دلایل لرزش یخچال و برطرف کردن آن

علت لرزش یخچال

همه یخچال‌ها در حالت عادی دارای لرزش و صدایی کم هستند که کاملا طبیعی است. اما اگر لرزش بیش از اندازه باشد نیاز به عیب یابی و تعمیر یخچال فریزر دارد؛ زیرا لرزش زیاد باعث آسیب رسیدن به موتور خواهد شد و در نتیجه یخچال دچار سوختگی می‌شود. دلایل لرزش یخچال بسیار گسترده و فراوان هستند و ما در ادامه قصد داریم شما را هم با انواع علت لرزش یخچال و هم با نحوه حل کردن آنها آشنا کنیم تا بدانید در صورت مواجه شدن با این مشکل چه عملکردی داشته باشید.

10 مورد اصلی علت لرزش یخچال

همان گونه که در بالا هم گفتیم علت‌های متعددی وجود دارد که با وجود آنها یخچال دچار لرزش‌های غیر طبیعی می‌شود و نمی‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد، از اصلی‌ترین علل لرزش یخچال می‌توان به 10  مورد زیر اشاره کرد:

 1.  یخچال شما تراز نیست و در جای مناسبی قرار ندارد.
 2. لوله‌های کندانسور یخچال دچار مشکل شده‌اند.
 3. قفسه‌های داخلی یخچال دچار مشکل شده است.
 4. فن یخچال با چیزی برخورد می‌کند و باعث لرزش و صدا می‌گردد.
 5. دمپر هوا نیز ممکن است باعث ایجاد صدا و لرزش یخچال گردد.
 6. خراب شدن فیوز‌های حرارتی هم موجب این مشکل می‌شوند.
 7. خرابی هیتر یا گرم کننده یخچال نیز سبب لرزش یخچال می‌شود.
 8. ایراد در تایمر دیفراست باعث می‌شود تا یخچال دچار یخ زدگی شدید و در نتیجه بلرزد.
 9. خرابی حسگر اندازه‌گیری دمای یخچال
 10. ایراد در عملکرد ترموستات یخچال

دیگر دلایل لرزیدن یخچال فریزر

علت‌های بسیار دیگری هم برای لرزش یخچال وجود دارد که اصولا تعمیرکاران حرفه‌ای هنگام مراجعه با عمل عیب یابی از آنها آگاهی پیدا می کنند و بر اساس آن، دستگاه را مورد تعمیر قرار می‌دهند. برای حل کردن هر یک از مشکلات و علت‌های گفته شده راه‌حل‌هایی وجود دارد که در ادامه به آنها نیز اشاره خواهیم کرد. در برخی مواقع ممکن است علت لرزش یخچال به برد و موتور آن ربط داشته باشد، گاهی لرزش تنها به موتور یخچال محدود می‌شود که خود علت‌های زیادی دارد که یکی از آنها می‌تواند خرابی موتور باشد. البته کمپرسور هم یکی از بخش‌های یخچال است که ممکن است خرابی آن سبب لرزش یخچال در زمان روشن و خاموش شدن گردد. برای رفع این مشکل، تعمیرکاران تمام علت‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند و می‌توانند یخچال را به خوبی تعمیر کنند تا دوباره مورد استفاده قرار بگیرد.

دلایل لرزش یخچال
رفع مشکل لرزش یخچال

راه حل رفع مشکل لرزش یخچال

راه‌حل‌های متعددی وجود دارد تا تعمیرکاران بتوانند با کمک آنها به راحتی لرزش یخچال را رفع کنند و تمام آنها به شناخت درست علت لرزش یخچال بستگی دارد. از این راه حل‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در ابتدا باید یخچال خود را تراز کنید و در محیطی مناسب قرار بدهید تا صدا و لرزش آن از بین برود.
 • باید لوله‌های کندانسورها را در صورت شل شدن و نزدیکی به هم از یکدیگر جدا نمود تا لرزش کاهش پیدا کند.
 • باید قفسه‌های داخل یخچال را در جای خود ثابت کرد و قرار داد تا لرزش یخچال از بین برود.
 • با بررسی فن و روغن کاری آن می‌توان لرزش و صدای ایجاد شده را کنترل نمود.
 • می‌توانید دمپر را روغن کاری و در صورت نیاز تعویض کنید تا لرزش یخچال از بین برود.
 • باید با کمک مولتی متر فیوز حرارتی را بررسی کرد تا در صورت خراب بود آن را تعمیر نمود.
 • هیتر یا همان گرم کننده یخچال را هم باید بررسی کرد تا در صورت خراب بودن تعمیر و یا تعویض گردد.
 • در صورت بررسی و ثابت شدن خرابی تایمر همواره می‌توان آن را تعمیر نمود تا لرزش را کنترل کند.
 • با کمک مولتی متر باید سنسورهای اندازه‌گیری دما را بررسی کرد تا در صورت خرابی مورد تعمیر و تعویض قرار بگیرند.

