آیا بوی سوختگی یخچال نگران کننده است؟

بوی سوختگی یخچال

بوی سوختگی یخچال بسیار نگران کننده بوده و اگر استمرار داشته باشد، ممکن است برای همیشه یخچال خراب شود. گاهی این بو از قسمت پشتی یا داخل یخچال به  مشام می‌رسد که ممکن است خطرناک نباشد. زمانی گرمای بیش از حد سیم‌های برق منجر به انتشار بویی شبیه به سوختگی می‌شود. اگر چنانچه این بو قطع نشده و در حال افزایش است، باید از یک تعمیرکار حرفه ای یخچال بوش در اصفهان بخواهید یخچال شما را مورد بررسی قرار دهد. در ادامه به دلایل مهم این مشکل در یخچال پرداخته می‌شود.

مهم‌ترین دلایل بوی سوختگی یخچال

اولین موردی که در زمان انتشار بوی سوختگی مورد بررسی قرار می‌گیرد، سیم‌کشی و سیم برق یخچال است. اگر کابل برق یخچال دچار نقص شده باشد یا مشکلی در سیم‌کشی ساختمان وجود داشته‌باشد، حرارت سیم‌ها افزایش یافته و این بو از یخچال به مشام می‌رسد. گاهی ممکن است لامپ داخل یخچال سوخته باشد، که آثار سوختگی به آسانی دیده می‌شود، در این صورت هم بو منتشر می‌شود. در هر صورت اگر چنانچه در مورد برق و دستگاه‌های برق اطلاعات کامل ندارید، ابتدا دستگاه را از برق کشیده و سپس با یک سرویس‌کار ماهر تماس بگیرید.

وجود مشکل در سیم‌کشی داخلی دستگاه

فرسودگی سیم‌کشی داخل یخچال منجر به متصاعد شدن این بو می‌شود. با بروز چنین مشکلی اگز کوتاهی شود، احتمال سوخت سیم‌ها افزایش یافته و ممکن است، آتش‌سوزی رخ دهد. امروزه در سیستم برق‌کشی نوین، فیوزهایی به کار گرفته می‌شود که از بروز آتش‌سوزی پیشگیری می‌کند. بعضی از یخچال‌ها داری فیوز هستند که در هنگام بروز خطر عمل می‌کند.

نقص در سیم‌کشی ساختمان از علل بوی سوختگی یخچال

یکی دیگر از دلایل انتشار چنین بوی، وجود مشکل در سیستم برق‌کشی کل ساختمان است. چنین مشکلی بیشتر در خانه‌های قدیمی رخ می‌دهد، چون سیم‌ها فرسوده هستند. بهتر است کل ساختمان را بررسی کرده و در صورت نیاز سیم‌ها تعویض شوند.

یکسره شدن ترمودیسک

ترمودیسک یخچال قطعه‌ای مهم است که در زمان افزایش دمای موتور، المنت را قطع می‌کند. پس از اینکه دمای یخچال کاهش یافت و به حالت عادی بازگشت، ترمودیسک مجددا المنت را وصل می‌کند. اگر ترمودیسک خراب شده باشد و یا به هر دلیل کار نکند، نمی‌تواند المنت را قطع و وصل کند. زمانی هم ممکن است المنت یکسره شود. زمانی که این قطعه به طور مداوم کار کند، این بو از یخچال استنشاق خواهد شد. بنابراین باید نشانه‌های خرابی المنت یخچال را نیز بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

روشن ماندن چراغ داخل یخچال

در درون یخچال، لامپ کوچکی برای روشن شدن فضای داخلی آن کار گذاشته شده است. این لامپ توسط یک اهرم کوچک که روی درب یخچال است، خاموش و روشن می‌‌شود. در بعضی از یخچال‌های جدید حتی با بسته شدن درب هم لامپ خاموش نمی‌‌شود. این روشنایی مستمر لامپ منجر به داغ شدن پلاستیک دور لامپ شده و بوی سوختگی از داخل دستگاه به مشام می‌رسد. در صورت مشاهده چنین موردی بهتر است اهرم باز و بسته شدن لامپ به دقت بررسی شود.

