بوی بد ماشین ظرفشویی و روش‌های برطرف کردن آن

بوی بد ماشین ظرفشویی

امروزه اکثر افراد برای خانه خود ماشین ظرفشویی تهیه می کنند. یکی از مشکلات این دستگاه بوی بد آن است. برخی افراد پس از مدتی کار کردن با ماشین ظرفشویی از بوی بد داخل آن گله می‌کنند. اکثرشان نیز از دلیل این موضوع خبر‌دار نیستند و نمی‌دانند چگونه باید این بوی بد را رفع کنند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی مهم‌ترین دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی بپردازیم. در انتها نیز راهکار‌هایی را به شما خواهیم گفت تا با انجام دادن آنها از بو گرفتن دستگاه خود جلوگیری کنید. پس تا انتها همراه ما باشید.

بوی بد ماشین ظرفشویی از چیست؟

ماشین ظرفشویی یک دستگاه مدرن است که ظرف‌های شما را به سرعت و کاملا حرفه‌ای خواهد شست. این دستگاه دارای مزیت‌ها و ویژگی‌های زیادی است. به طور مثال، در مصرف آب و شوینده بسیار صرفه‌جویی می‌کند. اما به علاوه نکات مثبت، این دستگاه دارای نکات منفی نیز هست.
یکی از مهم‌ترین نکات منفی آن بو گرفتن داخل محفظه ماشین است. این امر می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که البته بیشتر آنها به تعمیر ظرفشویی بوش در اصفهان و دیگر شهرها نیازی ندارند. مهم‌ترین دلایلی که ماشین ظرفشویی بو می‌گیرد شامل موارد زیر هستند:

باقی ماندن ذرات غذا در فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

این دستگاه دارای یک فیلتر تخلیه استو یعنی قبل از اینکه آب و شوینده توسط شلنگ تخلیه آن خارج شوند باید از یک فیلتر رد شوند تا مواد و تکه‌های غذای باقی مانده در ماشین جدا شوند. وجود این فیلتر بسیار مفید است؛ زیرا هم از بسته شدن شلنگ تخلیه و هم از ورود این تکه‌ها به فاضلاب جلوگیری خواهد کرد.
اگر این فیلتر را هر از چند گاهی تمیز نکنید غذای باقی مانده روی آن بو گرفته و می‌تواند باعث بد بویی ماشین شود. پس بهتر است هر چند وقت یکبار فیلتر ظرفشویی خود را تمیز کنید تا از این مشکل جلوگیری شود.

اشکال در شلنگ تخلیه از دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایلی که ماشین ظرفشویی شما بو گرفته است می‌تواند مربوط به شلنگ تخلیه آن باشد. شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی وظیفه تخلیه آب و زباله‌های ریز چرخه شستشو را بر عهده دارد. اگر این شلنگ را درست سر‌جای خود قرار ندهید و به عبارتی دیگر شلنگ تا خوردگی یا پیچ خوردگی داشته باشد، زباله‌های ریز و برخی مواد شوینده، در قسمت تا خورده‌گیر می‌کنند. این امر پس از گذشت مدتی، باعث ایجاد بوی بد در ماشین می‌شود. اگر ماشین ظرفشویی شما بوی بدی گرفته است پیشنهاد می‌کنیم ابتدا شلنگ تخلیه آن را بررسی کنید.

بسته بودن طولانی مدت درب ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی محل شستشویی ظرف‌های کثیف است. باکتری و میکروب نیز به صورت فراوان روی ظرف‌های کثیف یافت می‎شوند. به همین دلیل پس از شستشوی ظرف‌ها محفظه ماشین آلوده به این میکروب‌ها خواهد شد و این می‌تواند یکی از دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی باشد. اگر خیلی کم از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید باید پس از هر بار استفاده، درب آن را باز بگذارید تا رطوبت داخل آن خشک شود. در این صورت، رطوبت داخل محفظه به طور کامل خشک شده و دیگر محل مناسبی برای رشد باکتری‌های بدبو نخواهد بود. اما اگر هر روز از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید امکان رخ دادن چنین مشکلی بسیار کم است.

اشکال لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی مانند ماشین لباسشویی دارای لاستیک‌هایی دور درب خود هستند تا از نشت آب به بیرون محفظه جلوگیری کنند. لاستیک‌های این بخش نیز محل مناسبی برای گیر کردن مواد غذایی و زباله هستند. از طرفی دیگر، ماشین ظرفشویی با فشار بالای آب، ظرف‌ها را آب کشی می‌کند. به همین دلیل، ممکن است به هنگام شستن ظروف، تکه‌های غذا یا زباله در ماشین پخش شده و لای لاستیک درب ماشین گیر کنند. سعی کنید پس از هر بار استفاده از ماشین با دستمالی این قسمت را تمیز کنید تا از بو گرفتن ظرفشویی خود جلوگیری کرده باشید.

