هیت پمپ ظرفشویی بوش و روش تعمیر آن

هیت پمپ ظرفشویی بوش

حتما با ماشین‌های ظرفشویی آشنا هستید و می‌دانید که این وسیله کاربردی چه وظیفه مهمی در آشپزخانه بر عهده دارد. تا چندین سال پیش استفاده از ماشین‌های ظرفشویی رواج نداشت و اکثر افراد ظرف‌های خود را با کمک دستانشان می‌شستند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه‌های زیادی کارهای انسان را انجام داده و زندگی را برای ما راحت‌تر کرده‌اند. ماشین ظرفشویی از این دسته دستگاه‌ها می‌باشد. حال می‌خواهیم در این مقاله شما را با یکی از مهم‌ترین قطعات این دستگاه که هیت پمپ ظرفشویی بوش نام دارد آشنا کنیم. این قطعه وظیفه گرم کردن و پمپاژ آب به داخل دستگاه را بر عهده داشته و خرابی آن، می‌تواند دستگاه را از کار بیندازد و ناچار خواهید بود با یک نمایندگی تعمیرات ظرفشویی بوش در اصفهان و دیگر شهرها تماس بگیرید. با ما همراه باشید تا در این مقاله بیشتر درباره هیت پمپ و نحوه تعمیر آن صحبت کنیم.

بررسی هیت پمپ ظرفشویی بوش و کاربردهای آن

ماشین ظرفشویی یکی از جدیدترین دستگاه‌هایی است که در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده و استفاده از آن در بین افراد افزایش یافته است. این دستگاه برای شستشوی ظروف به صورت اتوماتیک طراحی شده و برای شستن ظروف خود با این دستگاه باید ابتدا باقی‌مانده‌های غذا را با کمک دستمالی از روی ظروف پاک کرده و سپس آن‌ها را به همراه قرص مخصوص داخل ماشین طرفشویی قرار دهید. ماشین ظرفشویی با استفاده از هیت پمپی که دارد، ابتدا آب را داغ کرده و سپس با فشار بالا به سمت ظروف روانه می‌کند. این قطعه یکی از مهمترین قطعات ماشین ظرفشویی است و کارکرد مهمی در دستگاه دارد.

اجزای تشکیل‌دهنده هیت پمپ ظرفشویی بوش

هیت پمپ ظرفشویی بوش یکی از بهترین هیت پمپ‌هایی هستند که داخل بازار وجود دارند. این هیت پمپ‌ها برای انجام کارهایی همچون گرم کردن آب و پمپاژ آن به سمت مخزن ظروف، نیازمند قطعات مختلفی هستند. این قطعات شامل موارد زیر هستند:

المنت

المنت یکی از بخش‌های مهم این قطعه به حساب می‌آید. اگر کمی در دنیای صنعت و لوازم الکترونیکی سر رشته داشته باشید؛ قطعا می‌دانید که المنت‌ها قطعاتی هستند که وظیفه گرم کردن را بر‌عهده دارند. این قطعه در وسایلی مانند سشوار، اتو مو و… نیز یافت می‌شود. در ماشین ظرفشویی به جای استفاده از نیروی آتش که در آب گرمکن‌ها و شوفاژ‌ها برای گرم کردن آب مورد استفاده قرار می‌گیرد، از المنت‌ها برای این کار بهره می‌برند. این قطعه با مصرف برق، انرژی الکتریکی را به گرمای فراوان تبدیل می‌کند. المنتی که در این قطعه به کار می‌رود کیفیت بالایی داشته و به همین دلیل حجم زیادی از آب را در کمترین زمان ممکن گرم می‌کند.

موتور

بخش دیگری که درون هیت پمپ ظرفشویی بوش وجود دارد، موتور آن است. این موتور در واقع همان موتور ماشین طرفشویی بوده و وظیفه هدایت سریع آب به داخل مخزن دستگاه را بر‌عهده دارد. خود این بخش نیز از قطعات مختلفی تشکیل می‌شود؛ به طور مثال پره‌ای که درون موتور این پمپ تعبیه شده است، سرعت و قدرت آب را بیشتر می‌کند.