دلایل بوی سوختگی یخچال
علل بوی سوختگی یخچال

از کار افتادن ترموفیوز

یکی دیگر از دلایل انتشار بوی سوختگی، خراب شدن ترموفیوز است. زمانی که ترموفیوز خراب شود، المنت بیش از حد روشن می‌ماند. هیتر المنت، قطعه‌ای مهم در یخچال است که در صورت زیاد شدن برفک، روشن شده و برفک‌ها را آب می‌کند. مدت زمان روشن بودن المنت با کمک ترموفیوز تشخیص داده می‌شود. اگر این فیوز خراب شود، هیتر المنت مدت زمان زیادی روشن مانده و به علت گرمای زیاد قطعات پلاستیکی و سیم‌ها آسیب دیده و این بو از دستگاه بیرون زده می‌شود.

بوی سوختگی موتور یخچال

موتور یا کمپرسور مهم‌ترین قطعه درون یخچال است. این قطعه دارای سیم‌کشی بسیار پیچیده‌ای است. گاهی به دلایل گوناگون موتور یخچال برای مدت زمان زیادی روشن مانده و به حالت نیم سوز در می‌آید. در این صورت بوی سوختگی شبیه به پلاستیک سوخته از جداره‌های یخچال به مشام می‌رسد. در صورت وجود این مشکل بهتر است خودتان اقدامی نکنید و با یک تعمیرکار تماس بگیرید. اگر یخچال شما از برند بوش است، حتما با یک نمایندگی تعمیرات بوش در اصفهان و یا شهر خود تماس بگیرید.

برای رفع بوی سوختگی موتور یخچال چه اقداماتی باید انجام داد؟

زمانی که موتور یخچال داغ شده یا بوی بدی از آن استنشاق شد، بهتر است موارد زیر مورد بررسی قرار گیرد.

بررسی ظرف تخلیه موتور

در صورت ادامه بوی سوختگی از موتور دستگاه، بهتر است کمپرسور بررسی شود. اگر کمپرسور داغ نبود، به سراغ تخلیه ظرف تبخیر موتور بروید. ممکن است آب ظرف تبخیر شده و داغ شود. ظرف داغ شده این بو را از خود متصاعد می‌کند.

چک کردن فن کندانسور برای بوی سوختگی یخچال

بهتر است فن‌ کندانسور مورد بررسی قرار گیرد. اگر فن، مسدود شود، نمی‌تواند به خوبی بچرخد، این عدم چرخش منجر به سوختن موتور خواهد شد. ابتدا فن را تمیز کرده و در صورت عدم حرکت پره‌ها اقدام به تعویض پره‌ها کنید. تمیز کردن فن و کویل می‌تواند از ایجاد بوی سوختگی پیشگیری کند.

تعویض نوار دور یخچال

برای تعویض نوار دور یخچال، ابتدا دوشاخه برق را بکشید. سپس نوار دور یخچال را لمس کنید، اگر نوارهای اطراف داغ بودند، اقدام به تعویض کنید. هیچ وقت بوی سوختگی دستگاه د را نادیده نگیرید. همواره دقت کنید که خطر برق گرفتگی یا آتش‌سوزی با برق ناشی از سهل انگاری عوامل انسانی است. بهتر است قبل از هر اقدامی با یک تعمیرکار ماهر تماس بگیرید و از او بخواهید نسبت به رفع مشکل اقدام نماید.

کمک گرفتن از تعمیرکار

اقداماتی که یک تعمیرکار زبده می‌تواند برای این مشکل انجام دهد شامل موارد زیر است:

  • بررسی و اصلاح سیم‌کشی داخلی و خارجی ساختمان
  • تعویض لامپ یخچال
  • تعویض ترمودیسک، ترموفیوز
  • تعویض اهرم لامپ داخل یخچال
  • تعویض موتور

سخن پایانی

گاهی ممکن است بوی سوختگی از یخچال به مشام برسد. این بو می‌تواند ناشی از موارد متعددی باشد. نقص در سیم‌کشی داخل و خارج ساختمان، عیب در سیم‌پیچی موتور یخچال، خرابی اهرم لامپ داخل یخچال از جمله مهم‌ترین عوامل بوی بد یخچال است. سیم‌کشی ساختمان‌های قدیمی ممکن است منجر به این بو شود. از دیگر دلایل انتشار بوی سوختگی می‌توان به خرابی ترمودیسک، ترموفیوز، نوار دور درب اشاره کرد. برای رفع این مشکل باید ابتدا دوشاخه را از برق جدا کرده و سپس با یک سرویس کار ماهر تماس حاصل کنید. تعویض نوار دور درب، بررسی فن و پره‌ها، بازبینی ظرف تخلیه‌ای مهم‌ترین اقداماتی است که باید برای این مشکل انجام شود.