راهکار‌های رفع بوی بد ماشین ظرفشویی
راهکار‌های رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

راهکار‌های برطرف کردن بوی بد ماشین ظرفشویی

حال که دانستیم چگونه ظرفشویی، بوی بد به خود می‌گیرد بهتر است با بهترین راهکار‌های آن نیز آشنا شویم. راهکار‌های زیادی برای از بین بردن بوی بد محفظه ظرفشویی وجود دارد. بهتر است با تمامی این روش‌ها به طور کامل آشنا شوید تا با انجام هر کدام بتوانید به‌راحتی بوی بد را از دستگاه خود پاک کنید. مهم‌ترین راهکار‌های از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی شامل موارد زیر هستند:

پاک کردن باقی مانده غذا از روی ظروف

یکی از اصلی‌ترین قوانین استفاده از ماشین ظرفشویی پاک کردن باقی مانده غذای روی ظروف است. زمانی که می‌خواهید ظرف‌های کثیف خود را درون ماشین قرار دهید باید از قبل باقی مانده غذای روی آنها را با دستمال پاک کنید. این امر اهمیت بسیار بالایی دارد؛ زیرا هم می‌تواند باعث پاکیزه‌تر شدن ظرف‌ها شود هم می‌تواند از پخش شدن باقی مانده غذا درون محفظه ماشین ظرفشویی جلوگیری کند. اگر این کار را به‌درستی انجام دهید، فیلتر ماشین ظرفشویی‌تان کمتر نیازمند بررسی و تمیز کردن خواهد شد.

تمیز کردن دوره‌ای فیلتر

فیلتر جزء مهمترین اجزای تشکیل دهنده ظرفشویی است. ماشین ظرفشویی مانند ماشین لباسشویی دارای یک فیلتر است تا هنگام شستن ظرف‌ها زباله‌ها و غذا‌های باقی مانده را جمع کند و از ورود آنها به شلنگ تخلیه جلوگیری نماید. اگر این قسمت را به صورت دوره‌ای به طور کامل تمیز کنید، هم جریان خروج مواد شوینده و آب راحت‌تر خواهد شد و هم دیگر ماشین ظرفشویی‌تان بوی بد نمی‌گیرد. سعی کنید از سالم بودن این فیلتر نیز مطمئن باشید. در صورتی که این بخش به طور کامل جلوی غذا‌های باقی مانده را نگیرد این مواد به داخل شلنگ تخلیه رفته و آن را مسدود می‌کنند.

بررسی شلنگ تخلیه برای جلوگیری از بوی بد ماشین ظرفشویی

سعی کنید هر چند وقت یکبار شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی خود را بررسی کنید. اگر بوی بدی در محفظه ماشین احساس کردید یکی از مهم‌ترین بخش‌های که باید بررسی کنید شلنگ تخلیه است. در صورتی که این بخش تا خورده باشد مواد شوینده و ذرات ریز غذا در آن گیر کرده و باعث ایجاد بوی بد در ماشین می‌شوند.

استفاده از بوگیر

یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از بو گرفتن محفظه ماشین ظرفشویی استفاده از بوگیر است. اگر تمامی این کار‌ها را انجام دادید اما هنوز ظرفشویی‌تان بوی بدی می‌دهد، می‌توانید از این بوگیر‌ها استفاده کنید تا بوی بد را از بین ببرید. شما می‌توانید به راحتی این بوگیر‌ها را در فروشگاه‌ها پیدا کرده و خریداری کنید.

سخن پایانی

ماشین ظرفشویی یکی از مهم‌ترین لوازم خانگی است که در اکثر خانه‎ها پیدا می‌شود. ماشین‌های ظرفشویی وظیفه شستن ظرف‌ها را بر عهده دارند. این ماشین‌ها با استفاده از قرص مخصوص و فشار بالای آب با سرعت بالایی ظرف‌ها را تمیز می‌کنند. یکی از مهم‌ترین معایب این دستگاه بوی بد ماشین ظرفشویی است. در واقع بو گرفتن این دستگاه به دلیل قرار گرفتن تکه‌های باقی مانده غذا در بخش‎های مختلف آن است. به همین دلیل است که پس از گذشت مدتی، دستگاه شما بوی بدی به خود می‌گیرد. بهترین راهکار برای این کار تمیز کردن دوره‌ای دستگاه است.

با این حال، اگر پس از انجام موارد ذکر شده فوق، بوی بد دستگاه برطرف نشد، حتما با یک تعمیرکار حرفه ای ظرفشویی بوش تماس بگیرید تا دستگاه شما مورد بررسی قرار گیرد و در صورت وجود مشکل، برای تعمیر ماشین ظرفشویی اقدام کنید. در اصفهان، برای این منظور می‌توانید به سروش سرویس مراجعه کنید. این مجموعه به عنوان نمایندگی بوش سرویس آماده ارایه کلیه خدمات مرتبط با سرویس و تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در اصفهان و دیگر برندهای ظرفشویی است و در انجام تعمیرات خود از بهترین قطعات ظرفشویی بوش استفاده کرده و بهترین و مناسب‌ترین قیمت را دریافت می‌نماید.