سنسور حرارتی

سنسور حرارتی یکی دیگر از قطعاتی است که درون هیت پمپ وجود دارد. این قطعه نقش بسیار مهمی را در دستگاه ایفا می‌کند. کاربرد‌های هیت پمپ شامل گرم کردن آب و خشک کردن ظروف از طریق افزایش دمای محیط داخلی دستگاه است. این قطعه برای کنترل کردن دما نیازمند سنسوری است که دمای آب و فضای داخلی دستگاه را اندازه‌گیری می‌کند تا نسبت به آن عملکرد درستی داشته باشد. این کار بر‌عهده سنسور حرارتی‌ است که در مسیر آب قرار دارد.

خرابی هیت پمپ ماشین ظرفشویی
علل خرابی هیت پمپ ظرفشویی

دلایل خرابی هیت پمپ ظرفشویی بوش

اگر به دنبال علائمی هستید که از خراب بودن هیت پمپ ماشین ظرفشویی خود مطمئن شوید، یکی از عواملی که نشان دهنده این مشکل است، تخلیه نشدن آب ظرفشویی و همچنین خشک نکردن ظروف است. اگر چنین علامتی را درون ماشین ظرفشویی خود مشاهده کردید باید بدانید که هیت پمپ دستگاه شما دچار مشکل شده است. دلایلی که باعث بروز چنین مشکلاتی می‌شود به صورت زیر است:

نوسانات برق

رایج‌ترین دلیلی که باعث ایجاد چنین آسیبی به هیت پمپ می‌شود، نوسانات برق است. همه ما این را می‌دانیم که نوسان برق بزرگترین دشمن دستگاه‌های الکترونیکی بوده و کمترین افت ولتاژ می‌تواند سیستم دستگاه شما را دچار خطا کند. هیت پمپ نیز از این قائده مستثنا نبوده و نسبت به نوسانات برق حساس می‌باشد. برای اینکه از رخ دادن چنین موضوعی جلوگیری کنید، پیشنهاد می‌کنیم از محافظ‌ها استفاده کنید تا در صورت ایجاد نوسان برق مشکلی برای دستگاه شما رخ ندهد.

خراب بودن سوکت‌ها

سوکت‌ها نقش بسیار مهمی را در دستگاه‌ها و قطعات الکترونیکی بازی می‌کنند. این قطعات وظیفه انتقال برق از مدار‌ الکتریکی به یکدیگر را بر‌عهده دارند. حال اگر یکی از سوکت‌های هیت پمپ ظرفشویی بوش دچار مشکل شده و آن را از کار انداخته است، نیازی نیست نگران چیزی شوید. با بررسی سوکت‌های این قطعه می‌توانید به تعمیر یا تعویض آن‌ها پرداخته و دوباره از ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید. در بسیاری از موارد حتی سوکت‌ها مشکلی نداشته و تنها کمی شل شده‌اند که با کمی جابجایی درست خواهند می‌شوند.

جرم گیری نکردن به موقع از دلایل خرابی هیت پمپ ظرفشویی بوش

ماشین ظرفشویی وسیله‌ای است که در آن ظروف کثیف شسته شده و چربی زیادی در آن ایجاد می‌شود. زمانی که این ظروف درون دستگاه شسته می‌شوند، به علت فشار بالای آب، جرم‌های این ظروف ممکن است به بخش‌های مختلف دستگاه نفوذ کرده و پس از مدتی باعث جرم گرفتگی در قطعاتی مانند المنت و… شوند. اگر هر چند وقت یکبار دستگاه خود را جرم گیری نکنید، با جمع شدن جرم روی المنت آن، این قطعه ولتاژ بیشتری را برای گرم کردن آب استفاده کرده و در نهایت باعث سوختن قطعه می‌شود. این دلیل می‌تواند از رایج‌ترین دلایل خرابی هیت پمپ ماشین ظرفشویی باشد.

