود. این امر به دلیل وجود کپک در مخزن رخ می‌دهد. وجود کپک در آب سردکن باعث ایجاد بیماری‌هایی مانند سردرد، بیماری‌های تنفسی و تحریک پوست می‌شود و باید هر چه سریع‌تر برای تمیز کردن مخزن آبسردکن یخچال اقدام کنید. برای از بین بردن کپک در آب سردکن می‌توانید با استفاده از اسنفج و مایع شوینده، بخش کپک زده را شستشو دهید تا کپک موجود در آن از بین رفته و از مریض شدن خود جلوگیری کرده باشید.

تمیز کردن مخزن آبسردکن ساید بای ساید
روش های تمیز کردن آبسردکن

رفع بوی تخم مرغ یا شیر فاسد شده

دلایل زیادی برای ایجاد این بوی بد و حال بهم زن وجود دارد. بوی بد تخم مرغ فاسد ممکن است به دلیل راکد شدن آب در مدت زمان طولانی در آب سردکن رخ بدهد. برای از بین بردن این بو ابتدا قفسه‌ها و طبقه‌های یخچال را به طور دقیق بررسی کرده و در صورت مشاهده لکه یا کپک سریع آن را پاک کنید. غذا‌های مانده یا فاسد شده را از یخچال خالی کرده و در آخر نیز آب درون آب سردکن را تعویض نمایید.

مراحل تمیز کردن مخزن آبسردکن یخچال

آب سردکن یکی از بخش‌های مهم هر نوع یخچالی به حساب می‌آید و فرق هم نمی‌کند که یخچال شما معمولی است یا ساید بای ساید. برای شستن آبسرد‌کن یخچال خود روشی را به شما معرفی می‌کنیم که به شکل زیر است:

 • ابتدا یخچال را از برق بکشید تا مشکلی برای برق آن پیش نیاید.
 • سپس قفسه‌ها و طبقه‌ها را به طور کامل خالی کرده و به تمیز کردن بدنه داخلی یخچال بپردازید. بهتر است برای این کار از دستمالی مرطوب و شوینده‌های ملایم بهره ببرید تا اثرگذاری بیشتری داشته باشد.
 • حال که نوبت به آب سردکن رسید، آن را با استفاده از دستمالی نو و تمیز پاک کنید.
 • حین انجام این کار از سینی تخلیه آب سرد کن غافل نشده و رطوبت‌های اضافه آن را نیز بگیرید.

برخی ترفندها برای تمیز کردن بهتر مخزن آبسردکن ساید بای ساید

برای شستن آبسردکن یخچال روش‌های بسیار زیادی وجود دارد. هنگام انجام دادن این کار شما می‌توانید از برخی ترفند‌ها نیز کمک بگیرید تا آبسردکن خود را بهتر تمیز کرده و بوی بد آن را از بین ببرید. این ترفندها شامل موارد زیر هستند:

 • یکی از این ترفندها استفاده از جوش‌شیرین است. برای این کار ابتدا یک چهارم فنجان جوش‌شیرین را با یک لیتر آب مخلوط کرده و سپس آن را به بدنه بیرونی و داخلی یخچال بکشید. این ترکیب هر گونه بوی بد را از بین خواهد برد.
 • شما می‌توانید برای پاک کردن کپک‌ها از روی سطوح یخچال و آبسرد کن از یک مسواک تمیز استفاده کنید.
 • اگر آب سردکن را بشویید کیفیت آب درون آن کاهش می‌یابد. برای جلوگیری از رخ دادن این مشکل بهتر است پس از شستشو چندین بار آب سردکن را با استفاده از نازل خود خالی کرده تا مواد شوینده کامل از آن خارج شوند.

روشی فوق‌العاده برای از بین بردن رسوب آب سرد کن با استفاده از سرکه

برخی مواقع نیز وجود دارد که آب سردکن شما رسوب کرده و باعث طعم بد آب می‌شود، برای رفع این مشکل و تمیز کردن مخزن آبسردکن یخچال کارهای زیر انجام دهید:

 • ابتدا سطلی را پر از آب گرم کنید.
 • یک قاشق غذاخوری سفیدکننده به آب اضافه نمایید.
 • سپس 5 لیوان سرکه سفید به این ترکیب اضافه کنید.
 • حال آب سرد کن را از یخچال خارج کرده و با استفاده از دستکش و ترکیبی که آماده کردید، رسوب‌های آن را از بین ببرید.

حرف آخر

همه ما با اهمیت یخچال‌ها آشنا هستیم، این وسیله برقی که جزء مهم‌ترین لوازم خانگی است، علاوه بر نگهداری از مواد ‌غذایی، مخزنی به نام آب سردکن درون خود دارد. متاسفانه به دلیل نگهداری نادرست از آبسردکن، این مخزن، پس از مدتی بوی بدی به خود گرفته که روی طعم آب درون آن نیز اثر می‌گذارد. برای از بین بردن انواع بو و طعم بد مخزن‌های آب سردکن می‌توانید از روش‌هایی که در این مقاله بررسی کردیم استفاده کنید. اگر هم تمایل داشتید که یخچال شما مورد بررسی و سرویس کامل قرار گیرد، می‌توانید با تکنسین‌های سروش سرویس تماس بگیرید. مجموعه سروش سرویس، یکی از معتبرترین و بهترین نمایندگی تعمیرات ساید بای ساید بوش، جنرال الکتریک و نمایندگی تعمیرات یخچال مابه در اصفهان است و بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات را با مناسب‌ترین قیمت به مشتریان عزیز عرضه می‌کند. برای نصب، سرویس و تعمیر یخچال و ساید بای ساید در اصفهان از هر برندی می‌توانید با این شرکت تماس بگیرید و از کیفیت کار تکنسین‌های آن و استفاده از قطعات اورجینال ساید بای ساید بوش و غیره خاطر جمع باشید.