راه حل‌های دیگری هم وجود دارد که با کمک آنها می‌توانید به راحتی علت لرزش یخچال خود را یافته و مشکل را حل کنید و با اطمینان کامل از آن استفاده نمایید. برای انجام تمام مراحل تعمیر قطعات و بخش‌های گفته شده یخچال شما باید همواره از تعمیرکاران متخصص و خبره و باتجربه کمک بگیرید تا بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن عیب‌یابی و تعمیر را انجام بدهند.

نحوه یافتن علت لرزش یخچال

برای این که بدانید کدام بخش یخچال شما باعث ایجاد لرزش در آن شده است، همواره باید از یک تعمیرکار کمک بگیرید تا به محل شما آمده و یخچال شما را مورد بررسی و عیب‌یابی قرار بدهد. عیب یابی یخچال کار ساده‌ای نیست و باید با استفاده از دستگاه‌های مخصوص انجام شود تا کاملا دقیق باشد، نحوه عیب یابی یخچال بدین صورت است که تعمیرکار ابتدا بخش‌های کوچک و دم دستی یخچال را مورد بررسی قرار می‌دهد که همان تراز نبودن و تنظیم نبودن قفسه‌ها و غیره است، سپس در صورت سالم بودن این بخش‌ها، نقاط مهم دیگر را بررسی و عیب یابی می‌کنند تا بتوانند به منطقه خراب و علت لرزش یخچال دست پیدا کنند.

حل مشکل لرزش یخچال
اهمیت عیب یابی مشکلات یخچال فریزر

اهمیت عیب یابی مشکلات یخچال فریزر

عیب یابی یکی از اصلی‌ترین مراحل در تعمیر لوازم خانگی به‌شمار می‌رود که اصولا افراد متخصص با آن آشنایی کامل دارند و می‌دانند که بدون کمک آن نمی‌توانند فعالیت خود را به درستی انجام بدهند. البته گاهی ورود روغن یا رطوبت داخل مدار سرمایشی ممکن است کمی سر و صدا و همچنین لرزش ایجاد کند. بعضی از صداها مثل صدای غرغره یا صدای آب کاملا طبیعی است، گاهی هم ترک خوردگی رخ می‌دهد و حتی در برخی بخش‌ها شکستگی‌های کوچکی وجود دارد که این صداها قابل حذف شدن نیستند و بخشی از طراحی یخچال شما به شمار می‌روند. در واقع این دسته موارد از جمله علت های لرزش یخچال به حساب نمی‌آیند. در نتیجه در این موارد کار خاصی نمی‌شود انجام داد.
هرچه عیب یابی‌ها دقیق‌تر انجام شود، مسلما تعمیر هم بهتر انجام خواهد شد و یخچال شما بدون هیچ گونه مشکلی در اختیار شما قرار می‌گیرد تا بتوانید با اطمینان کامل از آن استفاده کنید. در مراحل عیب‌یابی متخصصان از مولتی‌متر بیشتر استفاده می‌کنند؛ زیرا این وسیله کمک می‌کند تا میزان جریان الکتریسیته موجود قطعات مختلف یخچال فریزر را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بدهید تا بدانید که کدام قطعه سالم و کدام قطعه دچار خرابی و سوختگی شده است. به همین دلیل این وسیله همیشه برای عیب‌یابی همراه تعمیرکار است تا از آن نهایت استفاده را ببرد.

تعمیر یخچال فریزر در اصفهان

بر اساس توضیحات داده شده باید بگوییم که عیب‌یابی و تعمیر یخچال می‌تواند به بازگشت سلامت آن کمک شایانی نماید. به همین دلیل باید این فعالیت را به عهده افراد متخصص بگذارید تا آنها تمام بخش‌های مورد نظر را بررسی کرده و به اصلی‌‎ترین علت لرزش یخچال شما پی ببرند. البته همان گونه که گفتیم، گاه علت لرزش کاملا طبیعی است و قابل تعمیر نیست که باید با آن سازش کنید. بیشترین سطح مشکلات در ایجاد لرزش یخچال براساس بررسی‌ها در فن یخچال می‌باشد که اصولا این بخش همیشه در ابتدا مورد بررسی و عیب‌یابی قرار می‌گیرد.
همانطور که اشاره شد، سرویس و تعمیر یخچال فریزر توسط یک فرد ماهر و با تجربه از اهمیت بالایی برخوردار است و لازم است که در این زمینه دقت کافی را به خرج دهید. اگر در اصفهان زندگی می‌کنید می‌توانید برای تعمیر انواع یخچال فریزر در برندهای مختلف با شرکت سروش سرویس تماس بگیرید. سروش سرویس به عنوان نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر در اصفهان، تمام خدمات مرتبط با نصب، سرویس، تعمیر و تعویض قطعات برندهای مختلف یخچال را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان برای شما انجام می‌دهد. تکنسین‌های این شرکت نیز دارای تجربه و مهارت بالایی در تعمیر یخچال فریزر و رفع مشکلات مختلف آن هستند.