نشتی دادن آب

از دیگر دلایلی که هیت پمپ‌ها در ماشین‌های ظرفشویی خراب می‌شوند، نشت آب روی این قطعه است. هیت پمپ زیر دستگاه قرار گرفته و در صورتی که قسمتی از کفی مخزن دستگاه نشتی داشته باشد، آب به درون آن نفوذ کرده و باعث سوختن این قطعه می‌شود. اگر هیت پمپ دستگاه خود را بررسی کردید و روی آن اثرات زنگ‌زدگی یا خوردگی را مشاهده نمودید، بدانید که ماشین ظرفشویی شما دچار نشتی شده و باید هر چه سریع‌تر دلایل نشت آب از ظرفشویی را پیدا و برطرف کنید.

عدم استفاده مداوم از دلایل خرابی هیت پمپ ظرفشویی بوش

یکی دیگر از دلایلی که در بیشتر ماشین‌های ظرفشویی دیده می‌شود، عدم استفاده مداوم از دستگاه است. زمانی که ظرفشویی را خاموش می‌کنید، در قسمت هیت پمپ آن آب باقی‌مانده و پس از مدتی استفاده نکردن باعث ایجاد رسوب در دستگاه می‌شود. این امر روند گرم کردن المنت و پمپاژ آب را مختل کرده و باعث خراب شدن هیت پمپ می‌شود. اگر زیاد از ظرفشویی خود استفاده نمی‌کنید، باید پس از هر دفعه استفاده، آب مخزن پمپ آن را تخلیه کنید.

نحوه تعمیر هیت پمپ ظرفشویی بوش

مراحل تعمیر این قطعه به صورت زیر است:

  • ابتدا باید درب‌های جلوی دستگاه را باز کرده و سپس پنل آن را جدا کنید.
  • پنلی که جلوی هیت پمپ را گرفته است دارای دو عدد پیچ است که با باز کردن آن، هیت پمپ مشاهده خواهید کرد.
  • برای باز کردن هیت پمپ سوکت‌های آن را جدا نمایید.
  • سپس خار مربوط به پمپ را نگه داشته و پمپ را بچرخانید تا باز شود.
  • پس از خارج شدن پمپ خراب، به بررسی مشکل آن بپردازید.
  • پس از تشخیص دلیل خرابی و برطرف کردن آن، تمامی مراحل بالا را بلعکس انجام دهید تا روند تعمیر هیت پمپ کامل شود.

حرف آخر

هیت پمپ ظرفشویی بوش یکی از مهم‌ترین قطعات ماشین ظرفشویی به حساب می‌آید که وظیفه گرم کردن آب و تخلیه آن از داخل دستگاه را بر‌عهده دارد. به دلیل این که امروزه افراد بسیاری از ماشین‌های ظرفشویی استفاده می‌کنند، آشنایی با نحوه کار و مراحل تعمیر این قطعه بسیار مهم است. ما در این مقاله دلایل خرابی و نحوه تعمیر این قطعه کاربردی را برای شما عزیزان توضیح دادیم تا در صورت بروز مشکل بتوانید آن را به راحتی برطرف کنید. در صورتی که خود قادر به تعمیر این قطعه نیستید، می‌توانید از تکنسین‌های ما در مجموعه سروش سرویس درخواست کمک کنید. سروش سرویس، نمایندگی رسمی تعمیرات ظرفشویی بوش در اصفهان است که کلیه خدمات مرتبط با نصب، راه‌اندازی، سرویس و تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در اصفهان را در کوتاه‌ترین زمان و با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت انجام می‌دهد. بعلاوه، در صورت نیاز به قطعات ظرفشویی بوش در اصفهان می‌توانید قطعات اصل و اورجینال را با قیمت استثنایی و با تضمین کیفیت از این مجموعه تهیه نمایید.